فواید خوش بینی بر سلامتی: ما را به یک مافوق انسان تبدیل می کند.

فواید خوش بینی بر سلامتی:ما را به یک مافوق انسان تبدیل می کند.

 

موانع موجود را بردارید، از بدبینی دست بردارید ! خوشبین بودن یک عامل کلیدی برای شکست ناپذیری می باشد.

با وجود تلاش های بسیار ما برای حفظ سلامتی از طریق ورزش و تمرین، ما همواره با یک خطر مربوط به اسیب دیدن مواجه هستیم. آیا می توان این آسیب را با استفاده از خصوصیات و ویژگی های شخصی تحت کنترل در آورد؟ اجازه بدهید که وارد بحث مربوط به منافع خوش بینی شویم.

اخیرا یک مطالعه در انگلستان، تاثیرات خوش بینی را بر قابل پیش بینی بودن صدمات ، و عملکرد بعد از آسیب دیدن، مورد آزمون قرار داده است و به این نتیجه رسیده است که با افزایش سطح خوش بینی، در مردان و زنان ورزش کار ، احتمال صدمه دیدن در این افراد کاهش می یابد.

به نظر می رسد افراد خوش بین، در بهبود سلامتی خود ، فعال تر باشند. آنها به طور مناسب تری، استراحت و تغذیه را مدیریت می کنند، و در موقعیت های مناسب و تعداد و طول مدت مناسب، ورزش انجام می دهند. آنها همچنین به این نتیجه رسیدند که واکنش های استرس، در طول موقعیت های فیزیکی سخت آنها وجود نداشت.

افراد خوش بین فعالانه به دنبال ارتقای سلامتی خود هستند، در حالی که همچنان ریکاوری انجام می دهند، و در این شرایط، به احتمال پایین تری دچاراحساسات منفی، از قبیل افسردگی، بی قراری، یا گوشه گیری می شوند، مواردی که احتمال تکرار شدن صدمات را افزایش می دهد.

آینده ای را تصور کنید که از امروزتان بهره می گیرد

خوش بین بودن و بد بین بودن، از طریق انتظارات عمومی مشخص می شوند، که نتیجه آنها، به ترتیب، مثبت و منفی خواهدشد. در حالی که تحقیقات نشان می دهند که خوش بین ها، بهزیستی روانی بیشتری را نسبت به بدبین ها تجربه می کنند، در هنگام سختی های زندگی مثبت ماندن نسبت به آینده بسیار سخت است.

تحقیق نشان داده است که داشتن بهترین تصور از خود ممکن، می تواند خوش بینی را افزایش دهد. تصور بهترین خود ممکن شامل تفکر و نوشتن در مورد خصوصیات آینده، با استفاده از ویژگی های ایده ال و بهترین دست آورد ها می باشد.

محققان در دانشگاه اوبرو به این نتیجه رسیدند که دانشجویانی که در مورد بهترین خود ممکنشان تفکر می کنند می نویسند و این وضعیت را تصور می کنند، نسبت به افرادی که این کار را برای یک روز معمولی از زندگی خود انجام می دهند، افراد خوش بین تری هستند. محققان این مطالعه بر این عقیده اند این امر بدین علت است که آنها بهترین خود ممکن خود را به اهدافشان متصل می کنند.

یک فرد با بهبود شرایط دسترسی به یک هدف، یک وضعیت خوش بینانه تری را تجربه خواهد کرد. در حقیقت، تفکر در مورد یک وضعیت مثبت مانند رفتار یا حرکت به سمت ان هدف می باشد و منجر به افزایش اعتماد به نفس در فرد موفق خواهد شد.

خوش بین بودن به شما اجازه می دهد طول عمر بیشتری داشته باشید

مطالعات متعددی به این نتیجه رسیدند که خوش بین بودن، با طول عمر در ارتباط است، همچنان که احساس فیزیکی و روانی خوب هم، در مقایسه با بدبینی تاثیر گذار است، که قبلا بحث شده است.

یک مطالعه در ایالات متحده، در حدود 100000 نفر را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که افراد خوش بین، نسبت به افراد بد بین، به احتمال کمتری در اثر بیماری گرفتگی رگ قلب یا دیگر عوامل می میرند و اختلاف مرگ بین این افراد ، بالای هشت سال می باشد. مطالعات مشابه دیگری نیز صورت گرفته است که ارتباط ما بین خوش بینی و وضعیت سلامتی خوب را تایید کرده اند.

باور داشتن این امر که چیز های خوبی در زندگی خواهد افتاد، یک خوش بینی مستقل از موقعیت خاص می باشد، و دارای ارتباط قوی با نرخ ریکاوری بهبود یافته، بعد از عمل جراحی و نرخ افراد زنده مانده بعد از رشد سرطان، می باشد.

بنابراین، این امر برای شما چه پیامی دارد؟ آیا در طول برنامه روزمره خود، کارهایی را برای افزایش طول عمر خود و زندگی سالم انجام می دهید؟ احساس راحتی داشته باشید و در زیر برای ما کامنت بگذارید!

منابع:

Carver, C. S., &Scheier, M. F. (2001). Optimism, Pessimism and SelfRegulation. In E. C. Change

(Ed.), Optimism and Pessimism: Implications for Theory, Research and Practice (pp. 3152). Washington DC: American Psychological Society.

Hefferon, K., &Boniwell, I. (2011). Positive Psychology: Theory, Research and Applications, Berkshire: Open University Press.

King, L. A. (2001). The Health Benefits of Writing About Life Goals. Personality and Social Psychology Bulletin, 27(7), 798–807.

Peters, M. L., Flink, I. K., Boersma, K., & Linton, S. J. (2010). Manipulating Optimism: Can Imagining a Best Possible Self Be Used to Increase Positive Future Expectancies?,Journal of Positive Psychology, 5(3), 204211.

Scheier, M. E., & Carver, C. S. (1987). Dispositional Optimism and Physical Wellbeing: The Influence of Generalised Outcome Expectancies on Health. Journal of Personality and Social Psychology, 55(2), 169–210.

Wadey, R., Evans, L., Hampton, S. & Neil, R. (2012). Effect of dispositional optimism before and after injury. Medicine and Science in Sports and Exercise, 45(2), 38.

28 پاسخ
 1. صبا گفته:

  سلام، من همسری دارم که آنقدر خوشبینه من گاهی اوقات اونو الگویه خودم قرار میدم ، اینجور انسانها هم عمره طولانی دارند و هم اعصاب راحت تر و ارومتری، خوش بیتی در مسایل زندگی و کاریش باعث شده مسایل هم خود به خود براش خوب پیش بیاد و از دیده خوب و مثبت به هر چیزی نگاه میکنه.

  پاسخ
 2. خاتون گفته:

  به نظرم با فکر کردن به نکات مثبت هر چیزی یا فردی که مربوط میشه می تونیم خوش بین باشیم.اما در مجموع ، واقع بین بودن رو پیشنهاد میدم.اینطوری منطق تون وضعیت رو بی طرفانه بسنجید و مثبت و منفی ماجرا رو ببینید.

  پاسخ
 3. زری راد گفته:

  خوش بینی البته همراه با واقع بینی خیلی می تونه تاثیر مثبتی تو زندگی داشته باشه، ناخودآگاه همه چیز رو اونطوری که می خوای پیش میبره

  پاسخ
 4. sahel گفته:

  سلام من این روزا با خوندن یک سری کتاب سعی بیشتری در خوشبین بودن و مثبت بودن میکنم و به شما دوستان عزیزم پیشنهاد میکنم مطالعه کنید.وقتی این مطالب رو میخونم احساس بیهتری پیدا میکنم

  پاسخ
 5. مریم گفته:

  نتایچ یک تحقیق جدید نشان می دهد که داشتن نگاهی خوش بینانه به زندگی برای قلبتان هم خوب است.در این تحقیق که در دانشگاه ایلینوی انجام شد 5100 نفر که بین 45 تا 84 سال سن داشتند مورد مطالعه قرار گرفتند و محققان از شرکت کنندگان آزمایشهایی کامل گرفتند تا از سلامت ذهنی و میزان خوشبینی شان به یک ارزیابی برسند.محققان همچنین فشار خون ، شاخص توده بدنی، قند خون، کلسترول ، فعالیت های فیزیکی ، رژیم غذایی و استعمال دخانیات را هفت معیاری که انجمن قلب آمریکا برای ارزسابی سلامت قلب و عروق تعیین کرده است.بررسی کردند شرکت کنندگان برای وضع سلامتی ایده آل هر معیار نمره های صفر، یک و دو گرفتند و نمره ی مجموع شان برای تعیین سطح کلی سلامت شان مشخص شد.رو از البا هرناندر، استاد مددکاری اجتماعی در دانشگاه ایلینوی در یک کنفراس خبری گفت « کسانی که بیشترین حد خوشبینی را داشتند شاخص های سلامت قلبی عروقشان دو برابر شرکت کنندگان بدبین بود.این ارتباط بسیار مهم است» تست سلامتی قلبی عروقی شرکت کنندگانی که خوشبین تر بودند، در مقایسه با شرکت کنندگان بدبین 50 تا 76 بیشتر بود.کسانی که بدبین تر بودند، بیشتر در معرض حمله قلبی و سکته قرار داشتند.

  پاسخ
 6. مشاور گفته:

  هر گاه دچار افکار منفی می شوید، انتظار بدترین ها را دارید، یا احساس ضعف می کنید، هر یک از تمرینات زیر را برای چند روز انجام دهید.
  – بر مسائل مثبت تمرکز کنید.سه چیزی را که در روز گذشته به خوبی پیش رفته اند یادداشت کنید.این مسائل می توانند چیز مهمی مثل گرفتن اضافه حقوق یا چیز کوچکتری مانند « امروز با یک دوست قدیمی حرف زدم» باشند.عامل هر رویداد را توضیح داده و خود با با خاطر نقشی که در آن داشته اید تشویق کنید، مثلا « من بلاخره این تماس را که مدتها پشت گوش انداخته بودم را گرفتم »
  – سپاسگزاری را تمرین کنید.سه چیز را در زندگی خود را که به خاطر آنها سپاسگزار هستید را بنویسید.این نوع تمرکز بر ارزش های زندگیتان به شما کمک می کند که افکار و احساسات خود را مثبت تر نگهدارید.
  – به مزایا نگاه کنید: به یک رویداد منفی در گذشته نزدیک یا دور نگاه کنید.حال به چیزی مثبت که در آن رویداد منفی وجود داشته فکر کنید.این جنبه مثبت را یادداشت کنید.برای افکار مثبت، از دستخط درشت تر یا رنگ محبوب استفاده کنید.
  – به آینده نگاه کنید: خودتان را در حال انجام کاری که به شما احساس مطبوعی می دهد تصور کنید.انتظار وقوع چیزهای خوب دا داشته باشید.
  – به خودتان روحیه دهید: همیشه بگویید، « من قوی هستم»

  پاسخ
 7. مشاور گفته:

  حتی اگر معمولا به دیدن نیمه منفی مسائل تمایل دارید ، « خوشبینی واقعگرایانه » می تواند برای شما مفید باشد.
  با خوشبینی واقعگرایانه ، فقط برای رخ دادن بهترین چیزها و درست شدن همه کارها انتظار نمی کشید .همینطور به خودتان اجازه نمی دهید که فقط بدی ها را دیده یا منتظر بدترین ها باشید.در عوض ، به « تصویر بزرگ» متشکل از خوب و بد نگاه می کنید بنابر این شما :
  – تصمیم می گیرید که کدام انتظارات شما واقعگرایانه است.
  _ تصمیم می گیرید که برای آنکه همه چیز تا حد امکان درست پیش برود ، چه کارهایی از شما ساخته است.
  – انتخاب می کنید که بر مسائل مثبت و توانایی های خود تمرکز کرده و پیش بروید.
  همچنین نگرش مثبت می تواند به حفظ حالت مثبت در شما کمک کند که موجب کمک به بهبود شما می شود.اما خوشبینی به تنهایی بخشی از روند بهبودی است.

  پاسخ
 8. مشاور گفته:

  خوشبینی نگرش مثبت و امیدوارانه به آینده، خودتان و جهان اطراف است.خوشبینی بخش اصلی انعطاف پذیری است که مقاومت درونی شما است که در عبور از شرایط سخت به شما کمک می کند
  به این تعریف خوشبینی به شما کمک می کند که مثبت نگاه کرده، حس کرده و مثبت فکر کنید.اما خوشبینی مزایای دیگری نیز برایتان دارد که شاید از آن ها آکاه نباشید -خوشبیتی به حفظ سلامت جسمی شما نیز کمک می کند.برای استفاده از قدرت خوشبینی نباید لزوما خوشبین به دنیا بیایید.در زندگی روزمره ، یا هنگام روبرویی با یک بحران ، می توانید دیدگاهی مثبت را انتخاب کنید تا از فرصت هایی که زندگی سر راه شما قرار می دهد بیشترین بهره را ببرید.

  پاسخ
 9. زاهد گفته:

  مردم خوشبین تا کمتر از 50 درصد احتمال دارد که به بیماری عروقی کرونر حمله های قلبی دچار شوند.تحقیقات پزشکی نشان داده است که حالت های منفی از قبیل افسردگی خشم، اضطراب و خصومت یا تنفر می تواند به سلامت قلب ضرر برساند.

  پاسخ
 10. مشاور گفته:

  زنان خوش بین بیشتر عمر می کنند.محققان دریافتند زنان خوش بین ، کمتر در معرض خطر بیماری قلبی و یا مرگ هستند.محققان با بررسی وضع 100 هزاران زن دریافتند ، زنان بدبین بیشتر دچار فشار خون و کلسترول بالا می شوند.حتی با در نظر گرفتن عوامل خطر زا، نگرش زنان زندگی ، عوامل خطر زا را نیز تغییر می دهد.پس از بررسی هست ساله، مشخص شد زنان خوش بین 9 درصد کمتر به بیماری قلبی مبتلا و 14 درصد کمتر میرند.همچنین احتمال مرگ زنان بدگمان که افکار خصمانه دارند و یا به دیگران اعتماد ندارند، 16 درصد بیشتر از دیگران است.محققان می گویند : شاید یکی از علت های این امر توانایی بهتر زنان خوش بین در سازگاری با مشکلات و توجه به سلامت خود، هنگام بیماری است.

  پاسخ
 11. زهرا صالحی گفته:

  افراد بی خیال ، افرادی هستند که برنامه خاصی ندارند ، هدف خاصی را ندارند و معمولا مهم ترین کارهایشان را بدون هیچ احساس مسئولیتی موکول به آینده می کنند و بیشتر افرادی که در کنارشان هستند ، مسئولیت های آن ها را ،بار مسئولیت های آن ها را به دوش می کشند.این یک ویژگی بود که به آن اشاره کردیم، در مورد افراد بیکار برای اینکه وجه تمایزی بزنیم با افراد خوش بین .اما افراد خوش بین افرادی هدفمندی هستند.البته ممکن است اگر افراد زیاد از حد خوش بین باشند تا حدودی به سمت و سوی بی خیالی بروند؛ اما یک مرزی وجود دارد بین خوش بین و بی خیالی و آن واقع گرایی است.افراد خوش بین واقع گرا هستند.یعنی آن رخدادهای پیرامون خود را با یک دید واقع گرایانه نگاه می کنند، یک برنامه ریزی برای اهداف خودشان دارند.تمام تلاش خودشان را می کنند و در نهایت مطرح می کنند که ما کاری که باید انجام می دادیم را انجام دادیم.مثلا نوجوان درسش را می خواند تکالیف خود را انجام می دهد و انتظار دارد که پیشرفت درسی مطلوبی داشته باشد.امیدوار است که در امتحانات بهترین نمره را کسب کند ولی در مورد افراد بی خیال اینگونه نیست.

  پاسخ
 12. مریم گفته:

  خوش بین بودن باعث طول عمر افراد می شود و باعث کاهش پریشانی ها و اضطراب های افراد می شود.ما افسردگی را در افراد خوش بین کمتر شاهد هستیم.چون خوش بینی و مثبت اندیشی باعث می شود که افراد از بیماری های روانی و جسمی کمتری رنج ببرند و در واقع خطر مرگ و میر در این افراد کمتر اتفاق می افتد .افراد خوش بین سعی می کنند یک سبک زندگی سالمی داشته باشند، فعالیت های فیزیکی بالایی داشته باشند ، به رژیم غذایی خودشان دقت می کنند و همه ی این فاکتور کمک می کند که سلامت جسمی و روانی آن ها در واقع تضمین بشود.در برخورد با موقعیت های استرس زا بسیار طمأنینه ی مناسبی را دارند و این خوش بینی شان و این دید مثبتشان باعث می شود که عوارض منفی در واقع اسرتس رویشان تاثیر نگذارد و همین دلیل سلامت جسمی و روانی بیشتری در بر می گیرد زندگی آن ها را.مطلب دیگری که باید اشاره بکنم .بیماری مهلکی که امروزه بیشتر افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند ، تفکر منفی است که افراد دارند.این تفکر منفی به قدری برای ذهن ما ، برای جسم ما مهلک است که تمام امور زندگی مان را تحت الشعاع قرار می دهد.ما بتوانیم این تفکرات منفی خودمان را باهاش ماقبله بکنیم.به شیوه ی کار آمد و سازنده.در واقع ما همان چیزی هستیم که فکر می کنیم، پس چقدر خوب است که سمت و سوی تفکرمان به سمت و سوی تفکر مثبت است.این می تواند بسیار کمک کننده باشد برای افرادی که می خواهند زندگی سالمی داشته باشند.

  پاسخ
 13. هانی گفته:

  سلام
  یکم در مورد فواید خوش بینی که در زندگی انسان های اتفاق می افتد بگید چه است و در سلامت انسان چه تاثیری داره؟ مرسی

  پاسخ
 14. مشاور گفته:

  در این قسمت نکته های وجود دارند که شما را در این کار کمک می کند.
  1- خوش بین باشید به زندگی با دیدی مثبت نگاه کنید تا خود را به دلیل احساس انرژی و خوشحالی بسیار زیادی که نصیبتان خواهد شد، متعجب سازید.به یاد داشته باشید که افراد شاد و مثبت بیشتر می توانند دیگران را مجذوب خود کنند.
  2- دید وسیعی داشته باشید اجازه ندهید مسایل کوچک شما را آشفته کند.برای رسیدن هدف خود پایدار و مقاوم باشید.در راه با موانعی مواجه خواهید شد، به سرانجام و پاداش تلاشتان فکر کرده و از ناخرسندی به خاطر مسایل کم اهمیت دوری کنید.
  3- سپاسگزار باشید از دیگران قدردانی کنید.
  4- از زندگی لذت ببرید به کارهایی مبادرت کنید که از انجام دادن آن ها لذت می برید.
  5- از جسم خود مراقبت کنید خوب بخورید و ورزش کنید.
  6- خلاق باشید روزنه ای برای انرژی خلاق خود بیابید.مهم نیست اکه که چقدر مشغله داشته باشید یا چه اندازه در آخر هفته احساس بی حاللی می کنید ، اگر زمانی را برای انجام فعالیت های خلاق اختصاص دهید، احساسی شادتر و سالم تر خواهید کرد.
  7- با کسی صحبت کنید یکی از دوستان خود را برای هم صحبتی و بیان احساسات و عقاید خود انتخاب کنید او در مورد شما قضاوت نگرده و مشکلات شما را حل نخواهد کرد وی به حرف هایتان گوش می دهد، چرا که می داند شما نیز همین کار را برایش انجام خواهید داد.

  پاسخ
 15. اکبری گفته:

  آدم چطور میتونه همیشه خوش بین باشه به نظر من کار خیلی سختیه.اگه ممکن روش هایی رو که میشه خوش بین بود و با دید مثبت زندگی کرد رو یگن

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.