ترس از ازدواج، علل اصلی + چند روش درمانی

ترس از ازدواج، علل اصلی + چند روش درمانی

 یکی از دلایلی که ازدواج جوانان را به تاخیر می اندازد ترس از ازدواج یا همان گاموفوبیا می باشد. ازدواج یکی از تصمیمات مهم زندگی می باشد که بر روی جنبه های مختلف زندگی تاثیرات بسیاری می گذارد و به همین دلیل باید در زمان درست و با انتخاب فرد مناسب صورت گیرد.

گاهی افراد به خاطر مسائلی مانند افزایش مسئولیت پذیری، مشکلات شخصیتی و یا داشتن تصورات غلط درباره ازدواج از آن هراس دارند، در این شرایط باید راهکارهای مناسبی را در پیش گیرید و از روانشناس کمک بگیرید تا بتوانید شرایط برای ازدواج را در خود فراهم کنند.

در ادامه این مقاله در مورد علل و روش های درمانی ترس از ازدواج مطالبی را بیان می کنیم هم چنین در این شرایط می توانید از مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید تا در کنار کاهش ترس از ازدواج، بهترین انتخاب را برای زندگی مشترک خود داشته باشید.

ترس از ازدواج، علل مختلف

ترسیدن از ازدواج از ترس های رایج در میان مردم به خصوص مردان می باشد، احتمال دارد فرد دچار شرطی سازی ترس شده باشد. در این شرایط فرد باید در جلسات مشاوره شرکت کند افراد به دلایل مختلفی مانند دلایل شخصی، مالی و اجتماعی از ازدواج می ترسند و در تصمیم گیری در امر ازدواج دچار شک و تردید شده و مشکلاتی برای آن ها به وجود می آید، در ادامه این مقاله به صورت دقیق تری علل گاموفوبیا را مورد بررسی قرار  می دهیم.

 1. احساس ناامنی

یکی از بزرگ ترین دلایلی که باعث ترس فرد از ازدواج می شود احساس ناامنی می باشد. ازدواج کردن همیشه آسان نمی باشد در واقع زوجین باید با مهارت های لازم برای ازدواج موفق آشنا باشند زیرا ازدواج، مسئولیت های زیادی را به دوش فرد اضافه می کند.

ازدواج کردن تنها به اشتراک گذاشتن احساسات و مسائل عاطفی نمی باشد بلکه فرد باید تمام تعلقات مادی و حقوقی، خانوادگی و شخصیتی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، گاموفوبیا یا ترس از ازدواج می تواند نشات گرفته از احساس ناامنی و آسیب پذیری در مورد هر یک از موارد گفته شده باشد.

 1. رویدادهای ناگوار مرتبط با ازدواج

گاموفوبیا ممکن است به خاطر رویدادهای ناگوار و ناخواسته ای که مربوط به ازدواج می شود به وجود آید و تصویر افراد را از ازدواج شمل می دهد این رویدادها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • طلاق والدین در کودکی
 • مشاهده چالش ها و مشکلات بسیار والدین در زندگی مشترک
 • شکست های عاطفی قبلی
 • شنیدن اعترافات والدین در مورد اشتباهاتشان در زمینه ازدواج
 1. افسردگی از دلایل ترس از ازدواج

احتمال دارد دلیل ترس از ازدواج و پذیرفتن مسئولیت سنگین آن به خاطر افسردگی باشد به همین دلیل باید علائم افسردگی در فرد مورد بررسی قرار گیرد، در این شرایط فرد ممکن است علاقه ی بسیاری به ازدواج داشته باشد اما به خاطر ترس و اضطرابی که دارد تصمیم گیری در امر ازدواج برای او دشوار باشد.

در شرایطی که فرد دچار افسردگی است عوامل دیگری مانند کمبود اعتماد به نفس، تصویر تحریف شده فرد از خود و عدم اطمینان از عملکرد جنسی حضور دارند که باعث ترس در فرد می شوند.

 1. داشتن شخصیت اجتنابی و درونگرا

افرادی که شخصیتی اجتنابی و یا درونگرا دارند قرار گرفتن در خانواده و روابط جدید برای آن سخت است و بهداشت جسمی و روانی آنان را تهدید خواهد کرد، در این شرایط فرد می ترسد که دیگران به او بی توجهی کنند و از جانب دیگران محبتی دریافت نکنند از این رو ازدواج کردن استرس و اضطراب آن ها را افزایش می دهد و ترس از ازدواج در آن ها به وجود می آید.

علائم مربوط به ترسیدن از ازدواج

ترسیدن زنان از ازدواج با ترسیدن مردان از ازدواج متفاوت می باشد، به طور کلی علائم اصلی که در زنان و مردان به وجود می آید شامل موارد زیر می باشد بنابراین باید توجه داشته باشید که فردی ممکن است تمام این علائم را داشته باشد و فردی دیگر تنها تعدادی از این ها را تجربه کند.

 • ترس بسیار شدید و غیر منطقی از ازدواج، به طوری که حتی فکر کردن در مورد ازدواج و یا مشاهده ازدواج دیگران می تواند ترس را در فرد ایجاد کند.
 • اجتناب کامل از ازدواج یا هر رویداد و بحث مربوط به آن
 • هنگام فکر کردن یا بحث کردن در مورد ازدواج، فرد دچار اضطراب و یا حملات پانیک می شود و احساساتی مانند خشم را تجربه می کند.
 • درک این مسئله که ترس غیر منطقی می باشد اما با این حال در کنترل این ترس ناتوان می باشد.
 • عزت نفس پایین
 • تجربه علائم جسمی مانند افزایش ضربان قلب، مشکلاتی در تنفس، حالت تهوع، سرگیجه، تعریق و ناراحتی های شکمی

ترس از ازدواج، روش های درمانی

با استفاده از روش های مختلف روان درمانی می توان گاموفوبیا را درمان کرد برای کاهش این ترس روش های درمانی موفقیت آمیزی در زیر بیان شده است:

 1. درمان شناختی، رفتاری

یکی از موثرترین روش های درمانی در درمان ترس از ازدواج، درمان شناختی رفتاری می باشد، گاموفوبیا می تواند با خاطرات و تجارب ناگواری در ارتباط باشد و در این شرایط درمانگر با درمانجو وارد گفت و گو می شود و سعی می کند تا افکار منفی و نادرستی که مرتبط به ازدواج است و در ذهن او ایجاد شده است را استخراج کند.

در واقع فردی که به گاموفوبیا دچار شده است تصاویر منفی از ازدواج در ذهن او وجود دارد که درمانگر با استفاده از گفت وگوی سالم و با استفاده از تکنیک های درمانی این افکار را با افکار مثبت جایگزین می کند.

 1. مواجهه درمانی

یکی دیگر از روش های درمانی برای گاموفوبیا، مواجهه درمانی می باشد، در مواجهه درمانی، درمانگر شرایطی مشابه با ازدواج را برای بیمار به وجود می آورد و یا بحثی جدی در مورد ازدواج ترتیب می دهد و در این شرایط درمانگر به فرد کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کند و ریلکس باشد.

روش مواجهه درمانی اگر به صورت منظم انجام شود باعث می شود تا درمان جو با شرایطی که مرتبط به ازدواج می باشد عادت کند و این توانایی را به دست آورد تا اضطراب ناشی از افکار مربوط به ازدواج را راحت تر تحمل کند و راحت تر بتوانند با این شرایط کنار بیاید و ترس از ازدواج در او کاهش یابد.

 1. خانواده درمانی

خانواده درمانی یکی از فاکتورهای مهم  در کل فرایند درمان می باشد در این روش درمانگر با سایر اعضای خانواده کار می کند و اطلاعات آن ها را در زمینه ترس فرد در خصوص ازدواج بالا می برد و آگاهی آن ها را افزایش می دهد، در واقع جلسات درمانی که به همراه خانواده برگزار می شود باعث می شود تا انگیزه مناسبی در فرد از طریق خانواده ایجاد شود بنابراین خانواده نقش حمایتی دارد، در این صورت روند درمان در فرد با سرعت بیشتری انجام می شود، این مساله می تواند کلیت روند درمان را ارتقا بخشد.

ترس از ازدواج، چه زمانی باید به متخصص مراجعه کنید؟

فردی که به گاموفوبیا مبتلا شده، از ازدواج می ترسد اما نسبت به آن بی علاقه نمی باشد و این ترس می تواند به موقعیتی جدی تبدیل شود، هم چنین این ترس بر روی روابط عاطفی فرد اثر می گذارد و به آن ها آسیب می زند و در مقابل انگیزه های ازدواج او قرار می گیرد.

زمانی که علائم مربوط به گاموفوبیا بیش از ۶ ماه در فرد باقی بماند و اختلالاتی در کیفیت زندگی او ایجاد کند در این صورت باید به متخصص و روانشناس مراجعه کرد تا مشکل فرد مورد بررسی قرار گیرد.

در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه ازدواج این امکان را برای شما فراهم می کنند تا بتوانید از خدمات آن ها به صورت حضوری و تلفنی بهره مند شوید، مرکز ستاره ایرانیان در این خصوص سابقه چندین ساله دارد و در زمینه های مختلف روانشناسی و مشاوره ازدواج این اطمینان را به شما می دهد که در کمترین زمان ممکن بهترین راهکارها را دریافت کنید و بر ترس خودتان غلبه کنید.

منبع: ترس از ازدواج، علل اصلی + چند روش درمانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.