مرکز مشاوره خانواده منطقه 1 تهران

16 ویژگی های یک شریک زندگی خوب که باید بدانید

یکی از مسائل مهم در زندگی مشترک پیدا کردن همسر خوب و مناسب است، این مسئله دغدغه بسیاری از زوجین می باشد. در این مقاله به ویژگی همسر خوب پرداخته شده است.

داشتن یک همراه، یاور و به طور کلی یک شریک زندگی خوب می تواند تضمین کننده خوشبختی فرد در تمام طول زندگی شود. چه کسی است که بتواند منکر اهمیت یک شریک زندگی خوب در زندگی شود، بسیاری از افرادی که می بینیم از ازدواج کردن ابراز پشیمانی می کنند و از برقراری ارتباط عاطفی فراری هستند، یا تجربه انتخاب های اشتباه داشته اند یا اینکه تصور اشتباهی از زندگی مشترک و رابطه عاطفی دارند.

ویژگی های همسر آینده

 اگر که شما بتوانید در انتخاب شریک زندگی خود دقت کنید و توانایی انتخاب فردی مناسب را داشته باشید نه تنها هیچگاه در زندگی از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد بلکه با این انتخاب راه رسیدن به اهداف و همینطور داشتن احساس خوشبختی را برای خودتان هموار می کنید. در ادامه سعی کرده ایم به ویژگی هایی یک شریک زندگی خوب می تواند داشته باشد بپردازیم.

1. رفتارهای بالغانه

اگر شما بخواهید شخصی را به عنوان شریک زندگی تان انتخاب کنید مهمترین چیزی که باید به آن توجه کنید بالغ بودن آن است. اینکه فرد درک درستی از دنیای فعلی، اجتماع، خانواده، همسر و غیره داشته باشد، اهداف مشخصی داشته باشد، اهل کار کردن باشد، صاحب نظر و تاثیر گذار باشد و به طور کلی مسیر زندگی مشخصی داشته باشد. فردی که از خود رفتارهای نابالغانه ای نشان دهد و هنگام صحبت کردن با او نتوانید متوجه اهداف او شوید و فرد طوری رفتار کند که گویی خودش نداند از زندگی چه می خواهد و رویا پردازی های غیر منطقی داشته باشد به طوری که رویاهای او فاصله زیادی با واقعیت داشته باشد، فرد مناسبی برای زندگی نیست.

2. عدم وجود رفتارهای متناقض

اینکه فرد در هر شرایطی رفتار یکسانی با شما و اطرافیان خود داشته باشد بسیار مهم است. متاسفانه برخی از افراد شخصیتی نمایشی و رفتاری متناقض از خود بروز می دهند، برخی رفتار اجتماعی مناسبی دارند ولی در خانواده رفتارهای چندان مناسبی از خود بروز نمی دهند. فردی که در جمع به شما احترام می گذارد و به شما محبت می کند اما در خلوتتان محبت و احترام را از شما دریغ می کند فرد مناسبی برای ازدواج نیست. فردی که در اجتماع رفتار مناسبی دارد اما با خانواده و دوستان نزدیک خود به درستی رفتار نمی کند نمی تواند گزینه مناسبی برای ازدواج باشد. بنابراین اگر رفتار متناقضی را از فرد مقابل تان مشاهده کردید در انتخاب خود بیشتر دقت کنید.

3. انتقاد پذیر بودن از خصوصیات شوهر نمونه

برخی از افراد به شدت نسبت به انتقاد شنیدن گارد می گیرند و به هیچ عنوان حاضر به پذیرش اشتباهات خود نیستند. واقعیت این است که هیچ فردی کامل نیست و هرکس ممکن است رفتارهایی داشته باشد که این رفتارها از نظر دیگران ناخوشایند باشند، داشتن خطا و اشتباه در برخی از جنبه ها هیچ اشکالی ندارد چیزی که مسئله ساز است این است که فرد نتواند انتقاد های دیگران را بپذیرد و حاضر به اصلاح رفتارهای خود نباشد. افراد خودشیفته چنین شخصیتی دارند، اینگونه افراد به شدت خود را خاص می دانند و معتقدند که هیچ رفتار نادرستی ندارند، حتی اگر در خلوت خود به این نتیجه برسند که رفتارشان اشتباه است هیچگاه حاضر نیستند آن را به زبان بیاورند به همین دلیل همیشه حق به جانب رفتار می کنند.

4. دیگران را قضاوت نمی کند

قضاوت کردن دیگران و پیشداوری در مورد آن ها خصوصیتی است که می تواند تاثیر بسیار منفی روی زندگی مشترک بگذارد. اگر که فرد مقابل تان مدام در حال قضاوت کردن دیگران است و مدام از دیگران بدگویی و غیبت می کند نمی تواند فرد مناسبی برای شما باشد، چون این فرد در زندگی آینده نیز می تواند به راحتی به شما تهمت بزند و سر کوچکترین مسئله ای شما را قضاوت کند.

5. به قول و قرارهای خود متعهد است از ویژگی های مثبت همسر

فردی که نسبت به قول و قرارهای خود در زمینه های مختلف متعهد باشد می تواند به قول و قرارهایی که با شما گذاشته است نیز پایبند باشد و برعکس آن نیز امکانپذیر است. اگر طرف مقابل شما مدام به دیگران بدقولی می کند، چک های عقب افتاده دارد، سر موقع در محل کارش حضور پیدا نمی کند و به طور کلی به تعهدات خود بی اهمیت است نمی تواند فرد مناسبی برای زندگی با شما باشد.

6. به رابطه دو جانبه اعتقاد دارد

فردی که مناسب زندگی مشترک باشد به رابطه دو جانبه اعتقاد دارد. او مدام بر مرد بودن یا زن بودن خود تاکید نمی کند، مرد مناسب زندگی مشترک این اعتقاد را ندارد که مرد باید حرف اول و آخر را بزند و زنی که مناسب زندگی مشترک باشد این اعتقاد را ندارد که مرد تحت هر شرایطی باید خود را به آب و آتش بزند تا نیازهای مالی همسرش را برطرف کند، مرد و زن مناسب زندگی مشترک معتقدند که همه چیز در زندگی مشترک دو جانبه است و این که یک نفر فدای دیگری شود را نمی پذیرند، آن ها به اهداف و تلاش مشترک معتقدند و به نیازهای یکدیگر اهمیت می دهند.

7. به استقلال و حریم خصوصی شما احترام می گذارد

اینکه شما با شروع یکرابطه عاطفی و زندگی مشترکتصمیم می گیرید که در همه زمینه ها با یکدیگر مشترک باشید و مسیر مشترکی را طی کنید کاملا درست است اما شروع زندگی مشترک به این معنی نیست که فرد دیگر حق این را ندارد که حریم خصوصی اش حفظ شود. افراد به استقلال نیاز دارند و کنترل شدن بیش از حد توسط همسر، خانواده یا هر کسی دیگر برای هیچکس خوشایند نیست. فردی که مدام شما را چک می کند، به احساس نیاز شما به استقلالتان اهمیت نمی دهد و معتقد است که شما هیچگونه رابطه ای خارج از رابطه زناشویی خود و با دوستان خود نمی توانید داشته باشید نمی تواند گزینه مناسبی برای ازدواج باشد.

8. رفتارهای وابسته از خود بروز نمی دهد

شاید در برخورد اول فردی که به شدت به شما ابراز وابستگی می کند احساس امنیت و عشق و دوست داشتن را در شما ایجاد کند و احساس کنید که فردی را پیدا کرده اید که عاشقانه شما را می پرستد اما فردی که به صورتی رفتار می کند که انگار وابستگی شدیدی به شما دارد، مدام از این حرف می زند که در صورت نبود شما می میرد و خودکشی می کند و به طور کلی فردی که دارای شخصیت ضعیفی است و توان زندگی مستقل و بحران مدیریت را ندارد نمی تواند فرد مناسبی برای زندگی مشترک باشد.

9.انعطاف پذیر است از خصوصیات شوهر نمونه

فرد انعطاف پذیر فردی است که در عین حال که زندگی اش را طبق نظم و اصول خاصی پیش می برد می تواند در مواقع حساس از موضع خود پایین بیاید و خود را با شرایط وفق دهد، به عنوان مثال فردی که عادت دارد همیشه راس ساعت مشخصی بخوابد اما به علت بروز مشکلی مجبور است از خواب خود بگذرد و در چنین شرایطی داد و بیداد راه نمی اندازد و بدخلقی نمی کند می تواند گزینه مناسبی باشد، یا فردی که به تفریح خاصی علاقه ندارد اما وقتی می بیند که همسرش آن تفریح خاص می پسندد به علایق همسرش احترام می گذارد و می تواند به خاطر همسرش حاضر به تجربه آن تفریح شود فرد انعطاف پذیری است. 

انعطاف پذیری فاکتور بسیار مهمی است که نبود آن می تواند زندگی را به کام افراد تلخ کند، بنابراین در انتخاب شریک زندگی خود به این مورد بسیار توجه کنید.

10. به حل مشکلات و اختلافات بین فردی تان اهمیت می دهد و اهل گفت و گو است

یک شریک زندگی خوب به حل مشکلات بین فردی و گفت و گو در مورد آن ها اهمیت می دهد. اگر که فرد مورد نظر شما مدام از گفت و گو طفره می رود و مشکلات را حل نشده رها می کند نمی تواند فرد مناسبی برای زندگی با شما باشد.

11. به شما احترام می گذارد

احترام گذاشتن تحت هر شرایطی فاکتور مهمی است که نباید از آن غافل شوید. فردی که به شما احترام می گذارد در هنگام عصبانیت نیز احترام شما را نگه می دارد و مراقب کلام و بیان خود است. افرادی که در مواقع تنش زا بی احترامی می کنند و اهمیتی به شخصیت طرف مقابل شان نمی دهند می توانند احساس بدی را در طرف مقابل شان به وجود بیاورند و به مرور باعث دلسردی فرد مقابل شان شوند.

12. اهداف مشترکی با شما دارد

همانطور که از عنوان زندگی مشترک پیدا است با شروع آن زن و شوهر مسیر مشترکی را شروع می کنند. فردی که در هنگام برنامه ریزی برای آینده تنها به اهداف شخصی خود توجه می کند و در هنگام برنامه ریزی برای اهداف خود به زندگی مشترک و روند آن توجهی نمی کند فرد خودخواهی است و نمی تواند قابل اعتماد باشد.

13. حمایت گر است

حمایت گر بودن تنها مختص به مرد نیست. حمایت گر بودن یک ویژگی الزامی در زن و مرد برای شروع زندگی مشترک است. این حمایت می تواند هم اقتصادی باشد و هم معنوی، اگر طرف مقابل تان در مواقع بحرانی رفتارهای حمایت گرانه ای از خود بروز می دهد و تمام تلاشش را برای کاهش فشار بر روی شما به کار می برد می تواند فرد مناسبی برای ازدواج باشد.

14. با شما صادق است از ویژگی های مثبت همسر

صادق بودن اهمیت زیادی در حفظ و پایداری رابطه عاطفی سالم و موفق دارد. اگر فرد مقابل شما مدام از گفتن حقیقت طفره می رود و رفتارهای مبهمی از خود بروز می دهد به طوری که شما هیچگاه نمی توانید متوجه رفتارها و روند زندگی او شوید، باید در انتخابتان دقت بیشتری به کار ببرید.

15. به علایق شما اهمیت می دهد

هر چقدر هم که شما به یکدیگر شبیه باشید در هر حال ممکن است در برخی از زمینه ها علایق و سلایق متفاوتی داشته باشید. فردی که مناسب زندگی مشترک با شما باشد به علایق شما احترام می گذارد و هیچگاه سعی نمی کند نظر خودش را به شما تحمیل کند، او معنی تفاوت و احترام به تفاوت های فردی را خوب می فهمد و تمام تلاشش را برای اهمیت دادن به علایق شما به کار می گیرد.

16. در عین حال که مستقل است، به خانواده خود و شما احترام می گذارد

اگر فرد مقابل شما با خانواده خود رفتار نامناسب و توام با بی احترامی دارد و گاها در صحبت هایش به خانوده شما بی احترامی می کند قطعا در زندگی آینده نیز به شما بی احترامی می کند، بنابراین سعی کنید نسبت به این مسئله نیز اهمیت بدهید و تصور نکنید که شما از دیگر افراد جدا هستید، فردی که اهل بی احترامی باشد به هر فردی در هر جایگاهی می تواند بی احترامی کند.

منبع : 16 ویژگی های یک شریک زندگی خوب که باید بدانید 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالات متداول

1 -