شناخت پیش از ازدواج| مشاوره قبل از ازدواج

برای این که ازدواج موفقی داشته باشید شناخت پیش از ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد، ازدواج انتخابی مهم در زندگی هر فردی می باشد زیرا تصمیم گیری حیاتی، کل زندگی فرد را دستخوش تغییر و تحول می کند، به طور معمول این تغییرات غیر قابل بازگشت می باشند.

 به همین دلیل دوره نامزدی و دوره شناخت قبل از ازدواج نقش بسیار تعیین کننده ای ایفا می کند و دوران بسیار مهمی می باشد و در آینده زندگی اثر می گذارد.

با شناخت قبل از ازدواج می توانید آینده زیبا و عشقی جاودان برای خودتان خلق کنید و دوره استثنایی و جذاب می باشد، هم چنین برای شناخت بهتر می توانید از مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید تا با آسودگی کامل در مسیر آغاز زندگی مشترک تان قدم بردارید، در این مقاله سعی می شود در مورد راه ها، زمان و موارد مورد اهمیت برای شناخت شریک آینده زندگی مطالبی بیان شود.

اهمیت شناخت پیش و قبل از ازدواج

شناخت پیش از ازدواج اهمیت بسیاری دارد و به تلاش برای شناختن ویژگی ها، خصوصیات و علایق طرفین ازدواج گفته می شود، در واقع قبل از ازدواج طرفین سعی می کنند تا پایه ی مشترکی در زندگی زناشویی شان پیدا کنند و از این که طرف مقابل شان در آینده رابطه عاطفی و زناشویی مناسبی خواهد داشت مطمئن شوند.

قبل از ازدواج بررسی مواردی مانند نقش خانواده، اختلافات فرهنگی در ازدواج و اختلافات طبقاتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

راه های شناخت پیش و قبل از ازدواج

شناخت قبل از ازدواج به روش های مختلفی صورت می گیرد و این شناخت بسته به نوع ازدواج دارد. در ازدواج سنتی طرفین در منزل در مورد مسائل کلیدی صحبت می کنند و در صورتی که خانواده ها معیارها را بپذیرند، وصلت انجام می شود، برخی از افراد مدتی را به دوستی می گذرانند تا به شناخت کافی برسند و بعد تصمیم به ازدواج می گیرند.

در این حالت آن ها به شناخت نسبتا عمیقی می رسند و در جلسات خواستگاری ممکن است صحبت های مهمی با یکدیگر نداشته باشند، برخی از این خانواده ها بین این دو مورد قرار دارند و سعی می کنند زمانی را برای ملاقات در خارج از منزل بگذارند و در مورد مسائل مهم با یکدیگر توافق می کنند و با روحیات یکدیگر آشنا می شوند.

پیش نیازهای شناخت پیش از ازدواج

هر فردی که قصد ازدواج دارد باید دارای ویژگی های خاصی باشد، این ویژگی ها باعث می شود تا امر شناخت ساده تر شود یکی از این ویژگی ها، صداقت می باشد، در صورتی که فرد در زندگی اش صداقت نداشته باشد و آدم راستگویی نباشد هیچ کدام از مراحل بعدی به خوبی پیش نخواهد رفت.

مهم ترین ویژگی پیش نیاز آمادگی برای ازدواج، خودآگاهی می باشد. پس باید معیارهایی که بر اساس آن می خواهید همسرتان را انتخاب کنید را بشناسید. در امر ازدواج باید خودتان را به خوبی بشناسید و ملاک های روشن و دقیقی برای ازدواج داشته باشید و انگیزه و هدف خودتان را برای ازدواج تعیین کنید در صورتی که فرد معیارهای روشنی برای ازدواج نداشته باشد و بدون هدف ازدواج کند نخواهد توانست فرایند ازدواج را با موفقیت طی نماید.

مسئولیت پذیری و تعهد از ویژگی های دیگری می باشد که فردی که قصد ازدواج دارد باید به آن ها توجه کند و در نهایت مواردی مانند توانایی ارتباط اجتماعی، مهارت حل مسئله و مدیریت هیجانات باعث می شوند تا فرایند شناخت آسان تر انجام گیرد و طرفین به خوبی با ویژگی های یکدیگر آشنا شوند.

مدت زمان شناخت پیش و قبل از ازدواج

مدت زمانی که برای شناخت طرف مقابل نیاز است به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد، عواملی مانند محدودیت های فرهنگی و آداب و رسوم خانوادگی شدیدا آن را تحت تاثیر قرار می دهد، به طور کلی بازه مناسب برای شناخت یک دوره شش ماهه می باشد البته باید نوع ارتباط در این شش ماه از نوع ارتباط هر روزه باشد به شکلی که  فرد در شرایط مختلف بتواند فرد مقابلش را ببیند و بسنجد. در صورتی که در دوره شناخت رابطه فرد به صورت عمیق نباشد و طرفین درگیر هیچ گونه تعارض و اختلافی نشوند ممکن است شناخت کامل و صحیحی از یکدیگر به دست نیاورند.

موارد دارای اهمیت برای شناخت پیش از ازدواج

بررسی برخی از مسائل قبل از ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار است. قبل از ازدواج مسائل بسیاری وجود دارد که باید مطرح شود و در مورد آن تصمیم گیری شود، بسیاری از افراد ممکن است علیرغم دوستی های قبل از ازدواج، به این طور مسائل توجه نکرده و یا از کنارشان به راحتی بگذرند.

در صورتی که افراد در مورد این مسائل به توافق نرسند در آینده در قالب اختلافات زناشویی این مسائل نشان داده می شود و ازدواج را با شکست رو به رو می کند در این شرایط به جای امید به تغییر همسر بعد از ازدواج باید قبل از ازدواج سوالات مناسبی را مطرح کنید تا با پاسخ به آن ها مانع از بروز مسائل پیچیده شوید. در این شرایط توصیه می شود به مسائل زیر توجه بفرمایید:

1. بررسی سرگرمی ها، تفریحات و علائق

سرگرمی و تفریح نقش بسیار مهمی در دور کردن استرس های زندگی دارد، پس این که چطور قرار است با یکدیگر وقت بگذارید از اهمیت بسیاری برخوردار است، در این شرایط باید سرگرمی های مشترک خانواده را مورد بررسی قرار دهید، هم چنین تعارضات سلیقه ای که در میان اعضای خانواده وجود دارد باید مورد بررسی قرار گیرد. و برای حل آن اقداماتی صورت گیرد.

2. کاوش کردن باورها و ارزش های دینی

یکی از مواردی که بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد سوال در مورد باورها و ارزش های اخلاقی فرد و خانواده او می باشد. به طور مثال مرزهای دوستی، تعریف دوستی، موارد قطع رابطه عاطفی با یک دوست شامل چه چیزهایی می شود؟ هم چنین نظر فرد را در مورد رابطه با جنس مخالف و حدود آن را مورد کاوش قرار دهید و در این خصوص بررسی های لازم صورت گیرد.

3. بررسی کردن میزان نیاز به پیشرفت

در مورد اهداف، رشد و پیشرفت های آینده و برنامه های احتمالی که فرد برای رسیدن به اهدافش در نظر گرفته است در نظر بگیرید و هم چنین بررسی کنید که برای او رشد کردن در چه حیطه هایی مهم است.

4. صحبت کردن در مورد میزان نیاز به عشق ورزی

مهم ترین مسئله ای که باید به آن توجه شود نظر فرد مقابل تان در مورد رابطه صمیمانه با همسر می باشد. سبک عشق ورزی او چه طور می باشد؟ زبان عشقش کدام است؟ به چه میزان عشق ورزی نیاز دارید؟ چه چیزهایی را به عنوان صمیمت در نظر می گیرید؟ هم چنین در مورد رابطه جنسی و باورهای اساسی آن جویا شوید و از محدودیت ها و پرهیزهایش بپرسید.

5. معرفی کردن اعضای خانواده |روش صحیح شناخت قبل ازدواج

در مورد خانواده اصلی خود صحبت کنید و به طور کامل به معرفی آن ها بپردازید و جایگاه هر کدام را بیان کنید، هم چنین در مورد شیوه های حل مسئله در خانواده تان، میزان استقلال و نزدیکی افراد خانواده به یکدیگر برای فرد مقابل توضیحاتی بدهید. درباره نقش خانواده در ازدواج نیز می توانید مطالعه داشته باشید. انتظارات و توقعاتی که از خانواده همسرتان دارید را مشخص کنید. 

در زندگی چه مرزهایی برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است؟ اگر اختلافی در میان شما پیش آمده است بهترین شیوه حل آن چه چیزی می باشد؟ در صورتی که مسائل و تعارضاتی با خانواده همسرتان دارید چطور آن را با همسرتان در میان بگذارید؟

6. شناخت پیش از ازدواج، موضع گیری مشخص در مورد مسائل مالی

در مورد مسائل مالی در خانواده به طور کاملا واضح توضیح دهید، و در مورد مسائلی مانند اهمیت پول و درآمد، برنامه ریزی برای جشن عروسی و مسکن آینده، سهم زن در تصمیم گیری در مورد مسائل مالی، اشتغال زن و غیره مسائلی هستند که نیاز به توافق طرفین دارند و باید در مورد این مسائل به طور واضح صحبت کنید.

7. مشخص شدن نقش زن و مرد در زندگی مشترک

وظایف زن و مرد در زندگی مشترک در صورتی که به درستی روشن شود فرایند زندگی مشترک را برای آن ها آسان تر می کند، بسیاری از اختلافات و مشکلاتی که به وجود می آید از عدم توافق بر سر همین مسئله به وجود می آید.

امروزه بسیاری از افراد نقش های جنسیتی سنتی را قبول ندارند، به همین دلیل زنان امروزه انتظار دارند تا همسرشان کارهای خانه را انجام دهد و مردان انتظار دارند تا همسرشان شاغل باشند و به کسب درآمد خانواده کمک کند.

اگر شما فردی هستید که به تقسیم وظایف زن و مرد به صورت سنتی باور دارید، در صورتی که با انتظارات امروزی رو به رو شوید با تعارض هایی مواجه خواهید شد به همین دلیل باید از قبل موضع خود را در این باره مشخص کنید و نظرات فرد مقابل را به طور کامل جویا شوید تا بعدا برای شما مشکلی ایجاد نشود.

8. تصمیم گیری در مورد فرزند و نقش هر یک از زوجین در تربیت او

در مورد فرزند آوری با یکدیگر به گفتگو بپردازید و تعداد ایده آل آن یا زمانی که برای بچه دار شدن مناسب می دانید را بگویید، در صورتی که صاحب فرزند شدید، نقش هر یک از زوجین را در مورد فرزند پروری و رشد او را به خوبی مشخص کنید.

بسیاری از زن و شوهرها قبل از تولد فرزندشان اختلاف کمی با یکدیگر دارند اما بزرگ شدن در خانواده هایی که سبک تربیتی متفاوت دارند باعث شده است که پس از فرزند آوری اختلافات خودش را بیشتر از گذشته نشان دهد، به همین دلیل سعی کنید در این خصوص اطلاعات بسیاری کسب کنید و اصول تربیتی مهم از دیدگاه فرد مقابل را مورد سنجش قرار دهید.

 باید در مورد فرزند پروری با همسرتان صحبت کنید و از خودتان بپرسید که تا چه حد می توانید با همسر آینده تان در تربیت فرزندان هماهنگ باشید و یک نوع سبک تربیتی را در نظر بگیرید؟

9. سوالاتی در رابطه با گذشته و روابط قبلی

در مورد گذشته و روابط قبلی به طور کامل کندوکاو نکنید، زیرا فرد احساس ناامنی می کند اما بهتر است به طور کلی در مورد سبک روابط قبلی فرد اطلاعاتی به دست آورید. در گذشته از چه افرادی خوشش می آمده است یا مورد خیانت قرار گرفته یا خیر. با این گونه سوالات متوجه می شوید که فرد از بند روابط قبلی خود رها شده یا خیر و این که فرد برای این که رابطه جدی داشته باشد چه معیارهایی را در نظر می گیرد و به چه چیزی توجه می کند.

10 سوالاتی در رابطه با عادت ها

در مورد عادت هایش از او بپرسید به نظر خودش چه عادت هایی دارد که خوب است و چه عادت هایی دارد که به نظر خودش منفی می باشد با این سوالات متوجه تفاوت های یکدیگر می شوید و می توانید به شناخت خوبی برسید.

11. سوالات مالی

در مورد دیدگاه فرد درباره مادیات، خرج کردن و پس انداز کردن سوالاتی را بپرسید، بسیار مهم است قبل از ازدواج در مورد خسیس بودن یا ولخرج بودن فرد اطلاعاتی را به دست آورید و بفهمید آیا فرد توانایی اداره زندگی مشترک را با بودجه خود دارد یا خیر.

12. سوالات جنسی| روش صحیح شناخت قبل ازدواج

شناخت جنسی از اهمیت بسیاری برخوردار است و در این خصوص باید قبل از ازدواج آگاهی به دست آورید، برای شناخت بهتر این مسئله می توانید از روانشناس کمک بگیرید تا اطلاعات صحیح در اختیار شما قرار دهد چرا که سوالات اشتباه باعث می شود مشکلات جدی در رابطه شما به وجود آید. هم چنین می توانید از مشاوره جنسی کمک بگیرید.

نقش جلسات مشاوره روانشناسی در شناخت پیش از ازدواج

امروزه کارشناسان سلامت روان بیش از هر چیزی به مشاوره قبل از ازدواج تاکید دارند اما در واقع شرکت کردن در این جلسات چه اهمیتی دارد و چه کمکی به شناخت پیش از ازدواج می کند؟ در این خصوص روانشناسان آموزش دیده در حوزه زناشویی و خانواده با استفاده از ابزارهایی مانند مصاحبه بالینی و پرسشنامه به شما کمک می کننند تا در مورد ویژگی های رفتاری پایدار خود و همسر آینده تان اطلاعاتی را به دست آورید و هم چنین به شما کمک می کنند تا با ویژگی های شخصیتی یکدیگر آشنا شوید و صفات اصلی شخصیت یکدیگر را بشناسید.

صفات شخصیتی هسته اصلی ویژگی های روانشناختی می باشند و این صفات به سختی قابل تغییر هستند و قبل از ازدواج باید در مورد آن ها آگاهی به دست آورید زیرا شناخت آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از افراد فکر می کنند که بعد از ازدواج به راحتی می توانند همسرشان را تغییر دهند در حالی که این مسائل به ظاهر ساده از مقاومت بالایی برای تغییر برخوردار است و به راحتی امکان پذیر نیست.

به همین دلیل باید این صفات شخصیتی را به خوبی بشناسید و از خود بپرسید تا چه حد می توانید با این ویژگی ها سازگار شوید و آن ها را بپذیرید.

هم چنین روانشناسان در جلسات مشاوره قبل از ازدواج میزان مهارت های ارتباطی شما را مورد سنجش قرار می دهند و سعی می کنند به ارتقا آن کمک کنند. در این جلسات شما می توانید در مورد توانایی های فرد مقابل در مورد مسائل عاطفی اطلاعاتی را کسب کنید و مسائل زندگی زناشویی را به طور واقعی تر ببینید و به چشم انداز واقع بینانه تری در مورد کیفیت زندگی زناشویی خود دست یابید.

نکات بسیار مهمی که باید در شناخت پیش از ازدواج مد نظر قرار دهید

بررسی برخی از موضوعات در جلسات معارفه و شناخت پیش از ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا آگاهی افراد در مورد این مسائل می تواند از به وجود آمدن مشکلات پس از ازدواج پیشگیری کرده و آسیب هایی مانند خیانت و طلاق را کاهش دهد به همین دلیل باید سعی کنید بررسی این موارد را در اولویت قرار دهید و به آن ها توجه کنید.

  • سبک زندگی فرد در دوران مجردی و نگاه او به روابط با جنس مخالف
  • کیفیت ارتباط فرد با سایر اعضای خانواده و میزان حمایتی که از جانب خانواده اش دریافت می کند.
  • میزان موفقیت فرد در به دست آوردن یک شخصیت مستقل در جنبه های مختلف مادی و روانشناختی.
  • بررسی الگوی رفتاری فرد در ابراز هیجانات خود و میزان سازگاری آن با شما.
  • بررسی نحوه کنترل خشم و نوع رفتار در زمان عصبانیت.
  • بررسی نحوه واکنش فرد به استرس های محیطی و مدیریت آن ها
  • نحوه مدیریت فشارهای شغلی و مسائل مرتبط با کار
  • بررسی اولویت های فرد مقابل در زندگی و جایگاه همسر در ذهن او.
  • بررسی سبک تربیتی تجربه شده در خانواده پدری و نظر فرد در مورد تربیت فرزندان.

به دست آوردن اطلاعات در مورد موارد بالا بسیار سخت و وقت گیر می باشد در این شرایط می توانید از مشاور قبل از ازدواج کمک بگیرید تا زودتر در مورد این مسائل به جواب برسید و جمع بندی بهتری در مورد آن داشته باشید.

سخن آخر

برای آن که زوجین به شناخت کامل برسند باید به طور کلی انتظارات و علایق خود در زندگی مشترک را بیان کنید. توجه داشته باشید مسائل جنسی یکی از پایه های اساسی هر زندگی مشترک می باشد. تمام عناوینی که در بالا بیان شد باید به صورت دو طرفه مورد بررسی قرار گیرد و دو طرف با یکدیگر گفتگو متقابلی داشته باشند.

هم چنین در مورد این موضوعات باید هر دو طرف نظرشان را بیان کنند تا به شناخت کاملی از یکدیگر برسند. با شرکت در جلسات مشاوره روانشناسی و با کمک مصاحبه بالینی تمام جوانب زندگی زوجین مورد بررسی قرار می گیرد و مهارت های لازم در این خصوص به آن ها آموزش داده می شود در این شرایط مدت زمان آشنایی زوجین به کوتاه ترین و با کیفیت ترین حد آن می رسد و برای زوجین بهتر خواهد بود.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

ازدواج یکی از مهم ترین مراحل و تصمیم گیری ها در زندگی هر فرد می باشد و باید زوجین قبل از ازدواج، شناخت صحیحی از یکدیگر داشته باشند و از افراد متخصص کمک بگیرند، بسیاری از افراد به دلیل مشکلاتی مانند کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی تمایلی به مشاوره حضوری ندارند و از دریافت مشاوره پشیمان می شوند.

در این خصوص مرکز مشاوره ستاره ایرانیان از کادری مجرب و متخصص تشکیل شده است که به صورت تلفنی پاسخ گو می باشد و می تواند در این زمینه به مردم کمک کند. و راهنمایی های لازم را در اختیار آن ها قرار دهد.

مشاوره تلفنی نسبت به مشاوره حضوری مناسب تر می باشد و هزینه کمتری پرداخت می شود و هم چنین مسائلی مانند رفت و آمد حذف می شود، کیفیت جلسات تلفنی بسیار بالا است و به هیچ عنوان پایین نمی آید و فرد می تواند کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرد در این خصوص مرکز مشاوره ستاره ایرانیان به حل مسائل و مشکلات می پردازد و در این راه یاری تان می کند.

منبع : شناخت پیش از ازدواج| مشاوره قبل از ازدواج 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالات متداول

1 -