کمک به الکلی | درمان کسی که اعتیاد به الکل

برای کمک به الکلی چه باید کرد؟ آیا کسی که دوستش دارید اعتیاد به الکل دارد؟ مقابله با سوء مصرف الکل یا اعتیاد به الکل یکی از عزیزان می تواند برای اعضای خانواده دردناک و مشکل ساز باشد، اما در این مقاله راه هایی ذکر شده است که می تواند به شما کمک کند.

چگونه اعتیاد به الکل بر خانواده و دوستان تأثیر می گذارد؟

سوء مصرف الکل و اعتیاد نه تنها بر فرد مصرف کننده الکل تأثیر می گذارد بلکه بر خانواده و عزیزان آن ها نیز تأثیر گذار است. تماشای اعتیاد به الکل یک دوست یا یکی از اعضای خانواده می تواند به همان اندازه که ناراحت کننده باشد، دردناک باشد.

ممکن است با مشاهده مشروبات الکلی و بدتر شدن رابطه تان توسط عزیزتان احساسات ناراحت کننده زیادی از جمله شرم، ترس، عصبانیت و سرزنش را از خود بروز دهید. ترک اعتیاد ممکن است آنقدر سخت و طولانی مدت باشد که نادیده گرفتن عزیزتان و تظاهر به اینکه هیچ مشکلی وجود ندارد آسان تر به نظر برسد.

اما انکار اعتیاد در دراز مدت فقط باعث آسیب بیشتر به شما، عزیزتان و بقیه اعضای خانواده‌ خواهد شد.

مهم است که به یاد داشته باشید که در ترک اعتیاد تنها نیستید. اعتیاد به الکل و مصرف الکل از هر طبقه اجتماعی، نژاد، پیشینه و فرهنگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

صبر، عشق و حمایت شما می تواند نقش مهمی در بهبودی طولانی مدت او داشته باشد. با این دستورالعمل‌ها، می‌توانید درد و رنج عزیزانتان را کاهش دهید، سلامت روانی و رفاه خود را حفظ کنید و آرامش را به رابطه و زندگی خانوادگی خود بازگردانید.

کمک به کسی که اعتیاد الکلی دارد

نیاز دارید با کسی صحبت کنید؟

شماره تماس جهت رزرو وقت مشاوره ازدواج مرکز مشاوره ستاره ۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲و ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰  به وسیله موبایل از طریق شماره های ۰۹۰۳۵۶۷۳۰۵۰و ۰۹۱۰۸۳۴۷۵۹۷امکان پذیر است.

شناخت علائم اعتیاد

برای بسیاری از مردم، مصرف الکل، بخش عادی از زندگی شان شده است. در بیشتر کشورها، لذت بردن از مصرف نوشیدنی های الکلی برای بزرگسالان قانونی و از نظر اجتماعی قابل قبول است.

اما از آنجایی که اثرات الکل از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است، تشخیص اینکه چه زمانی یکی از عزیزان به نوشیدنی های الکلی اعتیاد پیدا کرده است، همیشه آسان نیست. هیچ معیار مشخصی وجود ندارد که نشان دهد فردی دارای اختلال مصرف الکل است.

در این دوران سخت همه‌گیری کورونا در جهان، رکود اقتصادی و بیکاری بالا، بسیاری از مردم بیشتر از قبل برای کاهش استرس، مشروب می‌نوشند.

در حالی که با توجه به این شرایط درک آن آسان است، اما نگرانی و عوارض آن را کم نمی کند. مصرف الکل برای دوری از استرس یا مشکلات خلقی، ممکن است نشآن های از این باشد که نوشیدن الکل توسط یکی از عزیزان شما به اعتیاد تبدیل شده است.

نشانه های اعتیاد به نوشیدنی های الکلی

 • به طور مرتب از مسئولیت های خود در خانه، محل کار یا مدرسه شانه خالی کند، زیرا آن ها در حال نوشیدن الکل هستند.
 • اغلب بیش از حد مشروب می نوشند.
 • در مورد میزان مصرف الکل دروغ بگوید یا سعی کند آن را از شما مخفی کند.
 • در هنگام مصرف الکل حالت توهم به آن ها دست می دهد و نمی توانند به یاد بیاورند که در هنگام مستی چه گفته یا انجام داده اند.
 • حتی زمانی هم که مصرف الکل باعث ایجاد اختلال در روابط با شما یا دیگران شده باز به نوشیدن ادامه می دهند.
 • از الکل برای درمان یک مشکل سلامت روانی مانند اضطراب، افسردگی یا اختلال دوقطبی استفاده می کنند.

اگر علائم هشداردهنده‌ای که ذکر شد را در فرد مورد نظرتان مشاهده و تشخیص داید که معتاد به الکل است.

اولین قدم برای کمک به او این است که اطلاعات خود را در مورد اعتیاد و سوء مصرف الکل افزایش دهید. وقتی در مورد انواع مختلف درمان و خودیاری تحقیق کردید، آماده خواهید بود که با همسر خود در مورد اعتیادش به الکل صحبت کنید و حمایت مورد نیاز را به او ارائه دهید.

چگونه با کسی در مورد اعتیادش به الکل صحبت کنیم؟

صحبت کردن با فرد معتاد در مورد نوشیدن الکل کار آسانی نیست. ممکن است اگر نگرانی‌های خود را مطرح کنید، آن شخص عصبانی شود و حالت تدافعی بگیرد و شروع به سرزنش‌کردن یا انکار مشکل خود ‌شود. در واقع، همه اینها واکنش های رایج هستند. اما این دلیلی برای دوری از بیان کردن مشکل نیست.

سکوت باعث تشدید اعتیاد می شود

هرچند باید در مورد نگرانی های خود صادق باشید، اما باید بدانید که نمی توانید کسی را مجبور به ترک مصرف الکل کنید. باید به خاطر داشته باشید هر چقدر هم که شما بخواهید  و تماشای مصرف الکل عزیزتان شما را آزار دهد، تا زمانی که خود فرد قصد ترک نداشته باشد نمی توانید او را مجبور به ترک الکل کنید، انتخاب با اوست.

با این حال، کاری که می توانید انجام دهید این است که به آن ها اقداماتی برای حل مشکلشان ارائه دهید مانند: تماس تلفنی برای مشاوره، صحبت با پزشک یا مشاور، ورود به جلسات درمان یا رفتن به یک جلسه گروهی.

نکاتی برای صحبت در مورد سوء مصرف الکل

چیزهایی که می تواند در این مکالمه به شما کمک کند:

 • زمانی را انتخاب کنید که عزیزتان مشروب نمی‌نوشد و شما هم آرام و متمرکز هستید. مکانی را انتخاب کنید که ساکت و خصوصی باشد و در آن فرد مزاحمی وجود نداشته باشد
 • برای جلوگیری از حواس‌پرتی، تلفن و سایر دستگاه‌های خود را خاموش کنید.
 • نگرانی های خود را با دقت بیان کنید. به عزیزانتان در مورد نگرانی هایی که در مورد نوشیدن الکل او دارید و تأثیرات آن بر سلامتی، روابط شما و خانواده به طور کلی صحبت کنید.
 • سعی کنید بی طرف بمانید و دلسوز باشید نه اینکه رفتار عزیزتان را قضاوت کنید یا سعی کنید او را شرمنده کنید.
 • فرد مورد علاقه خود را تشویق کنید تا دلایل سوء مصرف الکل را مطرح کند. آیا برای کاهش استرس، بی حوصلگی یا فرار از تنهایی و برطرف کردن اضطرب الکل می نوشد؟ بسیاری از عوامل مختلف می‌توانند در نوشیدن آن ها نقش داشته باشند، اما برای بهبودی بهترفرد مورد علاقه‌تان باید به دلایل زمینه‌ای رسیدگی شود.
 • اگر ترجیح می دهید به تنهایی این کار را انجام ندهید، یک جلسه خانوادگی را در نظر بگیرید. همه باید با هدف بهبودی حضور پیدا کنند، نه اینکه این را فرصتی برای قضاوت، متهم کردن یا تخلیه خشم خود نسبت به فرد مبتلا بدانند.

چیزهایی که باید از آن ها دوری کرد:

 • با یک واکنش منفی از فرد مورد نظرتان سریع جا نزنید. ممکن است چندین جلسه لازم باشد تا یک مکالمه واقعی با عزیزانتان در مورد اعتیادش شروع شود. باید انتظار عقب نشینی و انکار را از او داشته باشید. به فرد زمان بدهید تا با نگرانی های شما کنار بیاید و خودش مشکل را ببیند.
 • برای تهدید، تنبیه یا نصیحت تلاش نکنید. از رفتارهای تندآمیزی که فقط احساس گناه و اعتیاد مصرف‌کننده الکل را افزایش می دهد، دوری کنید.
 • بر اشتباهات فرد مورد نظرتان سرپوش نگذارید و رفتار او را توجیه نکنید. تلاش برای انجام مسئولیت‌هایشان، فقط از پیامدهای منفی مصرف الکل آن ها جلوگیری می‌کند و می‌تواند تصمیم آن ها را برای ترک کردن به تأخیر بیندازد.
 • خودتان را سرزنش نکنید زیرا شما مقصر مشکل اعتیاد همسر یا نامزدتان نیستید علاوه بر این مسئول رفتار او نیستید و نمی توانید کاری کنید که او تغییر کند.

عزیزانتان را به کمک گرفتن تشویق کنید

انتظار نداشته باشید که عزیزتان به تنهایی بر اعتیاد غلبه کند. حتی اگر برای ترک یا کاهش مصرف الکل نیازی به پزشک نداشته باشند، ولی به حمایت، راهنمایی و مهارت های مقابله ای جدید نیاز دارند.

به روش های زیر می توانید به عزیزتان در ترک اعتیاد به مشروبات الکلی کمک کنید:

 • پیشنهاد همراهی آن ها در قرار ملاقات های پزشک، جلسات گروهی یا جلسات مشاوره.
 • زمانی که با مشاوره تلفنی صحبت می کند به صحبت هایش گوش کنید. ( از او برای این کار اجازه بگیرید.)
 • تهیه یک برنامه مشخص برای آن ها، با جزییات تغییراتی که آن ها چگونه ایجاد خواهند کرد.

نقش شما با موافقت در خواست کمک همسرتان تمام نمی شود. بهبودی یک فرآیند مداوم است که نیاز به زمان و صبر دارد. کسی که سوء مصرف  الکل دارد، زمانی که مست نیست به طور جادویی تبدیل به فرد دیگری نمی شود. در واقع، آن ها با انبوهی از مشکلات جدید روبرو خواهند شد.

به همین دلیل باید راهکارهای جدیدی را برای زندگی بدون الکل پیدا کنند و همچنین باید در وهله اول با مشکلاتی که منجر به سوء مصرف الکل آن ها شده است، مقابله کنند. اما با حمایت و عشق مداوم شما، آن ها می توانند به آنجا برسند.

ترک یا کاهش مصرف

همه کسانی که زیاد الکل می نوشند، الکلی نیستند. با توجه به سطح مشکل عزیزان شما و توانایی کنترل آن ها بر نوشیدن الکل، ممکن است بتوانند به جای ترک کامل، مصرف الکل خود را کاهش دهند.

اگر هدف عزیزانتان کاهش نوشیدن الکل است، به او کمک کنید تا با تعیین محدودیت های جدید و پایبندی به آن محدودیت ها، بتواند مصرف خود را کاهش دهد.

به عنوان مثال، اگر عزیز شما حداقل دو روز در هفته متعهد شود که اصلا مشروب ننوشد، در عوض چه کاری انجام خواهد داد؟ در روزهایی که به خود اجازه نوشیدن الکل می‌دهد، چگونه به محدودیت‌ها پایبند خواهند بود؟

به فرد مورد علاقه خود کمک کنید تا اهداف مصرف الکل خود را بنویسد و اصولی برای پایبندی به آن ها طراحی کند. اینها می تواند شامل عدم نوشیدن الکل در خانه، استراحت بین نوشیدنی ها، دوری  از تأثیرات بد و دنبال کردن علایق جدید و حضور در گروه های اجتماعی باشد.

گزینه های درمانی

بهترین گزینه درمانی برای عزیزان شما تا حد زیادی به عمق اعتیاد الکل، ثبات وضعیت زندگی و سایر مشکلات سلامتی آن ها بستگی دارد. اگر نمی توانید در مورد درمان تصمیم بگیرید بهتر است که با مشاور در این مورد صحبت کنید.

پزشک مراقبت های اولیه یا پزشک عمومی عزیز شما می تواند الگوهای مصرف الکل ، سلامت کلی و هر گونه اختلال همزمان را ارزیابی کند و درمان را ارائه دهد. در صورت لزوم، پزشک حتی ممکن است داروهای تایید شده وابسته به الکل را برای درمان تجویز کند.

شرکت در یک برنامه ۱۲ مرحله ای یا سایر گروه های حمایتی یکی از رایج ترین گزینه های درمانی برای سوء مصرف الکل و اعتیاد است. جلسات و گروه های مشابه این امکان را به فرد می دهد که با دیگرانی که با مشکلات مشابه روبرو هستند، ملاقات کند.

علاوه بر کاهش احساس تنهایی، فرد معتاد می تواند برای ترک توصیه هایی دریافت کند و خود را در برابر دیگرانی که از نزدیک متوجه مقابله آن ها می شوند، رها کند. مطالعات نشان می دهد که ارتباط اجتماعی توسط این گروه ها به فرد کمک می کند تا در توانایی خود برای ترک الکل اعتماد به نفس ایجاد کند و از متانت او حمایت کند.

درمان های رفتاری شامل جلسات درمانی فردی، گروهی و خانواده است. این جلسات می تواند به فرد کمک کند که به علل اصلی مصرف الکل خود را پی ببرد ، روابط آسیب دیده را ترمیم کند و مهارت هایی را برای متوقف کردن یا کاهش نوشیدن الکل یاد بگیرد و این که چگونه با محرک های نوشیدن که باعث عود آن ها می شود، مقابله کند.

مراکز درمانی مسکونی یا “بازپروری” درمان فشرده ای را برای ترک سوء مصرف یا اعتیاد به الکل ارائه می دهند. همسر شما به مدت ۳۰ تا ۹۰ روز در یک مرکز ویژه اقامت دارد و درمان هایی مانند سم زدایی، درمان و دارو دریافت می کند.

حمایت از بهبودی عزیزتان

بهبودی از اعتیاد به الکل می تواند یک جاده پر دست انداز باشد. حدود نیمی از افرادی که برای اولین بار درمان سوء مصرف الکل را تکمیل می کنند، الکل را ترک می کنند، در حالی که نیمی دیگر عود می کنند و در مقطعی به اعتیاد خود برمی گردند.

معمولاً افراد برای رسیدن به بهبودی کامل بیش از یک بار نیاز به درمان دارند. این بدان معناست که هنگام حمایت از بهبودی عزیزتان به صبر زیادی نیاز خواهید داشت.

همسر خود را تشویق کنید تا علایق جدید را پرورش دهد. زمانی که فردی زمان زیادی را صرف نوشیدن الکل (و بهبودی پس از نوشیدن) می کند، ترک یا کم کردن آن می تواند حفره بزرگی در زندگی او ایجاد کند.

فرد مورد علاقه خود را تشویق کنید تا سرگرمی ها و علایق جدیدی را جایگزین نوشیدن الکل کند. به دنبال چیزهایی برود که باعث پیشرفت زندگی آن ها شود، مانند شرکت در کلاس برای یادگیری چیزهای جدید. گذراندن وقت در طبیعت، پیاده روی، مسافرت یا ماهیگیری؛ داوطلبانه وقت خود را برای هدفی که برای آن ها مهم است، اختصاص دهند.

شروع به ورزش؛ پیوستن به یک باشگاه سرگرمی؛ یا دنبال کردن هنر با نقاشی، نوشتن، یا بازدید از موزه ها.

فعالیت های اجتماعی را که در آن ها مصرف الکل ممنوع است، پیشنهاد دهید. اگر نمی توانید همسر خود را از موقعیت هایی که الکل وجود دارد دور کنید، می توانید با همراهیش او را از نوشیدن الکل دور  کنید. زمانی که با هم وقت می گذرانید، سعی کنید فعالیت هایی را پیشنهاد دهید که فاقد الکل است.

به نامزد خود کمک کنید تا مشکلاتی را که باعث اعتیاد او به الکل شده است برطرف کند. برای مثال، اگر او به دلیل کسالت، اضطراب یا تنهایی مشروب خورده است، این مشکلات پس از هوشیاری همچنان وجود خواهند داشت. فرد را تشویق کنید تا راه های سالم تری برای کنار آمدن با مشکلات زندگی و رهایی از شکست ها پیدا کند.

زمانی که عواقب نوشیدن الکل را از فرد پنهان می کنید، در واقع به او کمکی  نکرده اید. هنگامی که شغل خود را از دست می دهند یا به دلیل نوشیدن مشروبات الکلی دچار مشکل قانونی می شوند، ممکن است بطری ها را دور بریزید، مسئولیت آن ها را بر عهده می گیرید، یا کمک مالی کنید که تمام این موارد اشتباه است.

کمک به آن ها به معنای مسئول دانستن فرد برای رفتار خود و اجازه دادن به آن ها برای حفظ منزلتشان است.

به آن ها کمک کنید راه های سالم تری برای مقابله با استرس پیدا کنند. ایجاد یک تغییر اساسی در زندگی با ترک یا کاهش مصرف الکل می تواند استرس ایجاد کند. به طور مشابه، مصرف زیاد الکل اغلب وسیله ای ناسالم برای مدیریت استرس است.

شما می توانید با تشویق به ورزش کردن ، اعتماد به دیگران، مدیتیشن، یا سایر روش های آرامش بخش ، به فرد مورد علاقه خود کمک کنید تا راه های سالم تری برای کاهش استرس خود بیابد.

برای عود آماده باشید اما خودتان را سرزنش نکنید. به فرد مورد علاقه خود کمک کنید تا برنامه ریزی کند که چگونه از محرک های نوشیدن دوری کرده، با هوس های الکلی مقابله کند، و در موقعیت های اجتماعی که فشار برای مصرف الکل وجود دارد کنار بیاید.

می‌توانید به عزیزتان کمک کنید تا راه‌هایی برای پرت کردن حواس خود در هنگام بروز هوس پیدا کند،  مثلاً با تماس گرفتن، پیاده‌روی، یا از بین بردن اشتیاق به الکل،  در نهایت فقط اینها مسئول متانت او هستند. شکست در بهبودی رایج است. اگر عزیزتان عود را تجربه می کند تقصیر شما نیست.

تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که فرد را تشویق کنید تا دوباره برای ترک الکل متعهد شود و در تلاش مجدد از او حمایت کنید.

کمک به نوجوانی که الکل مصرف می کند

نوجوانان امروزی زودتر و بیشتر از همیشه الکل را تجربه می کنند. آن ها نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض نوشیدن الکل هستند و آسیب پذیرتر می باشند. این ممکن است به این دلیل باشد که مرکز لذت مغز نوجوان قبل از توانایی آن ها برای تصمیم گیری درست بالغ می شود.

با این حال، دلیل نوشیدن آن ها هر چه که باشد، سوء مصرف الکل می تواند اثرات ماندگاری برای سلامتی نوجوانان داشته باشد و اغلب منجر به افزایش رفتارهای پرخطر، مانند رانندگی در هنگام اختلال یا داشتن رابطه جنسی خلاف عرف و شرع.

به عنوان والدین یا قیم، اگر متوجه شوید که فرزندتان در حال مصرف الکل است، طبیعی است که احساس ترس، عصبانیت یا سردرگمی کنید. اما مهم است که به یاد داشته باشید که شما هنوز هم تأثیر زیادی بر انتخاب های فرزندتان دارید، به خصوص در دوران پیش از نوجوانی و اوایل نوجوانی.

هنگام رویارویی با نوجوان خود آرام باشید و فقط زمانی این کار را انجام دهید که همه هوشیار هستند. نگرانی های خود را توضیح دهید و بیان کنید که نگرانی شما به دلیل عشقی است که به او دارید. مهم این است که نوجوان شما احساس کند که او را حمایت می کنید.

فعالیت نوجوان خود را زیر نظر داشته باشید. آگاه باشید که نوجوان شما کجا می رود و با چه کسانی معاشرت می کند. الکل را از خانه خود بردارید و به طور منظم مخفیگاه های احتمالی الکل را بررسی کنید. به نوجوان خود توضیح دهید که فقدان حریم خصوصی که تجربه می کند، نتیجه گرفتار شدن در مصرف الکل است.

با فرزندتان در مورد مسائل اساسی صحبت کنید. بسیاری از نوجوانان برای رهایی از استرس، مقابله با فشارهای مدرسه، خود درمانی مسائل مربوط به سلامت روان یا مقابله با تغییرات عمده زندگی، مانند نقل مکان یا طلاق، به الکل روی می آورند. با فرزندتان در مورد آنچه در زندگی او می گذرد صحبت کنید.

قوانین و عواقب را وضع کنید. نوجوان شما باید درک کند که نوشیدن الکل عواقب خاصی دارد. اما تهدیدهای توخالی نکنید یا قوانینی را تعیین نکنید که نتوانید آن ها را اجرا کنید.

به هیچ عنوان در حضور او به سمت مشروبات الکلی نروید و اجازه ندهید که همسرتان هم این کار را بکند.

سایر علایق و فعالیت های اجتماعی را تشویق کنید. نوجوان خود را در معرض سرگرمی ها و فعالیت های سالم مانند ورزش های گروهی، پیشاهنگی ها و باشگاه های بعد از مدرسه قرار دهید تا از مصرف الکل جلوگیری کنید.

از دیگران کمک بگیرید شما مجبور نیستید به تنهایی پیش بروید. سعی کنید از مربی ورزشی، پزشک خانواده، درمانگر یا مشاور کمک بگیرید.

از خودتان مراقبت کنید

رویارویی با مصرف الکل یکی از عزیزان می تواند خطرات سنگینی بر سلامت، دیدگاه و رفاه شما وارد کند. این مهم است که ایمن بمانید، مراقب سلامتی خود باشید و حمایت لازم را دریافت کنید.

سعی نکنید به تنهایی با این موضوع روبرو شوید. داشتن افرادی که بتوانید صادقانه با آن ها در مورد آنچه در حال گذراندن هستید صحبت کنید بسیار مهم است. به دوستان قابل اعتماد، یک گروه پشتیبانی، افراد جامعه مذهبی خود یا درمانگر خود مراجعه کنید.

گوش دادن به دیگرانی که با مشکلات مشابه شما روبرو هستند می‌تواند به عنوان منبع فوق‌العاده‌ای از آرامش و حمایت باشد و به شما کمک کند تا ابزارهای جدیدی برای مقابله ایجاد کنید.

از نیازهای خود غافل نشوید. اجازه ندهید رفتار عزیزتان سلامت و شادی شما را مختل کند. زمانی را در روز برای استراحت، حفظ سلامتی خود و انجام کارهایی که از آن لذت می برید، برنامه ریزی کنید.

بهبودی عزیز شما می تواند یک فرآیند طولانی باشد، بنابراین باید تعادل را در زندگی خود حفظ کنید. با کار، قرار ملاقات ها و برنامه های اجتماعی همراه باشید.

مرزها را تعیین کنید. به همان اندازه که فرد مبتلا به الکل را دوست دارید و تماشای مبارزه او با اعتیادش می تواند ناراحت کننده باشد، اقدامات زیادی می توانید انجام دهید. شما نمی توانید شبانه روز بر رفتار آن ها نظارت داشته باشید، همه تصمیمات آن ها را به جای آن ها بگیرید یا اجازه دهید مشکلات آن ها زندگی شما را مختل کند.

شما درمانگر یا مربی درمان همسرتان نیستید، بنابراین سعی نکنید این مسئولیت ها را به عهده بگیرید. برای جلوگیری از افت شغلی، محدودیت‌های واضحی برای کارهایی که می‌توانید انجام دهید تعیین کنید و در مورد قوانین انعطاف پذیری نشان ندهید.

استرس را مدیریت کنید. نگرانی و استرس در مورد عزیزتان می تواند بر ذهن و بدن شما تأثیر بگذارد، بنابراین راه هایی برای کاهش استرس بیابید .

درست غذا خوردن، ورزش منظم و خواب خوب همگی می توانند به کنترل استرس کمک کنند. همچنین می‌توانید یکی از مدیتیشن‌های صوتی راهنمای مشاورانه را امتحان کنید تا به شما کمک کند آرام و متمرکز بمانید.

منبع : کمک به الکلی | درمان کسی که اعتیاد به الکل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.