فواید مربوط به تبسم و خندیدن با صدای بلند

 

تبسم و خندیدن – ابراز هیجانی ساده که هر وضعیت معمولی را به یک موقعیت خاص بدل می کند.

چه کسی که با شما می خندد یک فرد غریبه در داخل مترو باشد، یا رئیستان همراه با شما در مورد یک جوکی بخندد – یک چیز جادویی در پشت این هیجان ساده وجود دارد. اجازه بدهید که وارد بحث مربوط به فواید تبسم و خنده شویم، تا بررسی کنیم که چرا یک خنده در طول یک روز، شما را از دکتر دور نگه می دارد.

فواید مربوط به تبسم و خندیدن

فرض بر اینست که خندیدن یک پدیده ای باشد که ریشه تکاملی دارد، به صورتی که به یک فرهنگ جهانی تبدیل شده است. یکی از اصلی ترین رفتارهای مبنایی انسان می باشد که از شش هفتگی کودکی، با تقلید خنده های دیگران و یا لبخند زدن در موقعیت های لذت بخش شروع می شود.

به نظر می رسد که خندیدن، تاثیر استثنائی بر روابط اجتماعی داشته باشد، پیوند های روابط دوستانه و خانوادگی را قوی تر می‌کند و یک مبنایی را برای یک ارتباط مملو از شادی فراهم می سازد. این کار بدین دلیل بی ارزش نیست که مردم، در اغلب موارد، از به اشتراک گذاری احساس شادی، در دوستی ها و روابط استقبال می کنند. داشتن یک خنده خوب، جو موجود را از طریق ایجاد یک فضای راحت و با تنش کمتر، بهبود می بخشد و منجر به ایجاد یک محیط با تضاد کم تر و با همکاری بیشتر می شود.

خنده بر هر درد بی درمان دواست!

محققین نشان داده اند که 10-15 دقیقه خندیدن در طول هر روز، 40 کالری می سوزاند و برای 45 دقیقه ماهیچه‌ها را آرام و راحت می کند. حتی تاثیر مهم تر خندیدن مربوط به تقویت سیستم حفاظتی، پایین آوردن فشار خون و آزاد کردن اندورفین (هورمون شادی) می‌باشد، این امر منجر به افزایش هیجان مثبت می شود.

با در نظر گرفتن سلامتی روانی، به نظر می رسد که تبسم و خنده تاثیرات مهم تری را هم داراست. کرافور و کالتابیانو (2011) یک آزمایشی انجام دادند که شامل استفاده از یک گروه برنامه “مهارت های شوخ طبعی” بود و نشان داد که مشارکت کنندگانی که ” در مهارت های شوخ طبعی آموزش دیدند”، یک اعتماد به نفس بالاتر، تفکر مثبت، خوشبینی بالاتر را داشتند و احساس کنترل، کاهش تفکرات منفی و  کاهش علائم مربوط به عصبانیت و افسردگی هم در آنها مشاهده شد.

زیبایی دردی را نمی شناسد

و در صورتی که شما قادر به خنده و تبسم نباشید، چه اتفاقی می افتد؟ مطالعه ای از طریق خودگزارشی تاثیر تجربه هیجانی تزریق بوتاکس (روشی که عضلات مربوط به بیان هیجانی چهره را فلج می کند) و تزریق رستالین (روشی که بر عضلات بیانگری چهره تاثیری ندارد) در گروه کنترل را مورد بررسی قرار دادند. در بین دو گروه مقایسه ای، نشان داده شده است که نسبت به کنترل، آزمودنی های گروه بوتاکس کاهش قابل توجهی را در قدرت تجربه هیجانی خود نشان دادند.

یوگای خنده

یوگای خنده به صورت خندیدن هر روزه و به صورت منظم به عنوان یک ورزش می باشد. یک مطالعه که اخیرا صورت گرفته است، نشان داده است که بعد از یک دوره یوگای خنده، کاهش استرس و اضطراب در مشارکت کنندگان دیده شده است، همچنین یک بهبود در وضعیت خواب و کاهش در احساسات منفی نیز، صورت گرفته است.

خنده دار به نظر می رسد؟ پس به همین دلیل آن را انجام دهید!

دفعه بعدی که به دندانپزشک می روید – یک شو طنز را ببینید یا یوگای خنده انجام دهید!  این تحقیق نشان داده است که خندیدن می تواندآستانه درد شما را افزایش دهد و به شما اجازه می دهد که در حالتی که درد بالایی نسبت به حالت معمولی دارید، احساس راحتی داشته باشید.این امر می تواند از طریق آزادسازی بالای اندورفین، که تحمل کردن درد را امکان پذیر می سازد، تبیین شود.

در یک مطالعه دیگر، از گروهی از مردم خواسته شد تا 10 دقیقه کارتون خنده دار، راقبل از امتحان ریاضی ببینند، و آنها را با یک گروه که ده تا شعر خواندند، مقایسه کردند. به طور واضح، خندیدن منجر به کاهش اضطراب شده و نتایج آزمون در گروه کارتون بسیار بالاتر بود.

خندیدن تقلبی بهتر از نخندیدن است

ممکن است که یک روز پر از استرس داشته اید و هیچ دلیلی برای خنده و تبسم ندارید؟ منتظر آن نباشید، یک خنده مصنوعی داشته باشید!

روان شناسان دانشگاه کانزاس، به این نتیجه رسیدند که خنده مصنوعی، می تواند استرس را کاهش دهد. از شرکت کنندگان خواسته شد تا دو وظیفه پر استرس و سخت را انجام دهند در حالی که دو چوب کوچک ما بین دندان های آنها به نحوی قرار گرفته بود که هم ماهیچه های صورت را برای ایجاد یک خنده فعالی می کرد، یا یک حالت صورت طبیعی را به وجود می آورد. با اندازه گیری ضربان قلب آنها، محققین به این نتیجه رسیدند که شرکت کنندگانی که خندیدند، بعد از تکالیف استرس زا، نسبت به افرادی که در حالت خنثی بودند، سریع تر به حالت نرمال برگشتند.

اگر تا به حال متقاعد نشده اید که خندیدن درطول یک روز شما را دور از دکتر نگه می دارد – بحث های زیادی در رابطه با این موضوع وجود دارد –  خندیدن همچنین باعث می شود که جذاب تر باشید ! مطالعه FMRI نشان داد که دیدن یک چهره در حال لبخند زدن، منجر به افزایش فعالیت OFC میانی می شود، بخشی از مغز که به چهره های جذاب مانند یک پاداش پاسخ می دهد. بنابراین، بنا به هر دلیلی، خود را رها کنید و لبخند بزنید!

منابع:

Crawford, S. A., & Caltabiano, N. J. (2011).Promoting emotional wellbeing through the use of humour. The Journal of Positive Psychology: Dedicated to furthering research and promoting good practice, 6 (3), 237 – 252.

 

Davis, J.I., Senghas, A., Brandt, F., Ochsner, K.N., 2010.The effects of BOTOX injections on emotional experience. Emotion, 10 (3), 433–440.

 

Dunbar, R., Baron, R., Frangou, A., Pearce, E., Van Leeuwen, E. J., Stow, J., Partridge, G., Macdonald, I., Barra, V. & Van Vugt, M. (2012). Social laughter is correlated with an elevated pain threshold. Proceedings of The Royal Society B: Biological Sciences, 279 (1731), 11611167.

 

Francis, H. (2013). Perth Discovers the Joys of Laughter Yoga. Retrieved from

http://www.watoday.com.au/lifestyle/perthdiscoversjoysoflaughteryoga201306142o81p.html

 

Internicola, D. (2012). Laughing Yoga Cultivates Merry Mindfulness. Retrieved from

http://www.reuters.com/article/2012/07/09/usfitnessyogalaughingidUSBRE86809U20120709

 

Kraft, T. L., & Pressman, S. D. (2012). Grin and bear it: The influence of manipulated facial expression on the stress response. Psychological Science, 23(11), 13721378.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.