نقش مشاوره در قبولی کنکور

نقش مشاوره در قبولی کنکور

نقش مشاوره در قبولی کنکور

اگر شما هم از جمله داوطلبان کنکور در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری باشید، ممکن است با این سوال مواجه باشید که “برای موفقیت در کنکور و رسیدن به نتیجه ی دلخواه، مشاوره تا چه اندازه می تواند تاثیر گذار باشد؟”

مشاوره کنکور

بسیاری از داوطلبان کنکور با محدودیت های زیادی در خصوص زمان مواجه اند و تمام تلاش شان بر آن است که بتوانند در بازه ی زمانی یک ساله، به نتیجه برسند و از سد کنکور عبور کنند.

به همین دلیل انتخاب و طی درست ترین و اصولی ترین مسیر، یکی از مهم ترین فاکتورهای موفقیت است که در این مطلب با شما در خصوص آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آیا موفقیت مستلزم مشاوره است؟

هیچ گونه اجبار، الزام و یا قانون کلی در زمینه ی مشروط بودن موفقیت به دریافت مشاوره وجود ندارد اما بررسی تجارب داوطلبان موفق نشان داده است که بسیاری از آن ها به روش های مختلف از مشاوره استفاده  کرده اند تا مسیر را به درستی طی کنند.

اگر مساله ی کنکور را دقیق تر بررسی کنید متوجه خواهید شد که شما تنها با انبوهی از منابع خواندنی مواجه نیستید.

تعداد بالای منابع، توانایی اولویت بندی، نحوه ی مطالعه ی صحیح، گزینش منابع ضروری، برنامه ریزی، مدیریت زمان، حفظ انگیزه، مدیریت استرس و نشان دادن حداکثر کارایی از جمله فاکتورهایی هستند که کنکور را به فرایندی پیچیده تر تبدیل می کنند.

در این مسیر طولانی و خسته کننده، موفقیت از آن افرادی است که جوانب مختلف راه را در نظر می گیرند و برای جلوگیری از مشکلات احتمالی از نظرات تخصصی یک مشاور نیز بهره می برند.

مشاوره کنکور، تبدیل تجارب تلخ به تجارب شیرین

به عنوان یک داوطلب کنکور، ممکن است این اولین یا چندمین باری باشد که چنین آزمونی را تجربه می کنید و طبیعتا از دیدگاهی کل نگر و جامع در خصوص آن برخوردار نیستید.

 اما مشاور با تجربه، فردی است که شرایط آزمون را در طی سالیان بیشتری مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده است، تجارب داوطلبان موفق و ناموفق را می داند و دیدگاهی کل نگر تر نسبت به تجربه ی کنکور دارد.

چنین فردی می تواند به شما کمک کند تا از تجارب دیگران به عنوان نوعی تجربه ی شیرین استفاده کنید و از طی مسیری که به شکست منتهی خواهد شد، پیشگیری کنید.

این به معنای آن نخواهد بود که داشتن مشاور به معنای قبولی صد در صدی در کنکور است اما می تواند احتمال موفقیت شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

مشاوره کنکور و انتخاب رشته

پس از عبور از سد کنکور، دریافت مشاوره ی صحیح در خصوص انتخاب رشته ی اصولی یکی دیگر از گام های مهمی است که داوطلبان می بایست بردارند.

به جرات می توان گفت این مرحله از مرحله ی قبل مهم تر است چرا که پای تلاش شخصی تان در میان نیست و ممکن است در اثر عدم آگاهی از علایق، سلایق، رشته های موجود و ظرفیت ها، به آنچه می خواهید نرسید.

ممکن است شما نیز از جمله افرادی باشید که اطلاعات زیادی در خصوص رشته ها و ظرفیت دانشگاه ها نداشته باشید و یا علایق تان را به خوبی نشناسید.

مشاوره کنکور به شما کمک می کند تا بتوانید متناسب با شرایط، ویژگی ها و وضعیت کنونی تان، بهترین تصمیم را بگیرید و در مسیر شغلی و تحصیلی مناسب خودتان قرار بگیرید.

در صورتی که مشاور خوبی را نمی شناسید و یا چنین فردی در دسترس تان نیست، بهتر است اطلاعات تان در خصوص مشاغل و رشته ها را به روز کنید، بازار کار واقعی رشته های مدنظرتان را استخراج کنید، علایق و ویژگی ها تان را از طریق تست های شخصیتی شناسایی کنید و با در کنار هم قرار دادن این موارد، تصمیم مناسبی بگیرید.

مشاور خوب چه ویژگی هایی دارد؟

امروزه تعداد زیادی از فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی با عناوینی مانند مهندس و دکتر، به ایفای نقش مشاور می پردازند.

این در حالی است که مشاوره فرایندی علمی، پیچیده و نیازمند کسب تخصص است.

بنابراین صرف فارغ التحصیلی در یک رشته نمی تواند ملاک خوبی برای انتخاب یک فرد به عنوان مشاور تحصیلی تان باشد.

در این قسمت مهم ترین ویژگی های یک مشاور خوب را برای تان ذکر خواهم کرد تا در مسیر انتخاب به آن ها بیشتر توجه کنید.

مشاور تحصیلی به جای شما برنامه ریزی نمی کند.

برنامه ریزی کردن برای داوطلب می تواند به معنای نادیده گرفتن توانایی او برای کنترل امور شخصی زندگی اش و منفعل کردن او باشد.

هیچ کس بهتر از شما خودتان را نمی شناسد و مشاور خوب کسی است که به شما کمک می کند تا با شناخت بهتر ویژگی ها و توانایی های تان، برنامه ریزی منحصر به خود را شکل دهید.

ممکن است مشاورتان در طول این مسیر، تلاش کند تا نقاط ضعف و مشکلات احتمالی برنامه ریزی تان را کشف کند و شما را از آن ها مطلع کند، اما به جای شما برنامه ریزی نمی کند و شما را مجبور به اجرای سیستم مدنظر خود نخواهد کرد.

توانایی ایجاد انگیزه و تشویق

همانطور که گفته شد، مسیر موفقیت در کنکور، راه طولانی ای است که نیازمند انگیزه ی کافی است.

بنابراین در صورتی که مشاور خوبی را در کنار خود داشته باشید، می توانید از انگیزه های او نیز برای با انرژی ماندن در طی این مسیر استفاده کنید.

در نظر گرفتن شرایط منحصر به فرد شما

هیچ نسخه ی کلی در خصوص برنامه ریزی و مشاوره وجود ندارد.

مشاور خوب، فردی است که بتواند شما و شرایط تان را به گونه ای که هست مورد توجه قرار دهد و بر اساس آن به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

آموزش روش های صحیح مطالعه، تست زنی و مرور

در کنار مسایل روحی، مدیریت استرس و برنامه ریزی، بخش قابل توجهی از موفقیت کنکور به مهارت های مطالعه و مرور داوطلبان بر می گردد.

بنابراین انتظار می رود تا یک مشاور، نقاط ضعف داوطلب در خصوص مطالعه را شناسایی کند و روش های صحیح را به او آموزش دهد.

همچنین لازم است تا این آموزش ها متناسب با سطح توانمندی داوطلب و ویژگی های فردی او باشد.

توانایی توجه به وضعیت روانی دانش آموز

ممکن است در طول مسیر مطالعاتی خود، با مشکلاتی مانند اضطراب، بی حوصلگی، افسردگی، مسایل خانوادگی و… روبه رو شوید.

در این مسیر لازم است تا مشاورتان نیز مسایل روانی را به خوبی مورد توجه قرار دهد و برای برون رفت صحیح از آن ها، روش های مفید  و موثری را اتخاذ کند.

به همین دلیل بهتر است فردی را به عنوان مشاورتان انتخاب کنید که در این زمینه صاحب صلاحیت و توانمند است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.