درمان از طریق مشاوره خانواده

10 دلیل اصلی نیاز به مشاوره خانواده

خانواده عبارت از مهم ترین ارتباطی می باشد که انسان ها با یکدیگر دارند و مشاوره خانواده یک پل ارتباط است.

جامعه ها از طریق واحد های خانواده شکل می گیرند و بدون وجود داشتن ارتباط ما با یکدیگر و غریزه بیولوژیکی ما برای محافظت از خانواده خودمان، ممکن است که انسان ها همانند قبل رشد نکنند و پیشرفت نداشته باشند.

با این وجود، همه خانواده ها بدون هیچ نوع مشکل، استرس یا تضاد نمی باشند.

نکته کلیدی در داشتن و حفظ کردن یک واحد خانوادگی موفقی که همواره به سمت جلو حرکت می کند، عبارت از توانمند بودن برای شناخت و مشخص کردن نیاز های اعضای انفرادی و ایجاد توازن ما بین این نیاز ها و بهزیستی واحد خانواده می باشد.

درمان از طریق مشاوره خانواده

مشاوره خانواده یک حالت منحصر به فردی از درمان می باشد که می تواند از طریق تامین کردن نیازهای اعضای خانواده مفید واقع شود.

در صورتی که شما نسبت به مشاوره خانواده فکر می کنید، این مورد بر روی نیازهایی که شما دارید، دلالت خواهد داشت؛ با این وجود، در صورتی که شما نسبت به آن نامطمئن هستید، ده دلیل بیان شده در زیر بیان می کنند که چرا شما به مشاوره خانواده نیاز دارید و این روش در صورت مورد استفاده قرار دادن شدن، به چه نحوی می تواند شما را در یک مسیر درستی راهنمایی کند.

10 دلیل اصلی نیاز به مشاوره خانواده

خانواده ترکیب شده

یک خانواده زمانی ترکیب شده می باشد که دو واحد خانوادگی مجزا تصمیم بگیرند که به یک واحد خانواده تبدیل شوند. این مورد می تواند در زمانی صورت بگیرد که یک فرد همراه با دو فرزند، با یک شخص دیگری که یک فرزند دارد، ازدواج کند.

همچنین یک خانواده ترکیب شده زمانی می تواند صورت بگیرد که یک فرد بدون فرزند، با فرد دیگری ازدواج کند که دارای فرزند می باشد، یا در همان موقعیت، زوجین سرپرستی برادر (ها) یا خواهر (های) ناتنی خودشان را بر عهده داشته باشند.

سرپرستی این نوع خانواده ها سخت می باشد، به خصوص در زمانی که والدین دیگری از روابط قبلی وجود داشته باشند که همچنان در زندگی کودکان حضور دارند.

نقش ناپدری یا نامدری برای سرپرستی خانواده و ایجاد محدودیت ها و مرزها و در عین حال ایجاد یک واحد خانواده ای که در آن کل اعضای خانواده احساس کنند حرفشان شنیده می شود و به آن اهمیت داده می شود، می تواند کامل سخت باشد و این مورد یکی از سخت ترین جنبه های مربوط به خانواده ترکیب شده است.

مشاوره خانواده می تواند در حین مواجه شدن با چنین چالش هایی در محیط خانواده به شما کمک کند تا به یک شرایط بهتری دست پیدا کنید.

خانواده جدا شده

آیا متوجه شدید که اعضای خانواده تان با یکدیگر صحبت نمی کنند؟ آیا فرزند نوجوان شما در حین نشستن بر روی میز شام خوری، توئیت می زند و بیشترین لایک ها را در فیس بوک دریافت می کند، به جای اینکه در رابطه با روز گذشته خودش صحبت کند؟

آیا شما حتی قبل از اینکه از تخت خوابتان بلند شوید، گوشی خودتان را بر می دارید و پیام ها را چک می کنید؟

آیا می دانید که همسرتان قبل از نهار، اینستاگرام خودش را چک کرده است و به جای اینکه با شما صحبت کند، شما را تگ کرده است؟

هر چقدر که ما بیشتر با تلفن ها و دنیای مجازی خودمان ارتباط برقرار می کنیم، با افرادی که در نزدیکمان قرار دارند، ارتباط کمتری پیدا خواهیم کرد.

مشاوره خانواده می تواند به خانواده هایی که دارای روش ارتباطی مناسبی نیستند، کمک کند تا بتوانند از وسایل الکترونیکی خودشان فاصله بگیرند و با افراد موجود در کنارشان ارتباط نزدیک تری برقرار کنند.

فرد منزوی

نوجوانان می توانند دمدمی مزاج و بدخلق باشند و همچنین جوانان تمایل دارند که یک حریم خصوصی داشته باشند.

در برخی مواقع ممکن است که همسرتان یک روزی را برای خودش بخواهد تا از گریه کردن و کثیفی کودک نوپای خودش فاصله بگیرد یا ممکن است که شوهرتان بخواهد که در آخر هفته، همراه با دوستان خودش به ماهی گیری برود.

درخواست یک زمانی برای تنها بودن، یک مورد عادی برای هر فردی می باشد و سن وی در این مورد بی اهمیت است.

ولی در صورتی که شما مشاهده کنید که اعضای خانواده تان از خانواده اجتناب می کنند، ترجیح می دهند که هر شب در اتاق خودشان بمانند و برای شام خوردن بیرون نیایند، دارای رابطه اجتماعی با دوستان یا اعضای خانواده نباشند، این شرایط می تواند نشان دهنده یک مشکل عمده ای باشد.

در اغلب مواقع، افرادی که به تدریج گوشه گیر و منزوی می شوند و این طرز رفتار همراه با گذشت زمان افزایش می یابد، ممکن است که از یک افسردگی یا یک مشکل سلامت روانی دیگری رنج ببرند که نیاز باشد مورد بررسی قرار بگیرند.

در سایر مواقع، گوشه گیری یکی از اعضای خانواده و به خصوص یک کودک، می تواند نشان دهنده سوء استفاده باشد. صرف نظر از علت مراجعه به مشاوره خانواده، این مشاوره می تواند به شما کمک کند تا با فرد مواجه شده با یک مشکل خاص، ارتباط مناسبی برقرار کنید.

ملکه نمایشی

در صورتی که شما خودتان یک سرپرست باشید، در گذشته یک سری زمان هایی را به عنوان یک نوجوان تجربه کرده اید، بنابراین شما مطلع هستید که کودکان نیاز دارند تا یک سری دستور العمل های دیگری را هم انجام دهند که شما هیچ وقت ملزم به پیروی از آن نبوده اید.

سالهای نوجوانی پر از عواطف، عصبانیت و کنجکاوی می باشد؛ با این وجود، در صورتی که نوجوان شما دارای برخوردهای شدید و متعددی است و بیش از حد احساسی می شود، این مورد می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

کودکانی که دعوا می کنند، این کار را به دلیل رفتار خودشان انجام نمی دهند.

اکثر افراد در منظم کردن عواطف خودشان مشکل دارند و این مشکل تا زمانی ادامه می یابد که ذهن آنها به صورت کامل رشد پیدا کند که این کار تا سن 22 تا 25 سالگی به طول می کشد و سایر افراد هیچ وقت نمی توانند بر روی عواطف خودشان کنترل داشته باشند.

مشاوره خانواده می تواند در شناسایی مشکلات مربوطه ای که در خانواده شما صورت می گیرد و منجر به ایجاد آسیب عاطفی برای کودک شما و خانواده تان می شود، به شما کمک کند.

درمان از طریق مشاوره خانواده

اعتیاد

اعتیاد می تواند بر روی تمامی اعضای خانواده شما، از همسرتان تا فرزند نوجوانتان یا اعضای خانواده طولانی تان، تاثیرگذار باشد. حتی در صورتی که فرد معتاد در خانواده اصلی شما وجود نداشته باشد، همچنان پیامدهای مربوط به واکنش های این فرد می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی شما داشته باشد.

سوء مصرف الکل و مواد می تواند شرایط سختی را ایجاد کند، به خصوص زمانی که مصرف مواد و الکل در خانواده شما سابقه قابل توجهی داشته باشد یا بدون سابقه باشد.

چنانچه فردی که شما دوست دارید به اقدام درمانی، خدمات توان بخشی یا مشاوره نیاز داشته باشد، کل اعضای خانواده می توانند از مشاوره استفاده کنند تا نحوه حمایت از یکدیگر و مقابله مشترک با اعتیاد را یاد بگیرند.

راز نگه داری

داشتن راز یا موارد خاصی که شما نزد خودتان نگه می دارید، یک مورد طبیعی و کاملا سالمی می باشد.

هر چند که داشتن یک رهیافت باز و صریح  می تواند در خانواده مهم باشد و ارتباط یک عامل مهمی در رابطه ازدواجی می باشد، ولی داشتن یک سری موارد کوچکی که نزد خودتان نگه داری کنید، به هیچ شخصی آسیب نخواهد زد.

با این وجود، در صورتی که متوجه شوید همواره همه چیز را از همسرتان مخفی نگه می دارید یا همه چیز را به صورت هدفمند و به نحوی مرتب می کنید که همسرتان متوجه آنها نشود، این رفتار فریب آمیز و مرموز می باشد و می تواند مشکلات قابل توجهی را در رابطه ازدواجی شما ایجاد کند.

مشاوره خانواده می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا علل مربوط به فاصله ایجاد شده مابین خودتان و دلیل مخفی نگه داشته شده رازها را مشخص کنید. همچنین مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند تا شکاف ارتباطی تجربه شده مابین خودتان و همسرتان را از بین ببرید.

وجود نداشتن رابطه جنسی مناسب (خشکی رابطه جنسی)

بر اساس نتایج مربوط به یک سری از مطالعات صورت گرفته، زوجین باید حداقل یک بار در هر هفته رابطه جنسی داشته باشند تا صمیمیت و نزدیکی موجود حفظ شود.

اثبات شده است که منتظر ماندن بیش از یک هفته برای داشتن رابطه جنسی با همسرتان منجر به ایجاد فاصله، از بین رفتن صداقت و ایجاد چالش های رابطه ای می شود.

دلایل زیادی برای اصطلاحا خشک شدن رابطه جنسی مابین زوجین وجود دارد. در برخی مواقع این شرایط به دلیل داروها یا عدم توازن هورمونی ایجاد می شود که منجر به کاهش شهوت جنسی در بدن می شود، و در سایر مواقع این شرایط به دلیل یک مشکل موجود در داخل رابطه ایجاد می شود.

نبود صمیمیت در رابطه می تواند نشان دهنده چالش های ارتباطی، افسردگی یا عدم ارتباط باشد و یا صرفا به دلیل در نظر نگرفتن وقت کافی برای یکدیگر ایجاد شود.

در اغلب مواقعی که زوجین در ایجاد رابطه جنسی دچار مشکل می شوند، در سایر بخش های رابطه ای شان هم با یک سری مشکلاتی مواجه می شوند که این مورد می تواند منجر به ایجاد دعوا و اختلاف شود. مشاوره خانواده می تواند یک عامل کلیدی در ایجاد مجدد رابطه فیزیکی و عاطفی با همسرتان باشد.

رابطه جنسی به عنوان مجازات

زمانی که همسر یا شوهرتان به همسر قبلی خودش در فیس بوک پیام می فرستد تا وضعیت او را بداند و به همین دلیل از شستن ظرف ها امتناع می کند، آیا شما از رابطه جنسی امتناع می کنید تا وی را به خاطر کاری که انجام داده است، مجازات کنید؟

شما هیچ وقت نباید این فکر را داشته باشید که باید همسرتان را مجازات کنید. در یک رابطه، دو فرد باید با هم همکاری کنند تا به صورت دو طرفه، یک راه حل مفیدی را برای مشکل موجود پیدا کنند و همدیگر را مجازات نکنند.

امتناع از رابطه جنسی ساده ترین راه ممکن برای برخورد با همسرمان می باشد و حتی در برخی مواقع ما متوجه نمی شویم که در حال انجام دادن چه کاری هستیم. این رفتار می تواند عدم توازن قابل توجهی را در رابطه ایجاد کند و به ایجاد تنفر و عصبانیت منتهی شود.

مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند تا روش های بهتری را برای ارتباط برقرار کردن با همسرتان پیدا کنید.

بزرگ شدن به صورت مجزا

افراد به صورت طبیعی رشد می کنند و در حین بزرگ شدن، تغییر می یابند. در برخی مواقع ما در یک رابطه نیاز داریم تا روش تغییر و رشد خانواده خودمان را قبول کنیم. زمانی که فرزندان، نوجوان بوده اند، والدین این فرصت را دارند تا زمانی که کودکشان بیرون از خانه می باشد، در مورد روش زندگی  کردنشان فکر کنند و در برخی مواقع، اعضای خانواده ایده های کاملا متفاوتی خواهند داشت.

شاید شما تصمیم بگیرید که به کوهنوردی بروید، در حالیکه همسرتان می خواهد جهان گردی بکند. ممکن است که یک کودکی در خانه وجود داشته باشد که می خواهد در یک مکان بماند، چرا که می خواهد به کالج برود و نمی خواهد که به بیرون برود.

یک مشاور خانواده می تواند به شما کمک کند تا بدون دعوا و منازعه، مسیر آینده خودتان را پیدا کنید و با استفاده از واسطه های بی طرف، یک ارتباط باز و صریحی ایجاد کنید.

نگه داشتن کینه ها

زمانیکه یکی از اعضای خانواده کینه ای را در قلب خودش نگه می دارد، این مورد می تواند توسط کل اعضای خانواده احساس شود و بر روی آنها تاثیر داشته باشد.

در صورتی که شما همواره این مورد را به شوهرتان یاد آوری کنید که وی در حین مست بودن و در آخر هفته، در یک مسابقه شرط بندی اسب سواری 1000 دلار باخته است یا همسرتان را در مورد اتفاقی سرزنش کنید که منجر به خراب شدن ماشین شما شده است و به وی گفته باشید که از این به بعد رانندگی نکند، یا دختر شما به مدت چند هفته با دختر دیگران صحبت نکند، چرا که یکی از آنها نظر دوست پسر خواهرش را عوض کرده است و خودش با وی رابطه ایجاد کرده است، شاید نیاز باشد که به مشاوره خانواده مراجعه کنید.

نگه داشتن کینه یک سمی برای خانواده است که منجر به ایجاد تنفر، عصبانیت و اهانت می شود.

این احساسات منجر به ایجاد دعوا و تلخی های غیر ضروری می شوند.

حتی برخی مواقع ما نمی دانیم که خودمان به چه علتی ناراحت هستیم؛ به دلیل اینکه ما مدت ها یک کینه ای را نگه داشته ایم، در حال حاضر ناراحت هستیم. در زمانی که دیوار های اعتماد و ارتباط موجود در خانواده از بین می روند، مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند تا به شرایط مطلوب قبلی برگردید.

نتیجه گیری

دلایل زیادی برای مفید بودن مشاوره به خانواده ها وجود دارد. تمامی شاخص هایی که نیاز به درمان را نشان می دهند، در اینجا بیان نشده اند، ولی اغلب خانواده ها موارد بیان شده در بالا را تجربه می کنند، ولی ممکن است که یک سری مواردی را هم تجربه کنند که در اینجا به آن اشاره ای نشده است.

به منظور آشنایی بیشتر در رابطه با مفید بودن مشاوره خانواده به خانواده تان، می توانید با یک درمانگر صحبت کنید و اطلاعات مورد نیازتان را دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.