وبلاگ

درمان و دلیل قهر طولانی

قهر طولانی از جمله رفتارهای مخربی است که در بسیاری از خانواده ها دیده می شود. افراد مختلف معمولا از این روش برای رسیدن به خواسته‌های خود استفاده می کنند. قهر می تواند علت های مختلفی داشته باشد اما به هر دلیلی که باشد پیامدهای نامناسبی را به همراه دارد.

روانشناسی قهر

قهر نوعی رفتار دفاعی برای آزار طرف مقابل یا ناراحت شدن و سرسنگین بودن با همسر یا افراد دیگر به هر نیتی است. البته این امر همیشه بد نیست شاید با قهر فرد نسبت به رفتار اشتباهش آگاه شود اما نباید در طولانی مدت از این روش استفاده کرد.

تفاوت قهر و لجبازی

قهر و لجبازی هر دو رفتاری متفاوت هستند و ریشه در خصوصیات اخلاقی فرد دارند. هردوی آن ها حاصل خشم افراد درونگرا کم جرات، منفعل،  پرخاشگر، خجالتی و پرتوقع هستند، این افراد نمی توانند احساسات خود را بیان کنند و قهر برای آن ها نوعی اعتراض می باشد که از جانب کسی که دارای ویژگی‌های ذکر شده است ابراز می‌شود.

لجبازی به معنای پافشاری روی نظر و عقیده خود فرد است. این افراد با عقاید و افکار دیگران مخالفت می‌کنند و از موضع خود کوتاه نمی‌آیند.

چه کسانی بیشتر قهر می کنند؟

افرادی که بیشتر قهر می کنند انتقاد ناپذیر بوده، اعتمادبه نفس پایینی دارند و به دلیل ترس و اضطرابی که دارند نمی توانند از خود دفاع کنند در نتیجه به قهر رو می‌آورند.این افراد برای جلوگیری از اضطراب و فرار، واکنش های کناره‌گیری را انتخاب می‌کنند. همچنین کودکانی که والدینشان از قهر برای تنبیه استفاده می کنند در بزرگسالی هم در مواجهه با مشکلات از این واکنش استفاده می کنند.

اگر متوجه علت قهر طولانی مدت شدید، مهم است که با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا علت قهررا شناسایی کنید و درمان مناسب را دریافت کنید. برای صحبت با برترین متخصصان می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

قهر طولانی

دلایل قهر کردن

مهم ترین دلایل قهر عبارت است از:

 • والدین آن ها از قهر کردن به عنوان تنبیه استفاده کرده اند مثلاً والدین برای اینکه فرزندشان اشتباهی را تکرار نکند با او قهر می‌کنند.
 • برای جلب توجه، برخی از افرادی که در شرف ازدواج هستند قهر می کنند تا نامزدشان نسبت به آن ها بی توجه نشود.
 • آزار و اذیت یک نفر به قدری زیاد است که به فکر قطع ارتباط کامل می افتند.
 • گاهی در رابطه افراد نمی توانند به درستی منظور خود را بیان کنند، وهمین موضوع باعث دلخوری و خشم طرف مقابل و با یکدیگر قطع ارتباط می کنند.
 • اگر فردی عزت نفس پایین و آسیب‌دیده ای داشته باشد وقتی با نظر و عقیده او مخالفت شود.
 • باج گیری عاطفی، در واقع فرد برای رسیدن به خواسته هایش از این روش استفاده می کنند .
 • الگوبرداری فرزندان از والدین. وقتی والدین برای تنبیه فرزندشان از قهر استفاده می کنند.
 • ناتوانی در بیان مشکلات، وقتی افراد مهارت گفت و گو و حل مسئله را نمی دانند شناخت کافی نسبت به یکدیگر ندارند.

پیامد و معایب قهر بر روی روابط

گاهی قهر کردن می تواند حتی از کتک‌کاری هم بدتر باشد زیرا سکوت برای برخی از افراد بسیار زجرآور است و مسائلی که می تواند تنها با صحبت برطرف شود به کینه تبدیل می‌شود که به مرور زمان باعث سردی رابطه می‌شود، اگر قهرها ادامه دار باشد فرد به مرور از چشم همسرش می‌افتد و اگر این روش برای فرد عادی شود دیگر تلاشی برای بهبود رابطه نمی کند. به یاد داشته باشید که قهر روش درستی برای برخورد با مشکلات نیست زیرا باعث می‌شود سوءتفاهم‌ها باقی بماند.

چگونه جلوی قهر را بگیریم؟

برای اینکه رابطه خود با همسرتان و یا افراد دیگر را حفظ کنید باید دست از این رفتار بردارید و به جای رفتارهای تخریب گر، رفتارهای مهرورزی را جایگزین کنید. در طول روز ساعاتی را کنار هم بنشینید و با اعضای خانواده صحبت کنید، جلسات خانوادگی برگزار کنید و مشکلات را در جلسه مطرح کنید.

 1. سکوت: با قهر کسی تنبیه نمی‌شود بلکه کدورت‌ها بیشتر می‌شود، به جای قهر کردن سکوت کنید و البته پیش از سکوت به طرف توضیح دهید«که به خاطر شرایط پیش آمده ادامه بحث می تواند اوضاع را بدتر کند بنابراین ترجیح می‌دهم فعلاً سکوت کنم»
 1. پیش قدم شوید: اگر احساس می کنید که قهر شما یا همسرتان بیش از اندازه طولانی شده و به رابطه بین شما آسیب می زند، برای بهبود آن پیش قدم شوید و هرگز تصور نکنید که این کار باعث می شود که کوچک شوید. در این شرایط بهتر است که همیشه یک نفر پیش قدم نشود زیرا به مرور احساس می کند که تنها کسی است که برای رابطه تلاش می کند.
 1. ناراحت نشوید: ممکن است همسر شما تیکه بی اندازد یا رفتار شما را مسخره کند اما سعی کنید که ناراحت نشوید، برخی از افراد هنگام عصبانیت نمی توانند رفتار خود را کنترل کنند و همسر شما نیز ممکن است یکی از این افراد باشد بنابراین در این هنگام به اخلاق های خوب همسر خود فکر کنید و به یاد داشته باشید که با عصبانیت شما فقط همه چیز بدتر می شود.
 1. لجبازی ممنوع: همیشه راه آشتی را باز بگذارید و در صورت لزوم معذرت خواهی کنید نگه داشتن یک رابطه وحل مسئله یک مهارت است. رفتن به اتاق و بیرون نیامدن، قطع کردن تلفن و موارد دیگر همگی جزو لجبازی هایی هستند که شرایط را سخت تر می کنند.

۵٫ همسر خود را تشویق به حرف زدن کنید: از همسر خود بخواهید تا دلیل ناراحتی خود را برای شما توضیح دهد. مثلا ممکن است بگویند «وقتی امروز تلفن من را جواب ندادی بسیار ناراحت شدم.» پس از شنیدن حرف همسرتان حتما با او همدردی کنید و بگویید که اگر شما هم جای او بودید همچین احساسی پیدا می کردید و سپس به او قول دهید که سعی می کنید همیشه تماس های او را پاسخ دهید.

۶٫ مشاوره: برای بسیاری از افراد مشاوره آخرین راه محسوب می شود، اما اگر زوجین به موقع به مشاور مراجع کنند توانایی بسیار بیش تری در بهبود زندگی خود پیدا می کنند. به یاد داشته باشید که کمک گرفتن از یک متخصص می تواند در بهبود و ادامه رابطه شما نقش مهمی داشته باشد.

اگر متوجه علت قهر طولانی مدت شدید، مهم است که با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا علت قهررا شناسایی کنید و درمان مناسب را دریافت کنید. برای صحبت با برترین متخصصان می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

۷٫محرک ها را شناسایی کنید: اگر همسر شما ناراحت می شود که “فراموش کردید کودک خود را از مدرسه به خانه بیاورید” یا “فراموش کردید سالروز ازدواج خود را جشن بگیرید”، بهترین کار وارد کردن زمان کارها در تقویم گوشی است. به این شکل شما محرک های عصبانیت را شناسایی و از دعواهای آینده جلوگیری کرده اید.

۸٫ تقویت مهارت های حل مسئله:  مهارت های حل مسئله می تواند به شما کمک کند تا با موقعیت های دشوار به طور موثرتری کنار بیایید. وقتی مهارت های حل مسئله خود را تقویت می کنید، کمتر احتمال دارد که در شرایط استرس زا قهر کنید.

۹٫شناسایی علل قهر: اولین قدم برای مقابله با قهر، شناسایی علل آن است. وقتی می دانید که چه چیزی باعث قهر شما می شود، می توانید راهکارهای موثرتری برای مقابله با آن پیدا کنید.

تفاوت قهر در مردان و زنان

قهر در زنان بیش تر و معمولا به خاطر جلب توجه است  ولی وقتی مردان دچار چالش های هیجانی و عاطفی می شوند از پس حل کردن آن برنمی‌آیند قهر می‌کنند و در مواقع ناراحتی و مشکلات بیش تر با رفتارهای فیزیکی یا داد زدن خشم خود را بروز می دهند.

 • تفاوت‌های بیولوژیکی: هورمون‌های جنسی، نقش مهمی در بروز احساسات و رفتارها دارند. تستوسترون، هورمون جنسی غالب در مردان، با ویژگی‌هایی مانند تسلط، رقابت و پرخاشگری مرتبط است. این هورمون می‌تواند باعث شود که مردان در مواجهه با موقعیت‌های استرس‌زا یا ناراحت‌کننده، بیشتر به رفتارهای پرخاشگرانه، مانند قهر کردن، متوسل شوند.
 • تفاوت‌های اجتماعی: انتظارات اجتماعی نیز می‌تواند بر نحوه قهر کردن مردان و زنان تأثیر بگذارد. در بسیاری از فرهنگ‌ها، از مردان انتظار می‌رود که قوی و کنترل‌شده باشند و احساسات خود را پنهان کنند. این انتظارات می‌تواند باعث شود که مردان در مواجهه با احساسات منفی، مانند خشم، از قهر کردن به عنوان راهی برای بیان آن احساسات استفاده کنند.
 • تفاوت‌های فرهنگی: در برخی فرهنگ‌ها، قهر کردن به عنوان یک روش عادی و پذیرفته‌شده برای بیان نارضایتی یا عصبانیت تلقی می‌شود. در این فرهنگ‌ها، زنان و مردان ممکن است به یک اندازه از قهر کردن استفاده کنند. در مقابل، در برخی دیگر از فرهنگ‌ها، قهر کردن به عنوان یک رفتار غیراخلاقی یا غیرقابل‌قبول تلقی می‌شود. در این فرهنگ‌ها، زنان و مردان ممکن است کمتر از قهر کردن استفاده کنند.
 • تفاوت‌های رفتاری: در مجموع، مردان و زنان ممکن است به روش‌های مختلفی قهر کنند. مردان ممکن است بیشتر از زنان به رفتارهای پرخاشگرانه، مانند سکوت کردن، نادیده گرفتن یا دور شدن از شریک زندگی خود، متوسل شوند. زنان ممکن است بیشتر از مردان به رفتارهای غیرمستقیم، مانند گریه کردن، انتقاد کردن یا طعنه زدن، متوسل شوند.

عواقب قهر طولانی

قهر طولانی می تواند عواقب منفی زیادی برای فرد داشته باشد، از جمله:

 • افزایش خطر ابتلا به بیماری های روانی مانند اضطراب و افسردگی
 • تضعیف روابط بین فردی
 • مشکلات شغلی و تحصیلی
 • افزایش خطر سوء مصرف مواد

نتیجه گیری

قهر طولانی یک مشکل جدی است که می تواند عواقب منفی زیادی برای فرد داشته باشد. اگر با قهر طولانی دست و پنجه نرم می کنید، می توانید با انجام اقداماتی که در این مقاله ذکر شد، به مقابله با آن کمک کنید.

منبع : درمان و دلیل قهر طولانی

بی اختیاری ادرار در کودکان

بی اختیاری ادرار در کودکان اصطلاحی پزشکی برای عدم کنترل مثانه است که منجر به نشت تصادفی ادرار می شود. بی اختیاری ادرار یک مشکل بسیار شایع در کودکان است که شیوع آن تقریباً به ۲۰ درصد می رسد که متاسفانه اغلب ناشناخته و دست کم گرفته می شود، در نتیجه تعداد کمی از کودکان موفق به حل کامل مشکل خود می شوند.

بی اختیاری ادرار در کودکان در طول روز در دختران شایع تر است. شب ادراری در پسران و کودکانی که سابقه خانوادگی بی اختیاری شبانه دارند بیشتر است. بی اختیاری شبانه و روز هر دو علائم هستند (نه تشخیص) و پزشکان به دنبال علل زمینه ای هستند.

علت بی اختیاری ادرار در کودکان

بی اختیاری ادرار در کودکان ممکن است در طول روز یا شب رخ دهد و  گاهی اوقات ممکن است نشان دهنده برخی از مشکلات سلامتی مانند موارد زیر باشد:

 • رویدادهای استرس زا مانند طلاق یا جدایی والدین، جابجایی یا مرگ در خانواده می توانند باعث بی اختیاری ادرار در کودک شوند (معمولاً موقتی).
 • کودکانی که مورد آزار جنسی قرار می گیرند ممکن است دچار بی اختیاری ادرار شوند.
 • عفونت مجاری ادراری
 • دیابت، وضعیتی که در آن گلیسمی بیش از حد بالا است
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات عصبی
 • یبوست، وضعیتی که در آن کودک کمتر از دو بار در هفته مدفوع می کند یا مدفوع سفت، خشک، کوچک و به سختی دفع شود،
 • آپنه انسدادی خواب (OSA)، وضعیتی که در آن تنفس در طول خواب متوقف می شود، اغلب به دلیل التهاب یا بزرگ شدن لوزه ها 
 • مشکلات ساختاری دستگاه ادراری

امکان دارد این تخلیه، روزها نیز اتفاق بیفتد اما اکثر اوقات در شب این اتفاق رخ می دهد. تخلیه ی ادرار معمولا با خواب هایی که کودک می بیند همراه است. امکان دارد که کودک در خواب خود را در شرایطی مناسب برای ادرار ببیند و به همین علت عمل تخلیه صورت می گیرد. و سپس کودک پس از بیدرای می بیند که جای خود را خیس کرده است.

در اغلب موارد بی اختیاری ادرار در کودکان علت مشخصی ندارد و اغلب نتیجه عوامل متعدد است. اگرچه این اختلال بر بسیاری از کودکان تأثیر می گذارد، اما به طور کلی به مرور زمان ناپدید می شود.

اختلالات ادراری در کودکان

 • هیدرونفروز. به تورم در یک یا هر دو کلیه به دلیل تجمع ادرار گفته می‌شود.
 • عفونت کلیه
 • رفلاکس وزیکوورترال (ریفلاکس ادراری). برگشت ادرار از مثانه به کلیه‌ها است.
 • مثانه بیش‌فعال. فرد به طور مکرر و ناگهانی ادرار دارد.
 • گلومرولونفریت. این یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب گلومرول ها که در کلیه ها هستند و مواد زائد را از خون خارج می کنند و ادر تولید ادرار نقبش دارند. این التهاب منجر به تجمع مواد زائد در خون، تورم و نارسایی کلیه شود.
 • دریچه های خلفی پیشابراه (PUV). نقص مادرزادی است که بر مجرای ادرار تأثیر می گذارد.
 • بیماری کلیه پلی‌کیستیک. این کیست می توانند و باعث بزرگ شدن کلیه ها شوند.

 

درمان بی اختیاری ادرار در کودکان

برای رفع این اختلال راه های متعددی وجود دارد و با استفاده از این روش ها، موفقیت هایی به دست آمده است. برای نمونه چند روش از این روش های درمانی را ذکر می کنیم:

 • نکته مهم دیگر این است که کودک را سرزنش نکنید، او حتی اگر نشان ندهد نیز ناراحت است (مثلاً به دلیل تمسخر به دلیل بوی بد یا خیس کردن خود)، والدین باید از او حمایت کنند و باعث شوند او احساس تنهایی نکند. آموزش صحیح دفع ادرار، چه در پسر و دختر و همچنین زمان انجام آن بسیار مهم است، یعنی یاد بگیرید که به طور منظم هر ۲-۳ ساعت به دستشویی برود.
 • رژیم غذایی و تغذیه: به نظر نمی رسد رژیم غذایی و تغذیه نقش موثری در ایجاد یا پیشگیری از بی اختیاری ادرار در کودکان داشته باشند، اگرچه اطمینان از مصرف خوب مایعات در طول روز و اجتناب از مصرف کافئین (موجود در بسیاری از نوشابه ها) می تواند مفید باشد.
 • دارو درمانی: از این روش باید به ندرت و بسیار کم و همچنین فقط به عنوان آخرین وسیله استفاده کرد. پزشکان معمولی که بیشتر به عینیات و به مسائل قابل لمس تکیه دارند به درمان های داروئی و دینامیک شب ادراری تمایل دارند. شاید دارو در موارد شدید اختلال که سبب بروز مسائل جدی اجتماعی – هیجانی در کودکان می شود، استفاده اش ضروری به نظر می رسد اما اگر مشکلات منازعه ای و هیجانی کودک را از بین نبریم، دادن دارو سبب به وجود آوردن مشکل جدیدی خواهد شد. داروهایی همانند ” ایمی پیرامین ” و ” بلادن ” که در درمان شب ادراری مؤثر می باشند و ترشح را کم می کنند، امکان دارد که تجویز شود و یا به کودک بگویند قبل از خواب آب و یا مایعات استفاده نکند تا ادرار زیادی تولید نشود. همچنین امکان ددارد که پزشک بگوید که نصف شب کودک را از خواب بیدار کنید که در توالت ادرار خود را تخلیه کند یا هر شب که جایش را خیس نکرد، به او پاداش بدهید و یا بگویید که روش های مشابه دیگر را به کار بگیرید. در مورد شب ادراری سطحی و خفیف ، امکان دارد که که این گونه وسیله ها مؤثر باشد، اما در مورد شب ادراری شدید نه تنها این روش ها مؤثر نیست ، نیز امکان دارد که مشکل را بغرنج تر کند. تمام این وسایل و این روش ها ی بازداشتن، زمانی مؤثر هستند که مشکلات عاطفی کودک حل شوند و صمیمیت و رابطه خوبی بین کودک و والدین وجود داشته باشد.

بی اختیاری ادرار در کودکان چقدر شایع است؟

بی اختیاری ادرار در کودکان نسبتا شایع در کودکان است و بیش تر کودکان در دوره ای با این مشکل مواجه می شوند. این مشکل با توجه به  رشد فیزیکی و اجتماعی، سیستم عصبی مرکزی و محیط فرهنگی متفاوت است. به طور کلی می توان بیان کرد که اکثر بیمارانی که با بی اختیاری ادرار به پزشک اطفال مراجعه می کنند در ۲ گروه قرار دارند:

 • دختران (به ندرت پسران) ۴ سال و بالاتر با عادت به تعویق انداختن ادرار، همراه با بی اختیاری، یبوست و عفونت ادراری مکرر.
 • کودکان از هر دو جنس در سنین پیش دبستانی (۴-۶ سال)

فقط بخش بسیار کوچکی از کودکان مبتلا به بی اختیاری ادرار در کودکان دارای مشکلات عملکردی جدی هستند.

مشکل بی اختیاری ادرار در کودکان در روز یا شب ۲۰ درصد از جمعیت کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.  این اختلال باید توجه زیادی شود زیرا این فقط یک مشکل اجتماعی نیست و در برخی موارد نشانه عفونت یا ناهنجاری های دستگاه ادراری است که می تواند منجر به آسیب احتمالی در آینده به عملکرد کلیه شود.

بی اختیاری ادرار در مدرسه

بی اختیاری ادرار نه تنها برای کودکان شرم آور است، بلکه برای معلمان و مراقبان نیز دشوار است.

بنابراین با معلمان به طور واضح و آشکار صحبت کنید تا توجه و آگاهی کافی داشته باشند. بنابراین می توانند از کودک بخواهند که قبل از هر بیرون رفتن، قبل از غذاخوری یا به طور منظم در طول روز به توالت برود. در صورت بروز حادثه، وسیله ای را در مدرسه بگذارید که برای تعویض لباس کافی باشد.

کودک خود را عصبانی یا تحقیر نکنید، به خصوص در مقابل دوستان یا کارکنان مدرسه: این رفتارها نتیجه معکوس دارند. آنها فقط ناراحتی احتمالی را تقویت می کنند و از ایجاد یک تبادل سازنده جلوگیری می کنند.

چرا بی اختیاری ادرار باعث عفونت دستگاه ادراری می شود؟

افزایش فشار درون مثانه، ناشی از عملکرد نادرست ساختارهای مسئول ادرار است و می‌تواند به بافت داخلی “لوله‌هایی” که از کلیه ها به مجرای ادرار می‌رسند آسیب برساند. ارتباط قوی بین یبوست و عفونت های مکرر دستگاه ادراری به خصوص در دختران وجود دارد. علل می تواند متفاوت باشد، مانند: تغییر اکوسیستم روده، انسداد مکانیکی، یا کلونیزاسیون باکتریایی غیرطبیعی دستگاه ادراری (پری مجرای ادرار).

علائم عبارتند از: مدفوع سفت، اجابت مزاج دردناک، دفعات دفعات کمتر از ۵ بار در هفته و بی اختیاری مدفوع ( اختلال وزیکو روده ای ).

علت بی اختیاری ادرار در نوجوانان

علل جسمی

 1. عفونت مجاری ادراری
 2. یبوست
 3. مشکلات عصبی
 4. ناهنجاری های مادرزادی
 5. بیماری های مزمن
 6. داروها

علل روانی

 • استرس
 • اضطراب
 • افسردگی
 • آسیب های روحی

سن کنترل ادرار در کودکان

کنترل ادرار در روز و شب در دختران زودتر رخ می دهد : در سن ۳ سالگی، ۸۴ درصد از دختران و ۵۳ درصد از پسران آموزش توالت روزانه را فرا گرفته اند. یک سال بعد، این ارقام به ترتیب به ۹۸% و ۸۸% می رسد.

بی اختیاری ادرار شبانه، ۱۰ تا ۲۰ درصد از کودکان ۵ ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. سپس شیوع آن در طول سال ها کم کم کاهش می یابد و فقط ۱٪ از کودکان ۱۵ ساله را شامل می شود. این نوع بی اختیاری در پسرها دو برابر دختران است.

درمان خانگی بی اختیاری ادرار در کودکان

 • شب هایی که کودک دچار شب ادراری می شود را می توان در یک تقویم ثبت کرد. تقویم باید به‌گونه‌ای طراحی شود که شب‌های خشک را برجسته کند (مثلاً با یک برچسب مخصوص زیبا که کودک می‌تواند انتخاب کند)، اما شب‌هایی که کودک دچار شب ادراری می شود را به‌طور منفی برجسته نمی‌کند، بلکه آن‌ها را به سادگی خالی می‌گذارد.
 • ابتدا باید به کودکانی که رفتن به توالت را به تعویق می اندازند توضیح داد که بین نگه داشتن ادرار و شب ادراری ارتباطی وجود دارد. سپس باید در زمان های مشخصی به توالت فرستاده شوند.
 • اگر علل جسمی شب ادراری رد شده باشد و مشکوک به وجود دلایل روانی باشد، متخصص اطفال ممکن است والدین و کودک را به روانشناس کودک و نوجوان ارجاع دهد. همکاری والدین نیز الزامی است. می توانید اطلاعاتی در مورد تحولات قبلی، حوادث بالقوه استرس زا و تلاش های قبلی برای تحت کنترل درآوردن مشکل ارائه دهید.

برای صحبت با برترین متخصصان کودک می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

 

منبع : بی اختیاری ادرار در کودکان

مشاوره خیانت نگذارید تمام تلاش هایتان برای زندگی نابود شود

مشاوره خیانت به طیف وسیعی از مسائل عاطفی و رابطه ای که پس از وقوع خیانت به وجود می آیند، می پردازد. سایت مشاوره ازدواج را برای زوج ها فراهم می کند تا دلایل اصلی خیانت را کشف و درک کنند و به آنها کمک می کند تا مسائل مربوط به اعتماد، ارتباط و صمیمیت عاطفی را بررسی کنند.

علاوه بر این، به افراد کمک می کند تا با احساساتی مانند احساس گناه، اضطراب و خشم کنار بیایند و در عین حال راهکارهایی برای جلوگیری از خیانت در آینده ارائه می دهند.

بازسازی اعتماد و التیام زخم های عاطفی

مشاوره خیانت به روند بازسازی اعتماد با تقویت ارتباط باز و صادقانه بین شرکا کمک می کند. از طریق تکنیک‌ها و تمرین‌های درمانی، زوج‌ها می‌توانند زخم‌های عاطفی ناشی از خیانت را برطرف کنند و به درمان خیانت‌شده و خیانت‌کننده کمک کنند. مشاوره خیانت با فراهم کردن فضایی امن برای ابراز احساسات، به افراد این امکان را می دهد که درد و عصبانیت خود را برطرف کنند و به تدریج پیوند عاطفی ضروری برای یک رابطه سالم را بازسازی کنند(منبع).

آیا خیانت هرگز از آسیب دیدن باز می ماند؟

ممکن است مدتی طول بکشد تا درد کاهش یابد و بهبودی می تواند یک روند تدریجی و مداوم باشد. ممکن است هرگز به طور کامل از بین نرود، اما با گذشت زمان می تواند شدت آن کمتر شود. بازسازی اعتماد و ترمیم رابطه نقش بسزایی در کاهش درد ناشی از خیانت خواهد داشت.

آیا در مورد ریشه های خیانت میدانید؟

چند درصد از ازدواج ها از خیانت جان سالم به در می برند؟

در حالی که تحقیقات جامع تری مورد نیاز است، تخمین زده می شود که تقریباً ۵۳ درصد از ازدواج هایی که در آنها خیانت کشف شده است، پس از حل مشکلات با یکدیگر توانسته اند بهبود یابند و حتی رشد کنند.

خیانت یکی از رایج ترین مشکلات ارائه شده برای درمانگران ازدواج و خانواده است. این برای روابط ویرانگر است و می تواند یکی از مشکلات دشوارتر برای درمان باشد. در حالی که اکثر زوج ها خیانت را تایید نمی کنند، برخی از نظرسنجی ها نشان می دهد که ۱۵ درصد از زنان و ۲۵ درصد از مردان رابطه جنسی را خارج از رابطه طولانی مدت خود تجربه کرده اند. و با گنجاندن صمیمیت های عاطفی و جنسی بدون آمیزش، این درصدها ۲۰ درصد افزایش می یابد.

ترومای خیانت چقدر طول می کشد؟

علیرغم اینکه خیانت برای بسیاری از زوج ها تجربه سختی است، لزوماً به معنای پایان زندگی مشترک آنها نیست. در واقع، ۵۳ درصد از ازدواج‌هایی که در آنها خیانت کشف شده است، پس از حل مشکلات با یکدیگر می‌توانند زنده بمانند و حتی رشد کنند.

علاوه بر این، ۷۷ درصد از زوج ها پس از بهبودی از یک رابطه نامشروع، ازدواج قوی تری دارند. مشاوره ازدواج می تواند به ویژه در این فرآیند مفید باشد زیرا میزان موفقیت ۶۰ تا ۷۰ درصد تخمین زده شده است. در حالی که ممکن است هنوز چالش‌هایی پیش روی کسانی باشد که پس از یک رابطه عاشقانه با هم بمانند، این آمار نشان می‌دهد که با تلاش و فداکاری می‌توان دوباره اعتماد کرد و یک رابطه سالم ایجاد کرد.

خیانت فاش نشده زمانی است که یکی از طرفین مشکوک به خیانت باشد، اما شریک دیگر آن را انکار کند.

چرا خیانت رخ می دهد؟

در همه نوع ازدواج ممکن است اتفاق بیفتد. این شامل ازدواج هایی می شود که به نظر خوشبخت می رسند و همچنین ازدواج هایی که مشکلات زیادی دارند. ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، از جمله(منبع):

 • فقدان محبت.
 • از دست دادن علاقه، عشق و مراقبت از یکدیگر.
 • تعهد ضعیف به رابطه
 • اختلال در ارتباطات در مورد نیازهای عاطفی و روابط.
 • عزت نفس پایین.
 • مشکلات جسمی، مانند درد مزمن یا ناتوانی.
 • مسائل مربوط به سلامت روان، مانند افسردگی یا اضطراب.
 • اعتیاد، مانند اعتیاد به الکل، رابطه جنسی، عاشقانه یا مواد مخدر.
 • مشکلاتی که در ازدواج به آنها توجه نمی شود، مانند ترس از صمیمیت یا اجتناب از درگیری.
 • تغییرات عمده زندگی، مانند پدر و مادر شدن یا خروج فرزندان از خانه.
 • دوره های استرس زا، مانند زمانی که همسران باید برای مدت طولانی از هم دور باشند.
 • ناکامی های شخصی
 • از دست دادن موقعیت اجتماعی
 • نازایی
 • ورشکستگی
 • مصرف الکل و مواد مخدر
 • وجود مشکلات جنسی
 • عدم رضایت جنسی زوجین(منبع)

که در این زمینه نیاز است پیش از وقوع آسیب به رابطه، برای مشاوره خیانت اقدام کنید.

چه زمانی به مشاوره خیانت برای رابطه خود فکر کنید؟

مشاوره خیانت باید زمانی مورد توجه قرار گیرد که یک زوج با عواقب خیانت دست و پنجه نرم می کنند و در تلاش برای پیشرفت هستند. به ویژه هنگامی که اعتماد از بین رفته باشد، ارتباطات از بین رفته باشد، یا زمانی که احساسات حل نشده و ناامنی ها بر کیفیت رابطه تأثیر می گذارد، سودمند است.

جستجوی زودهنگام مشاوره خیانت می تواند از آسیب بیشتر به رابطه جلوگیری کند و شانس بهبود و آشتی موفق را افزایش دهد.

بعد خیانت چه کنیم؟

بهبودی پس از یک رابطه عاشقانه می تواند یکی از چالش برانگیزترین زمان های ازدواج باشد. این چالش ممکن است با احساسات و عدم اطمینان همراه باشد. اما همانطور که همسران اعتماد را بازسازی می کنند، مسئولیت اعمال خود را بر عهده می گیرند، اختلافات را حل می کنند و می بخشند، این روند ممکن است عشق و محبت را عمیق تر و تقویت کند(منبع).

 

آیا پس از خیانت، امکان ادامه رابطه یا ازدواج وجود دارد؟

ما به شما این اطمینان را می دهیم که امکان بهبود رابطه وجود دارد، البته پس از آنکه امواج و هیجان های زیربنایی تشدید احساسات شروع به فروکش کردن نمود. به شما قول می دهم که این هیجان ها فرو خواهد نشست و حالتان بهتر می شود اما به خودتان کمی زمان بدهید تا با این امر کنار بیایید.

اگر هر دو طرف قادر به رویارویی با آنچه رخ داده هستید، پس جای هر احتمالاتی برای بهتر شدن رابطه وجود دارد؛ اگر رابطه نسبت به قبل فرق می کند. اما؛ نیازمند اندکی صبر و تحمل است زیرا این پروسه زمان بر است. فکر از دست دادن رابطه تان مانند زمان قبل از خیانت، شما را می آزارد. اما لازم است بدانید که مشکلات برای شخص خاطی نیز وجود دارد و به همان میزانی که شما تمایلی به احساس همدردی ندارید، همسرتان نیز ممکن است به خاطر رفتن شخص دیگری از زندگی با شما مأیوس باشد(منبع).

اگر همسرتان از قبل هوسرانی های بیرونی داشته است و تمام ضررهای ناشی از فرصت(های) گذشته دوباره فوراً برانگیخته شده اند.اگر او شما را در راستای این خواسته فریب داده و بر سرتان کلاه گذاشته؛ بنابراین لازم است در مورد ماندن یا نماندن با این شخص تأمل کنید.

این مراحل را برای ترویج بهبودی در نظر بگیرید:

 • بلافاصله تصمیم نگیرید قبل از انتخاب برای ادامه یا پایان دادن به ازدواج، زمانی را برای بهبودی و درک آنچه در پشت این رابطه وجود داشت اختصاص دهید.
 • پاسخگو باشید. اگر شما کسی بودید که تقلب کردید، مسئولیت اعمال خود را بپذیرید. به رابطه خاتمه دهید و تمام ارتباط خود را با فردی که با او رابطه نامشروع داشتید متوقف کنید. اگر این رابطه شامل یک همکار بود، تماس را فقط به تجارت محدود کنید. اگر این امکان پذیر نیست، به دنبال شغل دیگری باشید.
 • با مشاور ازدواج مشورت کنید. از یک درمانگر دارای مجوز که در زمینه زناشویی درمانی آموزش دیده و در مقابله با خیانت تجربه دارد کمک بگیرید. مشاوره ازدواج می تواند کمک کند تا رابطه را در چشم انداز قرار دهید، مسائلی را که ممکن است به این رابطه کمک کرده باشد را شناسایی کنید، راه های بازسازی و تقویت رابطه را آموزش دهید و به جلوگیری از طلاق کمک کنید – اگر هدف این باشد.
 • از چندین منبع کمک بگیرید. از دوستان بدون قضاوت و فهمیده یا اعضای خانواده کمک بگیرید. اگر در مشاوره ازدواج آموزش دیده باشند، رهبران معنوی نیز ممکن است مفید باشند. مطالعه در مورد موضوع می تواند مفید باشد. اما همه کتاب های خودیاری به یک اندازه مفید نیستند. از یک مشاور ازدواج یا حرفه ای دیگر برای خواندن توصیه ها بخواهید.
 • برای بازگرداندن اعتماد برنامه ریزی کنید که ممکن است به آشتی منجر شود. بر روی یک جدول زمانی و فرآیند توافق کنید. اگر خیانت کردید، گناه را بپذیرید و طلب بخشش کنید. اگر شریک زندگی تان خیانت کرد، در صورت توانایی، عفو کنید. با هم به دنبال تفاهم باشید.

چه نوع درمانی برای خیانت بهتر است؟

درمان شناختی رفتاری (CBT) به طور فزاینده ای در مشاوره زوجین برای کمک به رفع تقلب در روابط استفاده می شود. CBT ممکن است به ویژه برای کمک به زوج ها در کشف دلایل روانشناختی زمینه ای یک رابطه موثر باشد. همچنین می‌تواند بینش ارزشمندی در مورد اینکه چگونه هر دو شریک می‌توانند ارتباطات و اعتماد را بهبود بخشند و راه‌های سالم‌تری برای مقابله با حسادت و ناامنی ایجاد کنند، ارائه دهد.

CBT به زوج ها کمک می کند تا الگوهای رفتاری منفی را که ممکن است به خیانت کمک کند، از جمله اجتناب، حالت تدافعی و سرزنش، تشخیص دهند. با افزایش خودآگاهی، شرکا ممکن است بتوانند تأثیر رفتارشان بر رابطه را درک کنند و راهبردهای بهبود یافته ای برای مدیریت تعارض ایجاد کنند(منبع).

چگونه به کسی که فرازناشویی کرده کمک می کنید؟

 • این بحران اوست، نه شما. …
 • خودتان و روابطتان را پرورش دهید. …
 • آن را شخصی نکنید. …
 • مرزهای خود را ترسیم کنید. …
 • شما دوست او هستید، نه مشاور او. …
 • اعتراف کنید که او هنوز هم آدم خوبی است. …
 • احساسات او واقعی است. …
 • حواسمون به قضاوتمون باشه (منبع)
 • حتما از مشاوران مرکز مشاوره ستاره ایرانیان کمک بخواهید… نه از دوستان
 • نگذارید دیگران بفهمند زیرا راه برگشت برای او سخت تر می شود…

مرکز مشاوره خیانت ارائه دهنده بهترین خدمات مشاوره ای

آیا تمایل به ازدواج و تشکیل خانواده دارید؟ و میخواهید خانواده ای داشته باشید که دوام و پایداری مداوم داشته باشد؟ یکی از عواملی که موجب فروپاشی این نهاد میشود متاسفانه خیانت است. متاسفانه

این مسئله در جامعه امروز به وفور دیده میشود اما دلایل بروز این رفتار چیست؟ گاهی تلافی در خیانتی که همسرمان انجام داده، گاهی حس تنهایی و بی کسی و گاهی نیز سردی رابطه بین زن و مردو بسیاری از عوامل دیگر. اگر جزء این دسته افرادید میتوانید با مشاوره بعد از خیانت، مشاوره ازدواج خیانت و مرکز مشاوره ازدواج تماس حاصل کرده و مشکلات خود را با مشاوران ما مطرح کنید. میتوانید اطلاعاتی در رابطه با این که چگونه از این عمل پیشگیری و یا در صورت مواجهه با آن چگونه با آن برخورد کنید به دست بیاورید.

منبع : مشاوره خیانت نگذارید تمام تلاش هایتان برای زندگی نابود شود

۷ روش برای توقف کتک کاری در کودکان

کتک کاری در کودکان یک رفتار رایج است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. درک این علل و انتخاب روش های مناسب برای برخورد با این رفتار، نقشی کلیدی در تربیت صحیح و سلامت روان کودک ایفا می کند.

پس از بزرگ شدن، اعمال فیزیکی و پرخاشگری زمانی استفاده می شود که ناامیدی، ناراحتی یا نارضایتی وجود داشته باشد: «کتک کاری در کودکان همچنین با احساسات ، به ویژه با دفاع از قلمرو خود ارتباط دارد. به عنوان مثال، برای کودکی مهم است که در کنار معلم بنشیند زیرا به این ترتیب احساس امنیت یا دوست داشتن بیشتری می کند، هرکسی که همان مکان را می خواهد تهدیدی برای قلمرو او محسوب می شود که به هل دادن یا گاز گرفتن تبدیل می شود.

چرا کودکم بچه های دیگر را می زند؟

ترس هایی که موجب می شود کودک به دیگران ضربه بزند، معمولاً ریشه در بعضی از تجارب توسط والدین یا دیگران در اوایل زندگی اش دارد؛ اگرچه، در کل کودک ممکن است به ظاهر از خود ترسی نشان ندهد اما برای کنترل ترس اش، دست به نوعی رفتار پرخاشگرانه می زند و هر زمانی که احساس ترس شدیدی کند این رفتار نیز شعله ور می شود.

در واقع کودک به جای گریه کردن یا گفتن احساس ترس خود، هنگام ترسیدن شروع به حمله می کند، بالا و پایین می پرد، نمی تواند از دیگران درخواست کمک کند و به در و دیوار ضربه می زند.

بچم دست بزن داره چیکار کنم؟

شما برای کمک به کودکتان، نباید به دنبال علت ترس او باشید؛ بلکه میزان افزایش احساس امنیت اش و نیز ارتباط با او ضروری و مهم است خواه شما والدین یا پرستار، دوست یا از آشنایان او باشید.

همانطور که شما با کودکتان ارتباط برقرار می کنید و به او حس امنیت می دهید، او نیز احساسات پرحرارتی که باعث تکانشگری می شود را با شما در میان خواهد گذاشت. به احساسات کودکتان توجه کنید  و به او اجازه دهید تا ترس اصلی خود را تخلیه کند ( بدون زدن دیگران) به طوری که او بتواند احساس راحتی و آرامش کند و دیگران را همچون دوستانش ببیند؛ نه اینکه دیگران را تهدید کنید.

برخورد با کتک کاری در کودکان

۱.  رابطه صمیمی تری برقرار کنید.

فرصت هایی را برای ارتباط بیشتر و بهتر تنظیم کنید. تعیین زمان خاص ابزاری  برای برقراری ارتباط است. سعی کنید آن، زمانی کوتاه در اوایل روز و به محض بیدار شدن از خواب صبحگاهی با او وقت بگذرانید، طوری که کودک روزش را با ۵ دقیقه یا ۱۰ دقیقه با هم بودن شروع کند.

به او بسیار گرم و صمیمی نگاه و توجه کنید، این کار باعث می شود که او احساس کند وجودش برایتان مهم است. این کار یعنی داشتن برنامه در خانواده  که باعث می شود کارهای مهم را در اولویت قرار دهید. اگر می دانید که کودکتان فردی جدا از خانواده است سعی کنید در اولین فرصتی که او را می بینید با او بازی های کودکانه ای که در آن امکان برنده شدن او وجود دارد؛ را ترتیب دهید.

۲. بازی کنید

ممکن است یک سری بازهای پرسرو صدا یا بازی های قایم باشک را به کار ببرید این ها بازی هایی هستند که کودکان را به بازی جمعی وامی دارند، خودتان نیز به جمع آنها بپیوندید، پر انرژی و با احساس بازی کنید. با یکدیگر بازی خندیدن را انجام دهید و نقشی را متناسب با سن کودک به خود بگیرید. با بازی قایم باشک در جایی پنهان شوید و کودکان را وادار کنید تا سریع شما را پیدا کنند یا به صورت غیرمنتظره وسط بپرند و شما را بتراسنند.

خندیدن و حس امنیت و قدرت در بازیِ برد و باخت به کودکان کمک می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و انرژی شان تخلیه شود. این بازی به کودکتان می فهماند که آنها در کنار شما احساس امنیت، ارزشمندی  و نیز اعتماد به نفس دارند.

۳. وقتی کودکتان گریه می کند برای احساساتش ارزش قائل شوید.

این به معنای ماندن نزد کودک است نه اینکه طغیان هیجانی او را دنبال کنید بلکه بگذارید کودک بداند شما به خاطر او آنجا نشسته اید. در صورت حمایت کم از او، ترس و اضطرابش بیشتر می شود. اغلب، کودک از حالت آنی” کلوچه ام له شده؛ من کلوچه جدید میخوام” به ” مامانم رو میخوام” و از حالت شکایت به اضطراب ناگهانی محض تغییر می یابد.

توجه کنید؛ نیازی به محیاکردن همه چیز نیست. شما فقط یک شخص بی طرف هستید که حرف های او را می شنوید. به کودک اطمینان خاطر دهید که شما همیشه مواظب او هستید و امنیتش را فراهم می کنید. در صورت رفتار اجبار و عصبانیت، احساسات کودک بیشتر طغیان خواهد کرد. وقتی احساسات کودک آرام شد، کودک حس خواهد کرد که در کنار شما امنیت بسیار بیشتری نسبت به گذشته دارد؛ خواه او کودک خودشما یا کودکی که به دلایلی از او مراقبت می کنید، باشد.

مشاوره کودک پرخاشگر می تواند برای شما یا والدین دیگر مفید باشد. برای صحبت با برترین متخصصان کودک با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

 

۴. مواظب باشید

مراقب نشانه های افزایش خشم باشید. کودکان اغلب علایمی از تشدید احساسات منفی را به شما نشان می دهند. صدای آنها می گیرد. ظاهرشان حالت مات و مبهوت به خود می گیرد و نیز گاهی اوقات رنگشان می پرد. به چشمان شما زل نمی زنند. سعی در کنترل موقعیت ها دارند.

با مشاهده این وضعیت به او نزدیکتر شوید. سعی نکنید مانع ضربه زدن او با عباراتی مانند “بسیار خوب، آرام باش” شوید. دلیلی برای اضطراب و پریشانی وجود ندارد. زیرا پریشانی از قبل در درون کودک رخنه کرده است. پس برای کودکی که آشفتگی اش را نشان می دهد، نیازی به گفتن عبارات کافی نیست. تنها اطمینان حاصل کنید که رفتار تکانشی کودک به کسی آسیب نزند.

پسر دو سالم بقیه بچه ها رو میزنه چیکار کنم

در اولین گام باید دلایل احتمالی را برای این رفتار کودکتان درک کنید:

 • جلب توجه: ممکنه پسرتون با کتک کاری در کودکان، به دنبال جلب توجه شما یا اطرافیانتون باشه.
 • ناتوانی در بیان احساسات: ممکنه پسرتون هنوز یاد نگرفته باشه که چطور احساساتش رو به طور صحیح بیان کنه و به جای صحبت کردن، از کتک زدن استفاده می‌کنه.
 • خشم و عصبانیت: ممکنه پسرتون به دلیل خشم و عصبانیت، درگیر کتک کاری در کودکان شود.
 • تقلید: ممکنه پسرتون این رفتار رو از شما یا اطرافیانتون یاد گرفته باشه.
 • مشکلات حسی: ممکنه پسرتون به دلیل مشکلات حسی، به طور ناخودآگاه به بقیه بچه ها ضربه بزنه.
 • اختلالات رفتاری: در موارد نادر، ممکنه پسرتون به دلیل اختلالات رفتاری، به بقیه بچه ها کتک بزنه.

راه حل برای درمان کتک زدن کودک دو ساله نی نی سایت شامل موارد زیر است:

 • با پسرتون صحبت کنید: وقتی پسرتون آرومه، باهاش در مورد رفتارش صحبت کنید. بهش بگید که کتک زدن بقیه بچه ها کار بدی هست و بهشون آسیب میرسونه درک این موضوع به کودک کمک
 • بهش یاد بدید که چطور احساساتش رو بیان کنه: به پسرتون یاد بدید که چطور احساساتش رو به طور صحیح بیان کنه. مثلا میتونید بهش بگید که به جای کتک زدن، میتونه از کلمات استفاده کنه یا نقاشی بکشه.
 • بهش راه های جایگزین برای کتک زدن یاد بدید: به پسرتون یاد بدید که به جای کتک کاری در کودکان، میتونه از راه های دیگه ای برای حل مشکلش استفاده کنه. مثلا میتونه با بچه ی دیگه صحبت کنه، ازش دور بشه یا به شما کمک بخواد.
 • برای رفتار خوبش بهش پاداش بدید: وقتی پسرتون با بقیه بچه ها به طور مسالمت آمیز بازی می‌کنه، بهش پاداش بدید. این کار باعث میشه که این رفتار تقویت بشه.
 • از تنبیه بدنی استفاده نکنید: تنبیه بدنی فقط باعث میشه که پسرتون بیشتر پرخاشگر بشه.
 • صبور باشید: تغییر رفتار زمان میبره. صبور باشید و به پسرتون فرصت بدید که یاد بگیره چطور به طور صحیح رفتار کنه.

کتک کاری بچه ها در مدرسه

کتک کاری در کودکان در مدرسه عمدتاً مربوط به پسران است . انگار پسران نگرانی‌هایشان راحت‌تر به مشت در تبدیل می‌شود (در حالی که دختران تمایل به صحبت کردن دارند). پسران جوان پرخاشگری، عصبانیت یا عدم احترام را هر چند با خشونت کمتر نسبت به دوران نوجوانی ابراز می کنند.

در هر صورت، دعوا نشانه پریشانی است. “این یک رنج یا ناراحتی را پنهان می کند که کودک نمی تواند بیان کند. او هیچ راهی جز مبارزه برای بیان آن ندارد. به گفته روانشناس، علت ناراحتی اغلب در حوزه خانواده نهفته است: درگیری در خانه، مادربزرگ بستری در بیمارستان، ترس از مرگ، حسادت خواهر و برادر و غیره.

کودکی که مادرش را می زند

به عنوان والدین، اگر فرزندتان به شما یا افراد دیگر ضربه بزند، ممکن است نگران شوید. چندین دلیل احتمالی وجود دارد که او این کار را انجام می دهد. وقتی فرزندتان واکنش پرخاشگرانه نشان می دهد چگونه مداخله کنیم؟

حتی اگر ناامیدی یا عصبانیت فرزند شما به جا باشد، مهم است که او یاد بگیرد که احساسات منفی خود را به شیوه ای قابل قبول بیان کند. یک عمل خشونت آمیز علیه شما یا دیگران هرگز نباید بی اهمیت جلوه داده شود.

یادگیری احترام گذاشتن به دیگران باید از درون خانواده شروع شود، حتی اگر فرزند شما خیلی جوان باشد. هنگامی که او قادر به درک معنای کلمه “نه” باشد، کودک نوپای شما می تواند محدودیت هایی را که شما بر او تحمیل می کنید را درک کند. اول از همه با احترام گذاشتن به شما است که فرزندتان یاد می گیرد حقوق دیگران را به رسمیت بشناسد، حتی اگر گاهی اوقات او را مجبور کند که خواسته های خود را در درجه دوم قرار دهد.

همچنین به یاد داشته باشید که کودک نوپا شما به محدودیت نیاز دارد. با توضیح ساده به او که کدام رفتارها قابل قبول است و کدام غیر قابل قبول است به او کمک می کنید تا توانایی خود را در ارتباط با دیگران توسعه دهد که در آینده نتیجه آن را خواهید دید.

حتی اگر احساس می کنید در حال تحریک واکنش های منفی از جانب فرزندتان هستید، ثبات در مداخلات شما در بلند مدت نتیجه خواهد داد. او کم کم متوجه می شود که شما از او چه انتظاری دارید و مهارت هایی را برای بیان بهتر احساسات منفی خود به دست می آورد که در آینده به او کمک خواهد کرد.

چه زمانی از مشاور کمک بگیریم؟

اگر فرزندتان با وجود اینکه چندین راهکار را برای متوقف کردن او امتحان کرده اید به کتک کاری در کودکان ادامه می دهد، یا اگر احساس درماندگی می کنید، توصیه می شود با یک روانشناس کودک  مشورت کنید. این متخصص می تواند به شما در درک وضعیت و یافتن راه های مناسب برای توقف ضرب و شتم کمک کند. از مشورت دریغ نکنید، زیرا اگر مشکل در همان ابتدا تشخیص داده شود راحت تر از زمانی درمان می شود که چندین سال طول بکشد.

اگر خانواده شما در شرایط استرس زا قرار دارند (مانند سوگ، جدایی، خانواده مرکب، بیماری، جابجایی، ماموریت نظامی والدین)، ممکن است فرزندتان احساس کند که شما و والدین دیگر کمتر در دسترس او هستید. سپس می تواند با این رفتارها واکنش نشان دهد.

برای درمان کتک کاری در کودکان، مشاوره روان درمانی می تواند برای شما یا والدین دیگر مفید باشد. این به شما کمک می کند تا از نظر عاطفی بیشتر در دسترس فرزندتان باشید و به کاهش رفتارهای ناخواسته کمک کنید. برای صحبت با برترین متخصصان کودک با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

منبع: ۷ روش برای توقف کتک کاری در کودکان

عدم توجه کودک

عدم توجه کودک، مشکلی رایج است که می‌تواند در هر سنی رخ دهد. این مشکل می‌تواند در قالب بی‌توجهی به دستورات، عدم تمرکز در انجام تکالیف، یا بی‌علاقگی به فعالیت‌های اجتماعی خود را نشان دهد. عدم توجه می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله مشکلات رشدی، اضطراب، افسردگی، یا مشکلات خانوادگی. عدم توجه کودک یک مشکل رایج است که می‌تواند در هر سنی رخ دهد. این مقاله به بررسی علل، علائم و راهکارهای عدم توجه در کودکان می‌پردازد.

در حال حاضر اعتقاد بر این است که این اختلال منشأ عصبی بیولوژیکی دارد، هم به دلیل مؤلفه ارثی آن و هم به دلیل دخالت ژنی که برخی گیرنده های مسئول انتقال دوپامین را کد می کند. در عین حال، البته نمی توان نقش مهم عوامل محیطی مانند بافت اجتماعی و فرهنگی، الگوهای دلبستگی خاص، تربیت والدین و روش‌های آموزشی را نادیده گرفت. که در ادامه به توضیح دقیق آن ها می پردازیم.

نشانه های عدم توجه کودک

تشخیص بیش فعالی همیشه باید با کمک یک متخصص ارزیابی شود که بتواند علائم و درمان را ارزیابی کند. اما می‌توانیم برخی از نشانه‌های بیش فعالی و عدم توجه کودک را در کودکان به طور کلی پیش‌بینی کنیم:

 1. ناتوانی در ثابت ماندن، دست ها و پاها همیشه در حرکت هستند.
 2. سرزندگی و فعالیت شدید (دویدن، کوهنوردی و غیره)
 3. ناتوانی در تمرکز بر روی یک فعالیت، بدون انجام اولین فعالیت از یک فعالیت به فعالیت دیگر می‌روید
 4. مشکل در انجام بازی های آرام
 5. به راحتی حواسشان پرت می شود
 6. زیاد حرف می زنند و گوش نمی دهند .
 7.  مکالمات دیگران را قطع می کنند.
 8. آنها در بازی ها یا گفتگوها منتظر نوبت خود نمی مانند و اغلب به شکلی تند در آن شرکت می کنند.
 9. آنها هیچ احساس خطری ندارند و اغلب کارهای خطرناکی را بدون فکر کردن انجام می دهند.
 10. آنها آنچه را که باید انجام دهند یا آنچه برای انجام یک کار ضروری است را از دست می دهند یا فراموش می کنند

به دلیل استرس و اضطراب و مشکلات خواب می توان گفت که عدم تمرکز باعث افت تحصیلی و در آینده کاری کودک می شود به همین منظور برای تشخیص دقیق و درمان قطعی بیش فعالی می توانید با برترین متخصصان کودک  با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

درمان عدم توجه و تمرکز در کودکان

اولین قدمی که باید برای کمک به فرزندان خود برای غلبه بر عدم توجه کودک بردارید این است که بدانید این چیزی کاملاً طبیعی است و با تغییرات کوچک می توانید به نتایج خوبی برسید .

۱.محیط مناسب را برای انجام تکالیف پیدا کنید

چگونه یک کودک می تواند با تلفن همراهش روی میز، تلویزیون روشن و شاید خواهر یا برادر کوچکش در حال گریه تمرکز کند؟ غالباً اساس مشکلات تمرکز در کودکان دقیقاً عدم وجود زمینه مناسب برای مطالعه است. ایجاد یک محیط آرام و مناسب، به ویژه اختصاص به تکالیف، ضروری است و با توجه به اینکه کودکان موجودات عادت هستند، مهم است که همیشه در یک مکان ساکت یا حدقل مناسب باشد.

۲.به آنها انگیزه دهید تا به مطالعه علاقه مند شوند

برای اینکه فرزندان شما بتوانند تمام دوران تحصیلی خود را با خیال راحت تجربه کنند، ضروری است که مطالعه  را به عنوان یک تحمیل تلقی نکند. آنها را درگیر کنید، هرگز به آنها نگویید که قادر به انجام یک کار نیستند، زیرا عزت نفس آن ها را نابود می کنید.

۳.یاد بگیرید که یک والد صبور باشید

گاهی اوقات آسان نیست، اما باید صبور باشید. کودکان تمایل دارند همانطور که ما از آنها انتظار داریم رفتار کنند. اگر از قبل فکر می کنید که آن ها بیش فعال و حواس پرت خواهند بود، مطمئناً همینطور خواهند بود! در عوض درک خود را نشان دهید و به آنها کمک کنید تا توانایی اعمال مستقل خود را توسعه دهند.

۴. به تلاش پاداش دهید، نه فقط به نتیجه

کودکان نیز مانند هر بزرگسال دیگری، اگر احساس کنند مورد قدردانی قرار می گیرند، بهترین های خود را به نمایش می گذارند. بنابراین پس از انجام یک کار به خصوص دشوار یا کاری که با توجه خاص انجام دادند، یک جایزه کوچک به آنها بدهید. به کارهای خوبی که انجام داده اند اشاره کنید و به آنها پاداش دهید، شاید با فعالیت هایی که از انجام آنها لذت می برند.

۵. به آنها بیاموزید که هر بار یک کار را انجام دهند

هنگام انجام تکالیف و مطالعه در خانه، برای اینکه توانایی تمرکز کودکان خود را بیش از حد تحت فشار قرار ندهید، به آنها کمک کنید تا کارهای خود را به فعالیت های خرد تقسیم کنند : کارهای کوچکتری که می توانند با آرامش بیشتر و بدون استرس انجام دهند.

۶. برای استراحت کوتاه اما مکرر برنامه ریزی کنید

کودک ۶/۷ ساله می تواند حدود ۱۵ دقیقه تمرکز خود را حفظ کند. بهتر است هر ربع ساعت ۲ تا ۳ دقیقه استراحت کنید. با گذشت زمان، می توانید به تدریج بازه زمانی را افزایش دهید، اما بدون اغراق.

۷. یادگیری با بازی را آموزش دهید

چه چیزی بهتر از بازی کردن برای جلب توجه کودکان و حفظ تمرکز آنها؟ ارائه فعالیت ها در قالب بازی به کودکان، کنجکاوی و علاقه آنها را تحریک می کند : به همین دلیل است که روشی عالی برای افزایش توجه در کودکان به حساب می آید .

آیا عدم تمرکز در کودکان خطرناک است

کودک مبتلا که در تمرکز مشکل دارد، احساس ترس دائمی از قضاوت و طرد شدن از سوی دیگران می کند. سپس او در موقعیت دفاعی قرار می گیرد و ترس های خود را با نیاز به حرکت و فعالیت زیاد جبران می کند، طوری که گویی آماده ضد حمله است و برای تلافی آماده است. کودکانی که مشکلات تمرکز را تجربه می‌کنند اغلب توسط والدین مورد نامهربانی قرار می‌گیرند و برچسب های بد رفتار، آشفته، بی‌ادب، سر به هوا، مشکل‌ساز را به آن ها می دهند. بنابراین یافتن راه حل هایی برای مقابله با این مشکل بسیار مهم است.

به دلیل استرس و اضطراب و مشکلات خواب می توان گفت که عدم توجه کودک باعث افت تحصیلی و در آینده کاری کودک می شود به همین منظور برای تشخیص دقیق و درمان قطعی بیش فعالی می توانید با برترین متخصصان کودک  با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

تست عدم تمرکز در کودکان

تست‌های مختلفی برای سنجش عدم تمرکز و عدم توجه کودک وجود دارد که می‌توانند به تشخیص و تفکیک انواع اختلال نقص توجه-بیش فعالی (ADHD) کمک کنند. این تست‌ها توسط متخصصان روانشناسی و روانپزشکی انجام می‌شوند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تست IVA: این تست یک آزمون تخصصی برای بررسی عدم توجه کودک و تشخیص دقیق ADHD در کودکان و بزرگسالان است. این تست عملکرد توجه را در دو حیطه دیداری و شنیداری و همچنین کنترل تکانش را ارزیابی می‌کند. این تست که نسبت به دیگر تست ها تخصصی تر بیش فعالی را می سنجد در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان انجام می شود. به این منظور می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید
 • پرسشنامه کانرز: این پرسشنامه توسط والدین یا معلمان کودک پر می‌شود و شامل سوالاتی در مورد علائم ADHD مانند عدم توجه کودک، بیش فعالی و تکانشگری است. برای این تست نیز می توانید با مرکز مشاوره ستاره ایرانیان تماس بگیرید

 

علل عدم توجه

 • مشکلات رشدی: اختلال نقص توجه و عدم توجه کودک(ADHD) یکی از رایج‌ترین علل عدم توجه در کودکان است. ADHD یک اختلال عصبی-رشدی است که بر تمرکز، کنترل تکانه و فعالیت بیش از حد تأثیر می‌گذارد.
 • اضطراب: اضطراب می‌تواند باعث بی‌قراری، ناتوانی در تمرکز و تحریک‌پذیری در کودکان شود.
 • افسردگی: افسردگی می‌تواند باعث بی‌علاقگی به فعالیت‌هایی که قبلاً لذت‌بخش بودند، خستگی و عدم توجه کودک شود.
 • مشکلات خانوادگی: مشکلات خانوادگی مانند درگیری بین والدین، طلاق یا سوء استفاده می‌تواند باعث عدم توجه در کودکان شود.

درمان گیاهی عدم تمرکز در کودکان

عدم تمرکز در کودکان می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • کمبود خواب: خواب کافی برای عملکرد صحیح مغز و تمرکز ضروری است.
 • کمبود مواد مغذی: کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند آهن، روی، ویتامین B12 و اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند بر تمرکز کودک تأثیر بگذارد.
 • استرس: استرس و اضطراب می‌تواند باعث حواس پرتی و عدم تمرکز در کودکان شود.
 • مشکلات یادگیری: برخی از کودکان ممکن است به دلیل مشکلات یادگیری مانند دیسلکسیا در تمرکز مشکل داشته باشند.
 • اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD): ADHD یک اختلال عصبی رشدی است که می‌تواند باعث عدم تمرکز، بیش فعالی و impulsivity شود.

در برخی موارد، می‌توان از گیاهان دارویی برای کمک به بهبود تمرکز در کودکان استفاده کرد. برخی از گیاهانی که ممکن است مفید باشند عبارتند از:

 • زعفران: زعفران یک گیاه دارویی با خواص ضد افسردگی و ضد اضطراب است. همچنین می‌تواند به بهبود حافظه و یادگیری کمک کند.
 • سنبل الطیب: سنبل الطیب یک گیاه آرامش بخش است که می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. همچنین می‌تواند به بهبود خواب کمک کند.
 • جینسینگ: جینسینگ یک گیاه adaptogenic است که می‌تواند به بدن در مقابله با استرس کمک کند. همچنین می‌تواند به بهبود تمرکز و حافظه کمک کند.
 • بابونه: بابونه یک گیاه آرامش بخش است که می‌تواند به کاهش اضطراب و بهبود خواب و عدم توجه کودک کمک کند.

توجه: قبل از استفاده از هر گونه گیاه دارویی برای درمان عدم توجه کودک، حتماً با پزشک یا متخصص گیاهان دارویی مشورت کنید.

به دلیل استرس و اضطراب و مشکلات خواب می توان گفت که عدم تمرکز باعث افت تحصیلی و در آینده کاری کودک می شود به همین منظور برای تشخیص دقیق و درمان قطعی بیش فعالی می توانید با برترین متخصصان کودک  با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

 

منبع : عدم توجه کودک

کنار آمدن با سوگ در کودکان

کنار آمدن با سوگ در کودکان مانند بزرگسالان مراحل دارد و کودکان نیز از دست دادن عزیزان خود رنج می برند. حتی اگر به نظر می رسد که زندگی آنها به گونه ای ادامه می یابد که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است، حتی اگر به بازی، دویدن و شوخی برگردند. حتی اگر زیاد در مورد آن صحبت نکنند. آنها فقط کنار امدن با سوگ را متفاوت انجام می دهند. به همین دلیل کنار آمدن با سوگ در کودکان اهمیت زیادی دارد.

چگونه کودکان با مرگ عزیزان کنار می آیند

کودکان به تدریج بر مفهوم مرگ و کنار آمدن با سوگ در کودکان تسلط پیدا می کنند. در ادامه با توجه به سن کنار آمدن با سوگ در کودکان بیان شده است:

 • تا ۳ سالگی تشخیص موجودات زنده و بی جان دشوار است، اما آنها به احساسات افرادی که به آنها اهمیت می دهند بسیار حساس هستند. هنگامی که بزرگسال غمگین و ناراحت است، کودک متوجه می شود که چیزی اشتباه است.
 • در سنین ۳ تا ۵ سالگی، کودکان تفاوت بین موجودات زنده و غیر زنده و انسان را درک می کنند، اما مفهوم برگشت ناپذیری مرگ را به دست نیاورده اند. آنها ممکن است به دنبال متوفی بگردند و بپرسند “کجا رفت؟” یا “کی برمی گردد؟” مرگ به‌عنوان یک خواب عمیق طولانی یا سفری که شامل بازگشت است تلقی می‌شود.
 • بین سنین ۶ تا ۹ سالگی می توان فهمید که مرگ غیرقابل برگشت است. از دست دادن عزیزان با ترس و اضطراب شدید تجربه می شود. کودکان این گروه سنی اغلب در مورد جنبه های مرگ و مراسم تشییع جنازه کنجکاوی زیادی پیدا می کنند، بنابراین می توانند برای کسب اطلاعات سوالات زیادی بپرسند.
 • در سنین ۹ تا ۱۲ سالگی، کودکان مفهوم روشنی از مرگ دارند. در صورت سوگواری یکی از عزیزان، آنها هنوز احساسات را به طور منظم تجربه نمی کنند و برخی ممکن است تمایل داشته باشند که احساسات خود را پنهان کنند و بخواهند قوی تر به نظر برسند و بتوانند با رنج روبرو شوند.

پیشنهاد مشاور:سوگ در کودکان✔️ علائم و درمان تخصصی روانشناس

توضیح مرگ برای کودکان

۱.از بیان درد حمایت کنید

بزرگسالان، تحت تأثیر غریزه محافظتی، ممکن است وسوسه شوند که با کودکان در مورد مرگ صحبت نکنند یا از گزارش دادن آنچه رخ داده و رنجی که احساس می کنند اجتناب کنند. با این حال، کودکان، مانند بزرگسالان، حق و نیاز دارند که سوگ را درک کنند و غمگین شوند. آنها باید بدانند چه اتفاقی افتاده است و در درد خود با بیان احساسات خود همراه شوند.

۲. اطمینان بخشید

کودک می تواند بسیاری از احساساتی که او را بی ثبات می کند ابراز کند. بنابراین ممکن است احساس کند که از دست رفته و نمی تواند با چنین درد بزرگی کنار بیاید، به خصوص اگر یکی از مهم ترین افراد برای او فوت کرده باشد. بنابراین، بسیار مهم است که به او نزدیک شوید، به او اطمینان دهید که رها نخواهد شد و ما هر کاری را انجام خواهیم داد تا در کنار او باشیم. باید روشن کرد که مرگ اجتناب ناپذیر است، گاهی اوقات ممکن است همه چیز از کنترل خارج شود و شما در این امر مقصر نیستید، اما می توانید راهی برای حرکت به جلو پیدا کنید.

۳. تقویت خاطرات

وقتی یکی از عزیزان می میرد، اغلب می توانید ترس شدیدی از از دست دادن حتی خاطرات او احساس کنید. کودکان این خطر را بیشتر تجربه می کنند زیرا مهارت های به خاطر سپردن آنها کمتر اصلاح شده است.
برای مدیریت این ترس، می‌توانید به دنبال عکس‌هایی باشید که لحظات زیبایی را در کنار عزیزتان به تصویر می‌کشند و مکان خاصی را برای نمایش آن‌ها انتخاب کنید. همچنین می‌توانید پیشنهاد ساخت یک جعبه حافظه را بدهید که در آن اشیاء و عکس‌هایی که تجربیات انجام شده با فرد متوفی را به یاد می‌آورند، نگهداری کنید. بزرگسالان همچنین می توانند توضیح دهند که ما هرگز کسانی را که دوستشان داریم از دست نمی دهیم زیرا می توانیم یاد آنها را در قلب خود زنده نگه داریم.

۴. از یک روان درمانگر کمک بخواهید

اگر با وجود این نشانه‌ها، کودک غمگین، عصبانی، ترسیده و پس از مرگ یکی از عزیزانش علائمی را نشان می‌دهد، توصیه می‌شود یک دوره حمایت روان‌شناختی و روان‌درمانی برای کمک به او برای پردازش مؤثر سوگواری و رفع گره‌های آسیب‌زا انجام شود.به این منظور می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

 

کودک و مرگ عزیزان

برای هر فردی صحبت کردن در مورد مرگ سخت و دشوار است و سختی کار زمانی بیشتر می شود که بخواهیم در مورد مرگ با کودکان صحبت کنیم. برای همین سختی است که بسیاری از بزرگسالان از صحبت درباره مرگ با کودکان فراری و گریزان هستند. بی آنکه اثر امتناع خود از صحبت با کودکان درباره مرگ را بر روحیه کودک در نظر بگیرد.

بزرگسالان باید آگاهی داشته باشند که کودکان نیز سوگواری می کنند اما فرایند سوگواری آنان مانند بزرگسالان نیست. وقتی کودکی با مرگ یکی از نزدیکان خود مواجه می شود، واکنش های مختلفی از خود نشان می دهد برای مثال ممکن است : بی تفاوت باشد ، انکار کند و با ناباوری به آن برخورد کند، شوکه شود و با تغییرات جسمانی واکنش دهد، بی تفاوت باشد ، خشمگین شود ، بازگشت به دوره های قبلی رشد داشته باشد، خود را مقصر بداند و احساس گناه و سرزنش خود داشته باشد. حملات اضطرابی آشفتگی با ترس داشته باشد. بسیار مهم است که واکنش کوک را بشناسیم و با شیوه ای صحیح با آن مواجه شویم زیرا واکنش صحیح در چنین موقعیتهایی در سلامت روانی کودک داغدیده سهم بسیاری دارد.

رفتار با کودکی که پدرش را ازدست داده

هنگامی که والدین می میرند، روابط خانوادگی و روابط بین نسل ها تغییر می کند، که منجر به پذیرفتن مسئولیت های جدید می شود ، به عنوان مثال متوجه می شوند که وظایفی را که معمولاً انجام نمی دادند، بر عهده می گیرند. وقتی یکی از والدین فوت می کند، رابطه با دیگری نیز تغییر می کند که ناگهان تبدیل به یک رابطه یک به یک می شود و دیگر رابطه با زوج والدین نیست.

واکنش های کودک به عزاداری چه می تواند باشد؟

بیان درد از دست دادن عزیزان برای کودک می تواند بسیار دشوار باشد. غالباً کلمات بی اثر می شوند و سپس این ناراحتی را در رفتار خود نشان می دهد.

اولین مرحله بعد از سوگ با احساساتی مانند گیجی و ناباوری همراه با موارد زیر مشخص می شود:

 • انکار وضعیت (“من دوباره پدرم را می بینم، او می آید تا من را از مدرسه بگیرد) و برای همیشه (پدرم مدتی است که رفته است”)
 •  احساس اینکه شخص هنوز زنده است
 • اعتقاد به دیدن آن شخص، ماشینی مانند او، شنیدن صدای او و غیره.

همچنین ممکن است علائم فیزیکی مرتبط با شوک ناشی از فقدان ظاهر شوند:

 • حملات مکرر خشم و پرخاشگری
 • رگرسیون در مراحل اولیه توسعه
 • اختلالات خواب همراه با کابوس و بیداری های شبانه
 • از دست دادن اشتها
 • گریه های ناامیدانه
 • جیغ و لرز شدید

 

برای کمک به آنها چه کنیم؟

همانطور که می‌گفتیم، کودکان نیز مانند بزرگسالان حق دارند در غم از دست دادن عزیزانشان غصه بخورند. در اینجا چند نکته وجود دارد که به آنها کمک می کند بهتر غمگین شوند:

 •  همیشه حقیقت را بگویید
 •  احساسات خود را پنهان نکنید
 •  به سوالات پاسخ دهید
 •  با عکس هایی از لحظات زیبایی که با هم گذرانده اید، خاطره بسازید
 •  از آنها بخواهید نامه یا کارتی بنویسند، یا برای متوفی نقاشی بکشند تا به آنها اجازه داده شود تا احساساتی را که بیان کلامی دشوار است بیان کنند.
 •  به کودک یادآوری کنید که آن شخص همیشه جایگاه ویژه ای در قلب او خواهد داشت
 • به فرزندتان بگویید که چه چیزی تغییر خواهد کرد (مثلاً، “عمه ات می آید تا تو را از مدرسه بیاورد زیرا باید چند روز را با پدربزرگ بگذرانم”).

چه زمانی لازم است با متخصص تماس بگیرید؟

هر کودکی منحصر به فرد است و با مرگ یک فرد مهم به شیوه خود، با زمان ها و واکنش های متفاوت مواجه می شود. ایجاد مرزهای کاملاً مشخص که به ما بگوید کدام رفتارها و زمان‌بندی با موقعیت مطابقت دارد و کدام نه، دشوار است. برای والدین مهم است که رفتار کودک را زیر نظر داشته باشند، خلق و خوی او را مشاهده کنند و نحوه کنار آمدن او با شرایط را ارزیابی کنند و بدانند که اگر چیزی آنها را نگران می کند، می توانند از یک درمانگر رشد بخواهند تا در مورد آن صحبت کند .

علاوه بر این، در برخی موارد ممکن است زمانی که بزرگسالان نزدیک به کودک احساس می‌کنند نمی‌توانند حمایت مناسبی از کودک کنند، کمک بخواهیم، ​​زیرا آنها بیش از حد درگیر درد ناشی از از دست دادن هستند. برخی از کودکان، گاهی اوقات، اگر متوجه شوند که والدین از درد غرق شده اند، فکر می کنند که جایی برای خودشان نیست. به این منظور می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

منبع : کنار آمدن با سوگ در کودکان

اهمیت بازی برای کودکان

اهمیت بازی برای کودکان رسیدن به تکامل عقلی و احساسی می باشد که خلاقیت کودکان را محک زده و آن را تقویت می کند. همچنین یک نوع روش برای آموزش کودکان می باشد. حتی این روش برای آنان که مشکل گفتاری نیز دارند هم راه گشا و قابل استفاده میباشد.
بازی درمانی کودکان به روش های مختلف به کودکان کمک می کند تا از راه بازی کردن یک پشتیبانی خوب دریافت کرده و با استفاده از احساسات و عواطف بسیار اندیشه های خود را بیان کرده و از مشکلات خود بگویند.
همچنین این روش کمک می کند تا کودکان بیاموزند چگونه روابط خود را کنترل کرده و درهنگام عصبانیت و یا خوشحالی چه رفتاری از خود بروز دهند. در این روش کودکان با استفاده از شیوه های مدیریتی مشکلات خود را حل کرده و اضطراب و استرس را در خود کاهش دهند.

اهمیت بازی برای کودکان

 اهمیت بازی برای کودکان، روانشناسان و روانپزشکان مشاوره کودک، مجموعه ای بسیار از اسباب بازی ها را در اختیار کودک قرار می دهد و با او درباره این اسباب بازی ها صحبت کرده و همبازی میشود تا رابطه نزدیکی را با او پیدا کند سپس با کفتار و صحبت کردن با زبان کودکان مشکلات او را ریشه یابی می کند. در ادامه اهمیت بازی برای کودکان ذکر شده است:

۱.بازی کنید و یاد بگیرید

بازی یک “مدرسه” غیرقابل مقایسه است زیرا در قلب یادگیری و سرگرمی کودک شما قرار دارد. این به کودک اجازه می دهد تا راحت تر بیاموزد زیرا این فعالیت فوق العاده است که به او امکان می دهد نیازهای اولیه خود را برای حرکت، آزمایش و یادگیری با لذت برآورده کند.

بازی مناسب یک محیط سرگرم کننده و محرک برای کودک برای یادگیری به روشی طبیعی و جذاب فراهم می کند زیرا هنگام بازی، کودک انگیزه ای برای کشف، آزمایش و یادگیری چیزهای جدید پیدا می کند. تفکر انتقادی، حافظه و تمرکز آنها را بهبود می بخشد و به آنها اجازه می دهد تا پازل ها، تحقیقات، توسعه استراتژی هایی را برای پیروزی ایجاد کنند.

بازی به کودک اجازه می دهد تا دنیای اطراف خود را از راه عملی آزمایش و کشف کند. او می تواند ایده های مختلف را آزمایش کند، اشتباه کند و از تجربیات خود در حین بازی درس بگیرد.

۲. بازی کنید و مهارت های اجتماعی را توسعه دهید

اهمیت بازی برای کودکان اجازه می دهد تا با همسالان خود ارتباط برقرار کند، مهارت های اجتماعی مانند ارتباط، همکاری، اشتراک گذاری و حل تعارض را توسعه دهد. آنها یاد می گیرند که احساسات خود را مدیریت کنند، همدلی را توسعه دهند و دیدگاه های دیگران را درک کنند.

بازی‌هایی که در دوران کودکی به کودک ارائه می‌شود بر شخصی که او تبدیل می‌شود، از طریق تعامل با محیط خود، و همچنین نحوه تعامل ما با او تأثیر می‌گذارد.
بنابراین، دادن یک عروسک یا یک ماشین اسباب‌بازی به یک دختر بچه تصمیمی است که بر درک او از آنچه «عادی» است یا نه، یعنی هنجارهای والدین و اجتماعی تأثیر می‌گذارد. بنابراین، هر یک از والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و عزیزانشان هنگام ارائه یک هدیه ناخودآگاه انتخاب می کنند.

هیچ هدیه بد یا بازی بدی وجود ندارد، این شما هستید که انتخاب می کنید چه چیزی با کودک و شخصیت او مطابقت دارد. یادگیری و بازی باید لحظه ای خاص بین کودک و اسباب بازی هایش باقی بماند، اما اگر این کار را با برادران و خواهرانش داشته باشد. هر کدام و البته پدر و مادرش. بازی کردن با هم، افراد در هر سنی و افراد را دور هم جمع می کند و تعاملات را به طور فعال تسهیل می کند. با بازی با فرزندتان، بدون اینکه لزوماً توجه داشته باشید، تعامل خواهید داشت و زمان با کیفیتی را با او سپری می کنید.

۳. بازی کنید تا یاد بگیرید در جامعه زندگی کنید

کودک با دو دنیا بازی می کند، یکی خارق العاده و دیگری واقعی. در طول بازی، او می تواند موقعیت ها، وقایع شاد یا ناخوشایندی را که تجربه کرده است، دوباره به تصویر بکشد. این بازی به او اجازه می دهد تا مهارت های اجتماعی مانند، از جمله، اهمیت انتظار نوبت، حل مشکلات و درگیری ها یا مهارت های مکالمه را برجسته کند…

از طریق بازی، کودک به دنبال درک قوانین زندگی در جامعه و ساختن نظریه هایی درباره جهان است. اطراف آنها به طور خاص، درک احساسات و قوانین رفتاری می تواند برای بسیاری از کودکان مبتلا به سندرم اوتیسم کار دشواری باشد. بنابراین، بازی در تشخیص حالات چهره و بازتولید آنها می تواند به آنها کمک کند تا در هنگام مواجهه با آنها، آنها را رمزگشایی کنند.

۴. بازی کنید تا بیدار شوید

برای بسیاری از کودکان اهمیت بازی برای کودکان میل به کشف به حدی است که تمام اشیاء زندگی روزمره توجه آنها را جلب می کند و برای آنها ارزش اسباب بازی دارد. برای سایر کودکان، به ویژه برخی از کودکان دارای معلولیت، کشف جهان باید بیشتر تحت نظارت باشد. در نتیجه کودک را برای تعامل با محیط خود برانگیزد. لازم است با قرار دادن آن در حضور محرک های متنوع، آن را به شیوه ای داوطلبانه تر درخواست کرد. یک آزمون و خطای طولانی برای یافتن محرک مناسب آغاز می شود، نه خیلی کم و نه خیلی تهاجمی.

چگونه با کودک بازی کنیم؟

من فکر می کنم که ما باید از قبل درک کنیم که انجام این کار چقدر مهم است، زیرا وقتی کودک با او بازی می کند، اعتماد به نفس خود را تقویت می کند، مخزن عاطفی خود را پر می کند، احساس امنیت خود را پر می کند، این به او زمان دادن به معنای ورود به دنیای خود است.

اهمیت بازی برای کودکان همچنین قدرت فوق العاده ای در تنظیم احساسات دارد زیرا در واقع ما به عنوان والدین به مرور زمان متوجه خواهیم شد که وقتی برای بازی با کودک خود وقت بگذارید، او به تدریج مهارت های خودتنظیمی را در او ایجاد خواهد کرد. ناامیدی بسیار کمتر، خشم بسیار کمتر، او صبر را یاد خواهد گرفت، او چیزهای زیادی خواهد آموخت، به طوری که من فکر می کنم این از قبل کلید است.

پس چگونه با او بازی کنیم؟ من فکر می کنم باید از این فرض شروع کنیم که این لحظه اوست و اجازه دادن به آن برای هدایت بازی اساسی است. اینکه او دقیقاً در آن زمان می‌توانست قدرت ابتکار عمل، تعیین قوانین خود را داشته باشد. بنابراین بازی با فرزند شما لازم نیست طول بکشد، حتی ده دقیقه در روز برای او افسانه است. پس این نیز بسیار مهم است که ما به عنوان والدین کمتر احساس گناه کنیم زیرا گاهی اوقات نمی‌خواهیم بازی کنیم یا وقت نداریم و این نیز برای کودک یادگیری مثبت است. بنابراین اجازه دادن به او برای فرار، بودن در کنار او در این لحظات در ساخت او اساسی است.

 

بازی زندگی کودک است

با قاطعیت می‌توان گفت که بازی زندگی کودک است. این جمله نه فقط یک شعار، بلکه حقیقتی انکارناپذیر است که ریشه در علم روانشناسی و تجربیات زیسته کودکان دارد.

چرا بازی برای کودکان حیاتی است؟

 • رشد و تکامل: بازی نقشی اساسی در رشد جسمی، عاطفی، اجتماعی و شناختی کودکان ایفا می‌کند. از طریق بازی، مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت، خلاقیت، حل مسئله، زبان، و تعاملات اجتماعی تقویت می‌شوند.
 • یادگیری: بازی، بستری جذاب و طبیعی برای یادگیری فراهم می‌کند. کودکان در حین بازی، مفاهیم جدید را به طور تجربی و عملی می‌آموزند و درک عمیق‌تری از دنیای اطراف خود به دست می‌آورند.
 • سلامت روان: بازی به کودکان در مدیریت اضطراب، ابراز احساسات، و ارتقای عزت نفس کمک می‌کند. همچنین، بازی می‌تواند راهی برای تخلیه انرژی و تنش باشد و به سلامت روان کودک کمک کند.
 • لذت و شادی: بازی، منبع اصلی لذت و شادی در دوران کودکی است. کودکان از طریق بازی، احساس رضایت و خوشبختی می‌کنند و از زندگی لذت می‌برند.

فواید بازی گروهی برای کودکان

بازی گروهی فواید بسیاری برای کودکان دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

رشد مهارت‌های اجتماعی:

 • همکاری و کار تیمی: کودکان در بازی‌های گروهی یاد می‌گیرند که چگونه با هم همکاری کنند، به یکدیگر گوش دهند و برای رسیدن به یک هدف مشترک تلاش کنند.
 • ارتباط و تعامل: بازی‌های گروهی فرصتی برای کودکان فراهم می‌کنند تا با همسالان خود تعامل داشته باشند، مهارت‌های گفتاری و شنیداری خود را تقویت کنند و یاد بگیرند که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند.
 • حل مسئله: در بازی‌های گروهی، کودکان با چالش‌هایی روبرو می‌شوند که باید برای حل آنها با هم همکاری کنند. این امر به آنها کمک می‌کند تا مهارت‌های حل مسئله خود را ارتقا دهند.
 • مدیریت تعارض: در بازی‌های گروهی، کودکان ممکن است با هم اختلاف نظر داشته باشند. در این شرایط، آنها یاد می‌گیرند که چگونه با تعارضات به طور سازنده برخورد کنند و به یک راه حل مشترک برسند.

رشد مهارت‌های فردی:

 • اعتماد به نفس: در بازی‌های گروهی، کودکان فرصتی برای نشان دادن توانایی‌های خود به دیگران پیدا می‌کنند. این امر به افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می‌کند.
 • خلاقیت: بازی‌های گروهی فرصتی برای کودکان فراهم می‌کنند تا خلاقیت خود را به کار ببرند و راه حل‌های جدیدی برای مشکلات پیدا کنند.
 • مهارت‌های حرکتی: بسیاری از بازی‌های گروهی شامل فعالیت‌های فیزیکی هستند که به تقویت مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف کودکان کمک می‌کنند.
 • یادگیری: بازی‌های گروهی می‌توانند به کودکان در یادگیری مفاهیم مختلف مانند رنگ‌ها، اعداد، اشکال و حروف کمک کنند.

فواید عاطفی و روانی:

 • کاهش اضطراب: بازی‌های گروهی به کودکان کمک می‌کنند تا از تنش و اضطراب خود بکاهند و احساس آرامش بیشتری داشته باشند.
 • افزایش شادی و نشاط: بازی‌های گروهی برای کودکان سرگرم کننده هستند و به آنها کمک می‌کنند تا از اوقات خود لذت ببرند.
 • افزایش عزت نفس: در بازی‌های گروهی، کودکان فرصتی برای موفقیت و کسب تجربه‌های مثبت پیدا می‌کنند. این امر به افزایش عزت نفس آنها کمک می‌کند.

فواید بازی با توپ

اهمیت بازی برای کودکان نشان می دهد که فواید بازی با توپ شامل موارد زیر است:

فواید جسمی:

 • تقویت مهارت های حرکتی: بازی با توپ به تقویت عضلات، تعادل، هماهنگی دست و چشم و چابکی کمک می کند.
 • افزایش تناسب اندام: بازی با توپ می تواند به عنوان یک فعالیت هوازی عمل کند و ضربان قلب و تنفس را افزایش دهد.
 • تقویت استخوان ها: بازی با توپ می تواند به افزایش تراکم استخوان ها کمک کند.
 • کاهش وزن: بازی با توپ می تواند به سوزاندن کالری و چربی کمک کند.

فواید ذهنی:

 • افزایش تمرکز: بازی با توپ می تواند به افزایش تمرکز و توجه کمک کند.
 • کاهش استرس: بازی با توپ می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.
 • افزایش اعتماد به نفس: بازی با توپ می تواند به افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس کمک کند.
 • تقویت مهارت های اجتماعی: بازی با توپ می تواند به تقویت مهارت های اجتماعی مانند همکاری، اشتراک گذاری و حل مسئله کمک کند.

فواید برای سنین مختلف:

 • نوزادان و نوپایان: بازی با توپ می تواند به تقویت مهارت های حرکتی درشت و ظریف، تعادل و هماهنگی دست و چشم کمک کند.
 • کودکان: بازی با توپ می تواند به تقویت مهارت های ورزشی، اجتماعی و عاطفی کمک کند.
 • نوجوانان: بازی با توپ می تواند به تناسب اندام، کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس کمک کند.
 • بزرگسالان: بازی با توپ می تواند به حفظ تناسب اندام، سلامت قلب و عروق و سلامت روان کمک کند.

منبع : اهمیت بازی برای کودکان

سندرم جنین الکلی

سندرم جنین الکلی (Fetal alcohol syndrome) اختلالی نادر که با نقایص متعدد جسمی و ذهنی مشخص می شود که در فرزندان زنانی که در دوران بارداری از الکل سوء استفاده کرده اند، ایجاد می شود.

هیچ مقدار الکلی وجود ندارد که مصرف آن در دوران بارداری بی خطر باشد. اگر در دوران بارداری مشروب بنوشید، کودک خود را در معرض خطر ابتلا به سندرم الکل جنینی قرار می دهید، بنابراین این تصور که میزان کمی الکل مصرف می کنید و خطری ندارد را فراموش کنید مصرف الکل به طور کامل باید قطع شود.

فهرست مطالب

سندرم جنین الکلی

هنگامی که یک زن باردار الکل مصرف می کند، جنین او مستقیماً از طریق جریان خون در معرض الکل قرار می گیرد. اگر الکل بتواند رشد و تکامل تمام سیستم های اندام جنین را مختل کند، این رشد سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) است که بیشتر در معرض اثرات مضر آن است. این اثرات که شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است، می تواند شامل اختلالات جسمی و ذهنی و همچنین اختلالات رفتاری و یادگیری باشد. آنها می توانند پیامدهای متفاوتی در طول زندگی داشته باشند. که در ادامه به این پیامدها پرداخته شده است.

 

علائم

از آنجایی که قرار گرفتن در معرض الکل قبل از تولد می تواند بر رشد و عملکرد اندام ها و سیستم های متعددی تأثیر بگذارد، علائم و نشانه های حاصل از کودکی به کودک دیگر بسیار متغیر است. این علائم عبارت هستند از:

 • ظاهر و حالت چهره متفاوت
 • ناهنجاری های سیستم عصبی مرکزی
 •  عقب ماندگی رشد

آنها همچنین ناتوانی های اولیه را نیز تجربه می کنند به طور مثال:

 • چشمان کوچک
 • اتصال گوش در قسمت پایین تر
 •  لب فوقانی نازک
 • بینی کوتاه و رو به بالا
 • سطح پوست صاف بین بینی و لب بالایی
 • تغییر شکل مفاصل، اندام ها و انگشتان
 • تغییرات چشمی و مشکلات بینایی ( استرابیسم ، هیپوپلازی عصب بینایی)
 • مشکلات شنوایی
 • کاهش دور سر و اندازه مغز
 • نقایص قلبی (نقص سپتوم)، ناهنجاری های تناسلی ( هیپوسپادیاس ، هیپرتروفی کلیتورال)، اختلالات کلیوی و استخوانی.

نقایص سیستم عصبی مرکزی مرتبط با اختلالات طیف الکل جنینی نیز می تواند در بین نوزادان بسیار متفاوت باشد، این بدین معنی است که کودکان ممکن است برخی از علائم را نشان دهند ولی تشخیص دقیق زیر نظر دکتر باید انجام شود. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحریک پذیری و عصبی بودن،
 • تاخیر رشد در دوران کودکی،
 • بیش فعالی، توجه و مشکلات یادگیری (که ممکن است به اشتباه به عنوان اختلال نقص توجه و بیش فعالی ساده ADHD تشخیص داده شود ).

در نوجوانی علائم زیر را نشان می دهند:

 • هماهنگی ضعیف
 • رفلکس های غیر طبیعی
 • عملکرد تحصیلی ضعیف
 • کاهش توانایی حل مسئله
 • مهارت های اجتماعی ضعیف
 • مشکلات در کارکردهای اجرایی مانند برنامه ریزی شناختی و شکل گیری مفهوم
 • درک ضعیف از پیامدهای اقدامات انجام شده
 • مشکل در فعالیت های روزمره زندگی
 • مشکلات کنترل تکانه
 • وقفه در مدرسه
 • ناتوانی در حفظ شغل
 • ایزوله سازی اجتماعی
 • رفتارهای جنسی نامناسب

به طور کلی، افراد مبتلا به سندرم جنین الکلی دارای بروز بالایی از مشکلات عاطفی و رفتاری هستند که اغلب عواقب فاجعه باری بر زندگی فرد دارد.

اگر مشکوک هستید فرزندتان به سندرم الکل جنینی مبتلا است، در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید. تشخیص زودهنگام ممکن است به کاهش مشکلاتی مانند مشکلات یادگیری و مسائل رفتاری کمک کند.

 

سایر عوارض

Fas syndrome علاوه بر تاثیر بر جنین می تواند خطر ابتلا به این بیماری را نیز به همراه داشته باشد

 • سقط جنین خود به خود
 • زایمان زودرس 
 • جدا شدن جفت 
 • جنین مرده
 •  آمنیونیت (عفونت رحم، کیسه آمنیوتیک و در برخی موارد خود جنین).

علت

سندرم جنین الکلی زمانی اتفاق می‌افتد که زن و شوهر ( در ادامه توضیح داده شده است) در دوران بارداری و پیش از بارداری هر نوع الکلی از جمله شراب، آبجو و نوشیدنی الکلی مصرف کند. بدون استفاده از الکل، سندرم جنین الکلی اتفاق نمی افتد. یکی از دلایل خطرناک بودن الکل در دوران بارداری این است که از طریق جریان خون از طریق بند ناف به جنین منتقل می شود. نوزاد الکل را مانند بزرگسالان متابولیزه نمی کند و همین الکل باعث آسیب های بلند مدت و دائمی می شود.

الکل می تواند در رشد طبیعی جنین، به ویژه مغز و سیستم عصبی مرکزی اختلال ایجاد کند. این به هر یک از روش های زیر رخ می دهد:

 • الکل می تواند سلول های قسمت های مختلف جنین را از بین ببرد و باعث رشد فیزیکی غیرطبیعی شود.
 • الکل در نحوه رشد سلول های عصبی، نحوه حرکت آنها برای تشکیل بخش های مختلف مغز و عملکرد آنها اختلال ایجاد می کند.
 • الکل رگ های خونی را منقبض می کند که جریان خون را به جفت (تامین غذا در رحم) کند می کند. این باعث کمبود اکسیژن و مواد مغذی برای جنین می شود.
 • هنگامی که بدن الکل را پردازش می کند، محصولات جانبی سمی تولید می شوند. اینها سپس می توانند در سلول های مغز کودک متمرکز شوند و باعث آسیب شوند.
 • آسیب ناشی از الکل می تواند در هر مرحله از بارداری اتفاق بیفتد. شروع رشد جنین برای کل بدن مهم است، اما اندام هایی مانند مغز در طول بارداری به رشد خود ادامه می دهند. تعیین دقیق تمام پیشرفت در دوران بارداری غیرممکن است، بنابراین نوشیدن الکل در هر زمانی قبل از تولد خطرناک است.

همچنین توصیه می شود زمانی که می خواهید باردار شوید از نوشیدنی های حاوی الکل خودداری کنید. بسیاری از مردم در چند هفته اول بارداری (چهار تا شش هفته) نمی دانند باردار هستند و این خطرناک ترین زمان برای مصرف الکل است. در آن هفته های اولیه بارداری، جنین در حال گذر از رشد عظیمی است. استفاده از الکل در این مدت می تواند تأثیر منفی بر کودک بگذارد و باعث ایجاد سندرم جنین الکلی شود که آینده کودک را کاملا تحت تاثیر قرار می دهد.

تاثیر مشروب خوردن پدر بر جنین

در طول تحقیقات، دانشمندان مشاهده کردند که مصرف الکل در مردان باعث ایجاد تفاوت های بیشتر در جمجمه صورت نسبت به مادران می شود.

در پروژه ای که انجام شد دانشمندان قصد داشتند ببینند چقدر طول می‌کشد تا اثرات الکل بر اسپرم از بین برود. تصور اولیه این بود که این یک تغییر نسبتا سریع به حالت عادی خواهد بود، اما اینطور نبود. روند تغییر به حالت عادی بیش از یک ماه طول کشید.

هنگام نوشیدن الکل، کبد فرد استرس اکسیداتیو را تجربه می کند، که بدن را به تولید بیش از حد مواد شیمیایی خاص سوق می دهد که سپس فعالیت طبیعی سلولی را قطع می کند. به همین دلیل، بسیار مهم است که زوج هایی که قصد باردار شدن را دارند بدانند تا چه اندازه باید نوشیدن الکل را متوقف کنند تا از نقص مادرزادی جلوگیری کنند.

دانشمندان در این زمینه بیان کرده اند که هنوز کارهای زیادی برای دریافت پاسخ صحیح وجود دارد، اما می دانیم که اسپرم در طی ۶۰ روز ساخته می شود و روند بازگشت آن حداقل یک ماه طول می کشد. بنابراین، برآورد من این است که حداقل سه ماه پیش از رابطه نباید از الکل مصرف کنند تا از سندرم جنین الکلی پیشگیری کنند.

 

 

درمان سندرم جنین الکلی

مراقبت از کودکی که با عوارض الکل متولد می شود، صبر می طلبد. کمک به فرزند شما ممکن است شامل حمایت اضافی در مدرسه، آموزش مهارت های اجتماعی، آموزش شغلی و مشاوره باشد . خدمات اجتماعی ممکن است بتواند به خانواده شما کمک کند تا هزینه ها و احساسات ناشی از تربیت فرزندتان را مدیریت کند.

یافتن زودهنگام اثرات الکل، حتی اگر خفیف باشد، به کودک بهترین فرصت را می دهد تا به پتانسیل کامل خود در زندگی دست یابد و درگیر سندرم جنین الکلی نشود. پیدا کردن زودهنگام مشکل ممکن است به پیشگیری از مشکلات در مدرسه و مشکلات سلامت روان، مانند اختلال مصرف مواد ، افسردگی یا اضطراب کمک کند .

هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند تأثیر الکل بر سلامت کودک شما را معکوس کند و سندرم جنین الکلی را درمان کند. و هیچ درمانی وجود ندارد که اثرات آن را کمتر کند.

جلوگیری

جلوگیری از سندرم جنین الکلی اصلا سخت نیست و باتوجه به اینکه در آینده درمان قطعی ندارد بهتراست به پیشگیری توجه بیش تری داشته باشید.

 • اگر قصد بارداری دارید الکل ننوشید. اگر تا به حال نوشیدن الکل را ترک نکرده اید، به محض اینکه متوجه شدید باردار هستید یا حتی اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، آن را قطع کنید.
 • از مصرف الکل در دوران بارداری خودداری کنید. سندرم جنین الکل در کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری الکل مصرف نمی کنند کاملا قابل پیشگیری است.
 • اگر از نظر جنسی فعال هستید و رابطه جنسی محافظت نشده دارید، الکل را در دوران باروری خود ترک کنید. بسیاری از بارداری ها برنامه ریزی نشده است و آسیب های شدید می تواند در اولین هفته های بارداری رخ دهد.
 • اگر مشکل مصرف و اعتیاد به الکل دارید، قبل از بارداری کمک بگیرید. برای تعیین سطح وابستگی خود به الکل و ایجاد یک برنامه درمانی از متخصص کمک بگیرید.

منبع : سندرم جنین الکلی

بازی با کودک ۱۱ ساله ✔️ بهترین پل ارتباطی والدین و کودک

بازی با کودک ۱۱ ساله در حال رشد و تغییر سریع هستند. آنها به سرعت در حال یادگیری و درک مفاهیم جدید هستند و همچنین علاقه زیادی به تعاملات اجتماعی دارند. بازی می تواند راهی عالی برای کودکان ۱۱ ساله برای یادگیری، رشد و سرگرم شدن باشد. بازی برای رشد و توسعه مهارت های کودک شما مهم است. بازی با کودک در واقع می تواند مقداری از استرس روز شما و کودکتان را کاهش دهد. این یک شرایط برد-برد برای والدین و کودکان است.

بازی با کودک ۱۱ ساله

در اینجا چند ایده برای بازی با کودک ۱۱ ساله آورده شده است:

بازی های فکری و استراتژیک

بازی های فکری و استراتژیک می توانند به تقویت مهارت های حل مسئله، تفکر منطقی و برنامه ریزی کودکان کمک کنند. برخی از بازی با کودک ۱۱ ساله عبارتند از:

 • شطرنج
 • رومیزی
 • منچ
 • مونوپولی
 • دومینو
 • ریاضیات
 • جستجوی کلمات

 

بازی های گروهی

بازی های گروهی می توانند به تقویت مهارت های ارتباطی، همکاری و حل مسئله کودکان کمک کنند. برخی از محبوب ترین بازی با کودک ۱۱ ساله عبارتند از:

 • مافیا
 • اسم فامیل
 • پانتومیم
 • هفت سنگ

پکیج استعدادیابی کودک و نوجوان ستاره ایرانیان جامع ترین و دقیق ترین پکیج در ایران است که در سطح بین المللی هم اعتبار بالایی دارد. به منظور اطلاع از شرایط پکیج استعداد یابی می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

بازی های حرکتی

بازی های حرکتی در دسته بازی با کودک ۱۱ ساله می توانند به تقویت مهارت های حرکتی کودکان کمک کنند. برخی از بازی های حرکتی محبوب برای کودکان ۱۱ ساله عبارتند از:

 • فوتبال
 • بسکتبال
 • والیبال
 • تنیس
 • بدمینتون
 • دوچرخه سواری
 • پیاده روی

بازی های خلاقانه

بازی های خلاقانه می توانند به پرورش خلاقیت و تخیل کودکان کمک کنند. برخی از بازی های خلاقانه محبوب برای کودکان ۱۱ ساله عبارتند از:

 • نقاشی
 • رنگ آمیزی
 • سفالگری
 • نجاری
 • موسیقی
 • بازیگری

هنگام انتخاب بازی برای کودک ۱۱ ساله، مهم است که به علاقه ها و توانمندی های او توجه کنید. همچنین، مهم است که بازی را به گونه ای انتخاب کنید که چالش برانگیز و سرگرم کننده باشد، در انتخاب بازی ها حتما ویژگی های سنی کودک یازده ساله را به یاد داشته باشید.

باغبانی

چه حیاط کوچک یا بزرگی داشته باشید، می توانید پروژه های باغبانی زیادی را با بچه ها انجام دهید. برای شروع، سعی کنید چند دانه از گل ها یا سبزیجات مورد علاقه آنها را تهیه کنید. می توانید این ها را با هم بکارید و به بچه هایتان کمک کنید تا برای هر مرحله یک دفترچه گیاهی همراه با عکس داشته باشد.

با هم کتاب بخوانید

واژگان، خواندن و مهارت های ارتباطی فرزندتان را با خواندن کتاب های زیبا، روزنامه ها یا فصل های مورد علاقه او با آنها تقویت کنید. می توانید به توضیح مفاهیمی که آنها هنوز نمی فهمند کمک کنید و جستجوی معانی و دایره لغتی و ارتباطی را برای آنها آسان تر کنید و به مرور به آن ها کمک می کنید تا بهتر در آینده

کارهای خانه

با آشنا کردن آنها با برخی از کارهای خانه، به آنها یاد می دهید که در خانه به آنها کمک کنند. موارد ساده ای را انتخاب کنید که به بهداشت و آراستگی در اطراف خانه کمک می کند. شب‌هایی را تعیین کنید که خانواده با هم کارها را انجام می‌دهند تا مهارت‌های همکاری را القاء کنند و همچنین به بچه‌ها یاد دهند که چگونه از خانه مراقبت کنند و به مرور قدر کسانی که در خانه کار می کنند را بیش تر بدانند.

نکات مهم

در اینجا چند نکته برای بازی با کودک ۱۱ ساله آورده شده است:

 • زمان بازی را محدود کنید. کودکان ۱۱ ساله نیاز به فعالیت بدنی و اجتماعی دارند. مهم است که زمان بازی را به گونه ای محدود کنید که کودک فرصت کافی برای انجام سایر فعالیت ها را داشته باشد.
 • از بازی برای یادگیری استفاده کنید. بازی می تواند راهی عالی برای یادگیری مفاهیم جدید و تقویت مهارت ها باشد. از بازی برای آموزش کودکان در مورد موضوعات مختلف مانند تاریخ، علوم، ریاضیات و غیره استفاده کنید.
 • از بازی برای تقویت روابط استفاده کنید. بازی می تواند راهی عالی برای تقویت روابط بین شما و کودکتان باشد. از بازی برای ایجاد ارتباط و صمیمیت با کودکتان استفاده کنید.
 • بازی با کودک ۱۱ ساله می تواند راهی عالی برای تقویت رشد و یادگیری او باشد. با انتخاب بازی های مناسب و رعایت نکات بالا، می توانید از بازی با کودکتان لذت ببرید و به او کمک کنید تا به طور کامل رشد کند.

اهمیت بازی با کودک ۱۱ ساله

شش دلیل که بازی با کودک ۱۱ ساله مهم است، شامل موارد زیر است:

۱. بازی باعث ایجاد تخیل و خلاقیت می شود

در طول بازی، بچه ها تخیل خود را گسترش می دهند. آنها بازی های ساختگی می سازند یا در جهان های وانمودی گم می شوند. کودکان راه حل های مختلفی را ارائه می کنند و در عین حال اعتماد به نفس خود را افزایش می دهند. آنها قوانین خود را می سازند و یاد می گیرند که چگونه آن قوانین را در صورت نیاز دنبال یا تطبیق دهند. اینها مهارت های مفیدی برای هدایت زندگی و توسعه روابط با دیگران هستند.

۲. بازی رشد شناختی را تقویت می کند

تقویت رشد شناختی به این معناست که بازی برای رشد سالم مغز ضروری است. بازی بدون ساختار زمانی است که بچه ها بازی خود را کارگردانی و طراحی می کنند. آنها به برنامه ها یا فعالیت های هدایت شده توسط بزرگسالان محدود نمی شوند. بازی بدون ساختار به رشد مغز کودک در راه های مثبت کمک می کند. باعث تقویت و افزایش ارتباطات عصبی در مغز می شود. اینها مسیرهایی در مغز هستند که برای تفکر از آنها استفاده می کنیم.

۳. بازی مزایای عاطفی و رفتاری را ارائه می دهد

هنگامی که بزرگسالان احساس می کنند که تحت فشار هستند، به فعالیت هایی که آن ها را آرام می کندروی می آورند. این فعالیت ها چیزی بیش از حواس پرتی است. آنها راهی برای بازگرداندن بازی به زندگی ما و اتصال ما به چیزهایی در زندگی هستند که به ما کمک می کنند.

بچه ها هم همینطور هستند، اگرچه به زمان بازی خیلی بیشتری نیاز دارند. بازی مکرر و روزانه می تواند به کاهش اضطراب، استرس و تحریک پذیری کمک کند. همچنین به افزایش شادی و عزت نفس کمک می کند.

پکیج استعدادیابی کودک و نوجوان ستاره ایرانیان جامع ترین و دقیق ترین پکیج در ایران است که در سطح بین المللی هم اعتبار بالایی دارد. به منظور اطلاع از شرایط پکیج استعداد یابی می توانید با شماره های ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲ و ۰۲۱۸۸۴۲۲۴۹۵ تماس بگیرید.

۴. بازی سواد را بهبود می بخشد

بچه ها برای یادگیری زبان به دنیا می آیند. آنها از بدو تولد، مهارت های زبانی و سوادآموزی را از طریق بازی و تعامل ایجاد می کنند. نوزادان و کودکان نوپا وقتی بزرگسالان آنچه را که می بینند، می شنوند و انجام می دهند توصیف می کنند، کلمات جدیدی را یاد می گیرند. آهنگ ها و اشعار هجاها را به ضربات متصل می کنند. این به کودکان کمک می کند تا مهارت های گوش دادن را توسعه دهند و در مورد صداها در کلمات بیاموزند.

از طریق بازی، بچه ها در مورد ارتباطات یاد می گیرند. آنها به تمرین مکالمه رفت و برگشت می پردازند، حتی اگر نتوانند صحبت کنند! به اشتراک گذاشتن داستان‌ها در کتاب‌ها، به صورت شفاهی یا ساختگی، به آنها کمک می‌کند تا بفهمند که چه کسی هستند و نقششان در جامعه. داستان ها همچنین نحوه عملکرد زبان و ساختار روایت ها را آموزش می دهند.

 

۵. بازی، استقلال بیشتر را تشویق می کند

کودکان اغلب قدرت یا حرف کمی در مورد فعالیت های روزانه خود دارند. آنها بسیاری از روزهای خود را با این موضوع می گذرانند که به آنها گفته می شود چه کاری انجام دهند، چه زمانی آن را انجام دهند و کجا باید بروند. در دنیای بازی، آنها این فرصت را دارند که قوانین را تعیین کنند و صاحب قدرت باشند و این برای افزایش استقلال آن ها عالی است. آنها می توانند رهبر باشند و بزرگسالان می توانند کسانی باشند که گوش می دهند و دستورالعمل ها را می گیرند.

۶. بازی برای زندگی

تأثیرات مثبت بازی با کودک ۱۱ ساله بسیار گسترده است و بر سلامت روانی، عاطفی و جسمی آن ها تأثیر می گذارد. مزایا برای بزرگسالان نیز گسترش می یابد. صحبت کردن در مورد بازی با کودکان به آنها می آموزد که بزرگسالان سرمایه گذاری می کنند و به تصمیمات بازی آنها احترام می گذارند. این باعث ایجاد ارتباط بهتر بین بزرگسالان و کودکان می شود. به نوبه خود، احترام، اعتماد و عشق پایه و اساس حالت عاطفی را ایجاد می کند که بیشترین کمک را برای پرورش مغز یادگیری دارد.

بازی آزاد یا بازی مستقل شکلی از بازی بدون ساختار است که کودکان را تشویق می کند تا بازی خود را طراحی کنند. وانمود کردن بازی به کودک نیاز دارد که سناریوها را تصور کند و سپس آنها را اجرا کند. آزادی این نوع بازی ها به کودکان امکان خلاقیت می دهد.

منبع : بازی با کودک ۱۱ ساله ✔️ بهترین پل ارتباطی والدین و کودک

چگونه کودکانی شاد داشته باشیم ✔️ ۲۱ راز که نمی دانید

چگونه کودکانی شاد داشته باشیم؟ کودک شاد اغلب سالم تر و موفق تر از کودکانی هستند که شاد نیستند. آنها کمتر مستعد ابتلا به بیماری های جسمی و روانی هستند و در مدرسه و زندگی شخصی خود عملکرد بهتری دارند.

در اینجا چند نکته برای کمک به کودکان برای شاد بودن آورده شده است:

 • با آنها وقت بگذرانید و به آنها توجه کنید.
 • از آنها حمایت کنید و به آنها احساس امنیت و حمایت دهید.
 • به آنها فرصت هایی برای یادگیری و رشد بدهید.
 • به آنها فرصت هایی برای بازی و سرگرمی بدهید.

با کمک والدین و سایر بزرگسالان، کودکان می توانند یاد بگیرند که چگونه شاد باشند و زندگی را با تمام وجود لذت ببرند.

چگونه کودکانی شاد داشته باشیم

چگونه کودکانی شاد داشته باشیم؟ کودک شاد آرزوی هر خانواده ای است. والدین می‌توانند با ایجاد یک محیط سالم و حمایت‌کننده در خانه، به کودکان خود کمک کنند تا از این عوامل به نفع خود استفاده کنند و زندگی شادتری داشته باشند.

۱. از تقویت مثبت استفاده کنید

برای کودکان، والدین اولین حمایت اخلاقی هستند که باید بدانند آیا کار خاصی را درست انجام می دهند یا خیر. تقویت مثبت برای تربیت کودکی با اعتماد به نفس و شاد ضروری است. به همین دلیل مهم است که هر زمان که فرزندتان کاری را درست انجام می دهد از او قدردانی کنید. اما وقتی اشتباه می کند او را تحسین نکنید. تمجید نادرست می تواند مضر باشد. او ممکن است همیشه به دنبال کلمات قدردانی باشد، که می تواند باعث ایجاد مسائل مربوط به انگیزه در آینده در زندگی شود.

۲. به کودک خود بیاموزید که صبور باشد

بچه‌ها آماده شده‌اند که با لذت آنی انرژی بگیرند. و در دنیای امروز که همه چیز با یک انگشت در دسترس است، نیاز به ارضای هر نیازی در لحظه در حال افزایش است. مهم است که به فرزندان خود اجازه دهید مزایای لذت طولانی مدت و این واقعیت اساسی را درک کنند که هر چیزی زمان خودش را می گیرد. با تلقین ارزش‌های صبر، فرزندانتان دیگر دشمن خودشان نیستند و احساس غم و اندوه نمی‌کنند.

۳. به فرزندتان کمک کنید تا روابط خوب برقرار کند

خانواده و دوستان شادی فراوان و همچنین لحظات به یاد ماندنی را برای همیشه به ارمغان می آورند. بچه ها ممکن است به راحتی با خانواده و حتی با دوستان خود ارتباط برقرار کنند. اما والدین باید به آنها یاد بدهند که این کار را با آشنایان یا حتی همسایگان انجام دهند.

۴. به فرزند خود بیاموزید که مهربان باشد

بچه‌ها ممکن است در روزهای اول مالکیت داشته باشند و ممکن است به دیگران در زندگی خود تنها به خانواده نزدیک خود اهمیت دهند. با گذشت زمان، لازم است فرزندان شما بدانند که در زندگی آنها چیزی بیش از خودشان وجود دارد. با پرورش همدلی و مهربانی نسبت به دیگران، آنها شروع به کشف شادی نوع منحصر به فردی خواهند کرد.

۵. فرزند خود را مستقل تربیت کنید

برخی از والدین بیش از حد از فرزندان خود محافظت می کنند و تمایل دارند والدین هلیکوپتری باشند. این رفتار می تواند بچه ها را عصبانی کند یا آنها را بیش از حد به والدین خود وابسته کند. عجله برای متوقف کردن فرزندتان از انجام کاری نادرست می تواند در دراز مدت برای او مضر باشد، تا زمانی که این فعالیت عواقبی نداشته باشد. اگر کودکتان در حین بازی زمین خورد، بگذارید بیفتد و برای مدتی گریه کند. او به تدریج یاد می گیرد که گرد و غبار خود را پاک کند و دوباره شروع به بازی کند.

۶. مطمئن شوید که به حرف فرزندتان گوش می دهید

بسیاری از کودکان احساسات خود را به والدین خود منتقل می کنند. با این حال، اینها عمدتاً به‌عنوان  عصبانیت‌های معمول دوران کودکی تلقی می‌شوند و به راحتی نادیده گرفته می‌شوند. پس از آن ممکن است کودک شما شروع به ایجاد احساس خواستن نشدن یا عقده حقارت کند. او باید بداند که می تواند در مورد هر چیزی با شما صحبت کند و شما واقعاً متوجه خواهید شد که او چه می گذرد. به او زمان بدهید، کاری را که انجام می دهید برای لحظه ای رها کنید و حتی زمانی که به شما می گوید در قسمت کارتونی مورد علاقه اش چه اتفاقی افتاده است، به او گوش دهید.

۷. بگذارید فرزندتان ببیند که شما هم خوشحال هستید

اگر خودتان فردی ناراضی باشید، هیچ بازی، مهمانی، فعالیتی کارساز نخواهد بود. بچه‌ها خیلی سریع‌تر از دیگران آن را احساس می‌کنند و معمولاً فکر می‌کنند که زندگی اینطور است. شادی مسری است، پس اگر شما شاد باشید فرزندتان نیز از شما خوشحال خواهد شد. پس خوشحال بمانید و بگذارید فرزندتان ببیند که با وجود مشکلات مختلفی که زندگی در بزرگ‌تر شدن بر سر او ایجاد می‌کند، همیشه می‌تواند دلیلی برای خوشحالی پیدا کند.

 

نشانه های کودک شاد

 1. آنها از نظر جسمانی فعال هستند و والدین آنها نیز فعال هستند. کودکان سالم و فعال از نظر بدنی در هر سنی شادتر هستند و به احتمال زیاد بیرون می‌روند و به فعالیت بدنی می‌پردازند. یک مطالعه رابطه مستقیم بین والدین کم تحرک و بچه های کم تحرک را نشان داد.
 2. زیاد تلویزیون تماشا نمی کنند. تحقیقات در مورد سلامت و زندگی کودکان نشان می‌دهد که چند عامل به شدت بر چاقی تأثیر می‌گذارند که به نوبه خود می‌تواند بر شادی نیز تأثیر بگذارد. مهمترین عاملی که محققان دریافتند، در دسترس بودن تلویزیون است به این معنی که تماشا زیاد تلویزیون بر چاقی و ناراحتی کودک تاثیر مستقیم می گذارد.
 3. خواب کافی دارند. کودکانی که به خوبی استراحت می‌کنند از نظر جسمی سالم‌تر هستند و استرس کمتری دارند و علاوه بر این در طول روز خسته می شوند و تمایل دارند که بخوابند.
 4. خانواده آنها با هم غذا می خورند.  روندهای مداوم زندگی مانند زمان صرف غذا در خانواده نیز باعث افزایش شادی کودکان می شود. البته، غذا خوردن به تنهایی زندگی بچه ها را تغییر نمی دهد، اما ایجاد عادات سالم و اجتماعی با هم می تواند در سلامت کودک نقش زیادی دارد.
 5. آنها به دنبال علایق خود هستند. یک مطالعه نشان داد که کودک شاد، احتمالاً یک ویژگی کلیدی دارند: تمایل به تعقیب علایق با وجود موانع ممکن است مهمترین عامل در دستیابی کودک به آنچه از زندگی در دراز مدت می خواهد باشد.

چرا کودکم شاد نیست

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است کودک شما شاد نباشد. برخی از این دلایل عبارتند از:

عوامل محیطی، مانند:

 • مشکلات خانوادگی، مانند طلاق، مرگ عزیزان، یا اختلافات بین والدین
 • مشکلات مدرسه، مانند آزار و اذیت، افت تحصیلی، یا احساس ناامنی در مدرسه
 • مشکلات اجتماعی، مانند مشکلات دوستیابی، یا احساس تنهایی
 • مشکلات سلامتی، مانند بیماری یا اختلالات رشد

عوامل درونی، مانند:

 • عزت نفس پایین
 • هوش هیجانی پایین
 • مشکلات رفتاری، مانند پرخاشگری یا گوش نکردن به والدین
 • اختلالات روانی، مانند افسردگی یا اضطراب

پیشنهاد مشاور: چرا کودکان گاز می گیرند✔️ علت و درمان گاز گرفتن کودکان

اگر نگران شاد نبودن کودک خود هستید، مهم است که با او صحبت کنید و سعی کنید بفهمید که چه چیزی باعث ناراحتی او می شود. همچنین می توانید از یک متخصص بهداشت روان کمک بگیرید تا در شناسایی و درمان عواملی که باعث شادی کودک شما می شوند، به شما کمک کند.

در اینجا چند نکته برای کمک به کودک شما برای شادتر شدن آورده شده است:

 • از او حمایت کنید. به او نشان دهید که دوستش دارید و همیشه در کنار او هستید.
 • با او ارتباط برقرار کنید. وقت خود را با او بگذرانید و به حرف هایش گوش دهید.
 • به او کمک کنید تا مهارت های اجتماعی خود را توسعه دهد. به او کمک کنید تا با دیگران ارتباط برقرار کند و دوست پیدا کند.
 • به او فرصت دهید تا به فعالیت هایی که از آنها لذت می برد، بپردازد.
 • به او کمک کنید تا احساس مفید بودن کند. به او مسئولیت هایی بدهید که احساس کند می تواند آنها را انجام دهد.

شاد بودن یک کودک مهم است زیرا به او کمک می کند تا رشد و شکوفا شود. با کمک و حمایت شما، کودک شما می تواند شادی را در زندگی خود پیدا کند.

چگونه نوجوانی شاد تربیت کنیم

در اینجا چند راهکار برای تربیت نوجوانی شاد ارائه می شود:

 • رابطه صمیمی با نوجوان خود برقرار کنید. مهم ترین عامل در تربیت نوجوان شاد، داشتن رابطه صمیمی و حمایت کننده با او است. نوجوانان به محبت، توجه و حمایت والدین خود نیاز دارند. با نوجوان خود صحبت کنید، به او گوش دهید و به او نشان دهید که برای او اهمیت قائل هستید.
 • به نوجوان خود استقلال و آزادی بدهید. نوجوانان به استقلال و آزادی نیاز دارند تا بتوانند به رشد و بلوغ خود ادامه دهند. با این حال، مهم است که این استقلال را به تدریج و در چارچوب قوانین و مقررات منطقی به آنها بدهید.
 • به نوجوان خود فرصت تجربه های جدید بدهید. نوجوانان باید فرصت داشته باشند تا چیزهای جدید را تجربه کنند و مهارت های جدیدی بیاموزند. این تجربه ها می تواند شامل فعالیت های ورزشی، هنری، اجتماعی و فرهنگی باشد.
 • به نوجوان خود کمک کنید تا اهداف و آرزوهای خود را دنبال کند. نوجوانان باید احساس کنند که آینده ای در پیش دارند. با آنها در مورد اهداف و آرزوهایشان صحبت کنید و به آنها کمک کنید تا برای رسیدن به آنها تلاش کنند.
 • به نوجوان خود کمک کنید تا با چالش های زندگی کنار بیاید. نوجوانان در زندگی با چالش های زیادی روبرو می شوند. با آنها در مورد این چالش ها صحبت کنید و به آنها کمک کنید تا راهکارهای سالمی برای مقابله با آنها پیدا کنند.

منبع : چگونه کودکانی شاد داشته باشیم ✔️ ۲۱ راز که نمی دانید