علائم افسردگی

علائم افسردگی که به ما  هشدار می دهند. آیا فکر می کنید افسرده هستید؟ در اینجا برخی از علائم افسردگی که باید به دنبال آنها باشید و نکاتی برای دریافت کمک مورد نیاز آورده شده است.

افسردگی چیست؟

هر از گاهی احساس ناراحتی بخشی طبیعی از زندگی است، اما زمانی که احساساتی مانند ناامیدی و ناامیدی بر شما حاکم شود و از بین نرود، ممکن است دچار افسردگی شوید. بیش از غم و اندوه در پاسخ به مبارزات و شکست های زندگی، افسردگی نحوه تفکر، احساس و عملکرد شما را در فعالیت های روزانه تغییر می دهد. این می تواند در توانایی شما برای کار، مطالعه، خوردن، خوابیدن و لذت بردن از زندگی اختلال ایجاد کند. فقط تلاش برای گذراندن روز ممکن است طاقت فرسا باشد.

در حالی که برخی افراد افسردگی را به عنوان “زندگی در سیاهچاله” یا داشتن احساس عذاب قریب الوقوع توصیف می کنند، برخی دیگر احساس بی روحی، پوچی و بی تفاوتی می کنند. به ویژه مردان می توانند احساس عصبانیت و بی قراری کنند. به هر حال مشکل را تجربه کنید، درمان نشدن آن می تواند به یک وضعیت سلامتی جدی تبدیل شود. اما مهم است که به یاد داشته باشید که احساس درماندگی و ناامیدی از علائم افسردگی هستند نه واقعیت موقعیت شما.

مهم نیست چقدر احساس ناامیدی می کنید، می توانید بهتر شوید. با درک علل و شناخت علائم و انواع مختلف افسردگی، می توانید اولین قدم ها را برای احساس بهتر و غلبه بر مشکل بردارید.

علائم و نشانه ها

افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما علائم و نشانه های رایجی نیز وجود دارد. مهم است که به یاد داشته باشید که این علائم می تواند بخشی از پایین آمدن طبیعی زندگی باشد. اما هر چه علائم بیشتری داشته باشید، قوی‌تر هستند و بیشتر طول می‌کشند – احتمال اینکه با افسردگی سر و کار داشته باشید بیشتر می‌شود.

۱۰ علامت رایج افسردگی

 1. احساس ناامیدی و ناامیدی. چشم انداز تیره و تار – هیچ چیز هرگز بهتر نخواهد شد و هیچ کاری نمی توانید برای بهبود وضعیت خود انجام دهید.
 2. از دست دادن علاقه به فعالیت های روزانه. دیگر به سرگرمی ها، سرگرمی ها، فعالیت های اجتماعی یا رابطه جنسی قبلی اهمیت نمی دهید. شما توانایی خود را برای احساس شادی و لذت از دست داده اید.
 3. تغییر اشتها یا وزن کاهش یا افزایش وزن قابل توجه – تغییر بیش از ۵٪ وزن بدن در یک ماه.
 4. خواب تغییر می کند. یا بی خوابی ، به خصوص بیدار شدن در ساعات اولیه صبح، یا پرخوابی.
 5. عصبانیت یا تحریک پذیری. احساس آشفتگی، بی قراری یا حتی خشونت. سطح تحمل شما پایین است، خلق و خوی شما کوتاه است، و همه چیز و همه اعصاب شما را خراب می کند.
 6. از دست دادن انرژی. احساس خستگی، تنبلی و تخلیه فیزیکی. ممکن است کل بدن شما احساس سنگینی کند، و حتی کارهای کوچک خسته کننده هستند یا تکمیل آنها بیشتر طول می کشد.
 7. تنفر از خود احساس شدید بی ارزشی یا گناه. شما به شدت از خود به دلیل اشتباهات و خطاهای درک شده انتقاد می کنید.
 8. رفتار بی پروا شما درگیر رفتارهای فراری مانند سوء مصرف مواد، قمار اجباری ، رانندگی بی احتیاطی، یا ورزش های خطرناک هستید.
 9. مشکلات تمرکز مشکل در تمرکز، تصمیم گیری یا به خاطر سپردن چیزها.
 10. دردها و دردهای غیر قابل توضیح. افزایش شکایات فیزیکی مانند سردرد، کمردرد، درد عضلات و درد معده.

افسردگی اغلب بر اساس سن و جنسیت متفاوت است و علائم آن بین مردان و زنان یا جوانان و بزرگسالان متفاوت است.

علائم افسردگی در مردان

مردان افسرده کمتر احتمال دارد که احساس تنفر از خود و ناامیدی را بپذیرند. در عوض، آنها تمایل دارند از خستگی، تحریک پذیری، مشکلات خواب و از دست دادن علاقه به کار و سرگرمی ها شکایت کنند. همچنین احتمال بیشتری دارد که علائمی مانند عصبانیت، پرخاشگری، رفتار بی پروا و سوء مصرف مواد را تجربه کنند.

علائم افسردگی در مردان مجرد

همانند بقیه مردان است و بییشتر در قالب انزوا و تنهایی و دوری از ازدواج رخ می دهد. علائم افسردگی در مردان مجرد شامل خود کشی و اختلال شدید خلقی است.

افسردگی یک اختلال خلقی است که بر افکار، احساسات، بدن و رفتار فرد تأثیر می گذارد. پزشکان ممکن است از افسردگی به عنوان افسردگی اساسی، اختلال افسردگی اساسی یا افسردگی بالینی یاد کنند.

افسردگی در زنان شایع‌تر است و ۱۰٫۴ درصد زنان را در مقایسه با ۵٫۵ درصد مردان در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می‌دهد، با این حال، تعداد مردانی که بر اثر خودکشی می‌میرند چهار برابر تعداد زنان است.

یکی از دلایل این امر می تواند این باشد که مردان کمتر به تشخیص افسردگی مبتلا می شوند. افسردگی یک عامل خطر مهم برای خودکشی است.

افسردگی مردان متاهل

آنچه باعث نارضایتی مرد در ازدواج می شود می تواند ذهنی باشد، اما نشانه ها تمایل دارند تا خود را تا حدودی مشابه نشان دهند. طبق مطالعات، شایع ترین علل طلاق عدم تعهد، خیانت و یا مشاجره های مداوم است.

۶ عامل که باعت افسردگی و نشانه نارضایتی مردان از رابطه شامل:

 1. نشان می دهد که یک مرد از ازدواج خود ناراضی است: زندگی جنسی شما آسیب دیده است.
 2. اگر او تمام وقت خود را دور از شما می گذراند 
 3. وادر رابطه ی موازی و خیانت شده است.
 4. آینده بسیار دور به نظر می رسد.
 5. ممکن است مراقبت از خود را متوقف کند
 6. خلق و خوی او تغییر می کند

علائم افسردگی در زنان

زنان بیشتر احتمال دارد علائمی مانند: احساس گناه، خواب زیاد، پرخوری و افزایش وزن را تجربه کنند.

افسردگی در زنان نیز تحت تأثیر عوامل هورمونی در دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی است.

پیشنهاد مشاور: علت افسردگی زنان در دوران قاعدگی و پریود چیست؟

در واقع، افسردگی پس از زایمان از هر ۷ زن، ۱ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم افسردگی در زنان خانه دار

 • احساس گناه،
 • بی ارزشی،
 • درماندگی،
 • ناامیدی،
 • بدبینی،
 • بی هویتی
 • خواب زیاد یا خیلی کم،
 • صبح زود بیدار شدن.
 • کاهش اشتها و یا وزن،
 • یا پرخوری و افزایش وزن.
 • انرژی کمتر،
 • خستگی،
 • احساس بی حالی

علائم افسردگی در دختر جوان

تحریک پذیری، عصبانیت و بی قراری اغلب قابل توجه ترین علائم در نوجوانان افسرده است – نه غم. آنها همچنین ممکن است از سردرد، معده درد یا سایر دردهای فیزیکی شکایت داشته باشند.

علائم افسردگی در زنان مجرد

بر اساس پژوهش (Associations between relationship status and mental well-being, 2021) در مقایسه با متاهل، مجرد بودن یا طلاق یا بیوه بودن با علائم افسردگی در هر سنی در مردان بیشتر بود. برای زنان، به نوبه خود، مجرد بودن با علائم افسردگی شامل: خستگی، انرژی کم، ناامیدی و احساس تنهایی همراه بود. در زنان، تنها یک ارتباط بین عزت نفس پایین و مجرد بودن در سن ۳۲ سالگی مشاهده شد.

 • احساس غمگینی، گریه، پست، گناه، یا پوچی
  از دست دادن لذت در فعالیت های لذت بخش
  اشتها یا تغییرات وزن
  خواب خیلی کم یا زیاد
  احساس آشفتگی یا خستگی
  داشتن مشکل در تمرکز

بزرگسالان مسن

سالمندان بیشتر از علائم و نشانه‌های جسمی شکایت دارند تا عاطفی: چیزهایی مانند خستگی، دردها و دردهای غیرقابل توضیح، و مشکلات حافظه. آنها همچنین ممکن است ظاهر شخصی خود را نادیده بگیرند و از مصرف داروهای حیاتی برای سلامتی خود دست بکشند.

انواع افسردگی

افسردگی اشکال و اشکال مختلفی دارد. در حالی که تعیین شدت – خواه خفیف، متوسط یا بزرگ – ممکن است پیچیده باشد، دانستن نوع شما ممکن است به شما در مدیریت علائم و دریافت موثرترین درمان کمک کند.

افسردگی خفیف و متوسط

اینها رایج ترین انواع هستند. علائم افسردگی خفیف بیش از احساس آبی بودن، می تواند در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند و شادی و انگیزه را از شما سلب کند. این علائم در افسردگی متوسط تشدید می شود و می تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس شود.

افسردگی خفیف و عود کننده (دیستیمیا)

دیستیمیا نوعی افسردگی مزمن “درجه پایین” است. بیش از روزها، احساس افسردگی خفیف یا متوسط می کنید، اگرچه ممکن است دوره های کوتاهی از خلق و خوی طبیعی داشته باشید.

 • علائم دیستیمیا به شدت علائم افسردگی اساسی نیست، اما برای مدت طولانی (حداقل دو سال) طول می کشد.
 • برخی از افراد همچنین دوره های افسردگی اساسی را در کنار دیس تایمی تجربه می کنند، وضعیتی که به عنوان “افسردگی مضاعف” شناخته می شود.
 • اگر از دیس تایمیا رنج می برید، ممکن است احساس کنید همیشه افسرده بوده اید. یا ممکن است فکر کنید که بدخلقی مداوم شما “همانطور که هستید” است.

علائم افسردگی شدید

افسردگی اساسی (که به عنوان اختلال افسردگی اساسی شناخته می شود) بسیار کمتر از خفیف یا متوسط است و با علائم شدید و بی امان مشخص می شود.

 • در صورت عدم درمان، اختلال افسردگی اساسی به طور معمول حدود شش ماه طول می کشد.
 • برخی از افراد تنها یک دوره افسردگی را در طول زندگی خود تجربه می کنند، اما افسردگی اساسی می تواند یک اختلال عود کننده باشد.

افسردگی غیر معمول

افسردگی آتیپیک زیرگروه شایع اختلال افسردگی اساسی با الگوی علائم خاص است. به برخی از درمان ها و داروها بهتر از سایرین پاسخ می دهد، بنابراین شناسایی آن می تواند مفید باشد.

 • افراد مبتلا به افسردگی غیر معمول در پاسخ به رویدادهای مثبت، مانند پس از دریافت خبرهای خوب یا بیرون رفتن با دوستان، بهبود موقت خلق و خوی خود را تجربه می کنند.
 • علائم دیگر عبارتند از افزایش وزن، افزایش اشتها، خواب بیش از حد، احساس سنگینی در بازوها و پاها و حساسیت به طرد شدن.

پیشنهاد مشاور: علائم جسمی افسردگی و اضطراب / همیشه فکر و خیال می کنید

اختلال عاطفی فصلی (SAD)

برای برخی افراد، کاهش ساعات روز در زمستان منجر به نوعی افسردگی می شود که به نام اختلال عاطفی فصلی (SAD) شناخته می شود. SAD حدود ۱٪ تا ۲٪ از جمعیت، به ویژه زنان و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. غمگینی می‌تواند باعث شود که در تابستان احساس کنید کاملاً متفاوت از آنچه هستید هستید: ناامید، غمگین، پرتنش یا تحت استرس، بدون علاقه به دوستان یا فعالیت‌هایی که معمولاً دوست دارید. SAD معمولا در پاییز یا زمستان زمانی که روزها کوتاهتر می شوند شروع می شود و تا روزهای روشن تر بهار باقی می ماند.

نشانه های افسردگی پنهان

مهم است که مراقب هرگونه تغییر در رفتار باشید. وقتی افراد افسردگی دارند، ممکن است متفاوت از رفتار قبلی رفتار کنند، حتی اگر غمگین یا بی حال نباشند.

یک یا دو تغییر به خودی خود لزوماً نشان دهنده این نیست که فردی افسردگی را پنهان کرده است، اما چندین مورد که در همان زمان رخ می دهند ممکن است باعث نگرانی شود.

هنگامی که فردی علائم افسردگی را تجربه می کند اما در مورد آن صحبت نمی کند، افراد مراقب اطراف او ممکن است متوجه این نوع تغییرات شوند:

 • تفاوت های شخصیتی

تغییر در شخصیت ممکن است نشانه افسردگی پنهان باشد. برای مثال، فردی که با افسردگی پنهان زندگی می‌کند، ممکن است ساکت‌تر شود، یا زمانی که نسبت به آینده اعتماد داشت، بدبین‌تر شود.

 • کاهش یا افزایش وزن قابل توجهی

تغییر ناگهانی عادات غذایی آنها – عدم علاقه به خوردن یا غذا خوردن در پاسخ به موقعیت های عاطفی ممکن است نشانه افسردگی پنهان باشد.

 • تغییرات در مصرف مواد

تغییر در الگوهای نوشیدن یا مصرف مواد که با زندگی روزمره شما تداخل دارد ممکن است نشانه افسردگی پنهان باشد.

 • تغییر در عادات خواب

دیرتر خوابیدن هر روز یا بیشتر از حد معمول، یا بیدار ماندن در ساعات غیرمعمول، همگی می توانند نشانه های افسردگی باشند.

 • جدی تر شدن

اگر فردی با افسردگی پنهان زندگی می کند، ممکن است شروع به شروع یا گفتگوهایی کند که عمیق تر، تاریک تر یا فلسفی تر از حد معمول باشد.

 • تفاوت در تعاملات اجتماعی

نشانه‌های افسردگی ممکن است شامل تبدیل شدن فردی به «زندگی مهمانی» به روش‌هایی باشد که واقعی به نظر نمی‌رسند. آنها همچنین ممکن است شروع به کناره گیری از فعالیت های اجتماعی کنند، بهانه های مکرر برای اینکه چرا با دوستان و خانواده خود درگیر نیستند می تواند نشانه افسردگی باشد.

 • تفاوت های بهره وری

یا اختصاص زمان زیادی به کار یا مشاهده کاهش عملکرد هر دو می تواند نشان دهنده افسردگی باشد.

 • رها کردن سرگرمی ها یا دلایلی که زمانی اهمیت داشتند

فردی که افسردگی پنهان دارد ممکن است از چیزهایی که زمانی برایش بسیار مهم بوده اند دست بکشد، یا ممکن است به روش های نیمه دلانه شروع به مشارکت کند.

 • خودگویی منفی

یک فرد ممکن است به شوخی چیزهای منفی بگوید تا توجه را از درد اصلی خود منحرف کند. ممکن است رفتارهای پرخطر به ویژه در نوجوانان افزایش یابد. این ممکن است تلاشی برای مقابله با بی حسی یا ایجاد آسیب به خود باشد.

منبع : علائم افسردگی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.