آموزش دوستیابی در مدرسه | راهکارهایی عالی برای والدین و مربیان

آموزش دوستیابی در مدرسه، راهکارهایی برای والدین و مربیان

روش های آموزشی دوستیابی در مدرسه به چه شکل می باشند؟ یکی از مهم ترین موضوعات در فرایند اجتماعی شدن به ویژه در سنین دبستان، دوستیابی می باشد، بسیاری از کودکان زمانی که می خواهند گفتگویی را آغاز کنند و یا رابطه دوستی با همسالان خود برقرار کنند با مشکلاتی برخوردار می شوند.

این موضوع می تواند نشان دهنده اختلالاتی در کودکان مانند افسردگی و اوتیسم باشد و نگرانی های زیادی را برای والدین ایجاد می کند، همچنین در بعضی مواقع عدم توانایی در دوستیابی می تواند به خاطر عدم آموزش کافی توسط والدین باشد. برای این که کودک با مهارت های دوستیابی آشنا شوند می توانید از مشاوران ومتخصصانی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند کمک بگیرید و اگر کودک شما مشکلاتی در این زمینه تجربه می کند در ادامه این مقاله توضیحاتی در مورد آموزش دوستیابی بیان شده است که مطالعه آن می تواند برای شما مفید باشد.

آموزش دوست یابی در مدرسه برای کودکان چه اهمیتی دارد؟

یکی از راه های افزایش مهارت های اجتماعی دوستیابی و برقراری روابط دوستانه با دیگران می باشد که از زمان کودکی آغاز می شود و با توجه به این که اجتماعی بودن یکی از ویژگی های مهم و اصلی برای هر انسانی می باشد و نحوه شکل گیری آن بر روی مسائلی که در سنین بالاتر به وجود می آید اثر می گذارد.

زمانی که کودک مهارت های لازم برای دوستیابی و برقراری ارتباط با دیگران و روابط اجتماعی را یاد بگیرد در این هنگام به راحتی دیگران را به سمت خود جذب می کند و با وجود دوستان زندگی اش رنگ و بوی تازه ای به خود می گیرد.

همچنین تجربیاتی که کودک در مدرسه و هنگام برقراری رابطه دوستانه به دست می آورد به او کمک می کنند تا حد زیادی اعتماد به نفس او افزایش یابد و با توجه به این که کمبود اعتماد به نفس در بسیاری از اختلالات روانی دخیل می باشد می توان به نقش و اهمیت دوستیابی در کودکان پی برد.

اگر کودک در دوستیابی و برقراری ارتباط در مدرسه ناتوان باشد در این صورت آسیب های زیادی برای او به وجود خواهد آمد به عنوان مثال کودکانی که روابط اجتماعی محدودی دارند استرس و اضطراب زیادی را تجربه می کنند و دچار افت تحصیلی خواهند شد به همین دلیل دوستیابی بسیار اهمیت دارد و باید آموزش آن در اولویت مدرسه و والدین قرار گیرد.

بهترین زمان برای آموزش دوستیابی

از آن جایی که سنین مدرسه بهترین زمان برای رشد فردی و اجتماعی می باشد والدین باید از همان ابتدای تحصیل و روز های ابتدایی که فرزندشان به مدرسه می رود مهارت های لازم را به کودک خود آموزش دهند.

البته باید توجه داشته باشید که فرایند دوستیابی از زمان خردسالی آغاز می شود و کودک باید مهارت دوستیابی داشته باشد و اگر والدین در همان زمان کودکی آموزش های لازم را به کودک بدهد و با تمرین کند در مدرسه با مشکلات کمتری رو به رو خواهد شود و هم چنین آموزش این مهارت نیاز به تخصص دارد و بهتر است از مشاور و روانشناس در این زمینه کمک بخواهید.

آموزش دوستیابی در مدرسه، لزوم همکاری والدین با مدرسه

روش های آموزش دوستیابی به کودکان در مدرسه متفاوت می باشد و کودکان معمولا از لحاظ مهارت های اجتماعی به دو دسته تقسیم می شوند، گروه اول کودکانی که به مهدکودک رفته اند و اولین تجربه دوستی و سازگاری را در آن محیط یاد گرفته اند و گروه دوم کودکی که در کنار اعضای خانواده اش بزرگ شده و به خاطر رفتارهای والدین و نداشتن ارتباطات اجتماعی با هم سن و سالان، رابطه دوستی ضعیفی دارد و مفهوم مشارکت و همراهی با دیگران را کمتر از بیقه یاد گرفته است.

در نتیجه معلمان و مربیان باید به دانش آموزان توجه کنند و در مدرسه روش های آموزش مهارت دوستیابی را به کودکان آموزش دهند.

کودکان قبل از سن دبستان در موقعیت های مختلف با هم سن و سالان خود دوست می شوند اما به زبان ساده دوستی هایی بر پایه هدف تجربه نکرده اند و به همین دلیل والدین، مربیان  و معلمان باید این نکته را در نظر بگیرند که باید هدف های دوستی و برقراری روابط دوستانه را به کودکان دبستانی آموزش دهند تا بتوانند درک صحیحی از شکل گیری این روابط داشته باشند.

همکاری والدین

آموزش در مدرسه به تنهایی کافی نمی باشد و کودک مهارت های دوستیابی را یاد نمی گیرد بلکه خانواده ها باید در این زمینه همکاری کنند تا آموزش های لازم به طور صحیح به کودکشان داده شود.

به عنوان مثال کودکی که در محیط مدرسه ساکت و آرام است از خانواده او بخواهید تا با او صحبت کنند که در محیط خانه با صدای بلندتری با اعضای خانواده حرف بزند تا بتواند روابطش را با اعضای خانواده گسترش دهد همچنین والدین می توانید با پرسیدن سوالاتی درباره این که “روزش را چطور سپری کرده است “و “زنگ تفریح سرگرم چه  کاری بوده است” با مربیان همکاری کنند.

آموزش دوستیابی در مدرسه، راهکارهایی برای والدین

برای این که مهارت های دوستیابی را در مدرسه فرا بگیرید می توانید از چند راهکار صحیح در این زمینه استفاده کنید توجه داشته باشید که این راهکارها کلی هستند و نسبت به فرد و ویژگی های هر شخص متفاوت می باشند.

آموزش های دوستیابی به کودکان مانند دیگران مهارت های زندگی می باشد که باید به دیگران آموزش داده شود زیرا از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

 1. آموزش معرفی خود

به کودکتان یاد بدهید برای این که دوستی اش را در مدرسه آغاز کند به سراغ دانش آموزی برود که مانند خود تنها است و بعد از سلام خودش را معرفی کند و به او بگوید که” می خواهی با من دوست بشی؟ “و بعد به کودکتان آموزش دهد که با استفاده از چه نکاتی می تواند دوستی اش را تداوم بخشد.

 1. آموزش مهارت های گفت و گو

به کودکتان مهارت های گفت و گو را اموزش دهید تا بتواند به راحتی سلام و احوال پرسی نماید و بدون استرس خودش را معرفی کند و بعد از این که گفت و گو را آغاز کردید از طرف مقابلتان بخواهید خودش را معرفی نماید.

کودکان باید از همان دوران کودکی فرایند اجتماعی شدن را بیاموزند و بتواند به درستی با دیگران ارتباط برقرار کنند و با آن ها به صحبت بپردازند.

 1. اضافه شدن به گروه های دوستی

به کودک تان یاد بدهید تا به سمت گروه هایی که دوستانه هستند و با یکدیگر بازی می کنند برود و خودش را معرفی کند و از آن ها اجازه بگیرد که در بازی همراهشان باشد معمولا بسیاری از کودکان از وارد شدن دوستان دیگر به گروه بازی شان استقبال می کنند و خوش حال می شوند.

 1. یاد دادن ویژگی های یک دوست خوب

ویژگی های دوست خوب را به او بگویید و به او توضیح دهید دوستانی پیدا کند که ویژگی های دوست خوب را داشته باشد به عنوان مثال دوستان خوب با هم شریک می شوند و نوبت را رعایت می کنند، به حرف های یکدیگر گوش می دهند، با یکدیگر دعوا نمی کنند و یکدیگر را نمی زنند و بچه های دیگر را مورد تمسخر قرار نمی دهند.

 1. آموزش دوستیابی در مدرسه، استفاده از فیلم، نمایش یا بازی

والدین می توانند با دیدن فیلم یا کارتون های که با موضوع دوستیابی می باشد اهمیت موضوع و ویژگی های دوست خوب را برای کودک بیان کند و همچنین می تواند با انجام نمایش و بازی های دونفره یا نمایش های عروسکی موضوع را به درستی به فرزندش منتقل کند.

 1. آموزش دوستیابی در مدرسه، اشتراکات و علاقه مندی ها

می توانید از کودکتان بخواهید با یکی از دوستان و همکلاسی هایش درباره کلاس های مورد علاقه اش صحبت کند  و از این طریق اشتراکاتی را در میان خود و دوستش به وجود آورد و دوستی خود را بیشتر کرده و با یکدیگر به این فعالیت بپردازند.

 1. شرکت در اردوها یا گردش های خانوادگی

می توانید کودک را به اردوهای تفریحی ببرید و به صورت مستقیم دوستیابی و نحوه برقراری ارتباط با دیگران را به او آموزش دهید، همچنین با شرکت کردن در گردش های خانوادگی کودک می تواند ویژگی های دوست خوب و هدف از شکل گیری گروه های دوستی را به طور مستقیم یاد بگیرد و با مهارت های ارتباطی آشنا شود.

کلام آخر

یکی از مهارت های مهمی که والدین باید به کودک خود آموزش بدهد دوستیابی در مدرسه می باشد در واقع دوستیابی باعث می شود تا شخصیت کودک به درستی شکل گیرد و رشد کند و کودک زمانی که در جمع دوستان قرار گیرد می تواند به نیاز های خود به درستی پاسخ دهد و اجتماعی تر شود.

این موضوع در آینده تاثیر مثبتی خواهد گذاشت و زمینه های مختلفی مانند روابط بین فردی و اشتغال بسیار برای فرد مفید خواهد بود.

گاهی اوقات ممکن است که کودکان با حالت هایی از انزوا و گوشه گیری رو به رو باشند و در دوستیابی با مشکلاتی رو به رو شوند در این صورت باید توسط روانشناس و متخصص کودک بررسی های لازم انجام گیرد و مشاور با بررسی کردن همه جوانب به شما کمک می کند تا در صورتی که کودک با اختلالات و مشکلاتی در این زمینه رو به رو شود بتواند آن را حل نماید. در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان  با داشتن مشاوران برجسته خدمات لازم را در اختیار عزیزان قرار می دهند و به آن ها کمک می کنند.

منبع : آموزش دوستیابی در مدرسه | راهکارهایی عالی برای والدین و مربیان

ازدواج با اختلاف سنی 12 و 15 سال و بیشتر

هر زمان که سخن از ازدواج می شود یکی از معیارهایی که مد نظر قرار می گیرد فاصله سنی بین دختر و پسر است. اختلاف سنی زیادی جزو مسائلی می باشد که باعث نگرانی خانواده و زوجین می شود، در این مقاله به بررسی ازدواج با اختلاف سنی زیاد پرداخته شده است.

از گذشته تا به الان بر اساس سنت و عقاید حاکم بر خانواده، فرهنگ و همچنین بر اساس دیدگاه های روانشناسی و علمی، مطلوب این بوده که در هنگام ازدواج، پسر از دختر بزرگتر باشد و اختلاف سنی آن ها بین 3 تا 7 سال و نهایت10 سال باشد، اگر چنین چیزی از نظر سنی بین دختر و پسر حاکم باشد برای همگان از جمله خانواده، جامعه و خود دختر و پسر امری پذیرفته شده است.

ازدواج با اختلاف سنی زیاد

 اما امروزه شاهد تغییراتی در معیارهای افراد برای ازدواج هستیم و می بینیم که گاهی این فاصله سنی مطلوب بین دختر و پسر برقرار نیست و ممکن است صحبت از ازدواج با اختلاف سنی زیاد 12 و 15 سال و حتی بیشتر باشد، به اینصورت که مشاهده می کنیم تمایل دختر خانم ها به ازدواج با آقایانی که اختلاف سنی زیادی با آن ها دارند بیشتر شده است، در مورد آقایان هم چنین چیزی را مشاهده می کنیم و ازدواج پسران جوان با خانم هایی با فاصله سنی زیاد (ازدواج معکوس)، به مراتب بیشتر از قبل به چشم می خورد.

در اکثر مواقع خانواده ها در واکنش به تصمیم فرزندانشان برای چنین ازدواجی مخالفت شدیدی بروز می دهند، اما معمولا موفق به تغییر نظر فرزندشان نمی شوند و همین امر باعث اختلاف و درگیری بین خانواده ها و فرزندان می شود. البته گاهی نیز پیش می آید که خانواده دختر، اصرار به ازدواج دخترشان با فردی با فاصله سنی زیاد دارند و معتقدند که اگر دخترشان با فردی پخته و سن بالاتر ازدواج کند موفق تر خواهد شد و او هم در کنار همسرش به پختگی می رسد. 

حال با توجه به تغییرات معیارهای ازدواج، نیاز است که ابعاد مختلف ازدواج با چنین شرایطی را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم به نقاط مثبت و منفی این سبک از ازدواج پی ببریم و نهایتا بتوانیم تصمیم گیری آگاهانه ای در این امر داشته باشیم.

در ابتدا نیاز است که به علت شناسی این مسئله بپردازیم و دلایل افزایش ازدواج با اختلاف سنی زیاد را مورد بررسی قرار دهیم:

اگر بخواهیم به علت و عوامل افزایش ازدواج با اختلاف سنی زیاد بپردازیم، می توانیم از نظر ابعاد شخصیتی، خانوادگی و اجتماعی – اقتصادی آن را تبیین کنیم.

 • ابعاد شخصیتی

بدیهی است که تصمیم گیری در هر زمینه ای به شدت وابسته به ابعاد و ویژگی های شخصیتی و همچنین افکار افراد است. 

افرادی که سلطه گر باشند و تمایل به ریاست در هر زمینه ای را داشته باشند، طبیعتا ازدواج با فردی بزرگتر از خودشان را نمی پسندند. این افراد ممکن است همیشه به دنبال فردی باشند که بتوانند به او ریاست کنند و در اکثر مواقع نظر خودشان را به کرسی بنشانند، اینگونه افراد اگر که با فردی هم سن خود نیز ازدواج کنند از نظر احساس ریاست و سلطه گری ممکن است ارضا نشوند، به همین دلیل ممکن است به دنبال فردی باشند که فاصله سنی زیادی با وی داشته باشند و در واقع 12 تا 15 سال یا حتی بیشتر، از او کوچکتر باشد.

در مقابل افرادی نیز هستند که معتقدند پختگی کامل و توانایی انجام کاری را به صورت مستقل ندارند و از نظر فکری و رفتاری فردی وابسته هستند. این افراد را می توانیم جزء افرادی وابسته و سلطه طلب به حساب آوریم، چنین افرادی معتقدند که با ازدواج با شخصی که از آن ها بزرگتر است و فاصله سنی زیادی با آن ها دارد و از پختگی لازم برخوردار است می تواند ضعف های شخصیتی شان را جبران کنند و با تکیه به این فرد می توانند به اهدافشان برسند. بنابراین انتخاب چنین افرادی نیز ازدواج با فردی بزرگتر از خود با فاصله سنی بسیار زیاد است.

 • شرایط خانوادگی و تاثیر رابطه والد – فرزند

جالب است که بدانید بسیاری از تصمیم گیری های ما وابسته به شرایط خانوادگی ما و در واقع رابطه ما با پدر و مادرمان است. 

همه ما نیاز به دریافت محبت، توجه و حمایت از خانواده های مان داریم و اگر چنین چیزی را از خانواده های مان دریافت نکنیم طبیعتا در برخی از جنبه های زندگی خود کمبودهایی را احساس می کنیم.

حال تصور کنید که آقا پسری حمایت و محبت کافی را از خانواده و علی الخصوص مادر خود دریافت نکرده باشد و همیشه در ذهنش حسرت دریافت چنین محبتی را داشته باشد، چنین فردی در صورت مواجهه با خانمی سن بالاتر از خود و دریافت محبت از جانب او احساس می کند که کمبودهای عاطفی اش در حال جبران شدن است، گویی مادری مهربان پیدا کرده که می تواند تمام نیازهای عاطفی اش را تامین کند. در واقع چنین فردی ناخودآگاه به دنبال مادری مهربان است نه همسر، به همین دلیل است که برخی از آقایان تمایل زیادی به ارتباط با خانم های سن بالاتر از خودشان دارند چون معتقدند این فرد به شدت آن ها را درک می کند و از نظر شرایط عاطفی او را تامین می کند.

در مورد دختر خانم نیز این مسئله صدق می کند، دختر خانمی که حمایت کافی را از جانب خانواده اش دریافت نکرده باشد و همیشه احساس تنهایی کند و از همه مهمتر رابطه خوب و مطلوبی با پدرش نداشته باشد، با دیدن مردی که به نظر مسن می آید ولی بسیار حمایت گر است مجذوب او می شود و طبیعی است که تصور کند با ازدواج با چنین مردی و با تکیه بر او می تواند به تمام خواسته های خود برسد، گویی که فرشته نجات خود را پیدا کرده، زمانی که چنین امری در تصمیم گیری برای ازدواج دخیل باشد می توانیم بگوییم بین زوجین رابطه والد-فرزندی صورت گرفته است. از آنجا که هدف از ازدواج چیزی فراتر از این موارد است بنابراین ازدواج در چنین شرایطی مطلوب نیست و می تواند پیامدهای مختلفی داشته باشد.

 • شرایط اجتماعی – اقتصادی

اوضاع اقتصادی نیز به خصوص در زمان فعلی، یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار گرایش به ازدواج با فاصله سنی زیاد است.

هرچقدر که شرایط اقتصادی نامساعدتر باشد، طبیعتا ازدواج برای جوانان سخت تر خواهد شد، در این شرایط چون از آقایان انتظار می رود که بتوانند حداقل هایی را برای شروع زندگی مشترک تامین کنند و آقایان جوان معمولا در شرایط اقتصادی نامطلوب توان فراهم کردن چنین شرایطی را ندارند، دختر خانم ها تمایل به ازدواج با آقایانی را پیدا می کنند که از نظر اقتصادی شرایط مطلوبی را داشته باشند و از آن جا که آقایان مسن از نظر شرایط اقتصادی اوضاع بهتری نسبت به پسران جوان دارند، این امر باعث می شود که شاهد افزایش ازدواج دختر خانم ها با افرادی بسیار بزرگ تر از خودشان باشیم.

از طرفی پسرهای جوان وقتی انتظارات و توقعات دختر خانم های جوان را برای شروع زندگی مشترک مشاهده می کنند، ترجیح می دهند با خانمی ازدواج کنند که انتظارات پایین تری داشته باشد و حتی از نظر شرایط مالی مستقل باشد، به همین دلیل تمایل آقایان به ازدواج با خانم های بزرگ تر از خودشان بیشتر می شود.

همچنین تغییرات اجتماعی و راحت تر بودن افراد برای برقراری رابطه با جنس مخالف، باعث شده است که دیگر به مانند قبل، پسرهای جوان ارضای نیازهای خود را منوط به ازدواج ندانند و معتقد باشند که بدون ازدواج نیز می توانند نیازهای عاطفی، جسمی و جنسی خود را رفع کنند و دیگر نیازی به برعهده گرفتن مسئولیت و تحمل خرج های سنگین برای رفع نیازهایشان را ندارند و همین کاهش تمایل به ازدواج در پسرهای جوان، باعث شده است که دختر خانم ها به ازدواج با افراد سن بالاتر گرایش بیشتری پیدا کنند.

در هنگام ازدواج با فاصله سنی زیاد، یکی یا هر سه عوامل ذکر شده دخیل می توانند دخیل باشند که هرچقدر که عامل های بیشتری در این امر دخالت داشته باشند تمایل افراد برای ازدواج با افراد بزرگتر از خود نیز بیشتر می شود.

معایب ازدواج با اختلاف سنی زیاد

برای یافتن پاسخ این سوال نیاز است که ابتدا تفاوت های فردی و البته استثنائات را در نظر بگیریم.

واقعیت این است که زندگی هیچ دو زوجی شبیه به هم نیست و ما نمی توانیم به صورت قاطع بگوییم که هر فردی که ازدواجی با فاصله سنی زیاد داشته باشد قطعا با مشکل مواجه می شود، طبیعتا استثنائاتی وجود دارد اما اگر بخواهیم واقع بینانه در این مورد صحبت کنیم باید بگوییم که ازدواج با اختلاف سنی زیاد مشکلات منحصر به فرد خود را دارد.

 • واکنش اطرافیان

از جمله این مشکلات برخورد و واکنش اطرافیان است. شاید با خود بگویید که واکنش اطرافیان اهمیتی ندارد و نیاز است که افراد برای خودشان زندگی کنند. 

البته که تفکر شما درست است اما نیاز است که این نکته را در نظر بگیرید که انسان به طور ذاتی اجتماعی است، از طرفی فرهنگ حاکم بر ایران، با فرهنگ حاکم بر غرب بسیار متفاوت است و فرد گرایی در ایران به اندازه غرب غالب نیست، بنابراین معقولانه این است که بر اساس شرایط خودمان در مورد زندگی مان تصمیم گیری کنیم نه بر اساس شرایط حاکم بر زندگی غربی. 

بنابراین در هنگام تصمیم گیری برای ازدواج با فاصله سنی زیاد، ممکن است واکنش هایی از دیگران دریافت کنید که چندان برای شما مطلوب نباشد و روی رابطه شما تاثیر بگذارد. ممکن است بارها این جمله را بشنوید که همسرت پیر است و اصلا به تو نمی آید، در اینصورت ممکن است به مرور زمان نسبت به همسر خود دلسرد شوید.

 همچنین زمانی که همسر شما جوان تر بودن شما را می بیند و متوجه کنایه های اطرافیان می شود ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست دهد و حتی حساسیت زیادی نسبت به شما نشان دهد و همین کاهش اعتماد به نفس و ترس از دست دادن می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند و باعث شود که در زندگی تان آرامش کافی نداشته باشید، بنابراین اگر فردی هستید که حرف های اطرافیان تاثیر زیادی روی شما می گذارد، به شما پیشنهاد می کنیم از چنین ازدواجی صرف نظر کنید.

 • عدم درک متقابل

در صورت ازدواج با اختلاف با سنی زیاد، شما نمی توانید منکر تفاوت نسل و دهه تولد خودتان و تاثیر آن بر رفتار و دیدگاهتان بشوید. هر دوی شما از دو دهه متفاوت هستید و این مسئله قطعا روی افکار و رفتار شما بی تاثیر نیست. به خصوص در دهه اخیر که انقلابی در شیوه زندگی و افکار افراد اتفاق افتاده و تغییرات بسیار سریع و چشم گیر بوده اند این مسئله اهمیت زیادی پیدا کرده است. بنابراین در صورت ازدواج با فاصله سنی زیاد نیاز است که این مسئله را در نظر بگیرید که ممکن است بین شما و همسرتان از نظر دیدگاه اختلاف زیادی به چشم بخورد و گاهی احساس کنید که درک متقابلی از هم ندارید.

همچنین تفاوت سنی باعث می شود که هرکدام تان از نظر میزان انرژی و شور و شوق تفریح و ریسک پذیری با یکدیگر متفاوت باشید و همین امر باعث می شود که فردی که جوان تر است و شور و شوق بیشتری دارد احساس کند که همسرش به نیازهای او توجهی نمی کند و در واقع همراه خوبی برای او نیست.

 • عدم توازن در مدیریت

ازدواج با فردی بسیار بزرگ تر باعث می شود که همسر بزرگ تر شما در بسیاری از مواقع احساس کند که شما هنوز پختگی لازم را بر گذران زندگی ندارید، به همین دلیل ترجیح دهد که تصمیم گیرنده اصلی در زندگی خودش باشد و همین امر باعث می شود که مفهوم زندگی مشترک زیر سوال برود و یک نفر تصمیم گیرنده و فردی دیگر برای همیشه مطیع باشد.

در چه صورتی ریسک ازدواج با فاصله سنی زیاد کم می شود؟

علی رغم تمام موارد مطرح شده از مشکلات و پیامدهایی که ازدواج با فاصله سنی زیاد می تواند داشته باشد نیاز است که به این مسئله توجه کنیم که تنها سن شناسنامه ای ملاک نیست، بلکه سن عقلی و شناختی افراد است که اهمیت ویژه ای دارد. چنانچه هر دو فرد به بلوغ روانی و عقلی رسیده باشند و هر دو از ثبات شخصیتی و هیجانی برخوردار باشند، و همچنین در دیگر ملاک ها توافق لازم را با یکدیگر داشته باشند، طبیعتا ریسک ازدواج با فاصله سنی زیاد کم می شود و می توانیم بگوییم که امکان درک متقابل بین زوجین وجود دارد.

هرچقدر که افراد از نظر دوره سنی به یکدیگر نزدیک تر باشند در ازدواجشان کمتر به مشکل می خورند، مثلا ازدواج دو فرد مسن با فاصله سنی زیاد نمی تواند مشکل ساز باشد، اما اگر دختر 17 ساله نوجوانی با مردی 30 ساله یا بیشتر ازدواج کند، طبیعتا مشکلات زیادی با یکدیگر دارند چون دختر خانم در حال حاضر در سن نوجوانی به سر می برد و در این دوران فرد هنوز به ثبات هیجانی و روانی لازم نرسیده است ولی مرد 30 ساله فردی پخته است که در دوران سنی متفاوتی به سر می برد و به همین دلیل درک دختر 17 ساله برای او بسیار دشوار است. اگر چه چنین ازدواجی در ابتدا برای هر دو فرد جذاب باشد اما زوجین به مرور متوجه مشکلات آن خواهند شد.

برای کاهش ریسک ازدواج با فاصله سنی زیاد، چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

اول اینکه سعی کنید واقع بین باشید و احساساتی تصمیم نگیرید، در ابتدا سعی کنید بیشتر خودتان را بشناسید و به انگیزه درونی تصمیمتان پی ببرید، اگر فکر می کنید کمبودی در زندگی تان باعث چنین انتخابی شده سعی کنید مقاومت کنید و حتما با یک مشاور مشورت کنید، شما قبل از هر چیز، نیازمند این هستید بتوانید ضعف های شخصیتی خودتان را بشناسید و آن ها را برطرف کنید.

اگر احساس می کنید که تنها دلیل انتخابتان عشق است، سعی کنید ابعاد مختلف عشق تان را بررسی کنید و این مسئله را بسنجید که آیا واقع شما همدیگر را درک می کنید و آیا در دیگر ملاک ها با یکدیگر سنخیت دارید، آیا می توانید نسبت به واکنش اطرافیان بی توجه باشید و عشقتان را برای همیشه پایدار نگه دارید؟ نیاز است که شما تمامی این موارد را مورد بررسی قرار دهید و از خودتان این سوالات را بپرسید و صادقانه به آن ها جواب دهید تا بتوانید تصمیمی عاقلانه بگیرید و با آمادگی از تمامی مشکلات پیش رو تصمیم گیری کنید.

مهمترین مسئله اینکه حتما از مشاور کمک بگیرید. مشاور می تواند در امر تصمیم گیری و روشن شدن مسیر انتخابی تان کمک بسیار زیادی به شما بکند. بنابراین قبل از هر تصمیم قاطعانه و اقدامی برای ازدواج، سعی کنید به مشاور مراجعه کنید تا بتوانید بررسی های لازم را در این مورد انجام دهید و در نهایت بتوانید با اطمینان بیشتری تصمیم گیری کنید. 

منبع : ازدواج با اختلاف سنی 12 و 15 سال و بیشتر 

سوالاتی که دختران باید در جلسه خواستگاری بپرسند

جلسه خواستگاری، جلسه ای بسیار مهم است که علاوه بر اینکه در آن شرایطی فراهم می شود که دختر و پسر و خانواده های آن ها بتوانند با یکدیگر ملاقات و گفت و گو کنند، یک موقعیت بسیار عالی برای مطرح شدن مسائل بسیار مهم، قبل از ازدواج است. در این مقاله به سوالات دختر در جلسه خواستگاری پرداخته شده است. 

اینکه چه سوالاتی در جلسه خواستگاری پرسیده شود اهمیت بسیار زیادی دارد و افراد باید با توجه به معیارها و ملاک های مد نظر خود و همچنین شرایط و انتظاراتی که دارند، سوالات خود را برای مطرح شدن در جلسه خواستگاری آماده کنند، اما برخی سوالات نیز هستند که جنبه عمومی دارند و در تمام جلسات خواستگاری باید پرسیده شوند، اگر بخواهیم به طور جزئی و مفصل به تمام سوالات اشاره کنیم از حوصله خارج است، به همین دلیل سعی می کنیم به صورت کلی به سوالات مهمی که نیاز است حتما در جلسه خواستگاری مطرح شود اشاره کنیم و سپس به سوالات دختر در جلسه خواستگاری بپردازیم.

سوالات دختر در جلسه خواستگاری

به طور کلی سوالات خواستگاری به 10 دسته تقسیم می شوند: 

 1. معرفی و شرایط فردی و خانوادگی (سن، تحصیلات، شرایط خانوادگی از جمله حضور یا عدم حضور هر دو والد در زندگی فرد، تعداد خواهر و برادرها و هر آنچه که می تواند شرایط زندگی فرد را توصیف کند و اطلاعات اولیه و لازم را به فرد بدهد).
 2. شرایط شغلی و اقتصادی (شغل فرد و شرایط شغلی فرد، از جمله ساعت کاری و میزان کار فرد و همچنین میزان درآمد، دارایی و غیره).
 3. خلق و خو (برونگرایی و درونگرایی، پرخاشگر یا آرام، صبور یا عجول، احساساتی یا منطقی، دمدمی مزاج بودن یا قاطع بودن فرد، نحوه مدیریت فرد در مواقع بحرانی و مواردی از این قبیل می توانند اطلاعاتی از خلق و خوی فرد به ما بدهند).
 4. میزان اعتقادات مذهبی و باورهای دینی (دین فرد چه چیزی است، میزان اعتقادات مذهبی او چقدر است و تا چه حد به اعتقادات خود پایبند است، دیدگاه متعصبی نسبت به مسائل مذهبی دارد یا خیر و انتظارات فرد از همسرش در مورد مسائل اعتقادی چیست).
 5. سبک زندگی فرد (به طور کلی سبک زندگی فرد، از جمله ساعت خواب، شیوه غذا خوردن، منظم بودن یا بی نظم بودن، علاقه به تفریح، مسافرت، سرگرمی و غیره می توانند اطلاعاتی در مورد سبک زندگی فرد به ما بدهد).
 6. روابط بین فردی فرد ( چگونگی ارتباط فرد با دوستان و اقوام و اطرافیان، میزان ارتباط فرد، موفق بودن یا عدم موفقیت فرد در روابط بین فردی، میزان اشتیاق فرد برای حفظ روابط فامیلی یا دوستانه و غیره نیز از جمله سوالاتی است که می تواند روابط بین فردی فرد را برای ما مشخص کند). 
 7. انتظارات از همسر (مشخص کردن اهداف و انتظارات فرد از ازدواج، زندگی مشترک و همسر در زمینه های مختلف نیز از جمله سوالات مهمی است که افراد باید در جلسه خواستگاری مطرح کنند).
 8. مشخص کردن وظایف (صحبت کردن در مورد وظایف زن و مرد در مورد هزینه های منزل، مدیریت و همینطور انجام کارهای خانه).

9. فرزند آوری ( علاقه یا عدم علاقه به فرزند آوری، زمانی که برای فرزند آوری مد نظر فرد است، تعداد فرزندان مورد نظر فرد، مشخص کردن واکنش فرد در صورت عدم توانایی همسر در امر فرزند آوری و غیره سوالات مهم در حیطه فرزند آوری است، شاید برخی اهمیت این سوال ها را نادیده بگیرند و تصور کنند که فرزند آوری امری بدیهی است که هر زوجی بعد از گذشت مدتی از ازدواج حتما بچه دار می شوند اما این تصور اشتباهی است و افراد نظرات مختلفی در این زمینه دارند، بنابراین صحبت کردن در مورد آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است)

10. سوالات جنسی (میزان تمایلات جنسی فرد، انتظارات جنسی فرد و مشکلات جنسی احتمالی در فرد از جمله سوالات جنسی است که البته این سوالات از جمله سوال های مرحله آخر محسوب می شوند)

سوالات خواستگاری مخصوص دختران

تمامی سوالاتی که سعی کردیم توضیح مختصری در مورد زیر مولفه های آن ها بدهیم، بین دختر و پسر مشترک هستند و هر دو وظیفه دارند که اطلاعاتی در این موارد به فرد مقابل شان بدهند، اما برخی از سوالات که البته در زیر مجموعه همین 10 دسته قرار می گیرند، مختص خانم ها است و نیاز است که حتما خانم ها در این موارد از آقایان سوال کنند، همچنین سوالاتی دیگر هستند که مختص آقایان هستند که در مقاله دیگر با عنوان سوالات خواستگاری که پسرها باید بپرسند، به آن ها اشاره شده است.

اما در این مقاله قصد داریم سوالات دختر در جلسه خواستگاری را مطرح کنیم.

سوالاتی که نیاز است دختر خانم حتما آن ها را بپرسد مربوط به شغل فرد، مسکن و محل سکونت، تحصیل و اشتغال زن، نوع پوشش و ارتباطات خانم و سطح زندگی می شود که در ادامه به جزئیات بیشتری از این موارد می پردازیم. 

 1. شغل شما چیست؟ (شغل مرد برای شروع زندگی مشترک بسیار مهم است ، به همین دلیل باید شغل فرد دقیق مشخص شود، اگر کارمند است دقیقا کارمند چه بخشی است اگر شغلش آزاد است دقیقا در چه زمینه ای فعالیت می کند؟)
 2. موقعیت شغلی شما چگونه است؟ (آیا فرد برای همیشه در همین شرایط شغلی باقی می ماند یا اینکه شرایط و موقعیت فرد تغییر می کند؟ ساعت کاری فرد به چه صورت است؟ آیا شغلش دارای شرایط خاصی است که نیاز است حتما در مورد آن صحبت شود؟)
 3. درآمدتان چقدر است؟
 4. محل زندگی مد نظرتان کجا خواهد بود؟ (چه شهری و چه محله ای؟)
 5. مسکن استیجاری خواهد بود یا خیر؟
 6. قرار است مستقل زندگی کنیم یا خیر (اگر قرار است با خانواده همسر زندگی شود باید دقیق مشخص شود که منظور فرد چیست؟ در یک خانه به صورت مشترک، در یک آپارتمان به صورت جدا، یا در یک محله ولی ساختمان جدا).
 7. آیا ممکن است با توجه به شرایط شغلی تان مجبور به نقل مکان به شهر دیگری شویم و در صورت نقل مکان آیا سکونتمان همیشگی خواهد بود یا موقت؟
 8. نظرتان در مورد ادامه تحصیلات زن چیست؟
 9. تا چه حد همسرتان را برای ادامه تحصیل حمایت می کنید؟
 10. نظرتان در مورد کار کردن زن در بیرون از منزل چیست؟
 11. نظرتان در مورد انجام دادن کارهای خانه چیست؟
 12. در صورت شاغل بودن همسرتان آیا به او در انجام کارهای خانه کمک می کنید یا اینکه معتقدید کارهای خانه فقط مختص خانم ها می باشد؟
 13. در صورت کار کردن همسرتان آیا از او انتظار دارید که حقوقش را صرف امور منزل کند  یا خیر؟
 14. در صورتی که همسرتان شاغل باشد آیا شما معتقد هستید که باید تمام هزینه هایش را خودش تقبل کند یا خودتان را در برابر هزینه های همسرتان حتی در صورت داشتن درآمد کافی مسئول می دانید؟
 15. در صورت داشتن همکاران مرد چه واکنشی نشان می دهید؟
 16. نظرتان در مورد فعالیت های اجتماعی زنان چیست؟

17. آیا معتقد هستید که مرد اجازه دارد تمام فعالیت های همسرش را کنترل و مدیریت کند یا اینکه به آزادی عمل افراد فارغ از جنسیتشان معتقد هستید؟

18. نظرتان در مورد ارتباط همسرتان با دوستان دوران مجردی اش چیست و به نظرتان این میزان ارتباط تا چه حد باید باشد؟

19. نظرتان در مورد پوشش همسرتان چیست؟

20. به طور کلی چه انتظاراتی از یک زن، به عنوان همسرتان دارید؟

حرف آخر

به بخشی از مهمترین سوالاتی که نیاز است دخترها حتما از آقایان در جلسات خواستگاری بپرسند اشاره کردیم، با پرسیدن این سوال ها علاوه بر اینکه می توانید به بسیاری از اصول و قواعد فکری فرد پی ببرید می توانید در بسیاری از موارد که زوجین در زندگی مشترک بر سر آن ها به مشکل می خورند رفع ابهام کنید و به توافق برسید. 

باشد که با دقت هر چه تمام تر در پرسیدن سوالات و طی کردن مراحل لازم برای کسب شناخت بیشتر (طی کردن دوران نامزدی و مراجعه به مشاور پیش از ازدواج)، بتوانید همسر آینده تان را با بالاترین سطح از اطمینان انتخاب کنید، هرچند که قبل از شروع زندگی مشترک اطمینان کامل از انتخاب فرد به دست نمی آید اما طبیعتا طی کردن مراحل لازم و خودداری از عجله کردن در امر تصمیم گیری می تواند ریسک انتخاب اشتباه را تا حدود زیادی کاهش دهد و به شما در شروع زندگی مشترک موفق کمک کند.

منبع : سوالاتی که دختران باید در جلسه خواستگاری بپرسند 

تست اعتیاد کوکائین و علل منفی شدن آزمایش اعتیاد به کوکائین

 تست اعتیاد کوکائین و علل منفی شدن آزمایش اعتیاد به کوکائین

تست کوکائین به چه صورتی انجام می شود آیا با انجام دادن تست های اعتیاد که برای ازدواج و استخدام صورت می گیرد می توان به مصرف ماده کوکائین پی برد؟ یا در صورتی که فرد اعتیاد به کوکائین دارد آیا می تواند نتیجه تست خود را دستکاری کند؟

آزمایش اعتیاد به کوکائین مانند دیگر تست های اعتیاد باید توسط متخصص در مراکزی که مربوط به اعتیاد می باشد صورت گیرد متخصصان با انجام دادن آزمایش هایی می توانند به وجود هر ماده اعتیاد آوری در بدن پی ببرند و آن را شناسایی کنند، اما تشخیص موادی مانند کوکائین و اعتیاد داشتن به آن فقط در بازه زمانی محدودی  در بدن قابل تشخیص است و تنها بعد از مصرف مشخص می شود.

از طرف دیگر تست های اعتیاد انواع مختلفی دارند و نمی توانند مصرف همه مواد اعتیاد آور را تشخیص دهند و آن ها را شناسایی کنند و هم چنین منفی بودن نتیجه آزمایش به معنی عدم مصرف مواد مخدر نمی باشد ، در ادامه این مقاله در مورد تست کوکائین و مواردی که باعث می شود تست کوکائین منفی شود مطالبی را بیان می کنیم.

تست اعتیاد کوکائین و ماده کوکائین چیست؟

ماده کوکائین ماده ای روان گردان می باشد که در گروه مواد محرک قرار دارد و این ماده مخدر از گیاه کوکا به دست می آید و ماده کوکائین به صورت گردی سفید رنگ است که از تلخیص ماده شیمیایی که در داخل برگ های گیاه وجود دارد به دست می آید این ماده مخدر بسیار اثرات قوی دارد و تاثیرات مخربی بر روی بدن می گذارد و قیمت آن نیز بسیار بالا می باشد، این ماده مخدر به دلیل داشتن قیمت بالا و عدم تولید آن در ایران تهیه و استفاده این ماده بسیار گران تمام می شود و معمولا اقشار مرفه جامعه می توانند از آن استفاده کنند.

نوع دیگری از این ماده کراک کوکائین نام دارد که با کوکائین خالص تفاوت دارد و فرمول ساخت آن نیز فرق می کند اما به دلیل داشتن ناخالصی قیمت آن در مقایسه با کوکائین خالص کمتر می باشد اما عوارض و آسیب های آن بسیار شدیدتر و بدتر می باشد.

در ایران معمولا از کراک کوکائین به ندرت استفاده می کنند و کراک مصرفی آن ها کراک هروئین می باشد که تاثیرات مخرب و آسیب زایی بر روی فرد بیمار می گذارد و نسبت به هروئین عوارض بیشتری دارد.

نحوه مصرف کوکائین

کوکائین ماده ای به صورت پودر می باشد که سفید رنگ، نرم، شفاف و کریستالی است و طعم تلخی دارد و با موادی مانند شکر و تالک مخلوط می شود و روش های مصرفر آن متفاوت می باشد که به صورت استنشاقی، خوراکی، دود کردن، تزریقی و حتی مالش بر روی لثه مورد استفاده قرار می گیرد و وارد جریان خون می شود.

نشانه های مصرف کوکائین

زمانی که فرد کوکائین استفاده می کند به صورت کوتاه مدت اثراتی را به همراه دارد و مانند مواد محرک از جمله آمفتامین ها( مانند شیشه) یا MDMA ( اکستازی) عوارضی را به همراه خواهد داشت که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم.

 • بالا رفتن انرژی
 • توهم
 • هذیان
 • احساس سرخوشی و چابکی
 • افزایش ضربان قلب و تنفس
 • گشادی مردمک چشم
 • پریدگی رنگ
 • کاهش اشتها
 • تعریق زیاد و شدید
 • بیخوابی

اثرات بلند مدت مصرف کوکائین

اثرات بلند مدت مصرف کوکائین زیاد خوشایند نمی باشد زیرا احساس سرخوشی و چابکی اولیه دیگر در فرد وجود ندارد و فرد برای این که به حالت اولیه خود را حفظ کند میزان استفاده از کوکائین را بیشتر کرده و دفعات آن را افزایش می دهد. در مصرف بلند مدت هم با عوارضی همراه می باشد که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم:

 • افسردگی
 • بی خوابی طولانی
 • کاهش وزن نامتعادل
 • زخم های پوستی
 • پیری ظاهری
 • مشکلات گوارشی و تنفسی
 • همچنین استفاده طولان مدت این مواد باعث به وجود آمدن اختلالات روان پرشی مانند اسکیزوفرنی می شود که باعث می شود فرد تا آخر عمرش با مشکلات روانی درگیر باشد.

چه زمانی تست کوکائین می گیرند؟

تست اعتیاد در موقعیت های مختلف و به دلایل مختلفی ممکن است گرفته شود در شرایط عادی نمی توان فرد را مجبور کرد تا تست بدهد و بدون اجازه فرد تست گرفتن کاری غیر قانونی می باشد اما در بعضی از شرایط و موقعیت ها گرفتن تست اعتیاد اجباری می باشد.

برای مثال زمانی که فرد می خواهد استخدام شود و منسب و شغلی داشته باشد علاوه گواهی سوء پیشینه، گواهی عدم اعتیاد نیز درخواست می کنند و هم چنین در زمان تست های قبل از ازدواج باید اعتیاد را هم مورد بررسی قرار دهند و تست اعتیاد گرفته می شود.

هم چنین در صورتی که فرد به خاطر عوارض جسمی و روانی مصرف مواد به اورژانس مراجعه کرد در این حال پزشک اورژانس بدون اجازه بیمار از او تست اعتیاد می گیرد تا مطمئن شود ماده مخدر مصرف کرده است و پیشگیری لازم برای جلوگیری از مسمومیت و آسیب جانی او انجام دهد.

زمانی که شک کردید که یکی از اطرافیانتان کوکائین مصرف می کند در این حالت باید او را راضی کنید تا تست بدهد و همچنین بهتر است از یک روانشناس و مشاور در حوزه ترک اعتیاد کمک بگیرد تا در این زمینه راهکارهای لازم را در اختیار او قرار دهند.

تست کوکائین، آزمایش اعتیاد به کوکائین

در کشور ما به دلیل این که کوکائین یک ماده معمولی م متعارف نمی باشد و گران است و تمام قشرهای جامعه نمی توانند آن را مورد استفاده قرار دهند برای موقعیت های شغلی و ازدواج تست آن گرفته نمی شود.

در این شرایط تنها مواد مخدری که شامل مشتقات مورفین مانند تریاک و شیره و هروئین می باشد مورد سنج قرار می گیرد و در برخی موارد ممکن است مصرف آمفتامین ها و مشتقات حشیش مورد تست قرار داده شود و در صورتی که می خواهید از عدم مصرف کوکائین مطمئن شوید خودتان باید به مسئولین درخواست تست کوکائین را بدهید.

انواع آزمایش اعتیاد به کوکائین، انواع تست کوکائین

تست مصرف کوکائین از روش های مختلفی امکان پذیر است که عبارت اند از آزمایش نمونه خون، بزاق دهان، ادرار و مو. استفاده از بزاق دهان و نمونه خون به دلیل این که تنها چند ساعت بعد از مصرف وجود مواد را نشان می دهد زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد و به طور معمول از روش ادرار برای مشخص شدن اعتیاد به کوکائین استفاده می کنند زیرا اثر مواد بعد از مصرف حدود ۲ تا ۴ روز باقی می ماند.

دقیق ترین روشی که می توان به وسیله آن اعتیاد به کوکائین را شناسایی کرد نمونه مو می باشد که حدود سه ماه بعد از مصرف، مقدار دقیق، زمان مصرف و نوع مواد در آن مشخص می شود.

ترفندهای منفی شدن جواب تست کوکائین، منفی شدن آزمایش اعتیاد به کوکائین

برای این که آزمایش اعتیاد به کوکائین انجام شود معمولا از کیت تست کوکائین یا کیت های تست چند مواد استفاده می کنند  در این بسته یک قطره چکان وجود دارد که برای ریختن نمونه از آن استفاده می کنند و هم چنین یک کاست دارد، داخل شی پلاستیکی یه نوار کاغذی قرار دارد و قسمتی از شی برای ریختن نمونه مشخص شده است در قسمتی که مشخص شده است را نمونه را می ریزیم و بعد از حدود بیست دقیقه در قسمت دیگر خطوطی که بر روی نوار کاغذی مشخص شده است را بررسی می کنیم این تست نشان دهنده مثبت، منفی یا غیر معتبر بودن آزمایش اعتیاد می باشد.

 1. منفی شدن تست کوکائین، عوض کردن نمونه

افرادی که به کوکائین اعتیاد دارند ممکن است از طریق روش هایی مانند ریختن ادرار فرد دیگر یا ادرار مصنوعی در داخل ظرف نمونه یا عوض کردن نمونه خود با نمونه فرد دیگر تست کوکائین خود را منفی نشان دهند اما به خاطر مراقبت های مسئولین مرکز گرفتن نمونه به وسیله آینه رو به رو محل نمونه گیری و دوربین های مدار بسته این روش قابل استفاده نمی باشد و زیاد کارایی ندارد.

 1. منفی شدن تست کوکائین، رقیق کردن نمونه

رقیق کردن نمونه مانند روش بالا با اضافه کردن آب یا ماده دیگر انجاممی شود اما این روش به دلیل کنترل مسئولین مرکز نمونه  قابل اجرا نمی باشد و هم چنین در صورت انجام آزمایش دقیق مشخص خواهد شد.

 1. منفی شدن تست کوکائین، تغییر PH نمونه

در صورتی که موادی مانند بزاق، منی، اشک، آبلیمو، ناخن و خون یا چیز دیگری وارد نمونه شود PH آن تغییر می کند و نمونه اعتبار خود را از دست می دهد اما انجام دادن این ترفند ها با آزمایش دقیق تر مشخص می شود و در صورتی که هر کدام از این سه ترفند انجام شود نمونه ادرار مختل می شود و در این صورت آزمایشگاه به نتیجه آزمایش شک می کند و در این هنگام تست TlC انجام می شود که بسیار دقیق است و نمی توان اعتیاد را کتمان و یا تقلبی انجام داد.

 1. منفی شدن تست کوکائین، صبر کردن تا سم زدایی طبیعی بدن

بر اساس مطالبی که بیان شد کوکائین پس از چند ساعت از سیستم بزاق و خون انسان خارج می شود و به صورت طبیعی چند دو تا چهار روز از سیستم ادرار نیز خارج می شود و جواب تست کوکائین منفی می شود، طولانی ترین قسمت دفعی سیستم بدن مو می باشد که اثرات کوکائین بعد از سه ماه از بین می رود و سم زدایی در این قسمت به زمان طولانی تری نیاز دارد و به همین دلیل می توانند از تست مو برای تشخیص استفاده کنند اما چون هزینه های این تست بسیار زیاد است خانواده از گرفتن آن خودداری می کنند.

 1. منفی شدن تست کوکائین، روش های سم زدایی سریع تر

روش قانونی و بدون تقلب برای منفی شدن آزمایش اعتیاد به کوکائین سم زدایی یا خارج کردن مواد از سیستم بدن به روش سریع می باشد فرد باید آب بسیاری بنوشد تا سوخت و ساز در بدن او افزایش یابد و حجم ادرار افزایش یافته و به صورت سریع مواد از بدن خارج شود برای این که سوخت و ساز بدن بالا رود باید از ورزش کردن کمک گرفت در صورتی که ورزش به زندگی اضافه شود در این صورت فرد انگیزه و انرژی بیشتری خواهد داشت تا ترک کند و با مصرف مواد مقابله کند در این صورت سعی می کند جلوی وسوسه های مجدد را بگیرد.

اگر بخواهیم کوکائین را ترک کنم!

توصیه می شود اگر به دنبال روشی می باشد که تست کوکائین خود را منفی  نشان دهید و و به خاطر آن روش سم زدایی موقت را امتحان می کنید با به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه و مطالعه و مشورت کردن با افراد متخصص می توانید اقداماتی را برای ترک اعتیاد کوکائین انجام دهید.

امروزه روش های بسیاری برای ترک اعتیاد وجود دارد که تحمل درد و فشارهای روانی را کم می کند و ترک مواد را آسان تر، شما می توانید از این روش ها کمک بگیرید تا ترک اعتیاد راحت تر و سریع تری داشته باشید.

ترک اعتیاد به کوکائین در خانه

بسیاری از افراد به دلایل مختلف نمی خواهند که در کمپ ترک کنند و به دنبال راهی است که ترک در خانه صورت گیرد ترک کوکائین در خانه امکان پذیر می باشد اما باید از متخصص کمک بگیرید و تحت نظارت او درمان صورت گیرد در صورت که ترک خودسرانه و بدون نظارت متخصص باشد موفقیت آمیز نخواهد بود و امکان بازگشت مجدد به مصرف وجود داد و هم چنین مشکلات جدی برای سلامتی فرد به وجود می آورد.

شما می توانید برای این که ترک موفقیت آمیزی داشته باشید به صورت تلفنی و حضوری از مشاور و متخصص در زمینه اعتیاد کمک بگیرید و ترک در خانه را آغاز کنید تا با موفقیت آن را به اتمام برسانید در این خصوص متخصصان مرکز مشاوره ستاره ایرانیان در خدمت شما می باشد تا در این خصوص راهکارهای لازم را در اختیارتان قرار دهد و شما را یاری کند.

منبع : تست اعتیاد کوکائین و علل منفی شدن آزمایش اعتیاد به کوکائین

ارتباط ایدز با مواد مخدر | صحبت های افراد نجات یافته

ارتباط ایدز با مواد مخدر

در مورد ارتباط با ایدز با مواد مخدر چه اطلاعاتی دارید؟ افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس HIV و ایدز قرار دارند و براساس مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که بیماری در افراد معتاد امری شایع می باشد.

افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند احتمال دارد به خاطر استفاده از سرنگ های آلوده باشد که استفاده از این سرنگ ها در مصرف کنندگان مواد امری رایج است افراد اگر در مورد ایدز و مواد مخدر آگاهی داشته باشند به آن ها کمک می شود تا از ابتلا بیماری پیشگیری کنند، برای آن که اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید باید این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید تا در مورد نحوه ارتباط ایدز با مواد مخدر اطلاعات کاملی را به دست آورید.

مروری بر بیماری ایدز

HIV ویروس نقص سیستم ایمنی بدن انسان می باشد که در بدن موجود زنده رشد کرده و تکثیر می شود و این ویروس به تدریج سلول های بدن انسان را از بین می برد، این ویروس از طریق خون و روابط جنسی پر خطر در بدن انتقال داده می شود، ویروس HIV به سیستم ایمنی بدن انسان حمله می کند و بدن نمی تواند در برابر انواع میکروب ها و بیماری های خارجی محافظتی داشته باشد.

ویروس ایدز زمانی مطرح می شود که فرد سیستم ایمنی خود را از دست داده باشد و معمولا اکثر افرادی که به ایدز مبتلا می شوند جان خود را از دست می دهند، بیماری ایدز درمان قطعی ندارد و بهترین راه برای درمان آن پیشگیری می باشد.

بر اساس مطالب گفته شده افراد آسیب پذیر مانند معتادان باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند تا از ابتلا به بیماری ایدز پیشگیری نمایند.

ارتباط ایدز با مواد مخدر، آیا اعتیاد با ابتلا به ویروس HIV ارتباط دارد؟

مواد مخدر بر بدن تاثیر می گذارد و اثر آن به گونه ای است که همه چیز را تحت الشعاع قرار می دهد و متخصصان سلامت معتقدند افرادی که به سو مصرف مواد می پردازند بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به ویروس HIV  هستند و هم چنین احتمال اینکه بیماری از طریق آن ها به دیگران انتقال یابد بسیار زیاد می باشد.

 1. تزریق مواد مخدر

ویروس HIV از طریق تماس با خون یا رابطه جنسی آلوده به فرد انتقال داده می شود و به همین خاطر افرادی که مواد مخدر را به صورت تزریقی مورد مصرف قرار می دهند بیشتر در معرض این ویروس قرار دارند و این بیماری در آن ها شیوع بیشتری دارد.

این افراد معمولا از سرنگ های مشترک و آلوده استفاده می کنند و استفاده از این سرنگ ها آن ها را در معرض ابتلا به بیماری ایدز قرار می دهد، مواد مخدری مانند هروئین و کراک هروئین به صورت تزریقی مورد مصرف قرار می گیرند و به همین خاطر مصرف کنندگان این مواد بیشتر از سایرین در معرض بیماری ایدز قرار می گیرند.

 1. تاثیر بر رفتار جنسی

برخی از مواد مخدر بر روی رفتار های جنسی افراد تاثی می گذارد و باعث می شود میل جنسی در فرد به شدت افزایش یابد و احتمال دارد فرد رفتار های پر خطر جنسی انجام دهد، از جمله رفتار های پر خطر جنسی می توان به برقراری ارتباط با افراد متعدد و رابطه جنسی محافظت نشده و بدون کاندوم اشاره کرد، این رفتار ها ریسک ابتلا به بیماری ایدز را تا حد زیادی افزایش می دهد و موادی مانند شیشه، کوکائین، قرص اکس و ماده مخدر گل یا همان ماریجوانا نمونه مواردی هستند که باعث افزایش میل جنسی در فرد می شوند.

ارتباط ایدز با مواد مخدر، مصرف مواد چه تاثیری بر بیماری ایدز می گذارد؟

هنگامی که فرد در تماس با فرد آلوده به ویروس HIV  قرار می گیرد این ویروس بر روی سیستم ایمنی بدن او تاثیر می گذارد و به سیستم بدنی اش حمله می کند در این صورت باعث عفونت سلول هاس بدن می شود و در این حال سیستم بدنی را برای هر گونه درمانی مقاوم می سازد و به این ترتیب سلول های آلوده تبدیل به ماشین تولیدکننده ویروس می شوند و نقاط سالم بدن را آلوده می سازند.

اگر این روند تحت درمان قرار نگیرد و پیشگیری های لازم صورت نگرفته و رشد ویروس ها متوقف نشود باعث سندروم نقص ایمنی اکتسابی یا همان ایدز می شود  و زمانی که فرد به بیماری ایدز مبتلا می شود بدن او ضعیف شده و توانایی اش را برای مقابله با بیماری های مختلف از دست می دهد در واقع آخرین مرحله از ویروس HIV ایدز می باشد و همه افرادی که گرفتار این ویروس می شوند ، ایدز ندارند.

افرادی که مواد مخدر و الکل استفاده می کنند علائم مرتبط به ویروس HIV در آن ها افزایش می یابد زیرا مصرف مواد مخدر سیستم ایمنی بدن را که توسط ویروس HIV هدف قرار گرفته شده است را بیش از پیش ضعیف می کند در نتیجه روند بیماری سرعت بیشتری می گیرد و آسیب های سلولی و شناختی گسترده تری در فرد به وجود می آید.

راه های کاهش خطر ابتلا به ایدز در معتادان تزریقی

بیشترین افرادی که در معرض خطر ابتلا به ایدز قرار دارند معتادان تزریقی می باشند و باید برای کاهش خطر ابتلا چاره ای بیندیشند، آن ها نباید برای تزریق از سرنگ های اشتراکی استفاده کنند و در هنگام استفاده از مواد مخدر به صورت تزریقی باید از سرنگ شخصی و استریل شده استفاده نمایند همچنین بهتر است تا روش استفاده از مواد مخدر را تغییر دهند و از روش تزریق به سایر روش ها تغییر دهند تا خطر ابتلا به بیماری ایدز کاهش یابد.

اما در نهایت بهترین روش برای معتادان این است که عزم و اراده خود را قوی کنند و با کمک گرفتن از افراد متخصص در جهت ترک اعتیاد گامی بردارند تا زندگی سالمی داشته باشند.

ارتباط ایدز با مواد مخدر، علائم ابتلا به ویروس HIV  و ایدز

علائم و نشانه های مربوط به ایدز تا حد زیادی به شرایط جسمانی فرد مربوط می شود و هم چنین این علائم و نشانه ها با پیشرفت بیماری تغییر می کند  و اگر در مورد بروز این بیماری در خود یا اطرافیان مشکوک می باشید تنها راه برای تشخیص قطعی این بیماری آزمایش خون است.

همه افرادی که به ایدز مبتلا می شوند علائم یکسانی ندارند برخی از آن ها ۲ تا ۴ هفته بعد از مبتلا به ویروس HIV علائم مشابه سرماخوردگی ممکن است داشته باشند و برخی از آن ها تا مدت ها احتمال دارد هیچ علائمی از خود نشان ندهند و به این ترتیب بیماری به صورت پنهان در آن ها رشد می کند.

در زیر علائم و نشانه های مربوط به HIV  و یا ایدز بیان شده است.

 • تب و لرز
 • تعریق شبانه و هنگام خواب
 • درد عضلانی
 • گلو درد
 • خستگی
 • تورم غدد لنفاوی
 • زخم های دهانی

منبع : ارتباط ایدز با مواد مخدر | صحبت های افراد نجات یافته

راه های نجات از افسردگی | روش های باورنکردی در جهان

راه های نجات از افسردگی ، چند راه حل عملی فوق العاده

راه های نجات از افسردگی چه می باشد؟ این سوالی است که بسیاری از افراد با آن رو به رو می شوند زیرا افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روحی و روانی می باشد و افرادی بسیاری درگیر این اختلال هستند و با آن دست و پنجه نرم می کنند.

بسیاری از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند به خاطر مشکلات مالی و یا عدم آشنایی کافی با خدمات روانی هرگز خدمات درمانی حرفه ای دریافت نمی کنند اما همیشه ذهن آن ها درگیر است که چطور می توان با احساسات منفی که به خاطر افسردگی به وجود می آید مبارزه کرد و از این بیماری رهایی یافت.

در صورتی که شما با این چالش ها رو به رو هستید باید برای مقابله با آن اطلاعاتی را کسب کنید در این مقاله راه های نجات از افسردگی به خوبی بیان شده است که باعث می شود سلامتی روانی شما بهبود یابد یکی دیگر از راه هایی که باعث نجات افسردگی می شود کمک گرفتن از مشاور و روانشناس متخصص می باشد که در این خصوص می تواند راهکارهای لازم را بیان کند.

راه های نجات از افسردگی ، اهمیت علائم افسردگی

به دلیل این که افسردگی بیماری شایع می باشد بسیاری از افراد آن را جدی نمی گیرند در حالی که باید این مسئله را در نظر بگیرند که افسردگی همیشه خفیف نمی باشد بلکه می تواند حالت پیش رونده ای پیدا کند و آسیب جدی به عملکرد فرد بزند ، افسردگی در بسیاری از موارد باعث از دست دادن شغل، تحصیل و طلاق می شود.

افرادی که زمینه ژنتیکی این اختلال در آن ها وجود دارد و در سوابق خانوادگی آن ها افسردگی دیده می شود باید بیشتر آن را جدی بگیرند. شدیدترین حالت افسردگی زمانی است که فرد دچار علائم سایکوتیک می شود و علائم و نشانه هایی مانند هذیان و توهم از او دیده می شود در این شرایط ممکن است فرد در بیمارستان روانپزشکی بستری شود و برای بهبود او اقداماتی صورت گیرد.

توجه به علائم رایج در افسردگی

افرادی که به افسردگی مبتلا می شوند معمولا دو علامت اصلی در آن ها نشان داده می شود و حداقل یکی از آن ها همیشه در بیماران افسرده دیده می شود، این دو علامت شامل این موارد می باشند: خلق غمگین و لذت نبردن از چیزهایی که قبلا برای فرد جذابیت داشته است و از آن ها لذت می برده است.

علاوه بر این موارد علائم دیگری هم در افراد افسرده نشان داده می شود که عبارت اند از:

 • احساس ناامیدی
 • تغییرات در اشتها و خواب
 • بی انگیزگی
 • عدم تمرکز
 • احساس گناه
 • افکار مربوط به مرگ و خودکشی

شما به کمک مشاوره می توانید علائم و نشانه های افسردگی را دریابید و در مورد آن ها با مشاور صحبت کنید تا بهترین راه حل را بتوانید انتخاب کنید.

راه های نجات از افسردگی، راه های کوتاه مدت

اولین نکته که برای نجات از افسردگی باید آن را در نظر بگیرید این است که جلوی رشد و تشدید آن را بگیرید زیرا افسردگی باعث می شود که فردی بی انگیزه و بی انرژی باشید و هر چه افسردگی بیشتر شود و شدت یابد انگیزه شما برای درمان از بین می رود و دیگر تمایل ندارید تا به روزهای شاد و سالم برگردید.

در صورتی که نمی توانید به درمانگر مراجعه کنید و علائم و نشانه های خفیفی از افسردگی را تجربه می کنید در این خصوص بهتر است راهکارهایی که برای کوتاه مدت مناسب می باشد را در نظر بگیرید تا علائم و نشانه های افسردگی کاهش یابد.

 1. به سبک زندگی خود بیشتر دقت کنید

بسیاری از افراد زندگی یکنواخت و کسل کننده ای دارند و ممکن است دچار افسردگی پنهان شده باشند و خودشان در جریان نباشند افسرده شدن در زندگی روتین چیز عجیبی نمی باشد و به راحتی فرد می تواند افسرده شود زیرا ذهن انسان نیاز دارد تا افت و خیز را تجربه کند و احساس پویایی و نشاط داشته باشد، در صورتی که زندگی فرد تکراری و یکنواخت می شود زندگی اش را برای افسرده بودن آماده می کند.

برای این که زندگی را از رکود و افسرده شدن نجات دهید باید اقداماتی را انجام دهید این کارها می تواند کوچک باشد اما تاثیر بسیار بر روی زندگی شما در جهت پویایی خواهد داشت به طور مثال چند دقیقه مطالعه کنید، ساعت کوتاهی در هفته ورزش کنید، زمانی را به فعالیت های هنری اختصاص دهید و هم چنین قدم اولیه مناسبی را برای تغییر سبک زندگی تان بر دارید.

 1. راه های نجات از افسردگی: در فعالیت های اجتماعی درگیر شوید

افسردگی به  مرور زمان باعث می شود تا از اجتماع دور شوید و به سمت انزوا طلبی و گوشه گیری بروید، گوشه گیری در حقیقا در چرخه معیوب گرفتارتان خواهد کرد، به طوری که هر چه گوشه گیرتر شودید افسردگی شما بیشتر می شود و با شدت یافتن افسردگی انزوا نیز شدت خواهد یافت و روز به روز این چرخه بیشتر خواهد شد و خودش را تقویت خواهد کرد.

برای این که از افسردگی و انزوا نجات پیدا کنید باید از عملی تضاد استفاده کنید تا این چرخه بشکند برای این کار می توانید در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید و زمان بیشتری از وقتتان را در جمع دوستتان بگذرانید در نتیجه شروع خوبی خواهید داشت و خواهید توانست به خوبی با افسردگی تان مقابله کنید، توجه داشته باشید که در ابتدا ممکن است شرکت کردن در جمع ها برای شما سخت و دشوار باشد اما شما با قدم های آهسته و پیوسته می توانید تلاش کنید تا در این زمینه موفق باشید.

 1. راه های نجات از افسردگی: استرس ها را کاهش دهید

زمانی که تحت فشار استرس و اضطراب قرار می گیرید هورمون کوتیزول در بدن شما ترشح می شود، این هورمون در کوتاه مدت مفید می باشد و می تواند برای مقابله با شرایط به شما کمک کند اما در صورتی که در برای مدت طولاتی ترشح شود مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت که یکی از آن ها افسردگی می باشد.

با استفاده از تکنیک های کنترل استرس مانند ریلکسیشن، مراقبه، تکنیک های تنفسی، ذهن آگاهی و غیره می توانید استرس را کاهش دهید هم چنین از افسردگی پیشگیری کرده و جلوی شدت آن را بگیرید.

 1. راه های نجات از افسردگی: به بهداشت خواب اهمیت دهید

خواب و وضعیت خلقی شما به میزان زیادی با یکدیگر در ارتباط می باشد و بر اساس تحقیقات انجام شده ۸۰ درصد از افرادی که به مشکل افسردگی دچار شده اند مشکلات مربوط به خواب را تجربه کرده اند، ارتباط خواب و افسردگی دو طرفه می باشد به طوری که خلق غمگین به تنهایی باعث مشکلات خواب نمی شود بلکه نداشتن خواب کافی یا خواب بی کیفیت همراه با بیدار شدن های مکرر باشد باعث افسردگی خواهد شد.

در صورتی که افسردگی باعث به وجود آمدن اختلالات خواب شود در این حالت برای این که علائم افسردگی را کاهش دهید باید اقداماتی را برای بهبود خوابتان انجام دهید، به عنوان مثال قبل از خواب استفاده از گوشی موبایل و وسایل الکتریکی را محدود کنید، به جای آن کمی کتاب بخوانید و فعالیت های آرامبخش انجام دهید، از انجام دادن کارهایتان در رختخواب و یا قبل از خواب بپرهیزید زیرا باعث می شود تا محل خوابتان به محیط پرتنشی تبدیل شود و این مسئله باعث می شود تا به سختی به خواب بروید و خواب راحتی نداشته باشید.

راه های نجات از افسردگی، رهایی برای همیشه

افسردگی نوعی بیماری ذهنی به حساب می آید و زمانی که ذهن درگیر بیماری شود برای او بسیار سخت و دشوار می باشد تا خودش را درمان کند در حقیقت یک ذهن افسرده دچار عینک بدبینی خواهد شد و به شخص اجازه نمی دهد تا با دید وسیع تری به دنیا نگاه کند و برای بهبود و رهایی از بیماری راهکارهایی را انجام دهد به همین دلیل برای درمان باید از روانشناس استفاده کرد تا درمان به خوبی صورت گیرد.

معمولا افسردگی به صورت دوره ای در زندگی به وجود می آید ممکن است فرد بدون آن که به متخصص مراجعه کند بعد از مدتی افسردگی او رفع شود اما این به معنی عدم بازگشت نمی باشد بلکه ممکن است افسردگی در مراحل دیگری از زندگی رخ دهند.

نقش روانشناس در رفع افسردگی

با مراجعه به روانشناس می توانید علائمی که باعث پیش درآمد افسردگی می شود را شناسایی کنید و از همان اول جلوی شروع افسردگی را بگیرید، با کمک درمانگر می توانید آزمون های روانشناختی و یا مصاحبه بالینی را انجام دهید تا به درستی شدت افسردگی را مورد ارزیابی قرار دهید، در صورتی که افسردگی بسیار شدید باشد ممکن است ممکن است روانشناس شما را به روانپزشک ارجاع دهد تا در کنار روان درمانی از داروهای ضد افسردگی استفاده کنید.

بر اساس تحقیقات انجام شده داروهای ضد افسردگی نمی توانند به تنهایی گزینه خوبی برای درمان باشند چون ریشه افسردگی فرد مداوا نمی شود و تا زمانی که ریشه شناخته نشده باشد نمی توان روش درمانی صحیح برای آن در نظر گرفت و احتمال بازگشت اختلال وجود دارد.

امروزه روانشناسان با استفاده از روش های مختلفی ریشه های افسردگی را شناخته و به درمان آن می پردازند روش هایی مانند درمان شناختی – رفتاری برای درمان افسردگی مناسب است و اثرگذاری خود را به اثبات رسانده است.

مرکز مشاوره روانشناسی ستاره ایرانیان

بر اساس مطالبی که بیان شده است روانشناس متخصص  در درمان افسردگی نقش بسیار مهمی دارد و بدون حضور او درمان افسردگی سخت خواهد بود و احتمال این که علائم برگردد بسیار زیاد است، اما امروزه افراد به دلایل متعددی مانند مشکلات رفت و آمد، مسائل مالی و یا معذب بودن در حضور روانشناس در جلسات حضوری شرکت نمی کنند و به همین دلیل ممکن است به مدت طولانی با افسردگی درگیر باشند.

در این خصوص مرکز مشاوره ستاره ایرانیان امکاناتی را فراهم کرده است که علاوه بر حضوری به صورت تلفنی به مراجعین کمک کنند تا فرایند درمان به خوبی پیش رود.

منبع : راه های نجات از افسردگی | روش های باورنکردی در جهان

نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین، نکات اصلی در پرورش کودکان

نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین، نکات اصلی در پرورش کودکان

نکات تربیتی فرزندان به موضوعات بسیاری مربوط می شود و آشنایی والدین با این موضوعات به آن ها کمک می کند تا برای رشد فرزندشان شیوه رفتاری مناسبی را اتخاذ کنند و چالش هایی که مرتبط با پرورش کودکشان می باشد را به خوبی و با سهولت بیشتری مدیریت می کنند.

همه پدر و مادر ها دوست دارند تا فرزندشان به خوبی تربیت شوند و همیشه به دنبال تربیت مناسب کودکشان می باشند ولی این کار آسان نمی باشد و نیاز به یادگرفتن مهارت والدگری از طریق مطالعه و بروز رسانی اطلاعات دارد.

در این مقاله نکات مهم در تربیت فرزندان را بیان می کنیم و همچنین مراجعه به مشاور کودک می تواند در این امر به شما کمک کند و راهکارهای مختلفی در اختیار شما قرار دهد.

نکات تربیتی فرزندان

در این مقاله برخی از چالش های مهم که والدین با فرزندشان رو به رو می شوند را مطرح می کنیم تا در مورد نکات تربیتی اطلاعات بیشتری را کسب کنید، این چالش ها اکثرا توسط پدر و مادر در جلسات مشاوره ای مطرح می شود.

نکات تربیتی فرزندان، عصبانی شدن از دست کودک

کودکان به مرور زمان سعی می کنند که مستقل شوند و از موجوداتی مطیع به افرادی مستقل تبدیل شوند، این روند مستقل شدن باعث می شود تا در مقابل دستورات والدین خود مقاومت کنند و تمایل دارند کارها را آن گونه که خودشان می خواهند انجام دهند، و اگر والدین این مسئله را به درستی مدیریت نکنند فرزندان آن ها به کودکانی لجباز و بهانه گیر تبدیل می شوند.

قدم اول در اینجا این است که هنگامی که کودک به حرف های والدین توجه نمی کند والدین باید هیجانات خود را کنترل کنند و اجازه ندهند تا عصبانیت آن ها به پرخاشگری تبدیل شود زیرا اگر رفتاری خشن با کودک داشته باشند اثر معکوسی بر روند تربیت فرزند می گذارد و باعث تشدید رفتار های نادرست او می شود.

والدین با حفظ آرامش و تلاش برای گفت و گو با کودک به او یاد می دهند که می توانند همه چیز را به درستی و به طور مسالمت آمیز حل کند.

زمانی که از دست کودک ناراحت هستید به او توضیح دهید که او را دوست دارید و تنها از رفتارهای او ناراحت می باشید، شما در این هنگام باید علت ناراحتی خود را به او توضیح دهید، این کار به شما کمک می کند تا ارتباط عاطفی خوبی با فرزندتان داشته باشید زیرا ارتباط عاطفی مناسب بیش از هر چیزی در حرف شنوی فرزندتان تاثیر دارد و باعث می شود که کودک نسبت به حرف های شما سرپیچی نکند.

نکات تربیتی فرزندان، پرورش کودک قوی و با اعتماد به نفس

در جلسات مشاوره بسیاری از کودکان دنبال راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس فرزندشان می باشند به خصوص زمانی که فرزند آن ها وارد اجتماع می شود و به مدرسه و پیش دبستانی می رود اعتماد به نفس اهمیت بیش تری پیدا می کند زیرا عزت نفس باعث می شود تا عملکرد تحصیلی فرد تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

برای مثال بسیاری از بچه ها زمانی که در جمع قرار می گیرند دچار استرس می شوند و از سرزنش و مقایسه شدن می ترسند اعتماد به نفس پایینی پیدا می کنند، برای آن که فرزندتان در این زمینه مشکلات کمتری داشته باشند فارغ از نتیجه کارها به تلاش آن ها توجه کنید و موفقیت ها و نکات مثبتی که دارند را تشویق کرده و به آن ها روحیه دهید و از مقایسه کردن او با همسالانش بپرهیزید زیرا هر فرد استعداد و توانایی های خودش را دارد و شما باید سعی کنید توانایی ها و ویژگی های منحصر به فرد کودک خود را پیدا کنید تا بتوانید اعتماد به نفس او را افزایش دهید.

لوس شدن کودک

یکی از چالش ها که برای پدر و مادر ها بسیار اتفاق می افتد لوس شدن کودک و روش های مقابله با آن می باشد و به همین دلیل از نکات مهم تربیتی فرزندان به حساب می آید.

بسیاری از کودکان به دلیل دریافت توجهات زیاد و افراطی از جانب دیگران دائما می خواهند تا به خواسته های آن ها فورا رسیدگی شود و در غیر این صورت رفتار های نادرستی از خود نشان می دهند و جیغ و داد راه می اندازند، مدیریت کردن این شرایط برای والدین سخت است اما غیر ممکن نمی باشد.

برای حل این مشکل کودک باید یاد بگیرد که رابطه دو طرف می باشد و اگر به دنبال خواسته ها خود می باشد باید تلاش کند و سعی کند برخی از قوانین را رعایت کند، در این هنگام والدین باید قوانین روشنی برای فرزندان وضع کنند و زمانی که آن قوانین انجام داده شد به خواسته های او عمل کنند.

در این فرایند نباید به کودک باج بدهند و تسلیم گریه ها و داد و فریاد های او شد زیرا تسلیم شدن باعث می شود تا کودک رفتار های نادرست خود را تقویت کند و هر بار این رفتار های بد را با شدت بیشتری تکرار کند.

بازی کردن با کودک

بسیاری از والدین بازی کردن با کودک را جدی نمی گیرند و از اهمیت بازی با فرزندشان آگاهی ندارند، در حالی که بازی باعث رشد شناختی، هیجانی و حرکتی فرزندان می شود.

والدین باید تلاش کنند تا اوقات فراغت بیشتری در اختیار فرزندشان قرار دهند و بازی هایی که فعالیت های حرکتی دارند با آن ها انجام دهند همچنین در حین بازی می توانند احساساتشان را به کودک ابراز کنند و مشارکت فعال را به او آموزش دهند، انجام بازی های مناسب با فرزندان باعث می شود تا رابطه عاطفی آن ها به بهترین صورت شکل گیرد و یکی از نکات تربیتی مهم به شمار می آید.

علاوه بر این بازی با کودکان تنها مربوط به سنین پیش از مدرسه نمی باشد و بازی کردن در دوران مدرسه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

یادگیری مهارت های گوناگون به کودکان

والدین باید سعی کنند تا در دوران کودکی و در سنین مختلف مهارت های مختلفی را به کودکشان آموزش دهند، کودک باید مهارت هایی مانند دوستیابی، ارتباط و تعامل با دیگران، رعایت نظم، خانه داری و غیره را بیاموزد.

یاد گرفتن این مهارت ها باعث می شود تا کودک در آینده شخص موفقی شود و به بهداشت جسمی و روانی دست یابد، زیرا اگر مهارتی را فرا نگیرد و به والدین وابسته باشد به تنهایی نمی تواند از عهده مشکلاتش بر آید و این موضوع باعث می شود تا دچار اختلالاتی نظیر استرس و اضطراب شود، والدین باید با روش های تربیتی صحیح کودک در سنین مختلف شرایط را برای رشد فرزندشان مهیا کنند.

نقش روانشناس کودک در تربیت فرزندان

رواشناس کودک سعی می کند تا با استفاده از روش ها و رویکرد های مختلف مهارت های گوناگونی را به کودکان آموزش دهند و این مهارت ها را در آن ها تقویت کنند و همچنین با بیان نکات تربیتی به رشد بهتر فرزندان و سلامت جسم و روانشان کمک می کنند علاوه بر این ها به والدین در جهت تربیت فرزندان کمک می کنند و مهارت های فرزند پروری را به آن ها آموزش می دهند.

والدین می توانند با مراجعه به مراکز مشاوره معتبر اصول و روش های تربیتی صحیح را بیاموزند و کودکی سالم از نظر اخلاقی و رفتاری تربیت نمایند و مشاوران با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی و فردی هر خانواده راهکار های گوناگونی را در اختیار والدین می گذارند.

منبع : نکات تربیتی فرزندان و آموزش والدین، نکات اصلی در پرورش کودکان

سوالات خواستگاری که پسرها باید بپرسند

زمانی که شما تصمیم می گیرید فردی را به عنوان شریک زندگی خود انتخاب کنید، نیازمند این هستید که از طرق مختلف اطلاعات لازم را در مورد او کسب کنید و به شناخت مطلوبی از او دست یابید.  در این مقاله به سوالات خواستگاری که پسرها از همسر آینده خود می پرسند پرداخته شده است.

شاید برخی فکر کنند که ازدواج برای دختر از ریسک بیشتری نسبت به پسر برخوردار است و این دختر است که باید تمام تلاشش را برای شناخت پسر به کار بگیرد تا مبادا انتخاب اشتباهی داشته باشد اما این تصور درستی نیست، ازدواج همانقدر که می تواند برای دختر دارای ابهام و ریسک باشد به همان اندازه برای پسر هم این ابهامات و خطر انتخاب اشتباه و ضربه خوردن از شریک زندگی خود وجود دارد، همچنین اینطور نیست که تنها دختر خانم در جلسه خواستگاری باید سوال بپرسد، بلکه مردانی نیز، نیازمند این هستند که سوالاتی بپرسند تا بتوانند اطلاعات کافی را در مورد خانم به دست بیاورند.

متاسفانه بسیاری از آقایان آشنایی کافی با سوالاتی که نیاز به پرسیدن دارند، ندارند و به همین دلیل معمولا در جلسات خواستگاری بیشتر پاسخگو هستند تا پرسشگر و طبیعتا در چنین صورتی اطلاعات مهمی نادیده گرفته می شوند و ممکن است انتخاب اشتباهی صورت پذیرد. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله در مورد سوالات خواستگاری که پسر ها باید بپرسند صحبت کنیم، البته برخی از سوال ها بین دختر و پسر مشترک است و مختص به جنس خاصی نیست اما برخی دیگر مختص به دختر خانم و برخی مختص به مردانی است که در ادامه به بررسی سوالات می پردازیم.

سوالات خواستگاری

با توجه به اینکه پسر به خواستگاری دختر رفته است، بنابراین بهتر است که پسر شروع کننده صحبت باشد و بتواند سر صحبت را باز کند، از جمله سوالات ابتدایی که نیاز است پسرها در جلسه خواستگاری بپرسند مربوط به اطلاعات فردی است، البته قبل از پرسیدن سوال از دختر خانم ابتدا نیاز است که خود را معرفی کنید و اطلاعات کلی از خودتان بدهید و بعد شروع به پرسیدن سوالات بکنید، اما یادتان باشد که جلسه خواستگاری را با مصاحبه کاری یا بازجویی اشتباه نگیرید و سوالاتتان را طوری مطرح نکنید که انگار قصد بازجویی دارید.

پیشنهاد مشاور: نکات مهم در جلسه خواستگاری

 1. سوالات معرفی (سن، تعداد اعضای خانواده، شغل والدین)
 2. والدینتان اصالتا از چه شهری هستند؟ کجا بزرگ شده اند؟ 
 3. خودتان در چه شهری بزرگ شده اید؟
 4. تحصیلات شما چقدر است؟
 5. شاغل هستید یا خیر (در صورت شاغل بودن سوال هایی را در مورد شرایط کاریشان بپرسید اما یادتان باشد که در ابتدای صحبت مستقیما سوالی درباره درآمدشان نپرسید چون چنین سوالی می تواند نوعی توهین برای دختر خانم به حساب بیاید و اینطور تصور کنند که شما چشم داشتی به درآمدشان دارید، سوال پرسیدن در مورد درآمد خانم را به زمانی دیگر موکول کنید)
 6. روابط کاری تان چطور است؟
 7. خط مشی زندگی شما چیست؟ (بیشتر تمایل دارید بر اساس فرهنگ غرب زندگی کنید یا اعتقادات دینی)؟
 8. اعتقادات مذهبی شما چقدر است؟
 9. چقدر به مراسم های مذهبی اهمیت می دهید؟
 10. آیا اهل نماز و روزه هستید؟
 11. نوع پوشش شما به چه صورت است؟
 12. بیشتر سفرهای زیارتی را ترجیح می دهید یا سفرهای تفریحی؟
 13. در زندگی تان چقدر استقلال دارید و تا چه حد به خانواده تان وابسته هستید؟
 14. ارتباط  اجتماعی و دوستانه تان چطور است؟
 15. بیشتر با همکاران و دوستان وقت می گذرانید یا با خانواده؟
 16. نظرتان در مورد مهمانی های خانوادگی چیست؟
 17. اهداف زندگی شما چیست و به طور کلی چه برنامه ای برای آینده خود دارید؟
 18. نقطه عطف شخصیتتان چیست؟
 19. فکر می کنید بزرگترین عیبی که داشته باشید چه چیزی باشد؟
 20. به طور کلی خودتان را فرد بدبینی می دانید یا خوشبین؟
 21. نحوه ابراز احساسات شما به چه صورت است؟
 22. به طور کلی فرد درون گرایی هستید یا برون گرا؟
 23. شیوه زندگی شما به چه صورت است آیا بیشتر ترجیح می دهید بر طبق نظم و برنامه ریزی پیش بروید یا اینکه علاقه ای به برنامه ریزی ندارید؟
 24. خط قرمز شما چیست و فکر می کنید چه چیزی می تواند شما را خیلی عصبانی کند؟
 25. چه چیزهایی می تواند شما را خوشحال کند؟
 26. چه چیز باعث احساس امنیت و آرامش در شما می شود؟ (در چه صورتی احساس امنیت می کنید)؟
 27. آیا در زندگی تان کسی هست که الگوی شما باشد؟ علت اینکه این فرد الگوی شما هست چیست؟ چه چیزی در شخصیت این فرد برای شما جذاب است؟
 28. شیوه مدیریت بحران شما چگونه است؟
 29. انتطاراتتان از زندگی مشترک چیست؟
 30. چه توقعاتی از همسرتان در آینده دارید؟
 31. نسبت به روابط کاری و اجتماعی همسرتان چقدر حساسیت دارید؟ و حدود رابطه درست با همکار خانم را چقدر می بینید؟ (برخی از خانم ها به شدت روی روابط کاری با همکاران خانم حساسیت دارند، بنابراین اگر شرایط شغلی شما به صورتی است که همکارهای خانم دارید نیاز است که حتما این سوال را بپرسید و در مورد شرایط و روابط کاری تان بیشتر توضیح دهید).
 32. در هنگام بروز اختلاف در روابط زناشویی، فکر می کنید چه راهکاری مناسب است؟ ترجیح می دهید مشکل را بین خودمان حل کنیم یا آن را با دوستان یا خانواده تان در میان می گذارید؟
 33. در مورد مسائل مالی چه انتظاراتی از همسرتان دارید؟ 
 34. آیا معتقدید که مرد باید تمام هزینه های زندگی مشترک را متقبل شود یا اینکه به تلاش دو نفره معتقد هستید؟
 35. نظرتان در مورد پس انداز کردن چیست؟ آیا فردی هستید که تمام پول های خود را خرج می کنید یا اهل پس انداز کردن هم هستید؟
 36. تفریحاتتان به چه صورت است؟ 
 37. آیا تفریح پرخرج را ترجیح می دهید یا تفریحات کم خرج؟
 38. نظرتان در مورد بچه دار شدن چیست؟ و تمایل دارید که چه زمانی بعد از شروع زندگی مشترک بچه دار شوید؟
 39. انتظارات شما از شیوه برگزاری مراسم عقد و عروسی چیست؟
 40. آیا سوالی در ذهنتان هست که دوست داشته باشید بپرسید؟

سوال هایی که به آن ها اشاره شد از جمله سوال های مهم بود که نیاز است حتما پرسیده شود، البته که سوال ها محدود به موارد ذکر شده نمی شوند و افراد بر اساس اعتقادات و شرایط زندگی خود، ممکن است مسائل دیگری را مهم بدانند و سوال پرسیدن برای آن ها در اولویت باشد که در این صورت حتما می توانید آن سوالات را نیز در دسته سوال های ذکر شده قرار دهید.

تلاش بر این بود که سوال ها به صورتی تنظیم شوند که سوال های ابتدایی مناسب ابتدای جلسه خواستگاری باشند و همینطور پیش بروند تا به سوال هایی برسیم که مناسب آخر جلسه خواستگاری باشند. 

نکته حائز اهمیت این است که برای پرسیدن سوالات عجله نکنید و آن ها را طوطی وار و پشت سرهم نپرسید سعی کنید جلسه خواستگاری به صورت تعاملی پیش برود و در عین حال که سوال می پرسید به سوالات دختر خانم نیز پاسخ دهید. نگران این نباشید که زمان تمام می شود و ممکن است شما فرصت نکنید که سوالاتتان را به اتمام برسانید، اگر متوجه شدید که زمان طولانی را در حال صحبت کردن با یکدیگر هستید و هنوز سوالات تان به پایان نرسیده است، می توانید دو جلسه را به پرسیدن سوال هایی که دارید اختصاص دهید. 

نکته مهمتر اینکه تنها به پاسخ این سوالات اکتفا نکنید، پاسخ به این سوال ها می تواند اطلاعات ابتدایی به شما بدهد، بنابراین بعد از طی کردن جلسات ابتدایی خواستگاری نیاز است که با اجازه خانواده دختر، زمانی را به ارتباط و تعامل با یکدیگر اختصاص دهید تا بتوانید شناخت بیشتر و دقیق تری نسبت به هم کسب کنید.

بعد از دو الی 3 جلسه تعامل و دیدار، نیاز است که به مشاور ازدواج مراجعه کنید و فرآیند مشاوره را همزمان با دیدارهایی که با یکدیگر دارید پیش ببرید. 

این دوره به عنوان دوره نامزدی شناخته می شود، دوره ای که دختر و پسر در صحبت های اولیه با یکدیگر به توافق رسیده اند و به نوعی به دل هم نشسته اند و حال تصمیم گرفته اند که مدتی را به قصد شناخت بیشتر با یکدیگر در تعامل باشند. 

دوره نامزدی بهتر است حداقل 3 ماه و حداکثر 6 ماه باشد تا بعد از آن، در صورت کسب شاخت مطلوب می توانید برای عقد رسمی اقدام کنید.

منبع : سوالات خواستگاری که پسرها باید بپرسند 

روان شناسی کودک

روان شناسی کودک (که همچنین به عنوان رشد کودک شناخته می شود) عبارت از مطالعه فرآیندهای روان شناختی کودک است .

به صورت تخصصی عبارت از نحوه تفاوت داشتن این فرآیندها با فرآیندهای صورت گرفته در مورد افراد بزرگسال، نحوه توسعه آن از زمان تولد تا پایان دوره نوجوانی و نحوه و دلیل متفاوت بودن آن مابین کودکان می باشد.

این موضوع در برخی مواقع با موضوعاتی همانند دوران کودکی، دوران بزرگسالی و مسن شدن در یک گروه قرار می گیرد و به عنوان زیر مجموعه روان شناسی رشد دسته بندی می شود.

مطالعه کودک به عنوان یک رشته علمی دارای مبنای تجربی قوی می باشد و تقریبا یک رشته نوپایی است. این رشته در سال 1840 شکل گرفته است؛

در این سال کارلز داروین (Charles Darwin) رشد یکی از بچه های خودش را ثبت کرد و در نتیجه مطالعه گونه های شناخته نشده یک سری اطلاعاتی را جمع آوری کرد.

بعدا یک مطالعه مشابه و دقیق تری توسط یک روان شناس آلمانی به اسم ویلیام پریر (William Preyer) منتشر شد که در آن این روش برای مجموعه های دیگری به کار برده شد.

در سال 1891 یک روان شناس آمریکایی به اسم جی. استانلی هال (G. Stanley Hall) مجله دانشکده آموزشی (Pedagogical Seminary) را تاسیس کرد که مختص روان شناسی و آموزش کودکان بود.

در اوایل قرن بیستم، توسعه صورت گرفته در آزمون های هوش و ایجاد کلینیک های راهنمای کودکان منجر به تاسیس روان شناسی کودک شد.

روان شناسی کودک

یک تعدادی از روان شناسان قرن بیستم (از جمله سیگموند فروید(Sigmund Freud)، ملانی کلین (Melanie Klein) و دختر فروید، آنا فروید(Anna Freud) ) از دیدگاه روان کاوی موضوع رشد کودک را مورد بررسی قرار دادند.

شاید تاثیرگذارترین فرد بر روی روان شناسی کودک در دوره معاصر عبارت از جین پیاگت (Jean Piaget) سوئیسی باشد.

پیاگت در نتیجه مشاهدات مستقیم و برهم کنش متقابل یک نظریه ای را در مورد به دست آوردن شناخت در کودکان بیان کرد.

پیاگت مراحل مختلف یادگیری در دوران کودکی را توصیف کرد و درک کودکان از خودشان و جهان را در هر یک از مراحل یادگیری بیان کرد.

اطلاعات مربوط به روان شناسی کودک از منابع مختلفی جمع آوری شده است.

مشاهدات صورت گرفته توسط خویشاوندان، معلمان و سایر افراد بزرگسال و همچنین مشاهده مستقیم خود روان شناس و مصاحبه با کودک (یا کودکان) منبع اصلی جمع آوری اطلاعات در مورد کودکان می باشند.

در برخی از مطالعات از روش پنجره یا آینه یک جانبه استفاده می شود و کودکان بدون اینکه متوجه شوند که دیده می شوند، هیچ لزومی به تعامل با محیط خودشان یا افراد دیگر ندارند.

آزمون های شخصیتی، آزمون های هوش و روش های تجربی هم در شناخت رشد کودک مفید هستند.

با وجود تلاش های صورت گرفته به منظور متحد کردن نظریه های مربوط به رشد کودک، این رشته همانند سایر حوزه های روان شناسی فعال می باشد و بدون توقف پیشرفت می کند.  

ترجمه : تیم کانون مشاوران ایران

استدلال استنتاجی و استقرایی

در اغلب بحث های منطق از دو روش گسترده مربوط به دلیل آوردن و بیان کردن منطق استفاده می شود که عبارت از رهیافت های استنتاجی و استقرایی هستند.


استدلال استنتاجی از موارد کلی به موارد خاص تر و جزئی تر دست پیدا می کند

در برخی مواقع این روش به عنوان رهیافت “از بالا به پایین” (top – down) نامیده می شود.

ما می توانیم یک نظریه ای را در مورد یک موضوع مورد علاقه خودمان بیان کنیم.

از آن این نظریه را به فرضیه های تخصصی تری اختصاص می دهیم که می توانیم مورد آزمایش قرار دهیم.

بعد از آن این فرآیند را jh بخش های جزئی تر ادامه می دهیم و به منظور بررسی کردن فرضیه ها یک سری مشاهداتی را جمع آوری می کنیم.

این فرآیند در نهایت ما را قادر می سازد تا با یک اطلاعات خاص (تایید یا عدم تایید فرضیه های اصلی خودمان) فرضیه را آزمایش کنیم.

استدلال استقرایی یک روش دیگری می باشد و از مشاهدات خاص به یک سری نتیجه گیری های عمومی و نظریاتی دست پیدا می کند.

در برخی مواقع این استدلال به عنوان رهیافت “از پایین به بالا” (bottom up) نامیده می شود. (باید توجه کنید که عنوان این استدلال bottom up می باشد و bottoms up نیست.

استدلال استنتاجی و استقرایی

Bottoms up یک اصطلاحی است که کارکنان کافه ها در نزدیکی های غروب به مشتریان خودشان می گویند).

در منطق استقرایی ما می توانیم بحث خودمان را با مشاهدات و ابزارهای خاص شروع کنیم، شروع به پیدا کردن یک سری الگوها و قوانینی کنیم، برخی از فرضیه ها مقدماتی را بیان کنیم که می توانیم کشف کنیم و در نهایت به یک سری نظریه ها و نتیجه گیری های عمومی دست پیدا کنیم.

این دو روش استدلال در طول تحقیق دارای کارایی های کاملا متفاوتی هستند. استدلال استقرایی به دلیل ماهیتی که دارد، (به خصوص در مراحل اولیه) یک روش بی انتها و اکتشافی است.

استدلال استنتاجی بر اساس ماهیتی که دارد محدودتر می باشد و با آزمایش یا تایید کردن فرضیه ها سر و کار دارد. هر چند که ممکن است یک مطالعه خاصی به عنوان یک مورد کاملا استنتاجی به نظر برسد

(برای مثال آزمایشی که برای بررسی کردن تاثیرات فرض شده برخی از روش های درمان بر روی نتایج به دست آمده طراحی شده است)، ولی بیشتر تحقیقات اجتماعی در برخی از مراحل پروژه از هر دو فرآیند استدلال استقرایی و استنتاجی استفاده می کنند.

ما در نتیجه ترکیب کردن دو نمودار نشان داده بالا در یک نمودار می توانیم به صورت مداوم از نظریه ها به مشاهدات برسیم و یک بار دیگر به نظریه ها دست پیدا کنیم.

حتی محققان در آزمایشات محدود می توانند یک سری الگوهایی را در اطلاعات مشاهده کنند که منجر به ایجاد نظریه های جدیدی می شود.

منبع : کانون مشاوران ایران