تجاوز و سوء استفاده عاطفی چیست؟

تجاوز و سوء استفاده عاطفی چیست؟

خشونت خانگی که به آن خشونت زناشویی نیز می گویند، به هر رفتاری گفته می شود که منجر به بدرفتاری یکی از زوجین نسبت به دیگری شود. خشونت خانگی می تواند در هر نوع رابطه و در بین افراد مختلف رخ دهد. هر نوع خشونت خانگی جدی می باشد بنابراین اگر با بدرفتاری به هر شکلی مواجه هستید، مهم است که کمک بگیرید.

تعریف بدرفتاری فیزیکی

هرگونه حمله یا تعرض به شخص که موجب آسیب جسمی یا جراحت یا خطر آسیب یا جراحت شود، خشونت فیزیکی محسوب می شود. ضربه، سیلی، لگد، پرتاب ، یا گرفتن یک فرد بدون اجازه او نمونه هایی از آزار فیزیکی هستند و می توانند باعث آسیب فیزیکی یا روانی به فرد شوند.

سوء استفاده  جنسی

رفتاری که هرگونه عمل اجباری جنسی به همراه داشته باشد، سوء استفاده جنسی است. نوازش بدون اجازه، آزار جنسی، اجبار در رابطه یا سایر اعمال جنسی در این دسته قرار می گیرند. ازدواج یک رابطه متعهدانه می باشد و هیچ کدام از زوجین نباید برای رابطه جنسی به اجبار دست بزنند.

مالی

سوء استفاده مالی ممکن است شامل دریغ کردن پول یا امتناع شریک از به اشتراک گذاشتن درآمد کار و کسب باشد. محروم کردن فرد از حمایت مالی یا چیزهایی که به حمایت مالی وابسته هستند (لباس، غذا، سرپناه) سوء استفاده مالی است و می تواند نوعی آزار روانی تلقی شود.

سوء استفاده مالی ابزار رایجی است که برخی از زوجین برای حفظ و به دست آوردن کنترل شریک زندگی خود از آن استفاده می کنند. متاسفانه عدم حمایت مالی باعث می شود که زوجین نتوانند کنترل خود را به دست بگیرند و به مرور توسط فرد دیگری کنترل شوند.

سوء استفاده  روانی

هر رفتاری که باعث ایجاد اختلال در احساس شما نسبت به خودتان شود سوء استفاده روانی می باشد. ممکن است این اختلال شامل زیر پا گذاشتن قوانینی در مورد حق شما برای عمل به اعتقادات مذهبی یا اعمال ارزش ها و اخلاقیات فرهنگی باشد.

همچنین ممکن است شریک زندگی شما در تلاش باشد تا عقاید خود را به شما تحمیل کند یا از عقاید خود به عنوان بهانه ای برای رفتار بد با شما استفاده کند.

کنترلگری

اگر همسرتان دائماً با شما تماس تلفنی می‌گیرد، پیام‌های متنی می‌فرستد، گذرواژه‌های ایمیل و حساب‌های رسانه‌های اجتماعی شما را تغییر می‌دهد، درخواست می‌کند که فعالیت‌های رسانه‌های اجتماعی خود را محدود کنید یا از ردیابی GPS برای پیگیری فعالیت‌های شما استفاده می‌کند، این یک سوءاستفاده است.

ساختن پروفایل‌های جعلی در رسانه‌های اجتماعی برای فریب دادن یا کنترل شما می تواند شکل دیگری از این امر باشد.

سوء استفاده  کلامی

پرخاشگری کلامی زمانی است که شخصی از کلمات خود برای آزار دادن شخص دیگری استفاده می کند. توهین کلامی شامل نام بردن، انتقاد مداوم، سرزنش، متهم کردن و صحبت با دیگران به شیوه ای تحقیرآمیز است.

کسی که به صورت کلامی یا عاطفی توهین می کند ممکن است از رفتار تهدیدآمیز استفاده کند اما در واقع کاری با او انجام ندهد. با این وجود، تهدیدهای کلامی و ترس از آسیب دیدن می تواند اثراتی به همان اندازه مضر داشته باشد.

سوء استفاده عاطفی چیست؟

سوء استفاده عاطفی به عنوان هر عملی تعریف می‌شود که فرد را در معرض رفتاری قرار می‌دهد که می‌تواند منجر به آسیب روانی، اضطراب، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه شود یا باعث شود در زندگی احساس ترس زندگی کند.

افراد آزاردهنده ممکن است از تکنیک های توهین، تحقیر یا ترس برای کنترل دیگران استفاده کنند. اگرچه تجاوز و سوء استفاده عاطفی ممکن است در غیاب انواع دیگر سوء استفاده رخ دهد، اما اگر انواع دیگری از سوء استفاده ها رخ دهد، سوء استفاده عاطفی نیز احتمالاً اتفاق می افتد.

نشانه های تجاوز و سوء استفاده عاطفی

بازماندگان سوء استفاده روانی یا عاطفی تمایل دارند منزوی باشند. در حالی که سوء استفاده ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد، برخی از رایج ترین نشانه های سوء استفاده عاطفی عبارتند از:

ترور شخصیت:

این رفتار معمولاً به این معنی است که شما در حد او نیستید. سوء استفاده کننده ممکن است جملاتی را بیان کند که به شما القا کند قادر به انجام هر کاری مانند دیگران نیستید و شما را متهم کند که نمی دانید چگونه کارهای ساده را انجام دهید.

خجالت:

افرادی که مرتکب سوء استفاده عاطفی می شوند، اغلب شما را در معرض دید عموم قرار می دهند و ممکن است شما را به خاطر آنچه که فکر می کنند نقص شما می باشد در مقابل دیگران مسخره کنند.

به افکار یا احساسات شما توجه نمی کند : شخصی که از شما سوء استفاده می کند ممکن است بیان کند که فیلم هایی که دوست دارید یا سرگرمی هایی که از آن لذت می برید احمقانه یا اتلاف وقت هستند. آن ها ممکن است شما را متهم کنند که سلیقه خوبی ندارید و به مرزهای شخصی شما احترام نگذارند.

انکار:

اگر احساسات خود را با آن ها در میان بگذارید ممکن است آزار شما را انکار کنند و به شما بگویند که دیوانه شده اید یا هزیان می گویی. به همین دلیل، ممکن است باور کنید که احساسات شما نامعتبر است یا حتی احساس کنید که دیوانه شده اید.

دستور دادن :

سوء استفاده کنندگان اغلب از کلمات یا رفتارهای کنترل کننده برای دستکاری یا ترساندن دیگران استفاده می کنند. انتظار از شما برای پیروی از دستورات آن ها به گونه ای که گویی متعلق به آن ها هستید، نشانه رایج سوء استفاده است.

رفتار کودکانه :

کنترل نوع لباس‌هایی که می‌پوشید، آنچه می‌خورید، یا اینکه دوستانتان چه کسانی هستند، نشانه‌ای از آزار عاطفی است.

رفتار غیرقابل پیش بینی :

ممکن است در معرض خشم غیرقابل کنترلی قرار بگیرید و به دنبال آن با محبت یا هدایایی روبرو شوید.

حسادت :

سوء استفاده‌کنندگان اغلب دیگران را به تقلب یا خیانت با شخص دیگری متهم می‌کنند، اگرچه می‌دانند این درست نیست اما از این بهانه برای کنترل فرد اسستفاده می کنند.

عذاب وجدان:

بازماندگان سواستفاده عاطفی اغلب احساس می کنند که مدیون متجاوزان خود هستند و از سخنان آنه ا احساس گناه می کنند. به طور مثال فرد سواستفاده کننده ممکن است به آن ها بگوید « من برای تو خیلی کارها کرده ام که خودت نمی توانستی» یا « اگر من نبوده چه کسی خرج تو را می داد؟»

خودداری :

سوء استفاده عاطفی ممکن است شامل خودداری از عشق، محبت، رابطه جنسی به عنوان نوعی تنبیه یا کنترل باشد. آن ها ممکن است شما را از داشتن یک زندگی اجتماعی یا خانوادگی سالم باز دارند.

نام گذاری:

سوء استفاده کنندگان ممکن است شریک زندگی خود را با نام هایی مانند «دیوانه» یا «بازنده» صدا بزنند که آزاردهنده است.

پیگیری مستمر:

سوء استفاده‌کنندگان عاطفی در روابط عاشقانه اغلب می‌خواهند بدانند که همسرشان همیشه کجاست. آنها ممکن است چندین بار در طول روز تماس بگیرند یا پیامک بدهند، به طور غیرمنتظره ای وقت شما را بگیرند.

چرخه تجاوز و سوء استفاده عاطفی

چرخه سوء استفاده عاطفی به الگوی رفتار یا چرخه رفتاری اشاره دارد که عموماً در یک رابطه عاطفی سمی رخ می دهد این مراحل شامل ماه عسل، تنش، حادثه، آشتی، آرامش، می باشد. این چرخه اغلب در طول رابطه عاطفی بارها تکرار می شود.

سوء استفاده کنندگان اغلب دارای شخصیت و الگوهای رفتاری متمایز هستند. افرادی که مرتکب سوء استفاده عاطفی می شوند اغلب رفتارهای خودمحورانه و فاقد همدلی از خود نشان می دهند. هنگامی که در معرض این ویژگی ها قرار گرفتید، ممکن است بتوانید آن ها را قبل از شروع رابطه عاطفی جدی تشخیص دهید.

نشانه های فرد سواستفاده گر

برخی از سوء استفاده کنندگان ممکن است احساس کنند که کنترلی بر زندگی خود ندارند این امر منجر به تمایل شدید برای اعمال کنترل بر دیگران می شود. برای تعیین اینکه آیا در معرض سوء استفاده عاطفی هستید یا هیر، می توانید به علائم زیر توجه کنید. دانستن این الگوها ممکن است به شما کمک کند تا از تجربه سوء استفاده عاطفی در آینده در امان باشید.

 • در اطراف دیگران ناامن یا ناراحت به نظر می رسد.
 • در مورد انگیزه های افراد بدبین هستند و دائماً به دنبال توهین یا دسیسه می گردند.
 • نسبت به موقعیت‌های ساده بیش از حد واکنش نشان می‌دهد یا به نظر می‌رسد عصبی هستند.
 • یکی از والدین یا هردو آن ها کنترل زندگی او را در دست دارند و برای او تصمیم می گیرد.
 • در تصمیم گیری تصور می کند که دیگران احمق هستند.
 • دائماً به حمایت عاطفی نیاز دارد.
 • دائما خشم خود را نسبت به افرادی که قبلا با آن ها در رابطه بوده است نشان می دهد.
 • به دنبال ترحم شماست و مدام ناله می کند که در گذشته چقدر با آنها بد رفتار شده است.
 • به دیگران اجازه نمی دهد نظری داشته باشند، همیشه حرف آخر را می زنند و بر سر مسائل جزئی که به نظر نمی رسد ارزش بحث کردن را داشته باشد، بحث می کنند.
 • شما را تحت فشار قرار می دهد تا کارهایی را انجام دهید که نمی خواهید.
 • بدون مشورت با شما برای تان تصمیم می گیرد.
 • به حریم خصوصی شما نفوذ می کند، همیشه در مورد اینکه کجا هستید، چه می کنید یا با چه کسی هستید فضولی می کند.
 • نسبت به شما مالکانه رفتار می کند.
 • مرزهایی که شما تعیین کرده اید را نادیده می گیرد.

نشانه های بدرفتاری

اگر مشکوک هستید که فردی که می‌شناسید مورد آزار عاطفی قرار می‌گیرد یا از نزدیک شاهد آزار و اذیت او بوده‌اید، مهم است که با او تماس بگیرید و از او حمایت کنید.علائم زیر ممکن است نشان دهنده وجود سوء استفاده باشد:

 • با دوستان و عزیزان خود رابطه محدودی دارند.
 • بیش تر مواقع بدون دلیل عذرخواهی می کنند.
 • برای انجام بسیاری از کارهای خود به اجازه گرفتن نیاز دارند
 • اضطراب یا افسردگی
 • آن ها ممکن است در مورد سوء استفاده به شما بگویند.

نجات از تجاوز و سوء استفاده عاطفی

نجات یافتن از سوء استفاده عاطفی یا کنترل می تواند در ابتدا بسیار طاقت فرسا باشد. ممکن است احساس کنید هیچ راهی برای خروج وجود ندارد.

اولین قدم برای بهبودی از تمام روابط آزاردهنده عاطفی، اذعان به وجود مشکل است. کمک گرفتن از مشاور یا سایر متخصصان سلامت روان می تواند به شما فرصتی بدهد تا در مورد عواطف یا احساسات خود صحبت کنید و برنامه ای برای رسیدن به امنیت ایجاد کنید.

حد و مرزها را تعیین کنید:

حتی اگر فرد سوءاستفاده‌گر به مرزهایی که شما تعیین کرده‌اید احترام نمی گذارد، به هر حال آنها را تعیین کنید. چیزهایی را که مایل به تحمل آن ها هستید و چیزهایی را که نیستید در ذهن خود تثبیت کنید. نیت خود و عواقب فراتر رفتن از مرزهایتان را برای او روشن کنید. به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان نباید این مرزها را زیر پا بگذارید.

خودمراقبتی را تمرین کنید:

هرکسی که می‌خواهد از نظر جسمی یا روحی خوب باشد، باید یاد بگیرد که چگونه خود را در اولویت قرار دهد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که شما قربانی سوء استفاده شده باشید. از بین بردن تمرکز بر سواستفاده گر و تمرکز بر خواسته ها و نیازهای خود می تواند به شما کمک کند تا احساس تعادل و تندرستی داشته باشید.

استراحت کافی داشته باشید، بخوابید، وعده های غذایی سالم و متعادلی داشته باشید و ورزش کنید.

از بحث و جدل بپرهیزید :

حتی اگر حق با شما باشد و سوء استفاده کننده بداند که حق با شماست، بعید است که هرگز آن را بپذیرد. وقت خود را برای بحث کردن با آن ها یا دفاع از خود در برابر اتهامات آنها تلف نکنید. متأسفانه، یک فرد آزاردهنده عاطفی ممکن است هر چیزی را که شما می گویید قبول کند و آن را علیه شما استفاده کند.

با دوستان خود صحیت کنید:

با یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده در مورد آنچه پشت سر می گذرانید صحبت کنید. در بسیاری از موارد، افرادی که مورد آزار عاطفی قرار می‌گیرند، از نظر عاطفی چنان تحت فشار هستند که فکر نمی‌کنند دیگران آن‌ها را باور کنند..

درمان

اگر شما یا کسی که می شناسید در یک رابطه آزاردهنده عاطفی زندگی می کنید، طبیعی است که احساس ناتوانی کنید به یاد داشته باشید که انواع مختلفی از سوء استفاده وجود دارد، مانند سوء استفاده عاطفی، و همه آن ها جدی هستند.

مهم نیست که در هر مقطعی از زندگی خود چه کاری انجام داده اید، اگر شخص دیگری تصمیم بگیرد رفتاری توهین آمیز با شما داشته باشد، هرگز تقصیر شما نیست. تشخیص علائم تجاوز و سوء استفاده عاطفی و یادگیری راه های پایان دادن به خشونت خانگی و چرخه آن امکان پذیر است تنها کافی است که با مشاور تماس بگیرید و از او کمک بگیرید تا در این راه شما را یاری کند.

منبع : تجاوز و سوء استفاده عاطفی چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.