موفقیت در آزمون

نحوه ایجاد یک برنامه درسی برای پیشرفت تحصیلی و موفقیت در آزمون

نحوه ایجاد یک برنامه درسی برای پیشرفت تحصیلی و موفقیت در آزمون

مطالعه یک بخش مهمی در موفقیت آکادمیک می باشد.

با این وجود، در برخی مواقع پیدا کردن یک زمان مطالعه برای موفقیت در آزمون و برای هر موضوعی که باید در مورد آن مطالعه انجام بدهیم، سخت می باشد.

یک روش مناسب برای مطمئن شدن نسبت به موفقیت مطالعه، عبارت از ایجاد یک برنامه درسی مشخص و قابل اطمینان می باشد.

هر چند که ایجاد یک برنامه مطالعاتی سخت تر از آن چیزی می باشد که به نظر می رسد.

در این برنامه ریزی نه تنها شما مجبور هستید که موضوعات و دوره های مورد نیاز برای مطالعه و موفقیت در آزمون را در یک چارچوب زمانی اولویت بندی کنید، بلکه همچنین سایر مسولیت های خودتان که مربوط به خانواده، دوستان و تفریحات می باشد را هم باید انجام دهید.

در نهایت، شما از طریق یک مقدار تفکر و یک مقداری تلاش، هیچ مشکلی را در برنامه ریزی و تامین تمامی اهداف آکادمیک خودتان نخواهید داشت.

موفقیت در آزمون

ایجاد برنامه خودتان بخش اول

1. مشخص کردن اهداف کوتاه مدت و بلندمدت برای مطالعه.

در صورتی که شما نسبت به مواردی که در نهایت می خواهید به دست بیاورید، مطلع باشید، ایجاد و مدیریت برنامه برایتان راحت تر خواهد بود.

همچنین این مورد به شما کمک خواهد کرد تا بخش هایی را که نیاز به تمرکز دارند را شناسایی کنید.

 • اهداف کوتاه مدت می تواند شامل پاس کردن یک آزمون در یک هفته، کامل کردن یک مقاله در طول دو هفته، یا حفظ کردن یک ارائه در طول 10 روز باشد. برای این پروژه ها، وظایف خودتان را بر مبنای روزها مشخص کنید.
 • اهداف بلند مدت می تواند شامل رفتن به یک کالج خاص در طول یک دوره همراه با دریافت یک کمک هزینه دانشجویی یا راه اندازه یک شغل خاص یا دوره انترن باشد. در رابطه با این موارد، اهداف خودتان را به صورت هفته ای یا ماهیانه مشخص کنید تا بتوانید آنها را مدیریت کنید.
 • زمان دقیقی که شما برای دستیابی به هر یک از این اهداف نیاز دارید را مشخص کنید. روز آخر را مشخص کنید و تعداد روز ها، هفته ها و ماه هایی که در اختیار دارید را بنویسید. برای مثال، تاریخ نهایی درخواست برای ورود به کالج یا زمان امتحان ها در چه تاریخی می باشند؟

2. موضوعاتی که باید مورد مطالعه قرار دهید را لیست کنید.

شاید اولین قدم در ایجاد یک برنامه مطالعاتی برای موفقیت در آزمون، عبارت از لیست کردن موضوعات و دوره هایی می باشد که باید مطالعه کنید.

نوشتن وظایف خودتان بر روی کاغذ یک ایده بهتری را در مورد کاری که باید انجام بدهید، در اختیارتان قرار خواهد داد.

در صورتی که امتحان های خاصی دارید که باید برای آنها مطالعه کنید، این موارد را به جای دوره ها لیست کنید.

3. مشخص کنید که برای هر موضوع یا امتحان، به چه مواردی نیاز دارید.

الان که شما موضوعات مختلفی را می نویسید که باید مطالعه شوند، باید مشخص کنید که برای هر دوره به چه مواردی نیاز دارید.

در حالیکه ممکن است تعهد زمانی و سایر وظایف شما برای یک کلاس خاص در طول هر هفته تغییر پیدا کند، این شانس وجود دارد که شما بتوانید مقدار زمان خاصی را که برای هر موضوع در طول یک دوره طولانی نیاز دارید را مشخص کنید.

 • در صورتی که شما دارای یک راهنمای مطالعاتی یا یک کتاب متنی همراه با بخش های مرور باشید، از آن استفاده کنید تا لیست خودتان را به صورت مشخصی تعریف کنید.
 • یک زمانی را برای خواندن اختصاص دهید.
 • یک زمانی را صرف بررسی نوشته ها بکنید.
 • در صورت لزوم، یک زمانی را صرف ایجاد راهنماهای مطالعاتی بکنید.

4. لیست خودتان را اولویت بندی کنید.

بعد از آنکه یک لیست از تمامی موضوعات یا امتحاناتی تهیه کردید که باید مطالعه کنید و مواردی را که برای هر یک آنها نیاز دارید را مشخص کردید، لیست خودتان را اولویت بندی کنید.

دسته بندی هر کلاس بر مبنای اهمیت آن به شما کمک خواهد کرد تا موضوعاتی را که باید زمان بیشتری را صرف آنها کنید و مواردی که باید بهترین زمان خودتان را صرف آنها کنید، مشخص کنید.

 • برای هر یک از موضوعات یا امتحان ها یک عددی را اختصاص بدهید که از یک شروع می شود و ادامه می یابد. در صورتی که نیاز دارید بیشترین زمان خودتان را صرف ریاضیات کنید، عدد یک را به آن اختصاص دهید در صورتی که نیاز دارید که کمترین زمان خودتان را صرف تاریخ کنید (و کلا پنج موضوع داشته باشید که باید مطالعه کنید)، عدد پنج را به آن اختصاص دهید.
 • میزان دشواری موضوع یا امتحان را در نظر بگیرید.
 • تعداد دفعاتی که برای خواندن آن موضوع یا امتحان نیاز خواهید داشت را مد نظر قرار دهید.
 • تعداد مرور هایی که نیاز خواهید داشت را هم در نظر بگیرید.

5. زمان در دسترس خودتان در طول هفته را به بلوک های مطالعاتی تقسیم کنید.

قبل از آنکه ادامه بدهید، نیاز دارید که زمان در دسترس خودتان در طول هفته را به طبقات مطالعاتی تقسیم بندی کنید.

بعد از انجام دادن این کار، می توانید ادامه بدهید و طبقات خودتان را به موضوعات مختلف اختصاص دهید.

 • ترفند مربوط به ایجاد یک برنامه مطالعاتی عبارت از نقشه کشیدن برای مطالعه در زمان مشابهی از هر روز می باشد تا در نتیجه آن بتوانید یک برنامه ای داشته باشید که بدون نیاز به چک کردن ثابت، آن را بتوانید به یاد بیاورید. از طریق ایجاد یک روتین، شما یک عادت مطالعاتی مثبتی را در خودتان ایجاد خواهید کرد.
 • بررسی کنید که آیا زمان ها یا روز هایی در هفته وجود دارند که شما همواره بتوانید در طول آن مطالعه کنید. برای مثال، ممکن که برنامه شما مابین ساعات 3 تا 4 بعد از ظهر در روزهای سه شنبه و پنج شنبه خالی باشد. در صورت امکان، سعی کنید که در آن زمان برنامه مطالعاتی خودتان را مشخص کنید؛ چرا که یک برنامه رویتن و منظم به شما کمک خواهد کرد تا مطالعه را به یک عادت تبدیل کنید و این کار را سریع تر انجام بدهید.
 • دوره های مطالعاتی خودتان را بر مبنای بلوک های 30 تا 40 دقیقه ای تنظیم کنید. پیدا کردن و برنامه ریزی بلوک های زمانی کوتاه مدت تر راحت تر از بلوک های زمانی طولانی مدت تر می باشد.
 • یک سری بلوک هایی را برای تمامی زمان های در دسترستان ایجاد کنید.
 • در صورتی که قبل از امتحان یک زمان خاصی داشته باشید، به جای برنامه ریزی هفتگی، یک تاریخ معکوس (تعداد روزها، هفته ها یا ماه های باقی مانده) ایجاد کنید.
موفقیت در آزمون

6. یک زمانی را صرف فعالیت های غیرآکادمیکی بکنید.

در حین صرف کردن بلوک های زمانی خودتان برای هر موضوع، همچنین نیاز دارید که یک زمانی را صرف خانواده، دوستان و استراحت بکنید.

این مورد بدان دلیل است که شما بدون ایجاد یک توازن مناسب مابین زندگی شخصی و زندگی آکادمیک خودتان، هیچ وقت نخواهید توانست که در مطالعات خودتان موفق باشید.

 • یک زمانی را صرف اتفاقاتی کنید که نمی توانید زمان جدیدی را صرف آنها بکنید، مواردی از قبیل روز تولد مادر بزرگ، یک جمع خانوادگی یا قرار ملاقات های دامپزشکی سگتان.
 • هر زمانی را که مربوط به سایر تعهدات، همانند تمرین شنا، زمان خانواده، یا خدمات مذهبی می باشد را (برای مطالعه) غیر قابل دسترس بکنید.
 • زمان مناسبی را صرف استراحت، خواب و ورزش بکنید.
 • در صورتی که شما زمان محدودی برای مطالعه کردن قبل از امتحان های مهم داشته باشید، سعی کنید که فعالیت های اجتماعی یا غیر درسی را به تاخیر بیاندازید یا لغو کنید.

7. بلوک های مطالعاتی خودتان را پر کنید.

با مشخص کردن بلوک های برنامه ریزی شده و شناخت مواردی که باید برنامه ریزی کنید، برنامه خودتان را پر کنید.

مشخص کنید که در هر دوره کدام موضوع را خواهید خواند. این کار به شما کمک خواهد کرد که روند مطالعه خودتان را دنبال کنید.

یک سری فرصت های بررسی را برای موارد مختلف ایجاد کنید و به خودتان اجازه بدهید که کتاب های متنی و موارد مطالعاتی خودتان را در طول زمان سازماندهی کنید.

 • یک برنامه ریز روزانه یا موردی شبیه به آن را خریداری کنید. همچنین شما می توانید از یک دفترچه اصلی استفاده کنید.
 • در صورتی که یک گوشی هوشمند داشته باشید، برنامه خودتان را در آن بنویسید.
 • در مرحله اول فقط برای یک هفته برنامه ریزی کنید و این کار را تا مشخص شدن کارایی برنامه تان ادامه دهید.
 • مطالعات مربوط به امتحانات نزدیک را به عنوان موارد اولویت دار مد نظر قرار دهید. مطالعات خودتان را بر مبنای زمان محدودی که در اختیار دارید، تقسیم بندی کنید و زمان مطالعه موارد درسی خودتان را بر مبنای زمانی که قبل از یک امتحان مشخص در اختیار دارید، مشخص کنید.
موفقیت در آزمون
 • دوره هایی که در آن ضعیف هستید یا می خواهید در آن بالاترین نمره را بگیرید، را به عنوان موارد اولویت دار در نظر بگیرید.

در نظر گرفتن برنامه و شخصیت خودتان- بخش دوم

1. برنامه فعلی خودتان را بررسی کنید.

اولین اقدام شما در ایجاد یک برنامه مطالعاتی، عبارت از بررسی کردن برنامه فعلی و روشی می باشد که در حال حاضر برای صرف زمان خودتان مورد استفاده قرار می دهید.

ارزیابی برنامه فعلی تان به شما کمک خواهد کرد تا به صورت مناسبی از زمان خودتان استفاده کنید و جاهایی را که می توانید موثر تر باشید و فعالیت هایی را که می توانید حذف کنید را مشخص کنید.

 • مشخص کنید که در طول هفته فعلی، چند ساعت مطالعه انجام داده اید.
 • مشخص کنید که در طول هفته فعلی، چند ساعت از زمان خودتان را صرف سرگرمی کرده اید.
 • مشخص کنید که در طول هفته حاضر، چند ساعت از زمان خودتان را در کنار دوستان و خانواده گذارنده اید.
 • یک محاسبه ریاضیاتی سریعی انجام دهد تا مشخص کنید که کدام بخش را می توانید حذف کنید. افرادی که بخش زیادی از زمان خودشان را صرف سرگرمی می کنند، باید میزان آن را کاهش دهند.
 • در صورتی که مشغول کار هستید، حتما یک برنامه مطالعاتی را در کنار برنامه کاری ایجاد کنید.

2. سبک یادگیری خودتان را مد نظر قرار دهید.

در حالیکه مشخص کردن نحوه صرف کردن زمان خودتان یکی از مهم ترین بخش های ایجاد برنامه برای شما و موفقیت در آزمون می باشد، همچنین شما باید مشخص کنید که به چه نحوی مطالعه کنید.

مشخص کردن نحوه مطالعه به شما کمک خواهد کرد تا مشخص کنید که آیا فعالیت های شما همپوشانی دارند یا نه.

همچنین این کار به شما کمک خواهد کرد تا مشخص کنید که به چه نحوی از زمانتان استفاده کنید که در شرایط عادی چنین کاری را انجام نمی دادید.

سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

 • آیا شما یک یادگیرنده شنیداری هستید؟ شاید گوش دادن به سخنرانی های ضبط شده یا سایر موارد درسی شنیداری در حین رفتن به سر کار یا در حین کار کردن در باشگاه، یک روش مناسبی برای شما باشد.
 • آیا شما یک یادگیرنده بصری هستید؟ آیا شما می توانید برای یادگیری از تصاویر یا ویدئوها استفاده کنید؟ سعی کنید که به عنوان یک روش یادگیری و همچنین یک روش سرگرمی، به ویدئوها نگاه کنید.
موفقیت در آزمون

3. اعتقاد به کار کردن را در خودتان ایجاد کنید.

هر چند که شما می توانید یک برنامه شگفت انگیزی برای خودتان ایجاد کنید، ولی در صورتی که شما خودتان را متعهد به مطالعه نکنید، برنامه شما به موفقیت محدودی دست پیدا خواهد کرد.

در نتیجه، شما نیاز دارید که یک مقداری از زمان خودتان را صرف ایجاد اخلاق کاری در خودتان بکنید. بعد از این کار:

 • برنامه خودتان را بر مبنای نحوه تفکر خودتان در مورد کار کردنتان طراحی کنید. در صورتی که تمرکز خودتان را از دست می دهید و وقفه های زیادی در کارتان ایجاد می شود، این زمان های اضافی را به برنامه خودتان اضافه کنید.
 • در صورتی که مطلع باشید که کارتان را با وقفه انجام می دهید، سعی کنید که کار خودتان را قبل از تاریخ های سررسید انجام دهید. این کار به عنوان یک پیشگیری کننده عمل خواهد کرد و شما هیچ سررسیدی را از دست نخواهید داد.
 • در صورتی که متوجه شوید اخلاق کاری شما بسیار سفت و سخت می باشد، این شرایط باعث خواهد شد که بتوانید کار خودتان را در مراحل اول انجام دهید. شما می توانید این کار را از طریق ایجاد نقاط “پاداش” اضافی در برنامه خودتان انجام دهید و از آن مورد می توانید برای پیش رفتن در هر موضوع مورد نظرتان استفاده کنید.

دنبال کردن برنامه تان- بخش سوم

1. زمان بیشتری را برای استراحت در نظر بگیرید.

یکی از مهم ترین چالش ها در دنبال کردن برنامه مطالعاتی خودتان، عبارت از وسوسه شدن خودتان برای ادامه ندادن به برنامه و انجام دادن یک کار آرامش بخش، جالب یا سرگرم کننده به جای آن می باشد.

با این وجود، شما باید در برابر این وسوسه مقاومت کنید و به جای آن یک زمان بیشتری را صرف سرگرمی بکنید.

 • به دنبال پیدا کردن زمان های استراحت باشید تا از آن به عنوان پاداش مطالعه استفاده کنید.
 • از زمان های استراحت خودتان به عنوان روشی برای شارژ شدن مجدد استفاده کنید. چرت زدن می تواند به شما کمک کند. رفتن به یک پیاده روی یا انجام دادن یوگا می تواند منجر به ریلکس شدن شما شود و به شما کمک کند تا بر روی زمانی متمرکز شوید که باید به مطالعه خودتان ادامه دهید.
 • حتما یک زمانی را به بیرون رفتن از خانه اختصاص دهید. از زمان های استراحت خودتان برای بیرون رفتن و دور شدن از فضای مطالعه استفاده کنید.

2. یک سری وقت های استراحت کوچک ایجاد کنید و آنها را ثابت نگه دارید.

حتما در طول هر بلوک مطالعه یک زمان استراحتی را برای موفقیت در آزمون در نظر بگیرید.

با این وجود، این مورد می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی شود.

یکی از مهمترین مولفه ها در دنبال کردن برنامه مطالعاتی خودتان عبارت از اطمینان یافتن نسبت به تحمل کردن برنامه و استراحت کردن فقط به اندازه زمان اختصاص داده شده می باشد.

داشتن وقت های استراحت بیشتر و وقت های استراحت طولانی مدت تر می تواند کارایی برنامه شما را از بین ببرد و برنامه های شما برای مطالعه موفق را خراب بکند.

 • در طول دوره های مطالعه، 5 تا 10 دقیقه وقت استراحت در نظر بگیرید. بیشتر از 5 تا 10 دقیقه نشود.
 • در شروع وقت استراحت تان، یک زنگ هشداری تنظیم کنید که در حین پایان یافتن زمان استراحتتان زنگ بخورد.
 • از زمان استراحت خودتان به صورت عقلایی استفاده کنید. حتما از زمان استراحت برای تجدید قوا استفاده کنید. حرکات کششی انجام دهید، یک پیاده روی کوتاهی داشته باشید، یک غذای مختصر بخورید، یا از طریق گوش دادن به موسیقی انرژی لازم را به دست بیاورید.
 • از موارد حواس پرت کننده ای که می توانند منجر به طولانی شدن زمان استراحت تان شوند، اجتناب کنید.

3. برنامه خودتان را دنبال کنید.

یک قاعده سخت و سریع برای اطمینان یافتن از کارایی برنامه خودتان، عبارت از پیروی کردن از برنامه می باشد.

در صورتی که شما برنامه خودتان را دنبال نکنید، این برنامه مطالعاتی هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت.

 • سعی کنید که بررسی کردن منظم تاریخ / برنامه ریز به صورت منظم را به یک عادت تبدیل کنید  و ترجیحا آن را به صورت روزمره انجام دهید. این کار منجر به نیافتادن در دام “هر آن چیزی که از دید فرد دور بماند، از ذهن وی دور خواهد ماند” خواهد شد.
 • زمانی که شما یک برنامه روتین را ایجاد کنید، می توانید به صورت ذهنی، اقدامات خاص، همانند باز کردن کتاب متنی یا نشستن بر روی یک میز را با حالت مطالعه مرتبط کنید.
 • از یک آلارم یا تایمر موجود در گوشی خودتان استفاده کنید تا زمان های شروع و پایان بلوک مطالعاتی را به شما هشدار بدهد. این کار به شما کمک خواهد کرد تا برنامه خودتان را به صورت ثابتی ادامه دهید.
موفقیت در آزمون

4. در رابطه با برنامه تان با افراد دیگری صحبت کنید.

در برخی مواقع دنبال کردن برنامه های ما دشوار می باشد، چرا که افراد مهم موجود در زندگی مان ما را از اهداف خودمان دور می کنند.

این کار از روی کینه جویی صورت نمی گیرد، بلکه فقط به این علت صورت می گیرد که افرادی که به شما اهمیت می دهند، می خواهند یک زمان خاصی را در کنار شما باشند.

به منظور اجتناب از این شرایط و برای موفقیت در آزمون، برنامه خودتان را به افراد موجود در اطرافتان بیان کنید.

در این صورت، آنها اگر بخواهند یک کاری را انجام دهند، می توانند کار خودشان را با برنامه شما هماهنگ کنند.

 • یک کپی از راهنمای مطالعه خودتان را بر روی یخچال خانه بزنید تا خانواده شما بتوانند آن را ببینند.
 • یک کپی از برنامه خودتان را به دوستانتان ایمیل کنید تا آنها وقت های استراحت شما را بدانند.
 • در صورتی که فردی در محدوده زمانی مربوط به مطالعه، برنامه خاص مد نظر داشته باشد، با احترام از وی بخواهید که یک زمان دیگری را برای آن برنامه در نظر بگیرد.

منبع: کانون مشاوران ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.