تربیت یک فرزند شاد و سالم پس از طلاق

طلاق ممکن است آسیب های روحی روانی بسیار زیادی برای کودکان به وجود بیاورد اما مهم ترین اقدامی که والدین پس از طلاق لازم است انجام دهند، انتخاب روشی صحیح به منظور تربیت صحیح فرزند پس از طلاق است.

چگونه می توانیم با وجود طلاق فرزندان سالم و شاد تربیت کنیم؟

من دوستانی داشتم که دلشان نمی خواست ازدواج کنند و نکردند، زیرا به علت طلاق پدر و مادر خود شدیدا از نظر روانی آسیب دیده بودند.

طلاق برای کودکان بسیار سخت است زیرا نمی توانند درک کنند چرا والدین از یکدیگر طلاق می گیرند و یا شاید خودشان را عامل طلاق والدین می دانند. در بعضی مواقع این کودکان با خود و دوستان خود عهد می بندند که هیچوقت ازدواج نکنند. البته به یاد داشته باشید که طلاق گرفتن همیشه بد نیست و پدر و مادر نباید در هر شرایطی فرد را سرزنش کنند و نسبت به تصمیم خود احساس بدی داشته باشد. پس از طلاق هم می توانید یک زندگی سالم و شاد را تجربه کنید البته با انتخاب یک روش صحیح تربیت فرزند. در این مقاله شما را با روش های تربیت فرزند سالم و شاد آشنا خواهیم کرد.

توصیه های کاربردی برای تربیت فرزند سالم پس از وقوع طلاق

برای کمک به فرزندتان با آنها همراه و همگام شوید:

دعوا و جدل هایتان را دور از چشم کودک خود انجام دهید

 نیازی نیست فرزندان خود را در جریان ریز دعواهای خود بگذارید. دانستن این حقایق فقط اوضاع روحی فرزند شما را بدتر می کند. فرزندان شما مشاور حرفه ای نیستند. سعی کنید با یک متخصص در این باره صحبت کنید تا این صحبت ها بتواند گره ای از مشکلات شما باز کند.

صحبت ها و مشکلات  همسر سابق خود را از نظر فرزند خود پنهان کنید. به طور منطقی فرزند شما فرزند همسر سابق شما نیز هست. با بد گویی درباره همسر خود ممکن است فرزند شما نیز این صفات بد را به خودش نیز نسبت دهد. در موقعیت هایی ممکن است با همسر سابق خود رو به رو شوید. در این مواقع سعی نکنید تا چهره عبوس به خود بگیرید. کاملا طبیعی رفتار کنید و اگر می توانید مکالمه ای هر چند کوتاه با همسر سابق خود داشته باشید. این نوع مکالمات تصویر خوبی در ذهن فرزند شما می سازد.

درباره خود و همسر سابقتان با یک مشاور خانواده صحبت کنید

تقاضای مشاوره در دفتر مشاوره گزینه خوبی برای شما است. می توانید همه احساسات خود را نسبت به زندگی قبلی و همسر قبلی خود به مشاور بگویید از دشوار بودن زندگی فرزندتان بگویید تا از احساسات منفی تا حدودی تخلیه شوید.

نه ترجیح و نه انتخاب!

وقتی با همسر خود مواجه می شوید احتیاجی نیست پرخاشگری کنید و ناراحت شوید. سعی کنید رفتار خوبی با او داشته باشید. اگر دوست ندارید از بدی های او بگذرید و او را ببخشد پس سعی کنید در معرض وجود و حضور او نباشید.

نحوه برخورد با فرزندان پس از طلاق

حفاظت از تعویض:

محافظت از تعویض کودکان معمولا هنگامی رخ می دهد که والدین دفعات زیادی همدیگر را می بینند پس در این صورت بهتر است یک مکان بی طرف را برای رسیدن فرزند خود به او انتخاب کنید. سعی کنید مکانی را انتخاب کنید که والدین دیگری نیز در آنجا باشند ( مانند پارک) حتما به این نکته  توجه کنید که سعی کنید خود را کنترل کنید و به همسر سابق خود پرخاش نکنید. افراد زیادی در حال تماشای شما هستند که مهم ترین آن ها فرزند بی گناه شماست.

کمک به فرزندان طلاق ـ طلاق هیچوقت مسیر خوشایندی نیست

کمک به فرزندان طلاق: ده سال پیش من و همسرم از هم برای همیشه جدا شدیم. پسر کوچک ما (مایکل) رنج زیادی در حین تماشای دعواهای ما متحمل شد. ما از دو مشاور کمک گرفتیم که هر دو به دلیل تفاوت های غیر قابل حل به ما پیشنهاد طلاق دادند. در واقع پسر کوچک ما مایکل قربانی این تصمیم بود.

کمک به فرزندان طلاق

یک سال بعد از طلاق شوهر سابق من به مکانی به اسم اورگان مهاجرت کرد که حدود 1500 مایل با اینجا فاصله داشت. پسر بی گناه من مایکل، در حالی که در آغوش من گریه و بی تابی می کرد پرسید: چرا بابا رفت؟

تصمیم گرفتم او را به جلسات مشاوره ببرم تا با این تعارض آسان تر کنار بیایید. وقتی مشاور از او خواست تا طلاق را توصیف کند آن را با شکلک های ناراحت و غمگین تبیین کرد. مایکل یک تصویر از خانواده ما کشید که در آن من و همسر سابقم در گوشه های تصویر بودیم حیوان های خانگی ما بین ما قرار داشتند و خودش را در سه کنج تصویر جای داده بود. مایکل در تصویر، لباس سیاهی به تن داشت و چهره های داخل تصویر را گنگ کشیده بود. وقتی مشاور می خواست با او صحبت کند به حالت برعکس سر خود را روی مبل قرار داده بود و می خندید. او شدیدا رنجور بود و به کمک یک متخصص احتیاج داشت.

همیشه والدین در قبال فرزند خود مسئولیت هایی دارند اما مسئولیت والدینی که طلاق می گیرند نسبت به سایر والدین چندین برابر بیشتر و سنگین تر است. بهبود حال مایکل مستلزم زمان زیادی است. در کتاب کمک به فرزندان طلاق، در این باره نوشته شده است: از دست دادن یک چیز با ارزش و بزرگ، دست کم 2 سال زمان می برد اما معمولا 3 تا 5 سال طول می کشد. در واقع بهبود مایکل به بهبود مادر و از بین بردن خشمش مرتبط است.

گوش کردن روشی برای کمک به بهبود فرزندان طلاق

والدین باید حین گوش کردن رنج ها و احساسات فرزندان طلاقشان رنج های خودشان را کنار بگذارند. البته بعضی کودکان حاضر نیستند درباره ی رنج های خود صحبت کنند. مثلا مایکل به وسیله ی نقاشی هایش صحبت می کرد و احساسات خود را بروز می داد.

مذاکره با هر سنین کودکی متفاوت است. مثلا شما می توانید یک کودک نو پا را بغل کنید و حین بازی با او صحبت کنید و فرزند بزرگتر می تواند با گوش دادن  ـ تایید و غیره با شما ارتباط برقرار کند. نباید حین صحبت او صحبت کنید و یا صحبت او را پیشاپیش منعقد کنید.

گاهی ما باعث می شویم فرزندان طلاق حرف نزنید. باید با چشم های او نگاه کنید و او را لمس کنید باید واقعا نشان دهید که برای صحبت های او سراپا گوش هستید.

وقتی مایکل درباره دلتنگی اش نسبت به پدرش می گوید می فهمم که وقت گوش دادن است البته من نسبت به دلتنگی او برای پدرش احساس خطر دارم اما در نتیجه می گوییم: پسرم میدانم دلتنگ پدرت هستی، متاسفم. تمام وجود بچه های طلاق درماندگی و استیصال را فریاد می زند.

محدوده ها را یادآوری کنید

مایکل تا سن 10 سالگی گاهی بداخلاقی می کرد. این بداخلاقی ها باعث وحشت و عذاب من بود اما او مقصر نبود و تنها احساسات درونی خود را بروز می داد. من دائما سعی می کردم این خلا را برای او جبران کنم اما متاسفانه احساسات منفی خودم هم غیر قابل کنترل بود. در واقع خودم حس مثبتی نداشتم تا به پسر بیچاره ام بدهم!

هنگامی که تعارضات خودم را حل کردم توانستم تا به تعارضات او نیز تا حدودی کمک کنم. برای مایکل محدوده هایی مشخص کردم که بتواند احساسات خود را نسبت به طلاق والدینش کنترل کند. البته من تنهایی قادر به مدیریت این مشکلات نبودم، مشورت با یک مشاور باعث بهبود این وضعیت شد. من و مایکل پس از مدتی نتیجه گرفتیم خشم و بغضی که نسبت به وضعیت داشتیم باعث شده بود درمانده شویم و وقتی این خشم را از بین بردیم زندگی پر آرامش خود را از سرگرفتیم.

بازگویی حقیقت روشی برای کمک کردن به فرزندان طلاق

هنگامی که مایکل 8 سال داشت تصمیم گرفتم او را به یک کلاس بازسازی طلاق ثبت نام کنم این کلاس توسط یک کلیسای محلی تشکیل شده بود، بچه های طلاق در طبقه ی بالای کلیسا دور هم جمع می شوند و والدین نیز در طبقه همکف گرد هم می آمدند.

در هر هفته سر گروه های مربوطه بچه ها را وارد سلسله بازیهایی می کرد که برای درک احساسات آنها طراحی شده بود مثلا یکی از این بازی ها درست کردن لیوان های کاغذی به رنگ گل رز بود.

بچه ها باید فریم های مقوایی و لنزهای پلاستیکی را سرهم می کردند. پس از آن، سرگروه به آن ها گفت باید از طریق این لیوان ها زندگی را تماشا کنید مخصوصا برای بازگشت پدر و مادر خود به زندگی مشترک، در واقع والدین آنها قرار نبود دیگر به زندگی مشترک خود برگردند و سر گروه ها می کوشیدند که بچه ها با این مشکل کنار بیایند.

مایکل در این آزمون نیز موفق شد. البته ناراحتی اش از بین نرفت ولی از شر تعارضات و توقعات بیجا خلاص شد. در طبقه ی بالا نیز پدر و مادر ها در حال آموزش کمک به القای این پیام به بچه ها بودند.

ابراز پشیمانی

درست وقتی مایکل 12 سال داشت روزی متوجه شدم برای کارهای احمقانه ای که انجام دادم از او عذرخواهی و دلجویی نکردم. پس تصمیم گرفتم بنشینم و درباره همه چیز از او عذرخواهی کردم. البته برای طلاق قبلا عذرخواهی کرده بودم ولی به علت دفعاتی که با او پرخاش کردم و موجب رنجش او شدم گفتم متاسفم. اگر در آن لحظه دچار غرور احمقانه می شوم تا مدت ها مجبور بودم بار سنگین وجدانم را به دوش بکشم. من به شجاعت احتیاج داشتم البته مایکل نیز قدر این شجاعت را می دانست.

مایکل در حال رشد و نمو است با این کار می تواند نسبت به کم و کاستی های خود اقرار کند و برای بهبود این مسائل تلاش کند.

طلاق هیچوقت مسیر آسان و لذت بخشی نیست اما با آگاهی و پشتکار می توانید با آن کنار بیایید. من و مایکل در این مسیر در حال موفقیت هستیم پس بنابراین شما هم می توانید.

هیس! مواظب باشید بر سر فرزندان خود داد نکشید

فرزندانی که به علت خودخواهی پدر و مادر و یا مشکلات دیگر آسیب دیده اند و در واقع فرزند طلاق هستند گاهی اوقات در میان همسالانشان دائما سوال می کنند: آیا پدر و مادر شما هم دائما در حال فریاد کشیدن هستند؟ اما همیشه پاسخ مثبت نمی گیرند و پاسخ های ناگواری دریافت می کنند در این صورت متوجه می شوند که در چنگال یک خانواده ی بی عشق و پرخاشگر قرار گرفتند و همه ی امیدشان نا امید می شود.

بالارفتن و افزایش آمار طلاق

متاسفانه آمار طلاق در کشورمان به صورت سالانه رو به افزایش است و فرزندانی قربانی واکنش های منفی در نتیجه این طلاق می شوند. واکنش هایی نظیر: ناامیدی، عصبانیت، شوک، غم و غیره . اکثر این زوجین علائم حاد افسردگی را از خود بروز می دهند.

نحوه برخورد با کودکان طلاق

در کمال تاسف سالانه کودکان بی گناه بسیار زیادی طعم تلخ طلاق را تجربه خواهند کرد. این کودکان قاعدتا آسیب های روانی بسیار زیادی را متحمل می شوند که ممکن است آینده شان را تحت تاثیر قرار دهند.

پدر و مادرها موظفند در برخورد با چنین کودک هایی مواردی را رعایت کنند. مواردی از قبیل:

1) دور کردن کودکان از محیطی که در آن جدال و دعوا صورت می گیرد

2) پرهیز از صحبت های حقوقی و مربوط به طلاق در حضور فرزندان

3) پرهیز از صحبت هایی با مضمون اختلافات در حضور کودکان

4) پرهیز از صحبت های منفی

5) پرهیز از سرزنش کودکان

مشاوره با کودکان آسیب دیده طلاق

کودکانی که والدین شان از یکدیگر طلاق گرفته اند لازم است بیشتر از سایر افراد تحت جلسات روان درمانی قرار بگیرند و بیشتر از دیگران تحت حمایت عاطفی قرار بگیرند. 

متخصصین مربوطه قادرند به چنین کودکانی کمک کنند تا آسیب کمتری را متحمل شوند. البته در مواقع خاص شرایط روانی کودک به قدری حاد است که احتیاج است در کنار روان درمانی تحت درمان دارودرمانی نیز قرار بگیرد که در این صورت کودک یه روان پزشک ارجاع داده می شود.

ارتباط با فرزند پس از طلاق

وقتی با تغییر رفتار کودکان طلاق مواجه شدید سریعا باید کودک را به یک روان شناس متخصص بفرستید تا عمیقا تحت درمان قرار بگیرد.

شیوه های کمک به فرزندان طلاق

در ادامه با روش های کمک به فرزندان طلاق بیشتر آشنا خواهیم شد:

1) به آن ها کمک کنید تا راحت تر از احساسات خود حرف بزنند و احساسات خود را در درون خود نریزند.

2) به آن ها آموزش دهید تا با صداقت احساسات خود را بروز دهند.

3) سعی کنید حریم خصوصی کودکان طلاق را نقض نکنید و فراتر از حریم آنها نروید. این کار بیش از پیش روان آن ها را آشفته می کند.

4) در زندگی خصوصی او کنجکاوی و کند و کاو نکنید این حس امنیت او را بر هم می زند.

5) سعی کنید همیشه با او با محبت و مهر صحبت کنید

6) همیشه به آن ها عشق بورزید تا به آن ها ثابت شود عزیز و با ارزش هستند

7) بکوشید برای چنین فرزندانی یک تکیه گاه امن و قابل اعتماد باشید.

عوارض طلاق والدین بر فرزندان در سنین بزرگسالی

1) کمبود محبت

2) کمبود عزت نفس

3) تخلیه نشدن احساسات منفی

4) عدم توانایی در مدیریت یک رابطه عاشقانه

5) احساس غربت و تنهایی

6) عدم رضایت نسبت به زندگی

بایدها و نباید های طلاق در برخورد با فرزندان طلاق

1) در این باره لازم است والدین در حضور فرزند از رفت و آمد و دیدار ها صحبت کنند تا احساس آرامش خاطر ظیدا کند.

2) در حضور کودک خود سعی کنید با همسر سابقتان از اختلافات صحبت نکنید. شما باید این اطمینان را به او بدهید که تا آخر عمر می تواند هر دوی شما را ملاقات کند.

3) سعی کنید در حضور فرزند خود احساسات منفی تان را به زبان نیاورید

4) برای مناسبت های خوب مانند تولد برنامه ریزی داشته باشید.

5) از امر و نهی کردن جدا بپرهیزید و سعی کنید حامی و دوست فرزندان خود باشید تا با شما احساس نزدیکی داشته باشند.

چگونه باید با کودکان طلاق همدلی کنیم؟

طبق نظر اکثر روانشناسان کودک، ارتباط با چنین کودک هایی باید به گونه ای باشد که ترحم و ناراحتی در میان نباشد. ترحم کردن مثل بیرون کشیدن اره ای از بدن است. شما تصور می کنید که در حال کمک کردن به کودک هستید در حالی او از این همدلی شدیدا غمگین می شود.

نمی توان گفت والدینی که تصمیم به طلاق دارند فرزند خود را دوست ندارند!

مشکل اکثر این کودکان این است که تمایل ندارند مهر و محبت یک طرفه دریافت کنند. آن ها دوست دارند علاقه ی پدر و مادر را به صورت همزمان و توامان کسب کنند.

فرزندان طلاق در چه سنینی در معرض آسیب های جدی قرار دارند؟

میزان پذیرش طلاق در هر سنی متفاوت خواهد بود. ممکن است کودکان در سنی پذیرش طلاق را راحت تر داشته باشند و در سنی به سختی با آن کنار بیایند.

متاسفانه کودکانی که رده سنی زیر 3 سال را دارند بیشترین میزان آسیب روانی را تجربه می کنند. این دسته کودکان شدیدا نسبت به جدایی والدین خود مضطرب می شوند  و این اضطراب ممکن است با علائمی مانند: شب ادراری، لکنت زبان، اختلال در خواب و واکنش های عصبی ظهور پیدا که حتما باید تحت درمان قرار بگیرد.

نتیجه گیری

متخصصین در حوزه ی روان شناسی به زوجینی که قصد ازدواج دارند پیشنهاد می کند: حتما از مشاوره های پیش از ازدواج استفاده می کنند و این جلسات را جدی بگیرند تا در آینده مشکل جدی ای زندگی آن ها را تهدید کند.

برای شناخت همدیگر وقت زیادی را قائل شوید. این قسمت از مهم ترین قسمت های پیش از ازدواج محسوب می شود.

مشکلات را کوچک و بی اهمیت نشمارید و آن ها را حتما با یک متخصص در میان بگذارید.

منبع : تربیت یک فرزند شاد و سالم پس از طلاق 

اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج، این فاصله ها را در نظر بگیرید

اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج، این فاصله ها را در نظر بگیرید

یکی از مسائل هایی که در مسیر قبل از ازدواج و بعد از آن در زندگی مشترک تعارض ها و مشکلاتی را به وجود آورده است اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج می باشد، خانواده های دختر و پسر از لحاظ های متفاوتی ممکن است با یکدیگر اختلاف سطح داشته باشند که نمونه های رایجی از آن ها اختلاف فرهنگی و اقتصادی می باشد.

این اختلافات از همان ابتدا باعث به وجود آمدن سوء تفاهماتی در میان خانواده ها می شود که مسیر ازدواج را برای جوانان سخت می کند، اگر تمایل دارید در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری را کسب کنید و با اهمیت و تاثیر اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج آشنا شوید بهتر است این مقاله را تا انتها مورد مطالعه قرار دهید و هم چنین می توانید در این خصوص از مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید و با مشاور راجع به اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج مشورت کنید.

اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج به چه معنا است؟

یکی از فاکتورهایی که در امر ازدواج اهمیت بسیاری دارد تفاهم و اشتراک خانوادگی در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می باشد ، در صورتی که خانواده ها در این موارد با یکدیگر تناسب نداشته باشند با مقوله اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج رو به رو می شویم.

در صورتی که خانواده ها با یکدیگر اختلاف داشته باشندتعارضات زیادی در زمینه های مختلف مالی، اخلاقی، رفتاری، ارتباطی و غیره به وجود می آید برای این که شما یک ازدواج موفق داشته باشید باید با فردی ازدواج کنید که در این جهات بیشترین همخوانی را با شما داشته باشد، در این حالت احتمال درک و پذیرش متقابل میان شما و خانواده ها افزایش می یابد و به خوبی شکل می گیرد.اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج و جنبه های مختلف آن

بر اساس مطالبی که در بالا بیان شد اختلاف سطح خانواده ها در یک زمینه نمی باشد و جنبه ها و ابعاد متفاوتی دارد که در ادامه مقاله هر کدام از این جنبه ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. اختلاف سطح فرهنگی خانواده ها

یکی از ابعاد اختلاف سطح خانواده ها برای ازدواج، اختلاف فرهنگی می باشد، اختلاف فرهنگی در ازدواج مسائل بسیار گسترده ای را تحت تاثیر قرار می دهد و تاثیرات آن بر روی کیفیت ازدواج زوجین بسیار عمیق می باشد، در واقع اختلافات فرهنگی باعث به وجود آمدن اختلافاتی در زمینه های مختلف مانند عقاید، آداب و رسوم، سبک زندگی و روش های تربیتی می شود.

زوج هایی که در فرهنگ های متفاوتی رشد کرده اند و تصمیم به برقراری زندگی مشترک دارند برای این که در زندگی با چالش های کمتری رو به رو شوند باید قبل از تصمیم گیری به ازدواج با مشاور ازدواج صحبت کرده و اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج را مورد بررسی قرار دهند و در مورد مشکلات و چالش هایی که ممکن است در آینده برای آن ها به وجود آید بیشتر آشنا شوند و در این خصوص آگاهی بیشتری کسب کنند، آن ها می توانند به کمک مداخلات روان درمانگر مهارت های سازگاری شان را افزایش دهند تا در آینده پذیرش و انعطاف بیشتری در برابر تفاوت ها از خودشان نشان دهند.

 1. اختلاف طبقاتی

یکی دیگر از ابعاد اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج، اختلاف طبقاتی می باشد، اختلاف طبقاتی و وضعیت اقتصادی خانواده ها اهمیت بسیاری دارد زیرا افراد بر اساس شرایط متفاوت مالی شان، انتظارات، توقعات، سلایق و سبک زندگی های متفاوتی را از خود نشان می دهند و در صورتی که از نظر اقتصادی و طبقاتی با یکدیگر فرق کنند با چالش ها و تعارض های بسیاری رو به رو خواهند شد.

در صورتی که قصد ازدواج با کسی دارید که از نظر اقتصادی باش ما تفاوت بسیاری دارد باید در تصمیم گیری خود احتیاط بیشتری داشته باشید و هم چنین انتظارات و سبک زندگی طرف مقابل و خانواده او را مورد بررسی قرار دهید و هم چنین شرایط و اوضاع مالی خود و خانواده تان را با وضوح بیشتری برای آن ها توضیح دهید تا به خوبی با شرایط اقتصادی یکدیگر آشنا شوید.

 1. اختلاف سطح خانواده ها برای ازدواج : اختلاف شخصیتی و روانی

یکی از مسائلی که ممکن است در امر ازدواج زیاد به آن توجه نشده باشد و نادیده گرفته شود اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج از منظر شخصیتی و روانی می باشد، این مسئله به میزان زیادی می تواند بر روی دوام و کیفیت ازدواج اثر بگذارد.

به طور کلی امکان تربیت فرزندان سالم در خانواده هایی که از نظر روانی سالم هستند بسیار بیشتر می باشد ، همچنین تیپ شخصیتی خانواده همسر و تفاوت آن ها با خانواده شما باعث به وجود آمدن تعارضات و مشکلاتی در رفت و آمد های خانوادگی می شود.

اگر چه بررسی سطوح روانی در خانواده از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد اما بررسی آن کار ساده ای نمی باشد و باید از مشاور متخصص مشورت گرفت، به همین منظور در این زمینه باید از مشاوره پیش از ازدواج کمک گرفت تا بتوانید میزان تطابق خانواده ها را از نظر وضعیت روانی و شخصیتی مورد بررسی قرار داد و به طور کلی بتوانید اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج را مشخص و معین کنید.

سخن آخر

بر اساس مطالبی که بیان شد تناسب خانواده ها در امر ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد به طوری که می تواند زمینه ساز زندگی مشترک موفق و یا به وجود آمدن اختلافات بیشمار در زندگی زناشویی شود به همین دلیل باید قبل از ازدواج با مشاور و روانشناس متخصص مشورت کنید تا تمام موارد مهم در ازدواج را مورد بررسی قرار دهد و یکی از این موارد تناسب خانواده ها می باشد.

افراد با کمک روانشناس می توانند اختلاف سطح خانواده ها را در ازدواج به درستی شناسایی کنند و در جهت بهبود آن اقداماتی را انجام دهد در این زمینه مرکز مشاوره ستاره ایرانیان در خدمت شما می باشد تا در هر کجا که هستید شما را راهنمایی کنند.

منبع : اختلاف سطح خانواده ها در ازدواج، این فاصله ها را در نظر بگیرید

در ازدواج با معلولین به چه مسائلی باید توجه کرد| ازدواج با معلولین

یکی از بحث برانگیزترین مسائل در حیطه روانشناسی خانواده، ازدواج با فرد معلول می باشد یکی از سوالاتی که در کنار این موضوع مطرح می شود این است که حق ازدواج و تشکیل خانواده به عنوان یک انسان، برای فرد معلول تا چه اندازه می باشد؟ بیشتر روانشناسان برای این سوال پاسخ مشخص و ثابتی ندارند، البته نکته ای که در این جا اهمیت دارد این است که افراد دارای نقص عضو یا معلولیت مشابه با افراد دیگر حق زندگی دارند.
در این شرایط شما باید توجه داشته باشید که قرار است شما چندین سال زندگی مشترک را تجربه کنید و باید بدانید که راه یافتن به بسیاری از نیازها به سختی امکان پذیر می باشد، قبل از هر تصمیم گیری باید با مشاوره ازدواج صحبت کنید و بعد از آن تصمیم نهایی را بگیرید.
در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف ازدواج با افرادی که دچار معلولیت هستند می پردازیم.

مسائلی که هنگام ازدواج با فرد معلول باید در نظر داشته باشید

زمانی که فرد دارای نقص عضو است و به شما پیشنهاد ازدواج می دهد باید به مسائلی که در ادامه بیان می کنیم دقت داشته باشید، شما باید بدانید که قرار است با فرد به مدت چندین سال زندگی کنید و به همین دلیل باید همه جوانب را برای انتخاب همسر مناسب و ضروری است را در نظر بگیرید و ابتدا معیارهای انتخاب همسر مناسب را مطالعه کنید و بعد به  مسائل زیر توجه کنید.

ترحم کردن هنگام ازدواج با فرد معلول

اولین و مهم ترین چیزی که با مشاهده ازدواج افراد دارای معلولیت و سالم به ذهن می رسد این است که احتمال ترحم از جانب افراد سالم وجود داشته است، مسئله ترحم بسیار مهم است و باید هر دو طرف آن را جدی بگیرند، در این شرایط با خودتان صادقانه باشید و بیندیشید که آیا پاسخ شما از روی ترحم و دلسوزی می باشد؟
در صورتی که پاسخ به این سوال به طور قطعی برای شما منفی نباشد باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام عمر نمی توانید با این احساس در کنار همسرتان زندگی کنید و بعد از مدتی نسبت به این مسئله سرد خواهید شد و بیشتر جنبه های منطقی در مقابل چشم هایتان نمایش داده می شود، در این شرایط آسیبی که به طرف مقابل تان می زنید به مراتب شدید تر از یک پاسخ منفی در ابتدای راه است ضمنا توجه داشته باشید که طرف مقابل شما به عنوان یک انسان احتیاجی به ترحم ندارد.
زمانی که شما به او پاسخ منفی بدهید او شانس دیگری خواهد داشت که ارتباط عاطفی با فرد دیگر برقرار کند شما در صورتی که اجازه داشته باشید برای خودتان تصمیم بگیرید که عمری را با ترحم در کنار فرد دیگری زندگی کنید اما اجازه نخواهید داشت فرد دیگری را وارد چنین شرایطی کنید و به جای او تصمیم بگیرید.

استقامت در برابر دیگران در ازدواج با فرد معلول

در صورتی که تصمیم گرفته اید که با فردی که دارای معلولیت است ازدواج کنید باید خود را برای نگاه ها و رفتارهای نامناسب اطرافیان آماده کنید، این مسئله از جانب دیگران غیرمعمول می باشد و آن ها احساسات و نظرات خود را به صورت مستقیم و غیر مستقیم به شما گوشزد خواهند کرد و به این نکته توجه کنید که فشار رفتارهای دیگران بسیار شدید خواهد بود آیا شما قادر هستید در مقابل تمامی این فشارها همراه همسرتان باشید و به خوبی از او حمایت کنید؟


توجه به منافع ثانویه هنگام ازدواج با فرد معلول

فرد معلول ممکن است با توجه به منافع ثانویه به فکر ازدواج باشد، منافع ثانویه به این معناست که فرد بیمار به خاطر مشکلات جسمی و شرایط خاصش مورد توجه اطرافیان قرار گرفته و از معلولیتش استفاده می کند تا به مقاصد خود برسد، در این شرایط ممکن است طرف مقابل تان به دنبال این باشد که با توجه به شرایط جسمی اش با درخواست او موافقت کرده و در طول زندگی مشترک و موقعیت های مختلف از این موضوع به نفع خود استفاده کند. در صورتی که متوجه شدید طرف مقابل تان این طور ویژگی دارد ابتدا باید سعی کنید که این ویژگی را از بین ببرید و بعد به ازدواج با او فکر کنید تا تصمیم درستی برای ازدواج بگیرید.

محدودیت های موجود

پیش از این که به ازدواج با فردی که نواقص جسمی دارد و معلول است فکر کنید ابتدا باید محدودیت هایی که ممکن است برای شما به وجود آید را مورد بررسی قرار دهید، به طور مثال آیا می تواند راه برود؟ آیا توانایی کار کردن در بیرون از خانه و کسب درآمد را دارد؟ به خاطر معلولیتش چه امتیازها و رفتارهایی از او سلب می شود؟

مشورت کردن با متخصص هنگام ازدواج با فرد معلول

هنگام ازدواج با فرد معلول ابتدا باید با متخصص خانواده در مورد شرایط خود صحبت کنید و با او مشورت کنید، هم چنین باید در خصوص معلولیت همسرتان و شرایط او تحقیق کنید و حتی به پزشک معالجش مراجعه کنید و در مورد میزان معلولیتش با او حرف بزنید و تحقیقات لازم را انجام دهید این امر باعث می شود تا نسبت به معلولیت همسرتان به شناخت بیشتری برسید.

زمان دادن به هر دو طرف هنگام ازدواج با فرد معلول

زمانی که می خواهید با فرد معلول ازدواج کنید باید ابتدا باید تکلیف خود را روشن کنید که یا می توانید با طرف مقابل تان کنار بیایید یا خیر؟ توجه داشته باشید که این موضوع به واسطه زمان مشخص می شود. در پاسخ به این مسئله عجله نکنید و زمانی را با این افراد بگذارید و ببینید از پس شرایط آن ها بر می آیید یا خیر.
برای ازدواج باید معیارهای خود را در نظر بگیرید و هم چنین به ویژگی های رفتاری در ازدواج توجه کنید تا بتوانید تصمیم صحیحی در امر ازدواج بگیرید.

افکار افراد دارای معلولیت در ارتباط با ازدواج

افکار افراد معلول نسبت به ازدواج متفاوت است و آن ها تفکرات و ترس های بسیاری در ارتباط با ازدواج دارند و زمانی که تصمیم به ازدواج با فرد معلول را دارید باید آگاهی خود را در خصوص تصورات و افکار آن ها افزایش دهید.

ترس از خیانت

آن ها خودشان را با فرد سالم مقایسه می کنند و فکر می کنند نسبت به فرد سالم در مرتبه دوم قرار دارند و به همین دلیل ممکن است همسرشان با دیدن فرد سالم آن ها را فراموش کرده و به سراغ دیگری برود، زمانی که تصمیم می گیرید با فرد معلول ازدواج کنید باید با رفتار و سخنان خود این ترس را از آن ها دور کنید در این شرایط می توانید بر روی جنبه های مثبت طرف مقابل تان تاکید کنید و ویژگی های مثبت را در نظر داشته باشید.

ترس از منت گذاشتن در ازدواج با فرد معلول

معمولا افراد معلول دارای نواقصی هستند که باعث می شود به کمک طرف مقابل شان نیاز داشته باشند و طرف مقابل برخی از کارهای آن ها را انجام دهد و یا به آن ها کمک کند به همین دلیل این ترس در آن ها به وجود می آید که ممکن است طرف مقابل از انجام کارهای آن ها خسته شود و رفتار بدی با ایشان داشته باشد و این افراد نسبت به حرف ها و رفتارهایی که رنگ و بوی منت داشته باشد و دیگران اگر کاری انجام می دهند منت بگذارند بسیار حساس هستند.

بی اعتمادی

به طور معمول سابقه رفتارهای نامناسب با افراد معلول بسیار زیاد بوده و به همین دلیل آن ها نسبت به محبت های دیگران بدبین هستند و محبت را به عنوان ترحم برداشت می کنند و یا رفتارهای دیگران را که معمولا بی منظور بیان شده است را به منظور بد برداشت کرده و تعبیر های نادرستی می کنند، در این شرایط شما باید صبور باشید، با حوصله سعی کنید که افکار اشتباه در طرف مقابل تان را اصلاح کنید.

سوالات متداول

آیا ازدواج یک فرد سالم با فرد معلول امکان پذیر است؟
امکان پذیر بودن یا نبودن این ازدواج به دیدگاه شما بستگی دارد و هیچ کس نمی تواند از طرف شما پاسخ منفی و مثبت بدهد و شما باید بر اساس احساسات و شرایط خودتان تصمیم بگیرید در این شرایط کمک گرفتن از مشاور و روانشناس اهمیت بسیاری دارد و می تواند کمک زیادی کند.
برای ازدواج با فردی که دارای معلولیت است می باید به چه نکاتی توجه کرد؟
قبل از این که با فرد معلول ازدواج کنید باید در مورد بیماری و شرایط پزشکی اش اطلاعاتی کسب کنید در این موقعیت به احساسات خود رجوع کنید و صادقانه به این سوال پاسخ دهید که آیا این ازدواج را از روی دلسوزی و ترحم انجام می دهید یا خیر. هم چنین به محدودیت های طرف مقابل تان و این که تا چه حد او می تواند از شرایطش سوء استفاده کند توجه داشته باشید.

منبع : در ازدواج با معلولین به چه مسائلی باید توجه کرد| ازدواج با معلولین 

پیامد ها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر، از مواد مخدر ها بیشتر بدانید

پیامد ها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر، از مواد مخدر ها بیشتر بدانید

پیامدهای مصرف مواد مخدر چیست؟ امروزه با وجود این که متخصصین، رسانه ها، تبلیغات شهری و غیره اطلاعات زیادی در مورد پیامد های و اثرات منفی اعتیاد می دهند اما با این حال کم نیستند بسیاری از افراد که به دلیل نا آگاهی و با تصورات مثبت از اثرات مواد مخدر به دام آن گرفتار می شوند.

مواد مخدر تمام جنبه های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و برای او پیامد های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت اگر در مورد عوارض و پیامد های مصرف مواد مخدر آگاهی لازم را داشته باشد راحت تر می توانید در مورد ادامه مصرف و یا ترک آن تصمیم بگیرید.

مخدر ها چه موادی را شامل می شوند ؟

مواد مخدر که به مواد افیونی معروف هستند در کشور ایران شیوع مصرف بسیار بالایی دارند این مواد مستقیما از گیاه خشخاش به دست می آیند و یا در آزمایشگاه از طریق یک سری مواد شیمیایی تولید می شوند. مخدر ها شامل موادی مانند تریاک، شیره، سوخته تریاک، هروئین، مرفین، کدئین و ترامادول می شوند.

پیامد ها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر

اکثر عوارض جسمی که به خاطر مصرف مواد مخدر به وجود می آیند به واسطه فعل و انفعالات شیمیایی که در بدن روی می دهد قابل پیش بینی می باشد و این عوارض در کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت هایی با یکدیگر دارند، به همین دلیل آن ها را در دو بخش مختلف توضیح می دهیم . این عوارض در کوتاه مدت شامل موارد زیر می شوند:

 1. عوارض کوتاه مدت
 • ایجاد حالت تیرگی و ابهام در ذهن
 • احساس رخوت در بدن
 • بروز مشکلات تنفسی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • یبوست
 • سرگیجه و سردرد
 • خشکی دهان
 1. پیامد ها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر در دراز مدت

زمانی که به صورت طولانی مدت مواد مخدر استفاده کنید به خاطر وابستگی و اعتیاد در بدن، عوارض و مشکلات جدی تری را ایجاد می کند این مشکلات موارد زیر را در بر می گیرد:

 • ضربان قلب نامنظم و افزایش خطر سکته قلبی
 • تجربه یبوست و درد های شکمی شدید
 • بروز اختلالات هورمونی
 • تضعیف استخوان ها
 • تجربه درد های نا مشخص
 • دچار شدن به اختلالات روحی – روانی مانند افسردگی

سایر پیامد های مصرف مواد مخدر

علاوه بر عوارض و پیامد های جسمی مصرف مواد مخدر با پیامد های دیگری نیز همراه می باشد که برخی از آن ها را در زیر شرح داده ایم:

 1. مشکلات اقتصادی خانواده

مصرف مواد مخدر با کارکرد فرد ارتباط مستقیمی دارد در صورتی که پدر خانواده که وظیفه تامین رفاه اقتصادی خانواده را بر دوش می گیرد درگیر مواد مخدر شود دیگر نمی تواند عملکرد شغلی خوبی داشته باشد و در نتیجه درآمدی نخواهد داشت و از سوی دیگر بخشی از درآمدش صرف خرید مواد مخدر خواهد شد و به همین دلیل وضعیت اقتصادی خانواده روز به روز بدتر خواهد شد و مشکلاتی اقتصادی در خانواده افزایش می یابد.

 1. ایجاد مشکل در روابط زناشویی

مواد مخدر در میل جنسی افراد تغییراتی را ایجاد می کند و ممکن است در اثر مصرف مواد مخدر میل جنسی در فرد کاهش یا افزایش یابد در هر دو صورت اختلالاتی در روابط زناشویی به وجود می آورد و زمانی که میل جنسی در فرد افزایش یابد احتمال دارد بعد از مصرف مواد مخدر دچار رفتار های پر خطر جنسی شود و در این صورت ممکن است به بیماری های مقاربتی دچار شود و یا این بیماری ها را به شریک جنسی خود انتقال دهد.

 1. پیامد های اجتماعی

مسلم است والدینی که معتاد هستند قادر نخواهند بود فرزندان سالمی را تربیت کنند و در نتیجه فرزندی با مشلات فراوان تحویل جامعه خواهند داد، همچنین ممکن است فرد با گذشت مدتی از مصرف مواد مخدر وضع اقتصادی او با مشکلاتی رو به رو شود و توان خرید مواد را نداشته باشد در این صورت برای تهیه مواد به فروشندگی مواد مخدر روی  می آورد و با مشکلات بسیاری رو به رو می شود.

نشانه های بروز اوردوز در مصرف مواد مخدر

مصرف مواد مخدر فعالیت سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهد و اگر به صورت زیاد مواد مخدر مصرف شود منجر به کاهش و یا حتی توقف تنفس در فرد مصرف کننده می شود و این مسئله باعث می شود تا جریان خون در مغز کاهش یابد و باعث مرگ فرد شود ، به طور معمول ایست تنفسی در شب اتفاق می افتد اما امکان بروز آن در سایر نقاط روز نیز وجود دارد.

افراد مسن و یا افرادی که سابقه آپنه تنفسی ( اختلال وقفه تنفسی در خواب)، مشکلات قلبی، ریوی و سایر مشکلات پزشکی را دارند اگر مواد مخدر مصرف کنند بیشتر در معرض آسیب و اختلالات تنفسی قرار می گیرند.

اگر مواد مخدر با سایر مواد اعتیاد آور ترکیب شود و یا به صورت همزمان با الکل و مواد محرک مصرف شود خطر اوردوز به میزان زیادی در فرد افزایش می یابد، نشانه ها و علائم اوردوز مواد مخدر شامل موارد زیر می شود.

 • احساس خواب آلودگی مفرط
 • بروز مشکل در نفس کشیدن
 • کاهش سرعت تنفس یا ایست تنفسی
 • خرناس یا خروپف کردن به دلیل وجود مشکل تنفسی
 • سرد شدن پوست بدن
 • شل شدن و تضعیف ماهیچه ها
 • کبودی و تیرگی پوست، لب و ناخن ها
 • از دست دادن هشیاری و رفتن به کما

هشدار هایی درباره اوردوز مواد مخدر

باید توجه داشته باشید که اگر مصر مواد مخدر از طریق تزریق صور گیرد احتمال اوردوز به میزان بسیار بالاتری وجود دارد، علاوه بر این برخی از مواد مخدر هستند که اگر به صورت کم مصرف شوند باعث اوردوز شده و برای فرد کشنده می باشند این مواد شامل فنتانیل و کارفنتانیل می باشند.

مصرف هروئین اکثرا به فنتانیل و کارفنتالین همراه می باشد و سریع در چند دقیقه ممکن است باعث مرگ فرد شود.

زمانی که فرد ترک کرده و دوباره مواد مصرف می کند احتمال اوردوز افزایش می یاید زیرا تحمل بدن نسبت به مواد مصرفی کاه

ش می یابد  و به همین دلیل اگر پس از یک دوره ترک احساس وسوسه و ولع شدیدی نسبت به مواد مخدر می کنید در اولین فرصت باید به روانشناس مراجعه کنید تا با ارائه راهکارهای عملی وسوسه های شما را برای مصرف مواد مخدر کاهش دهد و پیشگیری های لازم برای اعتیاد مجدد صورت گیرد.

منبع : پیامد ها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر، از مواد مخدر ها بیشتر بدانید

پس از خیانت چگونه زندگی مشترکمان را حفظ کنیم؟

بسیاری از افراد در ذهن خود دائما این پرسش را می پرسند که پس از خیانت باید برای حفظ زندگی مان چه کاری انجام دهیم؟ در ادامه ی این مقاله با روش هایی برای حفظ زندگی مشترک پس از خیانت، آگاه خواهید شد.

روانشناسی بعد از خیانت

خیانت یکی از تلخ ترین و دردناک ترین چالش های موجود در زندگی مشترک برخی زوجین به حساب می آید که ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. زندگی مشترک بسیار با ارزش است پس  به همین علت سعی کنید سریعا اقدام به جدایی نکنید، خصوصا اگر صاحب فرزندی هستید زندگی خود را فدای این اتفاق نکنید. بهتر است قبل از گرفتن هر تصمیمی این مقاله را مطالعه کنید و با یک مشاور خانواده مشورت کنید.

مدیریت شرایط پس از بر ملا شدن یک رابطه خارج چارچوب و نامشروع بسیار دشوار است. افراد مختلف در برخورد با وقوع خیانت ممکن است عکس العمل های مختلفی از خود بروز دهند. اکثر این علائم عبارتند از: اختلال در خواب، افسردگی، اضطراب و اختلال در امور روزانه. این افراد با تصور داشتن رابطه جنسی با افراد دیگر افراد توسط همسر خود دچار تنش و اضطراب می شوند و روان خود را تحت الشعاع قرار می دهند.

پیشنهاد مشاور: میزان تعهدپذیری در رابطه + تست خیانت سنجی

برقراری امنیت و شرایط قبلی پس از خیانت همسر

اگر با وجود خیانت همسر خود تمایل دارید هنوز با او زندگی کنید و این زندگی را ادامه دهید لازم است مطمئن شوید رابطه نامشروع وی به طور کامل قطع شده است. برای رخ ندادن دوباره خیانت فرد، لازم است شرایط را تغییر دهید. مثلا اگر خیانت در محیط کاری او رخ داده لازم است محل کار او را تغییر دهد. فرد خیانت کار، نباید سریعا از همسر خود توقع بخشش و برخورد پر آرامش داشته باشد. درک متقابل می تواند هر دوی شما را سریعتر به زندگی پر آرامش قبلی بازگرداند.

کشف رابطه خارج چارچوب خانواده

داشتن رابطه نامشروع با افراد دیگر نوعی فریب همسر به حساب می آید و فرد خیانت کار می خواهد همسرش این مسئله را سریعا و به سادگی فراموش کند.

یکی از روش های مفید و کار آمد برای مقوله اصلاح خیانت، بیان عاطفی کنترل شده است که طی آن زوج در شرایط کنترل شده احساسات خود را بی پرده بیان می کنند. ممکن است حین فکر کردن به خیانت همسر خود سعی کنید آن را از بین ببرید و حواس خود را به موضوعی دیگر پرت کنید اما این فرار کردن چیزی را عوض نمی کند و شرایط را سخت تر می کند. پس بهتر است به احساسات خود پرو بال دهید.

دلجویی بعد از خیانت

اگر سوال و ابهامی دارید از او بپرسید او موظف است به سوالات شما به طور واضح پاسخ دهد و اشتباهات قبلی خود را بپذیرد.

پس از خیانت همسر موضوع را به خانواده خود نگویید

اگر تصمیم دارید این زندگی را ادامه دهید نباید قضیه این خیانت را به خانواده خود بگویید چون این مسئله موجب می شود همسر شما را تا مدت ها قضاوت کنند و نسبت به او مادام العمر بدبین شوند.

برقراری رابطه ای مجدد پس از خیانت همسر

بعضی وقت ها زوجین خطاهای یکدیگر را می بخشند ولی حس می کنند رابطه شان آن رابطه ای نیست که دوست دارند. آن ها باید از رابطه خود درس بگیرند تا بعدا مشکلات قبلی را تکرار نکنند.

گاهی اوقات ممکن است روابط نامشروع به دلایل مختلفی نظیر رابطه جنسی ضعیف، کمبود تنوع و هیجان در رابطه و تعامل ضعیف با همسر به وقوع بینجامد. بهتر است برای داشتن یک رابطه ی قوی این مشکلات را رفع کنیم و جذابیت جنسی خود را افزایش دهیم.

نقص های خود را نیز ببینید و بپذیرید

در رابطه ای که خیانت رخ داده لازم است منصفانه عمل کنیم و همه تقصیرات را بر گردن فرد خیانت کار نیندازیم. اگر فکر می کنید نقصی از طرف شما باعث شده همسر شما به فکر خیانت بیفتد، لازم است آن را کاملا رفع کنید. البته همه خیانت ها دلیل های این چنینی ندارد و اکثر آن ها به علت هوس های زود گذر رخ می دهد.

برای از یاد بردن خیانت همسر خود به خودتان زمان بدهید

لازم است برای فراموش کردن و بخشش همسر خود مدتی را در نظر بگیرید. شاید تصور کنید ظرف چند روز می توانید به زندگی عادی خود برگردید و همسر خود را فراموش کنید در صورتی که این چنین نیست.

برای حل کردن مشکل خود به روان شناس مراجعه کنید

مسائل پیچیده ای مانند خیانت به سادگی قابل حل نیست و مستلزم مراجعه به روان شناس است. مراجعه به یک روان شناس شما را کمک می کند تا راحت تر با شرایط چنین زندگی کنار بیایید.

نکاتی برای زوجین بعد از افشای خیانت زناشویی

طبق صحبت های یک روانشناس ادامه زندگی زوجین پس از خیانت بصورت نرمال و مثل قدیم مسیر نخواهد بود.

نگاه تک بعدی بر خیانت اشتباه است و عوامل بسیار زیادی بر بروز خیانت دخیل هستند. این مشکل پیچیده تر از آن است که سریعا و بدون در نظر گرفتن هیچ عواقبی حل شود. علاوه بر این موضوع پس از فاش شدن خیانت زوجین ممکن است دست به اقدامات عجولانه و احمقانه ای همچون خودکشی بزنند.

این روانشناس اشاره کرد: فاش شدن خیانت زوجین بسیار هراس انگیز است در عین حال یکی از بزرگ ترین اشتباهات فرد خیانت کار تلاش برای مخفی نگه داشتن حقیقت از همسر خود است چون تلاش برای نگفتن حقایق برای آسیب رساندن به همسر می تواند آسیب بسیار بیشتری بر روان همسر خود وارد کند.

گاهی اوقات همسر خیانت دیده گمان می کند همه چیز را می داند و دیگر چیزی قادر نیست او را دوباره به هم بریزد اما با شنیدن یک حقیقت دیگر بیش از پیش مشکل می شود. شاید همسر خیانت کار معتقد باشد گفتن پله پله و به مرور حقیقت ممکن است بهتر باشد. در صورتی که بیان یکباره حقیقت فرد را از لحاظ روحی زودتر آماده خواهد کرد و همچنین نشان دهنده صداقت و راستگویی فرد خیانت کار است.

 اولین چیزی که فرد خیانت کار باید نسبت به همسر خویش رعایت کند اجتناب از حالت تدافعی است. دست کم گرفتن عدم تعهد، سرزنش کردن همسر خیانت دیده و یا حتی سرزنش نفر سوم راه حل خوبی نیست و یکی از مواردی که لازم است در این باره رعایت شود اجتناب از حالت تدافعی می باشد.

همسر عهد شکن لازم است مسئولیت بی وفایی خود را بپذیرد

همسر خیانت کار لازم است مسئولیت اعمال ناپسند خود را بپذیرد و از هر عملی برای کسب دوباره اطمینان همسرش استفاده کند. این رواشناس معتقد است یکی از راه ها برای حل مشکل زوجینی با این مشکل صحبت کردن درباره  احساسات فعلی آن ها است. وی همچنین افزود: فرد آسیب دیده گاهی ممکن است یک سوال را چندین بار بپرسد و یا به موضوعی تاکید خاص داشته باشد. 

همسر خیانت کار در این مواقع تصور می کند همسر او قصد ملامت کردن او را دارد در صورتی که فرد خیانت دیده به علت عدم تمرکز ممکن است فراموش کند چند دقیقه پیش این سوال را پرسیده. پس توصیه می شود همسر خیانت کار با حوصله و آرامش به سوال ها پاسخ دهد حتی اگر لازم است چندین بار پاسخ ها را تکرار کند.

در بعضی موارد نیز همسر خیانت کار شروع به عیب شماری همسر خود می کند و عیوب همسر خود را علت خیانت خود معرفی می کند. هیچ کس بدون عیب نیست و در همه ی انسان ها عیوبی وجود دارد اما بازگو کردن آن ها در چنین موقعیتی تنها اعتماد سازی را سخت تر می کند.

می توانید به جای این کار در یک موقعیت مناسب و آرام نقایص فرد را به طور غیر مستقیم بازگو کنید و در صدد رفع آن با همسر خود برآیید.

رنج پس از برملا شدن خیانت برای هر دو فرد به قدری زیاد است که ممکن است هر دوی آنها احتیاج به مراجعه به مشاوره داشته باشند.

در بعضی مواقع همسر آسیب دیده افکار سمی خود را نشخوار می کند و هر از گاهی رابطه همسر خود و نفر سوم را تصور می کند و موجب پرخاشگری او می شود. همسر عهد شکن نیز پس از مشاهده چنین رفتارهایی فکر می کند همسرش تلاش می کند او را تنبیه کند در نتیجه او هم برای رفع مشکل روانی همسر خود کمکی نمی کنند و از ادامه صحبت خودداری می کند.

اگر همسر آسیب دیده احساسات خود را بیان نکند و آن ها را سرکوب کند در آینده ای نه چندان دور مثل یک بمب منفجر می شود و دوباره این احساسات را با خشم بیشتری بروز می دهد.

 یکی دیگر از اشتباهات زوجین این است که تصور می کنند با یک فرمول ساده می توانند آن را به طور کامل حل کنند. باید توجه کنید که هر عهد شکنی چالش های خاص خود را خواهد داشت و راه حل آن نیز منحصر به فرد است. از آن جایی که عکس العمل هر فرد نسبت به دیگری نیز متفاوت است بهتر است تفاوت های فردی پذیرفته شود.

8 راه ترمیم رابطه پس از خیانت

متاسفانه همیشه در زندگی مشترک همه چیز بر وفق مراد پیش نمی رود و گاهی یک شیطنت و اشتباه کوچک موجب می شود زندگی و اعتماد یک زوج از دست برود. بعضی از زوجین پس از  وقوع خیانت، تمایلی به ادامه رابطه خود ندارند و تقاضای طلاق می دهند اما بعضی دیگر دوست دارند بدانند چگونه می توانند رابطه خود را بازسازی کنند. در این مقاله قصد داریم راه هایی برای ترمیم اعتماد پس از خیانت معرفی کنیم.

با اینکه پس از وقوع خیانت اختلافات و بحث های زیادی بین زوجین پیش می آید اما اگر زوجین بخواهند رابطه خود را بازسازی کنند راه های بسیار زیادی وجود دارد. فراموش نکنید که در این راه باید پشتکار فراوانی به خرج دهید.

راهکارهایی برای احیای رابطه بعد از وقوع خیانت

سعی کنید اعتماد او را جلب کنید

شاید فکر کنید دیگر نمی توانید اعتماد همسر خود را بدست آورید در صورتی که این طور نیست. شما می توانید رابطه ای حتی بهتر از رابطه قبلی تان بسازید اما باید در این راه صبور باشید زیرا این کار مستلزم زمان زیادی است. اعتماد یعنی تو امن هستی و رابطه ما امن است. پس از وقوع خیانت این دنیای امن تخریب می شود و بازسازی آن نیز زمان زیادی می برد.

صبور و بردبار باشید

برای این که اعتماد همسر خود را جلب کنید در وهله اول لازم است که به او نشان دهید تا چه اندازه از کار زشت خود پشیمان و متاسف هستید و تمایل دارید اعتماد او را جلب کنید لازم است همسر شما جسارت شما را ببیند تا به شما اعتماد کند.

اجازه دهید احساساتش را بروز دهد

برای او زمانی را در نظر بگیرید تا هر احساسی دارد تخلیه کند. ممکن است فریاد بزند گریه کند و یا سوال هایی از شما بپرسد یا حتی شما را ملامت کند عصبانی نشوید و تحمل کنید. بابت کارهای خود از او عذرخواهی کنید و به او بگویید درکش می کنید و به او حق می دهید.

مسئولیت اشتباه های خود را قبول کنید

باید زمانی را برای خود اختصاص دهید تا رفتار خود را نقد و بررسی کنید. چرا خیانت کرده اید؟ به همین منوال می توانید ضعف خود و رابطه تان را بررسی کنید.

همیشه در دسترس باشید

خوش قول باشید. سر وقت خانه باشید. اگر قرار بوده به او تلفن بزنید پس این کار را سر وقت انجام دهید. همسر خود را از برنامه روزانه تان با خبر کنید. در دسترس بودن موجب می شود اعتماد همسر شما سریع تر جلب شود.

سخاوتمندانه ابراز عشق کنید

در برابر سرزنش های همسرتان روحیه خود را حفظ کنید. تلاش کنید تا بیش از پیش علاقه خود را به او ابراز کنید. به او بگویید تا چه اندازه از رنجی که برای او درست کرده اید شرمنده و پشیمان هستید.

مهربان باشید

مسیر بازسازی اعتماد بسیار طولانی است. با محبت و مهربانی می توانید این مسیر را هموارتر و کوتاه تر کنید. به همسر خود توجه کنید و بگویید که قدردان کارهایش هستید.

منبع : پس از خیانت چگونه زندگی مشترکمان را حفظ کنیم؟ 

روانکاوی اعتیاد چه کمکی به شما می کند؟

روانکاوی اعتیاد چه کمکی به شما می کند؟

نظریات روانکاوی اعتیاد چطور گرایش به مصرف مواد را بیان خواهد کرد؟ یکی از نظرهای اصلی و زیر بنایی علم رواننشاسی، روانکاوی می باشد در این نظریه اطلاعات زیادی در مورد اختلالات روانی، علائم و روند درمان آن ها بیان شده است که در اختیار روان شناسان قرار می گیرد و در نظریه روانکاوی مفاهیم بسیاری بیان شده است که می توان به مفاهیم خودآگاه، ناخودآگاه، مراحل رشد جنسی اشاره نمود.

بسیاری از افراد از این مفاهیم استفاده می کنند تا بهتر بتوانند به علل گرایش و ابتلا به اعتیاد پی ببرند در ادامه این مقاله توضیحات بیشتری در این مورد روانکاوی اعتیاد می پردازیم و هم چنین برای این که از این موضوع در اعتیاد استفاده کنید می تواند از خدمات مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید تا راهنمایی های لازم را انجام دهند.

روانکاوی اعتیاد، اعتیاد از منظر مراحل رشد جنسی

فروید زمانی که می خواست نظریه خود را مطرح کند مراحل رشد جنسی را برای انسان تعریف نموند و در آن مراحل رشد دهانی، مقعدی، آلتی، نهفته و تناسلی را برای دوره های مختلف سنی ارائه نموده است و هم چنین هویت جنسی فرد در دوران کودکی شکل می گیرد و به تدریج در این دوران به تثبیت می رشد.

بر اساس نظریه فروید انرژی روانی در هر دوره بر روی منطقه خاصی از بدن اثر می گذارد و در هر کدام از مراحل بحران های مربوط به خودش را دارد و در صورتی که مسائلی که به این دوران ها مربوط می شود به درستی حل نشود انرژی روانی در همان دوران باقی خواهد ماند و فرد برای گذر از دوران و پیوستن به مراحل بعدی با مشکلاتی رو به رو می شود، به طور مثال روانکاوی اعتیاد را نمادی از حل نشدن تعارضات مرحله دهانی می داند.

اعتیاد، بازگشت به مرحله دهانی

مرحله دهانی اولین مرحله از رشد روانی و جنسی می باشد که زمانی که فرد متولد می شود تقریبا ۱۸ ماه از زندگی خودش را به مرحله دهانی می گذارد در این مرحله انرژی روانی بر روی دهان و نواحی اطراف آن متمرکز می باشد زیرا نیاز نوزاد در این مرحله بیشتر از طریق مکیدن پستان مادر رفع می شود.

در صورتی که نیازهای جسمانی و عاطفی نوزاد در این مرحله به درستی برآورده نشود و مادر نتواند به خوبی آن ها را ارضا کند و یا بالعکس مادر در برآورده شدن آن ها افراط نشان دهد در این هنگام کودک در این مرحله تثبیت شده و روند رشدی او با اختلالاتی رو به رو می شود و مشکلاتی برای کودک به وجود می آید.

این مشکل تا دوران بزرگسالی همراه فرد خواهد بود و به صورت های مختلفی خودش را نشان می دهد و روانکاوان معتقد هستند که این افراد در بزرگسالی بیش از حد به نیازهای دهانی توجه می کنند و به آن اهمیت می دهند آن ها با این رفتار به مرحله اول زندگی شان بازگشته اند و تعارض های درونی مربوط به این دوره را نشان می دهند افرادی که به مرحله دهانی علاقه بسیاری دارند می توانند به صورت های مختلفی مانند خوردن زیاد و افراطی، علاقه زیاد به نوشیدن، سیگار کشیدن، مصرف الکل و غیره نشان داده شود.روانکاوی اعتیاد، تعارض میان ساختارهای روانی

فروید سه اصل را در ساختار روانی انسان مشخص می کند که به آن، نهاد، خود و فراخود می گویند. نهاد از همان ابتدای تولد همراه ما می باشد و نیازها و غرایز طبیعی که درگیر آن هستیم را برای ما یادآوری می کند و زمانی که در مسیر رشد قرار می گیریم خود  تشکیل داده می شود و برای رفع و ارضای نیازهای نهاد به واقعیت هایی که در محیط موجود می باشد توجه می کند.

در آخرین مرحله فراخود تشکیل داده می شود که در آن ارزش های اخلاقی و وجدان به وجود می آید و بر اساس بررسی های انجام شده اگر میان این سه ساختار تعارضاتی به وجود آید می تواند باعث بروز اختلال های رفتاری مانند اعتیاد در فرد شود.

اعتیاد و غلبه نهاد بر سایر ساختارهای روانی

در صورتی که فرد والدین سخت گیری داشته باشد که ارزش های اخلاقی بسیار سخت گیرانه ای را برای او در نظر بگیرد و یا در شرایطی قرار بگیرد که وجدانش تحت تاثیر قرار گرفته و فرد احساس گناه کند در این حالت فراخود به نهاد فشار می آورد باعث می شود تا احساسات استرس آور و اضطراب آوری در فرد به وجود آید و در این موقعیت خود تلاش می کند تا نقش میانجی گری داشته باشد و میان نهاد و فراهود تعادلی را ایجاد نماید و در صورتی که در این فرایند خود با شکست رو به رو شود فشارهای زیادی به وجود می آید که ممکن است دو راه را پیش روی فرد قرار دهد.

یکی از راه ها به این صورت است که فرد تسلیم وجدان خود شده است و یا کاملا آن را کنار می گذارد و به سمت راه هایی می رود تا لذت های آنی تجربه کند و نیازهای نهاد را حل نماید در صورتی که  افراد راه دوم را انتخاب می کنند به احتمال زیاد درگیر اعتیاد و مواد می شوند و باید نشانه های اعتیاد به مواد مخدر را در این افراد مورد بررسی قرار داد و آن ها را شناسایی کرد.

در واقع آن ها برای این که از فشارها رهایی یابند و اضطراب ها را فراموش کنند و از قید و بندها آزاد شوند به اعتیاد روی می آورند، برای آن که موضوع اعتیاد را درک کنید و از ابتلا شدن به آن رهایی یابید باید با متخصص در این زمینه کمک بخواهید و مشورت های لازم را با او انجام دهید تا با استفاده از اصول علمی درگیر اعتیاد نشوید.

روانکاوی اعتیاد؛ درمان اعتیاد به روش روانکاوی

روانکاوی اولین رویکرد در روانشناسی می باشد که توسط زیگموند فروید پایه گذاری شده است در این رویکرد از روش خاصی استفاده می شود که به عنوان تداعی آزاد برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد، تداعی آزاد به معنی صحبت کردن صریح می باشد به گونه ای که هیچ سانسوری بر روی مطالب ایجاد نشود و باعث می شود تا درمانگر با ذهن ناخودآگاه خود با مراجع در ارتباط باشد و با تفسیرهایی که بیان می شود بتواند بینش جدیدی از زندگی را در اختیار فرد قرار دهد.

امروزه پیروان مکتب فروید از رویکردهای جدیدی استفاده می کنند و در بسیاری از مبانی نظری با فروید هم عقیده می باشند اما روش های درمانی آن ها ممکن است متفاوت باشد زیرا روان تحلیل گرهای نوین تلاش می کنند تا در درمان نقش فعال تری داشته باشند برای مثال در رویکرد روان پویشی درمانگر سعی می کند تنها به عنوان متخصص پشت سر بیمار ننشیند بلکه مانند سایر درمانگران ارتباطی رو در رو با فرد برقرار می کند و تلاش می کند تا تعارض هایی که در زندگی فرد به وجود آمده است را مورد بررسی قرار دهد و به حل آن ها بپردازد.

این روش درمانی برای معتادانی که به اختلالات شخصیتی مزمن دچار هستند و مشکلات حل نشده ای از زمان گذشته دارند مناسب می باشد و به وسیله این رویکرد به حل مشکلات آن ها کمک می شود تا به صورت ریشه ای مورد حل قرار گیرد و در نتیجه فرد می تواند ریشه های اعتیاد را به درستی شناسایی کند و از این روش به درمان پایدار برسد و آن را حل نماید.

روانکاوی اعتیاد و استفاده از هیپنوتیزم تراپی

یکی از روش هایی که در درمان اختلالات روانشناختی مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از هیپنوتیزم می باشد که به کارهای روانکاوانی مانند فروید بر می گردد امروزه از این روش درمانی برای ترک اعتیاد به سیگار، الکل و مواد استفاده می کنند و در روش هیپونیتزم تراپی، درمانگر سعی می کند تا فرد در حالتی نیمه هشیار قرار بگیرد و تکانه های اصلی موثر در گرایش مواد را مورد بررسی قرار می دهد و در مورد آن ها کاوش کند.

افرادی که تلقین پذیری بالایی دارند به خوبی می توانند از این روش استفاده کنند و از آن ها بهره ببرند به طوری که با القاهایی که از طرف درمانگر انجام می شود فرد کم کم تمایل خود را به مصرف مواد از دست می دهد، اما با توجه به مطالب بیان شده روش اصلی برای روان درمانی اعتیاد، هیپنوتیزم تراپی نمی باشد و روش های دیگری مانند رویکرد شناختی رفتاری در اولویت قرار دارد و به همین دلیل از هیپنوتیزم تراپی به عنوان گزینه ای مکمل در فرایند ترک استفاده می کنند تا فرد بتوانند راحت تر اعتیاد را کنار بگذارد.

روانکاوی اعتیاد در مقابل سایر درمان های روان شناختی

امروزه برای ترک اعتیاد درمان های متفاوت و متنوعی وجود دارد که نسبت به روانکاوی از کارایی بیشتری برخوردار می باشند که می توان به روش هایی مانند مصاحبه انگیزشی، روان درمانی فردی به روش شناختی رفتاری، گروه درمانی و خانواده درمانی اشاره نمود در روش شناختی رفتاری که به صورت گسترده برای درمان اختلالات روانشناختی مورد استفاده قرار می گیرد، افکار فرد به عنوان منشا تمامی هیجانات و رفتارهای ناسالم شناخته می شود. و اقدامات لازم برای درمان آن صورت می گیرد.

در نتیجه درمانگر تلاش می کند تا افکاری که مرتبط با رفتارهای پرخطر می باشد را شناسایی کند و با چالش کشیدن آن رفتارها به فرد کمک می کند تا درمان شود و افکار سالم تری را جایگزین آن رفتارها کند و هم چنین با ارائه کردن راهکارهای رفتاری فرد می تواند مسائلی که باعث به وجود آمدن وسوسه در مسیر ترک شود را غلبه کرده و بتواند ترک ثابت و پایداری داشته باشد.

برای درمان اعتیاد از روش هایی که مرتبط با روانکاوی می باشد استفاده می شود و این روش ها نقش کمکی دارند و به وسیله آن ها می توان اثرات درمانی را افزایش داده و به فرد کمک می کند تا به سهولت بیشتری مسیر خود را ادامه دهد و ترک اعتیاد را به خوبی به پایان برساند.

منبع : روانکاوی اعتیاد چه کمکی به شما می کند؟

چه کار والدین باعث بیش ترین آسیب به کودکان می شود| نکات مهم تربیت فرزند

در مقاله های قبل، بارها در مورد اهمیت تربیت فرزندان صحبت کرده ایم و تاثیر رفتار والدین بر کودک را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داده ایم. تاثیر زیاد رفتار و گفتار والدین بر فرزندان، از کسی پوشیده نیست. برای اینکه فرزندان بتوانند آینده خود را بسازند و افکار و رفتار خود را مدیریت کنند، باید قوی و آماده تربیت شده باشند.

پرورش و تربیت فرزندان کار بسیار سختی است که باید در مورد آن محتاط بود، والدین علاوه بر کارهایی که باید برای تربیت کودک خود انجام دهند، یک سری نبایدها نیز دارند که باید از آن آگاهی پیدا کنند و به آن پایبند بمانند. در این مقاله ما به بیان این نبایدهای رفتاری والدین، خواهیم پرداخت.

ابراز عشق و محبت به فرزندتان را فراموش نکنید

برخی گمان می کنند که اگر به فرزند خود ابراز محبت کنند و به او بگویند که دوستش دارند، فرزندشان لوس بار می آید، یا برخی از والدین انقدر درگیر کار و برنامه های روزمره خود می شوند که محبت کردن به فرزند خود را فراموش می کنند، گروهی از والدین نیز تصور می کنند که با انجام وظایف والدی و رفع نیازهای مادی کودک، محبت خود را به کودک ابراز کرده اند، اما باید گفت که ابراز محبت به کودکان باید اختصاصی صورت گیرد. این نکته را نباید فراموش کرد که کودکان تشنه محبت هستند و مهم ترین منبعی که باید از آن محبت دریافت کنند والدین آن ها هستند. در نتیجه باید به کودک خود بگویید که دوستش دارید.

نباید با انتقاد کلامی منظورتان را برسانید.

معمولا بیان یک اعتراض یا انتقاد کردن بسیار آسان تر از این است که به صورت عملی منظور خود را برسانید، اما این کار برخی اوقات کارآمد نیست. بهتر است زمانی که کودک شما کار بدی کرده است، به جای اینکه بگویید این کار بد است، از او انتقاد کنید و یا سرزنشش کنید، به او بگویید که این رفتارش برایتان قابل قبول نیست و راه کارهایی عملی به او پیشنهاد کنید تا رفتارش را اصلاح کند.

از گفتن « نه » به کودکتان نترسید

زمانی که لازم است باید بتوانید به کودک خود “نه” بگویید، حتی اگر ساعتی با شما قهر کند یا بداخلاقی کند، نباید از حرف خود کوتاه بیاید، در این صورت کودک شما متوجه می شود زمانی که شما نه می گویید، حتما دلیلی دارید و پای حرف خود نیز هستید. این کار را باید حتما انجام دهید حتی اگر منجر به جیغ کشیدن و گریه کردن او شود، بالاخره می فهمد که با این کار نمی تواند نظر شما را عوض کند و دیگر از این ترفند برای رسیدن به خواسته هایش استفاده نخواهد کرد.

کودکتان را بچه های دیگر مقایسه نکنید

مقایسه کردن کودکان معمولا با هدف تحریک آن ها برای بهتر شدن انجام می شود، اما این کار نتیجه برعکس دارد. مقایسه کردن کودک با دیگران فقط باعث احساس حقارت در کودک شده و اعتماد به نفسش را خدشه دار می کند. بسیاری از والدین مدام از این روش استفاده می کنند و حتی وقتی می بینند این کار نتیجه عکس دارد نیز دست از کار خود بر نمی دارند. برای ترک این عادت غلط باید بپذیرید که فرزند شما یک شخص مستقل و آزاد است که سبک زندگی و راه رشد مختص به خود را دارد. پس، از مقایسه کردن فرزندتان با دیگران، حتی خواهر و برادر خودش، به شدت بپرهیزید.

کودک خود را در جمع تحقیر نکنید

برخی والدین تصور می کنند که تحقیر کودک خود و آزارهای کلامی، یک روش تربیتی درست و کارآمد است و از این طریق می توان به کودک اشتباهاتش را فهماند. اما در حقیقت این روش یکی از بدترین روش های تربیتی است که آثار مخرب زیادی بر کودک می گذارد و باعث بروز پیامدهایی ناگوار در بزرگسالی می شود. اگر این کار در حضور دیگران و در جمع صورت گیرد، اثرات منفی آن چندین برابر خواهد بود. اگر کودک شما در جمع یا مکان شلوغ، اشتباه یا رفتار بدی مرتکب شد، بهتر است برای اینکه به او بفهمانید که کارش اشتباه است به جای تحقیر کردن او در آن جمع، به طور خصوصی و در خلوت با او در مورد رفتار اشتباهش صحبت کنید و یا به او تذکر دهید.

بیش از حد،سخت گیری نکنید

بعضی از والدین، سخت گیری را به عنوان روش تربیتی کودک خود انتخاب می کنند و تصور می کند که این روش بهترین روش بوده و تضمین کننده موفقیت کودکان در آینده است. برخی والدین نیز در سخت گیری بسیار افراطی رفتار می کنند و این نکته را فراموش می کنند که هر کودک به طور طبیعی به آزادی و استقلال عمل تمایل دارد. باید دانست که سخت گیری افراطی روح آزادی کودک را از بین می برد و او گمان می کند که مستقل بودن و آزادیِ عمل امری نامطلوب است. این کار اعتماد به نفس کودک را دچار مشکل کرده و احتمال موفقیت فرزند شما، در دنیای پر از رقابت امروز را کاهش می دهد.

بهتر است اگر کودک شما کاری می کند که نتیجه بد و خطرناکی ندارد و خشن و پرخطر نیست، با او مخالفت نکنید. این روند یادگیری کودکان است.

بغل کردن کودکتان را فراموش نکنید

ارتباط کودک با والدین از همان بدو تولد نقش زیادی در شکل­ گیری هیجانات و شخصیت کودک دارد. در واقع کودک هنگام تولد وارد دنیای بیگانه‌ای می‌شود که با در آغوش گرفتنش توسط مادر، نوعی امنیت و آرامش به او باز می گردد. تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که در لحظه تولد در آغوش مادر قرار داده شده اند نسبت به آن هایی که از مادر دور نگه داشته شده اند، احساس امنیت عاطفی بیش تر در درازمدت نشان می دهند. 

هر چقدر تماس والدین به خصوص تماس فیزیکی مثل نوازش کردن و بغل کردن با کودک بیش تر باشد، احساس دلبستگی ایمن و امنیت درون کودک به نحو بهتری شکل می گیرد.

از طرفی مطالعات نشان می دهد، والدینی که با کودک خود ارتباط عاطفی و فیزیکی مانند بغل کردن و نوازش کردن دارند، کمتر دچار عصبانیت و خشم می شوند. در نتیجه بغل کردن نه تنها برای کودک، بلکه برای والدینش نیز لذت بخش و مفید است. بهتر است به طور مداوم فرزند خود را در آغوش بگیرید حتی اگر او بزرگ شده است.

به هیچ وجه از شنیدن حرف های کودکتان غافل نشوید

در دنیای شلوغ و پر از مشکلات امروز، نباید فرزند خود را فراموش کنید، زمانی را به حرف زدن با او و شنیدن حرف هایش اختصاص دهید، زیرا ممکن است بخواهد که چیزهای مهمی برای شما تعریف کند. زمانی که کودکان در حال تعریف مساله ای برای شما است باید به حرف او به طور فعال گوش دهید، بگذارید او حرفش را بزند و در مورد حرفش نظر بدهید تا بداند که به همه حرفایش گوش داده اید. در این زمان ها بهتر است شنونده قوی و گوینده ضعیفی باشید.

در ایجاد قانون برای خانواده و قاطعیت در مورد آن ها کوتاهی نکنید

هیچکس بی نظمی را دوست ندارد زیرا در این شرایط، احساس هرج و مرج و درماندگی خواهد کرد. در خانواده نیز وضع قانون و ایجاد محدودیت ها برای ایجاد نظم و هماهنگی در زندگی و روابط بین اعضای خانواده لازم است. رعایت این مقررات نیز باعث ایجاد آرامش درونی می گردد. قانون و محدودیت های لازم، باید بر اساس سن و نیاز اعضای خانواده وضع شود. کودکان نیز شامل این قانون می شوند و باید برای آن ها نیز محدودیت گذاشت و قوانینی وضع کرد، برای مثال باید برای ساعت خواب کودک قانونی بگذارید، یا بچه ها باید وسایل مورد نیاز برای مدرسه خود را از شب آماده کنند، و یا زمانی را برای انجام تکالیف در نظر بگیرند. 

لازم است در مورد این محدودیت ها رفتاری قاطعانه و در عین مهربان داشته باشید.

فراموش نکنید، به حریم خصوصی کودکتان احترام بگذارید

کودکان نیز مانند بزرگسالان، دوست دارند حریم خصوصی داشته باشند. بهتر است به فرزندتان فضایی اختصاص دهید و به حریم آن نیز احترام بگذارید و از دور مراقبشان باشید.

به جای آن ها انتخاب نکنید

یکی از مسائلی که باعث افزایش اعتماد به نفس و حس مسئولیت پذیری در کودک می شود، دادن حق انتخاب به او می باشد. زیرا کودک متوجه می شود که نظر و انتخاب او مهم است، از طرفی یاد می گیرد با توجه عواقب هر انتخابی، دست به گزینش بزند و مسئولیت آن را نیز بپذیرد. به کودک خود حق انتخاب بدهید، اما می توانید گزینه های پیشنهادی را خصوصا برای بچه های کوچک تر محدود کنید، تا انتخاب برایشان آسان تر شود.

کارهای فرزندتان را شما انجام ندهید

شاید گاهی سپردن کارها به کودک سخت باشد، چون ممکن است روند انجام آن طولانی شود. اما این نباید باعث شود که شما همیشه کارهای او را انجام دهید. بهتر است کودک کارهایش را خودش انجام دهد و گاهی لازم است شما در برابر اصرار کودک برای اینکه کار را به شما بسپارد مقاومت کنید، تا او خود کارهایش را انجام دهد. این گونه کودک شما مسئولیت پذیرتر شده و خود را برای زندگی در آینده آماده می کند.

فراموش نکنید که برای کودکتان وقت بگذارید

باید زمانی را به طور مستمر و روزانه به کودک خود اختصاص دهید، هرچقدر که پرمشغله و درگیر باشید. صرف زمان با فرزندتان برای هر دوی شما لازم و عالی است. یه پیشنهاد این است که در روز 20 دقیقه برای انجام هر کاری که فرزندتان می خواهد با شما انجام دهد، اختصاص دهید.

از صحبت کردن زودهنگام در مورد مسائل با فرزندتان اجتناب کنید

باید اجازه دهید، صحبت کردن درباره هر موضوعی در زمان و شرایط مناسب آن صورت گیرد. برای مثال زمانی در مورد مواد مخدر و اعتیاد صحبت کنید که فرزندتان در مورد آن ها سوال می کند و یا به راهنمایی شما نیاز دارد. در این زمان باید با آن ها صحبت کنید و حرف های او را نیز بشنوید. در غیر این صورت مطرح کردن آن زود و نامناسب است.

همیشه به جای فرزندتان تصمیم گیری نکنید

والدین می توانند برای کودک خود تصمیم بگیرند، اما این کار نباید همیشگی و مداوم باشد، باید به فرزندتان اجازه دهید تا تصمیم بگیرند. زیرا فقط در این صورت است که آن ها یاد می گیرند که چگونه تصمیم بگیرند و عواقب تصمیم خود را نیز پذیرند.

از پدر و مادر بودن نترسید

درست است برای ایجاد ارتباط سالم و موثر باید با فرزند خود دوست باشید، اما این نباید باعث شود که شما جایگاه خود به عنوان والدین را فراموش کنید. زیرا چیزی که آن ها نیاز دارند والدین خوبی است که می توانند الگوی مناسبی برای آن ها باشند؛ در نتیجه شما باید نقش خود در جایگاه والدین را به خوبی ایفا کنید.

کودک خود را مجبور به یادگیری هر فعالیتی نکنید

برخی والدین زمان های خارج از مدرسه فرزندشان را با کلاس های مختلف پر می کند، اما این کار اشتباه است، زیرا مدرسه رفتن به اندازه کافی وقت کودک را پر می کند و او به زمانی برای بازی کردن و استراحت هم نیاز دارد. اگر می خواهید فرزندتان را در کلاس خاصی ثبت نام کنید، حتما باید نظر او را بپرسید و بفهمید که او تمایلی به شرکت در این کلاس دارد یا نه، اگر او علاقه ای به آن نشان نداد هرگز نباید او را مجبور به شرکت در آن کلاس کنید.

خود را با والدین دیگر مقایسه نکنید

پدر و مادری وظیفه بسیار سختی است، اگر بخواهید خود را با دیگران مقایسه کنید اوضاع کمی پیچیده می شود. بهتر است که خودتان باشید و برای تصمیم گیری در مورد فرزندتان به غرایز خود اعتماد کنید. شما می توانید از کسانی که تجربه دارند کمک و مشورت بگیرید، اما در نهایت باید کاری که می دانید بهتر است انجام دهید، زیرا هیچ کسی به اندازه شما نسبت به فرزندتان شناخت ندارد. 

غر نزنید

اگر کودک شما درخواستی که دارید را سریعا انجام نداد، نباید به او غر بزنید، در عوض زمان هایی که خلاف این کار را انجام داد می توانید او را تشویق کنید و از او تعریف کنید، این گونه کودک شما تشویق می شود که به درخواست های شما پاسخ دهد.

از کوره در نروید

اکثر کودکان به طور طبیعی به درخواست یا دستوری که با ملایمت مطرح شود، پاسخ بهتری می دهند. زمانی که می خواهید به کودک خود چیزی بگویید و یا از او درخواستی دارید باید آن را با ملایمت به او بگویید به جای آن که با عصبانیت و تشر برخورد کنید. اگر فرزندتان مرتکب اشتباهی شد نیز نباید از کوره در بروید، بلکه با حفظ خونسردی می توانید او را متوجه اشتباهش کنید. این نوع برخورد ملایم اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

از خواندن کتاب برای فرزند خود دست نکشید

برای این که کودک شما به مطالعه علاقه مند شود، بهتر است برای او کتاب بخوانید. نباید کتاب خواندن برای او را متوقف کنید، می توانید موقع خوابیدن برای او داستان بخوانید یا این کار را به نوبت انجام دهید، یعنی گاهی شما برای او داستان بخوانید و گاهی اجازه دهید او برای شما داستان بخواند.

فراموش نکنید که با کودک تان بخندید

مشکلات روزمره و درگیری های والدین با مسائل کاری و بیرونی نباید باعث کسل بودن و بداخلاقی آن ها در مواجهه با کودک شود. گاهی سخت است که بتوانید بخندید اما برای حفظ سلامت روانی کودکتان باید این کار را انجام دهید. با هم و از ته دل بخندید و قهقهه بزنید.

از عذرخواهی کردن نترسید

زمانی که اشتباهی مرتکب می شوید باید عذرخواهی کنید و از آن نترسید. با این کار فرزند شما یاد می گیرد که هر کسی که اشتباهی مرتکب می شود، باید شجاعت عذرخواهی کردن داشته باشد. شما با عذرخواهی کردن و ابراز پشیمانی هنگامی که کاری اشتباهی انجام داده اید، این رفتار پسندیده را نیز به او می آموزید.

هرگز کودک را تهدید نکنید

زمانی که برای کار اشتباهی که کودکتان انجام می دهد او را تهدید به تنبیه می کنید، باید بدانید که با تکرار این تهدیدات و عمل نکردن به آن، به فرزند خود این پیام را می دهید که می تواند بدون تنبیه شدن به کارش ادامه دهد. برای اینکه کودک شما دست از انجام کار اشتباه یا بدرفتاری خود بردارد، بهتر است اول به او هشدار دهید، اگر این کار را تکرار کرد فرصت مجدد به او بدهید، در صورت تکرار دوباره، بهتر است مدت کوتاهی از دور شوید.

خیلی به خود سخت نگیرید

همه والدین دوست دارند که نقش خود را کامل و بی نقص ایفا کنند، اما این در واقع اشتباه است. لازم نیست، برای اینکه والدین خوبی باشید، همه مهارت ها را بلد بوده و از پس هر کاری بر بیایید. چیزی که فرزندتان واقعا نیاز دارد این است که از زمان با هم بودنتان لذت ببرید.

رشد ذهنی آن ها را نادیده نگیرید

یکی از جنبه های مهم رشد کودکان، رشد ذهنی آن هاست که شامل توانایی های مختلف ذهنی مانند مانند درک، مشاهده، به یاد آوردن، فکر کردن، تصور کردن حل مشکلات و رشد هوش و همچنین یادگیری زبان می شود. روند رشد ذهنی، درست از لحظه تولد آغاز می شود و به مرور زمان و با رشد کودک، واکنش های مغزی نیز تغییر می کند. در شروع، این واکنش ها بسیار ساده هستند، اما به مرور منجر به فعالیت های ذهنی پیچیده ای خواهند شد. 

طرز تفکر، مهارت های ارتباطی، شیوه رفتار همه تحت کنترل ذهن انجام می شود. اگر رشد ذهنی کامل و درست باشد، این گونه کارها نیز به درستی انجام می گیرند؛ وجود هر مشکلی در رشد ذهنی، باعث ایجاد مشکل هم در زندگی کودک و هم زندگی شما می شود، پس برای اینکه کودک شما بهترین نسخه خودش باشد باید از مغز و ذهن او مراقب کنید و به کودک خود نیز این را بیاموزید. 

از به کار بردن صفات منفی برای فرزندتان بپرهیزید

هرگز از صفات منفی برای کودکان استفاده نکنید، زیرا این الفاظ برای آن ها درونی شده و آن ها شروع به باور کردن آن می کنند.. برای مثال نباید فرزند خود را خرابکار، دست و پا چلفتی، بدجنس و غیره خطاب کنید.

نظارت بر فرزندتان را فراموش نکنید

رشد بخشی از مغز انسان که مربوط به برنامه ریزی، کنترل تکانه ها و قضاوت کردن است، تا حدود 25 سالگی طول می کشد. در نتیجه مراقب از فرزندتان تا این سن لازم است. شما باید بدون دخالت کردن در کارهای او مراقبش باشید و بر کارهایش نظارت داشته باشید. لازم است بدانید او چه کار می کند و زمان خود را با چه کسانی می گذراند.

سلامت روانی فرزندتان را نادیده نگیرید

به طور متوسط 11 سال طول می کشد که بچه ها علائم بیماری روانی را بروز دهند، زیرا معمولا خانواده ها با علائم و نشانه های اختلال یا بیماری روحی مبارزه می کنند. نشانه های بیش فعالی، اضطراب، افسردگی که ممکن است در کودک ظهور کند نباید نادیده گرفته شود، زیرا مبارزه با این علائم یا نادیده گرفتن آن ها برای توانایی کودک در دوستی، موفقیت تحصیلی و زندگی تاثیرات منفی خواهد گذاشت. 

سلامت روانی خود را نادیده نگیرید

این نکته را به یاد داشته باشید که شما برای تربیت فرزند سالم باید خودتان نیز سلامت باشید، از خود مراقبت کنید تا بتوانید به بهترین نسخه خودتان و بهترین والدین برای فرزندتان تبدیل شوید. اگر شما دچار یک بیماری روحی و روانی مانند اختلال دوقطبی، افسردگی، وسواس و غیره هستید، می تواند روی فرزندتان نیز اثر منفی گذاشته و زندگی او خراب کند. پس بهتر است این مسائل را نادیده نگیرید، از خود مراقبت کرده و برای درمان اقدام کنید.

منبع : چه کار والدین باعث بیش ترین آسیب به کودکان می شود| نکات مهم تربیت فرزند

علل گرایش به ماریجوانا یا گل، عوامل اصلی را بشناسید

علل گرایش به ماریجوانا یا گل، عوامل اصلی را بشناسید

علل گرایش جوانان به گل یا ماریجوانا چی می باشد؟ بر اساس آمار مصرف ماریجوانا در میان جوانان روز به روز در حال افزایش می باشد و جوانان بسیاری درگیر این ماده مخدر می شوند. اما برای کاهش مصرف این ماده مخدر چه باید انجام داد؟ در ابتدا باید علل و گرایش جوانان را به مصرف مواد مخدر مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم از درگیر شدن آن ها با مواد جلوگیری کنید.

در ترک دادن افراد معتاد و درمان آن ها، آسیب شناسی و پیشگیری مقدم بر درمان می باشد. عواملی مانند وجود فرد معتاد در خانواده، فشارهای زندگی، اطرافیان و گروه همسالان در گرایش به ماریجوانا نقش بسیاری دارد.

در این مقاله به بررسی گرایش و تمایل افراد به سمت گل می پردازیم و در اگر زمینه اعتیاد نیاز به مشورت دارید می توانید از مشاوره ترک اعتیاد کمک بخواهید تا راهنمایی های لازم را انجام دهند.

علل گرایش به ماریجوانا، ماریجوانا یا گل چیست؟

ماریجوانا ماده مخدر گل تغییر یافته می باشد که از گیاه شاهدانه به دست می آید و خاصیت روان گردان دارد بسیاری از افراد فکر می کنند که این ماده اعتیاد آور نمی باشد در حالی که یکی از مرگ آور ترین مواد مخدر است. وابستگی جسمی به گل نسبت به مواد مخدر دیگر کمتر است اما وابستگی روانی شدیدی در فرد ایجاد می کند که احتمال ترک موفقیت آمیز را به شدت پایین می آورد.

در مصارف اولیه حالت های سرخوشی کاذبی در فرد به وجود می آید اما در مصرف های بعدی تنها به خاطر وابستگی شدید است که فرد به سمت آن کشیده می شود و مجبور به مصرف می شود به گونه ای که بدون مصرف ماریجوانا نمی تواند هیچ کاری را انجام دهد.

ماده ماریجوانا عوارض بسیاری دارد که برخی از آن ها را در زیر بیان می کنیم:

 • سرگیجه
 • تنفس کم عمق
 • چشم های قرمز و گشاد شدن مردمک چشم
 • دهان خشک
 • افزایش اشتها
 • واکنش کند
 • حس تحریک شده از زمان
 • تفکر تصادفی
 • پارانویا
 • اضطراب
 • افسردگی
 • فراموشی کوتاه مدت

علل گرایش به ماریجوانا یا گل: دلایل اصلی

به طور کلی باید دلایلی که باعث گرایش فرد به مواد مخدر مانند گل می شود مورد بررسی قرار گیرد که در اینجا به چند مورد از علل گرایش به گل یا ماریجوانا اشاره شده است:

 1. عدم داشتن اطلاعات کافی و صحیح

یکی از دلایل گرایش افراد به گل عدم داشتن اطلاعات کافی در مورد عوارض و آسیب های مواد مخدر و ماریجوانا بر روی روح و جسم می باشد. ماده ماریجوانا هم مانند دیگر مواد مخدر باعث وابستگی فرد شده و پس از مدتی دیگر نمی تواند وابستگی و اعتیاد خود را کنترل کند و به آن معتاد شده است، بسیاری از جوانان تصور می  کنند که ماری جوانا اعتیاد آور نمی باشد و کم خطر است و همین باور اشتباه باعث می شود تا به سمت مصرف آن بروند.

علاوه بر این در مدارس نوجوانان تصور می کنند که ماریجوانا باعث افزایش تمرکز آن ها می شود و با این نظریه برای خود مصرف ماریجوانا را موجه می کنند و آن را مورد استفاده قرار می دهند.

 1. وجود فرد معتاد در خانواده

افرادی که در خانواده آن ها فردی معتاد وجود دارد به احتمال بیشتری گرفتار مواد مخدر می شوند و همچنین یکی از زمینه های گرایش افراد به ماریجوانا کوتاهی والدین و شرایط نامناسب خانوادگی می باشد و در صورتی که نیازهای اساسی جوان در خانه تامین نشود در این صورت به بیرون از خانه و به مصرف مواد پناه می آورند.

علاوه بر این، خانواده هایی که خشک و سرد هستند و رفتار صحیحی با فرزندشان ندارند در این صورت فرزند به دلیل ارتباط ضعیف و ناکارآمد والدینش از آن ها ناامید می شود و به دنبال سرخوشی و لذت می رود و از موادی استفاده می کند که حس سرخوشی و لذت را در او به وجود آورد.

همچنین خانواده هایی که به طور مداوم در حال جر و بحث و دعوا می باشند و گاهی اوقات فرزندشان را مورد خشونت کلامی و فیزیکی قرار می دهند احتمال گرفتارشدن به مواد مخدر افزایش می یابد زیرا باید در خانواده نیاز های کودکان و نوجوانان مانند محبت، امنیت، تشویق، تایید، بازی آزاد، تحرک و تغذیه صحیح، دوست و همراه به طور طبیعی و صحیحی بر طرف شود.

 1. علل گرایش به گل، فشار و تشویق گروه همسالان

یکی از عوامل گرایش جوانان به سمت ماریجوانا دوستان  و همسالان مصرف کننده می باشند، زمانی که یک نفر ماریجوانا مصرف می کند و حالت های سرخوش و لذت اولیه را تجربه می کند آن را به دوستان خود پیشنهاد داده و از آن ها می خواهد ماریجوانا را مورد استفاده قرار دهند.

بسیاری از افرادی که معتاد شده اند به خاطر پیشنهادات وسوسه انگیز دوستان شان شروع به مصرف کرده اند و در دام اعتیاد قرار گرفته اند و همچنین گاهی اوقات گروهی از دوستان شرایطی را تعیین می کنند که مثلا همه افراد عضو در این گروه باید مواد مخدر مصرف کنند وگرنه داخل گروه پذیرفته نمی شوند و نوجوانانی که اعتماد به نفس کمی دارند برای این که در گروه دوستانشان پذیرفتع شوند هر کاری را انجام می دهند.

در این شرایط وظیفه والدین است تا از فرزندان خود محافظت کند و دوستان او را بشناسد و روش تربیتی صحیح و مناسبی را در نظر بگیرد تا آگاهی لازم را به فرزند خود بدهد.

 1. تبلیغات گسترده رسانه ای در مورد ماریجوانا

متاسفانه در بسیاری از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک تبلیغات گسترده ای در مورد مصرف ماریجوانا یا ماده مخدر گل انجام داده می شود و از این طریق جوانان ترغیب می شوند تا آن را مورد استفاده قرار دهند.

تبلیغات رسانه ای به گونه ای است که تصویر ماریجوانا که به شکل برگ است بر روی لیوان، کلاه و لباس فرد چاپ می شود و آن را منتشر می کنند و از طریق تبلیغات رسانه ای و به واسطه عکس و فیلم های خارج کشور به طور ناخودآگاه بر روی ذهن فرد تاثیر می گذارند و آن ها را به مصرف مواد مخدر ترغیب می کنند.

در بسیاری از افراد خاصیت نشاط بخشی و عوارض زودگذر آن ها پررنگ تر می کنند و افراد را جذب مواد مخدر کرده در حالی که به آسیب های آن اشاره ای نمی کنند.

 1. علل گرایش به ماریجوانا یا گل: نقش عوامل دیگر

دلایل دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود فرد ماریجوانا را مورد استفاده قرار دهد  و گاه برای فرار از مشکلات به سمت مواد مخدر می روند که در زیر نمونه هایی از این علل را بیان می کنیم:

 • افسردگی
 • خشم
 • ناامیدی
 • فشارهای روانی زندگی روزمره
 • مشکلات روحی و روانی
 • محل سکونت نامناسب
 • اعتماد به نفس پایین افراد
 • دسترسی راحت به گل
 • ریسک پذیری بالای افراد
 • عدم توانایی در حل مشکلات

افرادی که به دنبال سرخوشی هستند نیز از ماریجوانا استفاده می کنند اما سرخوشی تنها به اولین مصرف آن ها مربوط می شود و در دفعه های بعدی خبری از سرخوشی نیست و فقط وابستگی روانی و فیزیکی را به همراه خواهد داشت در صورتی که احساس کردید که نوجوان شما مصرف کننده مواد مخدر می باشند یا تمایل به مصرف دارند می توانید از روانشناس کمک بگیرید.

نقش خدمات روانشناسی در ترک گل یا ماریجوانا

بر اساس مطالبی که بیان شد ماریجوانا بیش از وابستگی جسمی باعث وابستگی روانی می شود و بسیاری از افراد معتقدند که چون وابستگی جسمی آن کم است به راحتی و هر موقع که دوست داشتند می توانند آن را کنار بگذارند در صورتی که این افراد زمانی که بخواهند ترک کنند بارها با مشکلاتی در ترک رو به رو شده اند و به سمت مصرف مواد مخدر دیگری گرایش پیدا کرده اند.

در صورتی که قصد دارید این ماده را ترک کنید از یک فرد متخصص کمک بگیرید و در این خصوص روانشناس به شما کمک می کند تا بر وابستگی روانی خود غلبه کنید و ترک موفقیت آمیزی داشته باشید و از طرف  دیگر والدین برای این که بخواهند از اعتیاد فرزندان جلوگیری کنند می توانند از روانشناس کمک بخواهند تا راهکارهای اصولی و صحیح و علمی را در اختیار آن ها قرار دهند و در این زمینه به آن ها کمک کنند.

مراکز مشاوره به صورت تلفنی و حضوری پاسخگو شما می باشد و راهکارهای صحیح را در اختیارتان قرار می دهند.

منبع : علل گرایش به ماریجوانا یا گل، عوامل اصلی را بشناسید

بهترین برخورد با کودکان پرخاشگر و زورگو

اگر فرزند شما به کودکان دیگر چه از نظر جسمی و چه از نظر عاطفی صدمه می ‎زند و این کار را مدام و مکرر انجام می دهد، باید گفت کودک شما جزو کودکان پرخاشگر است. پرخاشگری و زورگویی فرزندان یکی از مشکلات بزرگ والدین است که رفتار و برخورد مناسب با این گونه کودکان باعث می شود رفتار پرخاشگرایانه آن ها کاهش یافته و آن ها بتوانند در آینده با هم سالان خود، بدون رفتارهای پرخاشگرانه همراه شوند.

 اکثر کودکان در مراحلی از رشد خود، ممکن است هم سن و سال های خود را اذیت کنند، اما زورگویی و پرخاشگری مقوله ای فراتر از این است. در این قسمت از مشاورانه به بررسی این مساله خواهیم پرداخت.

علائم رفتاری کودکان زورگو

علائم رفتاری کودکان پرخاشگر عبارتند از:

 • کودکان دیگر را مکرر و مدام اذیت می کنند.
 • اجازه ی شرکت در بازی ها و فعالیت های خودشان را به کودکان دیگر نمی دهند و آن ها را نادیده می گیرند.
 • در مورد کودکان دیگر بدگویی می کنند و رازهای آن ها را فاش می نمایند.
 • بچه های دیگر را با اسم های زشت و ناپسند صدا می کنند.
 • به زور اسباب بازی بچه های دیگر را از آن ها می گیرند و یا کسی دیگر را به این کار تشویق می کنند.
 • در مورد کودکان دیگر به صورت تهاجمی و منفی صحبت می کنند.
 • در وسایل آن ها پول، اسباب بازی و یا چیزهایی که متعلق به او نیست پیدا می شود.

البته داشتن این علائم به صورت صد در صد نشان دهنده زورگویی یا پرخاشگری فرزند شما نیست؛ اما بهتر است اگر این علائم را در او می بینید برای فهمیدن حقایق با معلم او صحبت کنید.

تشخیص پرخاشگری فرزندان

اگر فرزند با کودکان دیگر و هم سن و سالانش با زور و پرخاش رفتار کند، احتمالا دوستان، معلم و یا والدین دیگر کودکان که از این موضوع باخبر شده اند شما را در جریان قرار خواهند داد.

درمان پرخاشگری کودکان

کار مهمی که شما باید در این رابطه انجام دهید، این است که با فرزند خود صحبت کرده و در مورد اشتباهش به او تذکر بدهید. این گفت و گو باید در کمال آرامش و خونسردی باشد تا اثر بخشی آن نیز بیشتر شود؛ اما در عین حال رفتار و گفتار شما باید قاطعانه باشد تا او کاملا متوجه شود که شما خواستار تغییر این رفتار او هستید.

 اقدامات دیگری که شما به عنوان والدین باید انجام شوید در ادامه آورده شده است.

 • به فرزند خود توضیح دهید که زورگویی چیست؟ در مورد رفتار و کارهای اشتباهی که انجام داده است با او حرف بزنید و علت انجام دادن این رفتارها را از او بپرسید. باید کاملا به حرف های او گوش بدهید و او را به هیچ وجه سرزنش نکنید.
 • با کودک خود صحبت کنید و برایش توضیح دهید که زورگویی او چه تاثیری روی کودکان دیگر دارد. برای مثال به او بگویید ” فکر می ‎کنی که آن کودک چه حس داشته است ؟” یا ” آیا دوست داری کسی با تو این رفتارها را داشته باشد؟ “
 • باید مراقب استفاده کودکتان از اینترنت و گوشی هوشمند باشید و بر آن نظارت داشته باشید.
 • باید به کودک خود قاطعانه بفهمانید که خواستار ترک این رفتارهای او هستید و اگر این اعمال زورگویانه اش را ادامه دهد با او برخورد خواهید کرد و برایش تنبیه در نظر می گیرید. برای مثال به او بگویید در صورت تکرار این رفتار، اجازه استفاده از موبایل خود را نخواهد داشت، یا هزینه های مربوط به اینترنت او را پرداخت نخواهید کرد. همچنین اگر فرزند شما برای برادر یا خواهر خود زورگویی می کند، باید با روش های تنبیهی مناسب او را تنبیه کنید.
 • شما باید مهربانی و با عطوفت رفتار کردن با دیگران را به فرزند خود یاد بدهید و به او بفهمانید که نباید به خاطر مسائل نژادی، مذهبی، اقتصادی و غیره کسی را مسخره کند.
 • گاهی اوقات کودکان به خاطرضعف در مهارت های اجتماعی دست به رفتارهای پرخاشگرانه و اعمال زورگویانه می زنند. برای مثال وقتی نمی توانند از پس یک کار بر بیایند یا توانایی حل درست مساله ای را ندارند، زورگویی می کنند. در نتیجه باید به کودک کمک کرد تا مهارت های اجتماعی و ارتباطی خود با هم سالان خود را تقویت کند تا اینگونه رفتار خشونت آمیز او نیز برطرف شود.

رفتارهای لازم برای تغییر رفتار زورگویی در مدرسه

در مورد پرخاشگری فرزندتان در مدرسه، بسیار مهم است که با با مدیر و معلمش برای پیدا کردن راهکارهای مناسب جهت تغییر این رفتار کودک، صحبت کنید. شما باید در مورد این رفتار فرزند خود با مسئولین مدرسه مشورت کرده و از آن ها راهنمایی بخواهید و با مسئولین مدرسه به طور مرتب، برای مطلع شدن از وضعیت رفتاری فرزندتان در ارتباط باشید.

علت بروز رفتار زورگویی در کودکان

شناسایی دلایلی که باعث بروز این رفتار در فرزند شما می شود، به پیدا کردن راه کار عملی و مناسب برای تغییر این رفتار کمک بسیاری می کند. 

باید این مساله را بفهمید که آیا ممکن است، فرزند شما مورد زورگویی سایر افراد اطراف خود قرار گرفته باشد؟ زیرا، دلیل اینکه بعضی از کودکان با هم سن و سالان خود، با زورگویی و پرخاش رفتار می کنند این است که خودشان مورد زورگویی کسِ دیگری قرار گرفته اند. پس لازم است در مورد این موضوع با کودک خود صحبت کرده و از این وقوع یا عدم وقوع این اتفاق مطلع شوید. 

یکی از دلایل دیگری که ممکن است باعث ایجاد این رفتار در کودکان شود، این است که آن ها می خواهند با این رفتار، خود را از زورگویی دیگران در امان نگه دارند. پس لازم است با مدرسه یا مربی باشگاه او صحبت کرده و در مورد چگونگی رفتار کودک خود از آن ها سوال بپرسید.

باید بررسی کنید که آیا فرزندتان در خانه و یا فضای مجازی هم رفتاری زورگویانه دارد یا خیر. بعضی کودکان به دلیل دیده شدن و مورد توجه دیگران قرار گرفتن دست به رفتارهای خشونت آمیز می زنند. این اتفاق به خاطر کمبود اعتماد به نفس در کودکان ایجاد می شود.

باید بررسی کنید که آیا فرزندتان بخاطر رفتار زورگویانه اش مورد تشویق قرار می گیرد؟ گاهی اوقات نظرات مثبت در مورد رفتارهای زورگویانه و خشونت آمیز باعث می شود کودک به انجام این رفتار تشویق شود. 

اگر با وجود اینکه شما قبلا راه کارهای مناسب را در مورد کودک خود به کار گرفته اید، فرزندتان باز هم رفتار پرخاشگری خود را تکرار می کند، نیاز است که اقدامات جدی تری برای جلوگیری از این رفتار او انجام گیرد. اگر رفتار خشونت آمیز او در مدرسه و یا باشگاه اتفاق می‎افتد، همکاری با مدرسه و باشگاه برای مقابله با این رفتارِ کودکتان کمک زیادی خواهد کرد.

می توانید به کودکان کارهایی را یاد دهید که به جای زورگویی می تواند انجام دهد، همچنین باید از او بخواهید که برای کسانی که با آن ها بدرفتاری کرده نامه عذرخواهی بنویسد.

کمک گرفتن از مشاور

ممکن است برای جلوگیری از بروز رفتارهای پرخاشگرانه و زورگویانه کودکتان، به کمک گرفتن از یک مشاور نیاز داشته باشید. اگر فرزند شما در عزت نفس، اعتماد به نفس و خویشتن داری در هنگام عصبانیت دچار مشکل باشد، صحبت کردن با یک مشاور می تواند بسیار کمک کننده باشد. اگر فرزندتان در مدرسه زورگویی می کنند، ممکن است مسئولین مدرسه او را به مشاور مدرسه یا شخص دیگری ارجاع دهند. 

یکی از مسائلی که باید به فرزند خود آموزش دهید، همدلی و احترام به هم نوع است. بهترین روش برای یاد دادن این کار، الگو بودن برای فرزندتان است. شما با داشتن رفتار خوب و مثبت همراه با همدلی و احترام به دیگران، این ویژگی های خوب را در فرزند خود ایجاد و تقویت کنید.

باید به رفتارهای خود نیز توجه کنید، زیرا معمولا کودکانی که در خانه مورد خشم و آزار و تنبیه فیزیکی قرار می گیرند، تمایل بیشتری به انجام رفتارهای خشونت آمیز پیدا می کنند. در نتیجه باید شما در هنگام خشم و عصبانیت خود را کنترل کنید تا از رفتارهای خشونت آمیز، داد زدن و از این قبیل رفتارها جلوگیری شود و بتوانید با خونسردی و آرامش با فرزند خود رفتار کنید.

یکی از راه هایی که در جلوگیری و رفع رفتار پرخاشگرانه بسیار کمک کننده خواهد بود، تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس او است. شما می توانید او را به انجام فعالیت های مثبت و خوب تشویق کنید، فعالیت هایی از قبیل هنری، ورزشی، موسیقی و یا هر چیزی که کودک شما به آن علاقه مند است؛ با انجام این کار اعتماد به نفس فرزند شما افزایش پیدا می کند.

برای تقویت عزت نفس فرزندتان نیز باید او را مورد توجه و محبت خود قرار دهید. معمولا کودکانی که مورد بی مهری و بی توجهی والدین خود قرار دارند، احساس بی ارزشی کرده و در نتیجه به اعمال زور و رفتارهای خشونت آمیز روی می آورند. در حالی که کودکانی که از توجه و محبت کافی از طرف والدین برخوردار هستند معمولا این کم تر به سمت این گونه رفتارها کشیده می شوند.

یاد دادن نظم و انضباط نیز در جلوگیری از بروز رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان موثر است. داشتن نظم و انضباط به معنی تقویت رفتارهای خوب و برطرف کردن رفتار و اعمال نادرست می باشد.

یکی از موارد مهم دیگری که باید به فرزند خود آموزش دهید این است که در اگر در بعضی مواقع در شرایطی قرار می گیرد که با فردی اختلاف نظر دارد، بهتر است آرامش خود را حفظ کرده و موضوع را در خونسردی کامل و به دور از اعمال زور و خشونت حل کند. این آموزش، باعث می شود کودک شما توانایی مدیریت شرایط بحرانی را به دست آورد. 

منبع : بهترین برخورد با کودکان پرخاشگر و زورگو 

علائم و نشانه های اعتیاد به شیره، عوارض اعتیاد به شیره

علائم و نشانه های اعتیاد به شیره، عوارض اعتیاد به شیره

آیا در مورد علائم و نشانه های اعتیاد به شیره آگاهی دارید؟ آیا روش های تشخیص اعتیاد به شیره را می شناسید؟ شیره یک نوع مواد مخدر می باشد که از جوشاندن سوخته تریاک خالص و صاف کردن آن به دست می آید، این ماده نسبت به دیگر مشتقات تریاک از خلوص بیشتری برخوردار می باشد و باعث می شود علائم و عوارض اعتیاد به تریاک شدید تر و ترک آن نسبت به ترک تریاک دشوارتر باشد.

در صورتی که در مورد ماهیت شیره و نشانه های آن اطلاع داشته باشید می توانید اعتیاد عزیزان تان را تشخیص دهید و هر چه سریع تر گامی در جهت درمان بردارید.

اعتیاد به شیره، شیره تریاک چیست؟

شیره تریاک به جوشاندن و صاف کردن تریاک و تریاک سوخته به دست می آید، و در این ماده میزان کدئین و مورفین نسبت تریاک بیشتر می باشد و به همین دلیل اثرات شیره تریاک نسبت به تریاک بیشتر است اما از نظر زمانی تاثیرات آن کوتاه تر می باشد، شیره تریاک به صورت تدخینی ( کشیدنی) و خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از مصرف شیره، خماری آن نسبت به سایر مواد مخدر بیشتر نشان داده می شود و اعتیاد بیشتری را ایجاد می کند، افرادی که می خواهند مصرف شیره را از خانواده شان مخفی نگه دارند به صورت خوراکی آن را مورد استفاده قرار می دهند، مصرف کنندگان شیره برای از بین رفتن آثار مصرف، برخلاف تریاک از  مواد غذایی که طبع سردی دارند استفاده می کنند.

طرز تهیه شیره تریاک

شیره تریاک از ترکیب شدن تریاک و سوخته تریاک به دست می آید، مرغوب بودن شیره تریاک با توجه به ترکیب مواد سازنده اش مشخص می شود، مرغوب ترین نوع تریاک آن است که سوخته تریاک در نسبت ۳ و تریاک با نسبت ۱ با یکدیگر ترکیب شوند و این دو ماده ترکیب شده را در آن داغ حل کرده و بر روی حرارت قرار می گیرند سپس ماده ای که از صافی رد می شود را به طور مجدد در حرارت قرار می دهند تا ماده ای سفت به دست آید که ماده حاصله شیره تریاک می گویند.

شیره تریاک نسبت به تریاک از مورفین بیشتری برخوردار می باشد و به همین دلیل علائم مصرف آن با شدت بیشتری نشان داده می شود و فرد بسیار سریع تر درگیر اعتیاد خواهد شد.

علائم و عوارض اعتیاد به شیره

امروزه با استفاده از تست های اعتیاد به مواد مخدی می توان اعتیاد به مواد را تشخیص داد، البته تست های اعتیاد از جمله تست اعتیاد به شیره احتمال خطا در آن وجود دارد و روش هایی برای منفی نشان دادن تست هست و به همین دلیل باید تست با دقت بیشتری انجام شود، عوارض اعتیاد به شیره با توجه به نحوه مصرف آن متفاوت می باشد که در این مقاله عوارض روش تدخینی و خوراکی بیان شده است.

 1. اعتیاد به شیره، علائم و عوارض مصرف شیره تریاک به روش تدخینی

در اعتیاد تدخینی به شیره، علائم و عوارض مختلفی وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

 • تیره شدن رنگ پوست به ویژه در ناحیه لب
 • ابتلا به بیماری های تنفسی مانند عفونت و تنگی نفس
 • مشکلات گوارشی مانند تهوع، استفراغ، یبوست و کاهش وزن در فرد معتاد
 • خواب آلودگی همیشگی و در عین حال بی خوابی شبانه
 • کاهش میل و قدرت جنسی و بر هم خوردن نظم در چرخه قاعدگی در زنان
 • ضعف در سیستم ایمنی و دچار شدن به انواع بیماری ها
 • آسیب به کبد از علائم اعتیاد به شیره
 • خراب شدن دندان ها
 • بروز علائم افسردگی نظیر از دست دادن علاقه نسبت به چیز هایی که پیش تر مورد علاقه فرد بوده، گوشه گیری، کمبود انرژی و غیره.
 • کاهش احساس مسئولیت نسبت به ابعاد مختلف زندگی

در صورتی که مصرف شیره ادامه داشته باشد مانند سایر مواد مخدر لذت اولیه را تجربه نمی کند، زیرا بدن نسبت به اثرات آن تحمل پیدا می کند و فرد برای این که به حالت قبلی و رفع خماری برسد باید میزان مصرف شیره را افزایش دهد.

 1. علائم و عوارض مصرف شیره تریاک به روش خوراکی

اعتیاد خوراکی به شیره نسبت به روش تدخینی از عوارض شدیدتری برخوردار می باشد، علاوه بر موارد ذکر شده که در روش های تدخینی بیان شده است عوارضی دیگری در روش خوراکی نشان داده می شود که در زیر آن را ذکر می کنیم:

 • فرد با مصرف شیره و تریاک باعث انسداد در رگ های قلب می شود و احتمال بروز سکته را افزایش می دهد.
 • احتمال مسمومیت در روش های خوراکی بیشتر از روش های تدخینی می باشد.
 • گاهی ممکن است فرد در زمان خواب دچار تشنج شود و یا احساس خفگی داشته باشد.

مسمومیت در اثر مصرف شیره تریاک

شیره تریاک در اثر مصرف بیش از حد باعث به وجود آمدن مسمومیت می شود، مسمومیت در صورتی که به خاطر دارو و یا مواد شیمیایی باشد می تواند برای فرد بسیار خطرناک و آسیب زا باشد و به همین دلیل لازم است در صورتی که اوردوز و مسمومیت به وجود می آید برای درمان اقداماتی صورت گیرد و هنگامی که علائم و نشانه های زیر در فرد معتاد دیده شود باید سریع تر به اورژانس مراجعه کرد:

 • دل درد بسیار شدید
 • لرزیدن زیاد بدن
 • حالت تهوع و استفراغ
 • رنگ پریدگی بسیار محسوس
 • سردرد
 • طعم فلز در دهان
 • ضعیف شدن عضلات
 • یبوست شدید و طولانی
 • تشنج و بیهوشی

مسمومیت که در اثر تریاک به وجود می آید به خاطر ماده سرب در مواد مخدر می باشد. در صورتی که مسمومیت بسیار خفیف باشد برای رفع و درمان آن از میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین C استفاده می کند اما در صورتی که مسمومیت شدید باشد لازم است از درمان های پزشکی و دارویی استفاده کند.

ترک اعتیاد به شیره

برای ترک اعتیاد به شیره روش های مختلف و متنوعی وجود دارد، سم زدایی و کنار گذاشتن ماده مصرفی اولین قدم برای ترک اعتیاد می باشد، زمانی که شیره تریاک کنار گذاشته شود ۱۲ تا ۲۱ روز خماری دارد باید توجه داشته باشد که سم زدایی بدن از ماده مصرفی به معنی ترک کامل اعتیاد نمی باشد و برای ترک آن باید درمان وضعیت روانی فرد صورت گیرد، زیرا اعتیاد یک بیماری مغزی می باشد و در صورتی که به مسائل روانی در ترک پرداخته نشود احتمال بازگشت دوباره و لغزش وجود دارد.

در نظر داشته باشد که خانواده در ترک اعتیاد اهمیت بسیاری دارند و در صورتی که از فرد بیمار حمایت کنند و برای ترک همکاری نمایند نتایج بهتری حاصل خواهد شد، به همین منظور توصیه می شود که در کنار جلسات مشاوره فردی در درمان اعتیاد از مشاور خانواده کمک گرفته شود از جمله رایج ترین روش های ترک اعتیاد به شیره می توان به ترک تدریجی، درمان دارویی و ترک به روش UROD اشاره کرد، هم چنین به این امر توجه داشته باشید که ترکیب هر یک از این روش ها در صورتی که با مشاوره روانشناسی ترکیب شود میزان بازدهی بیشتری خواهد داشت.

مراکز ترک اعتیاد

در اعتیاد مانند هر مشکل دیگری برای ترک آن باید از متخصص کمک گرفته شود، مراکز مختلفی می تواند در ترک اعتیاد به شما کمک کند اولین مرکزی که از قدیم به ذهن فرد معتاد و خانواده او می رسد کمپ های ترک اعتیاد هستند که به استفاده از روش های اجباری و بد رفتاری با مبتلایان به اعتیاد شهرت دارند.

اما این روش ها در بسیاری از موارد وضعیت روانی بیمار را نادیده می گیرند و باعث می شوند که اعتیاد در بلند مدت شدت یابد، بهترین روش برای درمان اعتیاد تماس با متخصص و مراجعه به مراکز تخصصی مشاوره ترک اعتیاد و یا کلینیک های ترک اعتیاد می باشد.

مرکز مشاوره روانشناسی ستاره ایرانیان

امروزه بسیاری از خدمات درمانی مانند ترک اعتیاد به شیره به صورت سرپایی صورت می گیرد  و برای ترک آن نیازی به حضور مداوم فرد نمی باشد و افراد برای راحتی می توانند ترک اعتیادشان را با استفاده از مشاوره تلفنی انجام دهند، مرکز مشاوره ستاره ایرانیان به صورت تلفنی و حضوری خدماتی را ارائه می دهد و فرایند ترک در این حوزه باید تحت نظر بهترین متخصصان صورت گیرد.

منبع : علائم و نشانه های اعتیاد به شیره، عوارض اعتیاد به شیره