زندگی مستقل

زندگی مستقل

مقدمه

در این مقاله زندگی مستقل را مورد بررسی قرار می دهیم، هر چه بزرگتر می شویم، مسئولیت های اجتماعی ما بیشتر می شود.

دغدغه های فکری مان هم بیشتر خواهد شد و دنبال آرامش می گردیم و دوست داریم در محیطی زندگی کنیم که خودمان رئیسش باشیم و هر شکلی که دلمان می خواهد آن را دیزاین کنیم، کسی به کارمان کاری نداشته باشد و مزاحمان نشود و هر کاری می خواهیم انجام دهیم.

چند ماه پیش تصمیم گرفتم از خانواده جدا شوم و مستقل زندگی کنم اما غافل از عواملی بودم که برای شروع مستقل شدن لازم بود و در زندگی مستقل باید به آن توجه می کردم.

در حقیقت زمانی که تصمیم قطعی برای مستقل شدن را گرفتم مسئولیت همه چیز با خودم بود حتی خورد و خوراکم!

با کمی بررسی و تحقیق متوجه شدم که باید خودم را برای زندگی مستقل آماده کنم و قدم گذاشتن در زندگی مستقل آن هم در این بازه زمانی چیزی جز یک کار بیهوده نمی باشد.

در این صورت تصمیم گرفتم تا تجربیات و مطالعاتی که در این خصوص به دست آورده ام در اختیار شما قرار دهم تا در صورتی که تصمیم به شروع زندگی مستقل هستید، به این نکات توجه داشته باشید و آن ها را در نظر بگیرید.

چرا زندگی مستقل؟

با گذشت زمان دیگر جدا زندگی کردن و زندگی مستقل یک تابوی اجتماعی نمی باشد، و امروزه بسیاری از خانم ها به خاطر دلایل مختلف مانند کار، تحصیل و غیره در یک شهر دیگر زندگی مستقل خود را شروع می کنند.

در واقع هر چه انسان بزرگتر می شود نیاز به استقلال بیشتری دارد و نیاز است تا برای خودش یک زندگی مستقل به پا کند در این صورت اعتماد به نفس او افزایش می یابد.

اگر چه در برخی از خانواده ها این موضوع تابو باقی مانده است و نمی توانند دل از فرزندشان بکنند و راضی به زندگی مستقل آن ها نیستند. اگر تصمیم شما برای جدایی جدی باشد آن ها هم در نهایت مجبور می شوند که با شما کنار بیایند و راضی به این جدایی شوند.

قبل از آن که تصمیم خود را به دیگران اعلام کنید باید صددرصد از خودتان مطمئن شوید که آیا می توانید به صورت مستقل زندگی کنید؟ این توانایی مستقل شدن در شما وجود دارد؟

ما انسان ها وقتی به دنبال یک حس بهتر و آرامش هستیم به نکات منفی آن توجهی نداریم، به طور مثال زمانی که با سوال “تو می توانی از پس خودت بر بیایی؟” رو به رو می شدم می گفتم کاری ندارد! یک غذا پختن که چیزی نیست از پس آن به راحتی بر می آیم و تنها موضوع سخت از نظر من تنها مسئله غذا پختن بود.

مشکلات زندگی مستقل

اما باید به مشکلاتی که در زندگی مستقل برای شما پیش می آید توجه داشته باشید، درست است که زندگی مستقل مزایای زیادی دارد.

اما مسائلی وجود دارد که شما باید قبل از مستقل شدن خودتان را آماده کنید وگرنه در زندگی مستقل شکست خواهید خورد و این شکست عواقبی به همراه دارد که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم.

  • اعتماد به نفس شما کاهش می یابد زیرا در انجام تصمیم تان موفق نبوده اید.
  • ممکن است خانواده تصمیم های دیگرتان را جدی نگیرند.
  • ممکن است دوستانی داشته باشید که تنها به خاطر شرایطتان در کنار شما هستند.
  • گرفتار مسائلی مانند سوء تغذیه و کم شدن ایمنی بدن خواهید شد.

همه این مسائل واقعی هستند و افرادی بسیاری دیده ام که به خاطر عدم آمادگی برای زندگی مستقل درگیر این موضوعات شده اند، به همین دلیل باید به این مسائل توجه داشته باشید و آگاهی لازم را کسب کنید تا با اطلاعات کافی برای مستقل شدن قدم بردارید.

چطور برای یک زندگی مستقل آماده شویم؟

برای این که با زندگی مستقل آماده شوید باید در مواردی آمادگی لازم داشته باشید که در زیر نمونه هایی از این ویژگی ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

استقلال مالی در زندگی مستقل

فردی که تصمیم به زندگی مستقل می گیرد باید استقلال مالی هم داشته باشد، بسیاری از جوانان جدا از خانواده زندگی می  کنند اما هزینه آب، برق، محصولات غذایی و خوراک و پوشاک شان را از خانواده دریافت می کنند.

باید توجه داشته باشید شما وارد زندگی مستقل شده اید تا از آن اعتماد به نفس بالاتری به دست آورید نه این که هنوز به خانواده تان وابسته باشید و اسم این زندگی را زندگی مستقل بگذارید.

یکی از مهم ترین شرایط برای شروع زندگی مستقل داشتن استقلال مالی می باشد که بسیار مهم بوده و با اهمیت می باشد.

اهمیت به سلامتی

زمانی که زندگی مستقل تان شروع شد دیگر کسانی نخواهند بود که شما را برای ناهار یا شام صدا بزنند.

قرار نیست در وسط کار کردن کسی به شما آبمیوه و چایی بدهد.

کسی نخواهد بود تا برای شما وسایلی خریداری کند که برای ادامه زندگی به آن نیاز دارید.

زمانی که مستقل نیستید شما متوجه تمام شدن گوشت و برنج خانه تان نشوید و یا این که چه کسی آن ها را خریداری می کند، اما در زندگی مستقل توجه به این موارد بسیار مهم است زیرا تنها خودتان زندگی می کنید.

اگر وقت آشپزی ندارید و قرار است روزها، هفته ها لب به غذای سالم نزنید بهتر است به زندگی مستقل فکر نکنید، زیرا استفاده بیش از اندازه از غذاهای بیرونی برای شما مناسب نمی باشد و باعث مسمومیت یا بیماری می شود.

زیرا کسی نیست که به سلامتی شما توجه کند و حواسش به سلامتی شما باشد، در این جا فقط خودتان هستید و خودتان.

اگر زمانی مریض شدید باید خودتان به تنهایی به دکتر بروید.( آگر آنقدر حالتان بد نیست.) داروهایتان را باید به موقع استفاده کنید و باید به خوبی از خودتان مراقبت کنید و برای خود ارزش قائل شوید.

آگاهی از وظایف خانه

بر اساس مطالبی که بیان شد ممکن است در حال حاضر خانه ای که در آن زندگی می کنید ندانید که چه مشکلاتی برای آن پیش آمده است و چطور قرار است حل شود.

اما با شروع زندگی جدید با وظایف جدید رو به رو خواهید شد، به طور مثال مجبور می شوید بسیاری از وسایلی که خراب می شود از جمله لامپی که می سوزد را خودتان عوض کنید، لوله آب بترکد و نیاز باشد کسی به عنوان تعمیرکار به خانه بیاورید، در این شرایط باید نسبت به هزینه ها و دستمزدها آگاهی داشته باشید تا کسی شما را گول نزد.

ممکن است خانه تان سوسک داشته باشد و کسی جز شما برای جنگیدن با او نباشد، با توجه به این مثال باید همه جوانب را در نظر بگیرید و آن ها را بررسی کنید، هم چنین مواردی مانند پرداخت قبوض، تمیز کردن و گردگیری، شستن سرویس بهداشتی، پختن غذا، تهیه محصولات غذایی و غیره بر عهده شما می باشد.

به همین دلیل قبل از شروع زندگی مستقل نسبت به آن آگاهی پیدا کنید و خودتان را برای زندگی مستقل و جداگانه آماده کنید.

مدیریت مالی در زندگی مستقل

یکی از مهم ترین مسائل در زندگی مستقل، مدیریت مالی می باشد، زیرا شما نمی توانید به طور آزادانه پول هایتان را خرج چیزهایی که دوست دارید بکنید، بلکه باید به فکر هزینه های خانه، خوراک و هزینه های انتظار نرفته مانند خرابی دستگاه یا هر چیز دیگری باشید.

برای این که مخارج خانه را به خوبی مدیریت کنید باید به طور دقیقی میزان درآمد خود را بدانید و در صورتی که درآمد ثابتی ندارید میانگین و یا حداقل آن را  بدانید تا زمانی که با مسئله ای رو به رو شدید شگفت زده نشوید.

به طور مثال هزینه قبوض، شارژ ساختمان، مواد غذایی، وسایل شست و شو و چیزهایی از این قبیل، هزینه هایی هستند که همیشه باید به آن ها توجه کرد و آن ها را در نظر گرفت، هم چنین در برخی از اوقات مسائلی پیش می آید که نمی توان از قبل پیش بینی کرد و باید به مسائل هم توجه داشت و برای آن مبلغ مورد نظر را پس انداز داشته باشید.

علاوه بر مخارج خانه ممکن است علاقه مند باشید در کلاسی ثبت نام کنید یا چیزی برای خودتان بخرید در این شرایط باید درآمد و پولی که خرج می کنید را از قبل مورد بررسی قرار دهید تا آمادگی لازم برای خرید وسایل مورد نظرتان را داشته باشید.

کنار آمدن با تنهایی

همانطور که بیان کردیم ممکن است مریض شوید و کسی نباشد از شما مراقبت کند و یا وقتی خبر خوشحال کننده به گوشتان می رسد کسی نباشد که شادی تان را با او سهیم باشید در موارد این چنینی ممکن است احساس تنهایی در شما به وجود آید و حس کنید برای دیگران کم اهمیت هستید.

البته توجه داشته باشید که این حس ها حتی در زندگی جمعی هم به شما دست می دهد و بیشتر به درون شما مرتبط می شود اما در صورتی که زندگی مستقل داشته باشید این حس ها ممکن است بیشتر نشان داده شود.

در این شرایط باید آمادگی لازم را در خودتان ایجاد کنید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و یاد بگیرید چطور این موضوع را با خودتان حل کنید و این حس ها را دور کنید.

توجه داشته باشید اگر قرار است که با احساسات کنار بیایید باید آن ها را در درون تان حل کند و تنها در حرف و ظاهر نباشد.

یکی از مواردی که در این حالت به شما کمک می کند خانواده است، بهتر است ارتباط تان را به طور کلی با خانواده قطع نکنید، و هنوز می توانید در جمع های خانوادگی حضور داشته باشید تا این حس تنهایی را کمتر احساس کنید.

در زندگی مستقل، به راحتی نه بگویید.

زمانی که شرایط زندگی مستقل تان محیا شد، سر و کله بسیاری از افراد پیدا می شود که ممکن است با شما زندگی کنند یا روزی خانه تان را قرض بگیرند و یا درخواست های متفاوت بسیار زیادی داشته باشند در صورتی که نتوانید به طور مستقیم به آن ها نه بگویید بعد ها دچار مشکل خواهید شد.

در این حالت باید به دیگران بگویید که قرار است برای خودتان مستقل زندگی کنید، توجه داشته باشید لازم نیست همه مسائل را بفهمند همین که همان آشنایان نزدیک اطلاع داشته باشند کافیست.

بعد ها اگر شرایط و موقعیتی برای شما به وجود آمد که لازم شد به دیگران هم بگویید، می توانید موضوع را بیان کنید اما به یاد داشته باشید شرایطی که دوست ندارید را به هیچ وجه نپذیرید، سعی کنید برای خودتان حریم و چهارچوبی مشخص کنید و به هیچ کس اجازه ندهید از این چهارچوب عبور کند.

برنامه ریزی در زندگی مستقل

در زندگی مستقل، برنامه ریزی کردن بسیار مهم می باشد، چرا که ممکن است در طول روز کارهایی انجام دهید که از تنهاییتان لذت ببرید و زمان از دستتان برود، به طوری که آخرشب متوجه شوید به کارهایی که برای شما مهم بوده است و اولویت اول نیستند، نرسیده اید.

هم چنین ممکن است مهارت هایی را در این زمینه کسب کرده باشید اما باز هم زمان کافی نداشته و به آن ها نرسیده اید، برای این که با این اتفاق رو به رو نشوید باید برنامه ریزی صحیحی داشته باشید و به طور دقیق برای زندگی تان برنامه بچینید.

برای وظایفی که برای شما مهم می باشد و باید در خانه انجام دهید، برد یا هر چیزی که دوست دارید تهیه کنید و بر روی آن یادداشت نمایید.

از شب قبل یا صبح که بیدار می شوید، آن ها را برای خودتان بنویسید و تایم بندی کنید، در این شرایط زمان کمتری را از دست خواهید داد و کارهایتان با نظم بیشتری انجام داده می شود.

هم چنین  می توانید راهکارهایی را برای خودتان در نظر بگیرید که به شما کمک کند تا برنامه ریزی موفق تری داشته باشید به طور مثال در پایان کارها برای خودتان جایزه ای در نظر بگیرید.

در ادامه این مقاله سوالاتی را بیان کردیم که شخصا از افرادی که زندگی مستقلی دارند پرسیده شده است.

خرید کردن در زندگی مستقل چگونه است؟

اگر چه خرید کردن برای یک نفر به ظاهر آسان است اما با دغدغه هایی همراه می باشد، زیرا شما باید برای یک نفر خرید کنید تا چیزی در خانه خراب نشود و این امر موجب آن است که هر روز یا شاید یک روز در میان نیاز باشد که به خرید بروید، به همین دلیل این موضوع ممکن است در بسیاری از مواقع سخت باشد.

با خستگی در زندگی مستقل چه کنیم؟

در بسیاری از موارد کسانی که به طور مستقل زندگی می کنند باید خودشان مسئولیت تمیز کردن خانه را به عهده بگیرند که در بسیاری از اوقات پذیرفتن این مسئله بسیار سخت می باشد.

به طور مثال ممکن است شما خسته از سرکار به خانه بیایید، و ظرف های نشسته یک طرف و آشغال های روی زمین یک طرف دیگر باشد، در این حالت نباید اجازه تلمبار کردن این وسایل را بدهید تا کارهای خانه برای شما سخت شود.

اگر ظرفی کثیف می شود یا جایی نیاز به تمیزی دارد همان لحظه آن کار را انجام دهید تا این موضوع برای شما اذیت کننده و سخت نباشد.

غذا

یکی از مواردی که مهم در زندگی مستقل، غذا می باشد، زیرا اغلب اوقات که به خانه می آیید خسته هستید و حال و حوصله ایستادن پای گاز را ندارید، از طرفی نمی توانید هر روز غذای آماده بخورید زیرا در آخر چیزی از سلامتی شما باقی نمی ماند.

در این شرایط به شما توصیه می کنم تا روزی را برای درست غذا اختصاص دهید و غذای خودتان را برای یک هفته پک کنید تا درگیر مسئله غذا نشوید و این مورد برای شما اذیت کننده نشود.

حواس جمع

وقتی زندگی مستقلی دارید باید حواستان را جمع کنید به طور مثال کلیدتان را پشت در نگذارید، موقع خروج از خانه، گاز یا موادی که می تواند برای شما خطرناک باشد روشن نگذارید، زیرا بسیاری از این اتفاقات باعث دردسر می شود و مشکلاتی را برای شما به وجود می آورد.

در صورتی که فراموش کار هستید برگه ای را به جلوی در بچسبانید و یا یک کلید یدک به یکی از آشنایان بدهید تا در مواقع ضروری مجبور نشوید دنبال کلیدساز بگردید.

مزیت های زندگی مستقل

زندگی مستقل با مزیت هایی همراه می باشد که یکی از مهم ترین آن در این مقاله بیان شده است می توان به بالا رفتن اعتماد به نفس فرد اشاره کرد.

همین که ببینید برای ادامه زندگی خود به دیگران وابسته نیستید بر روی اعتماد به نفس شما تاثیر مثبت می گذارد، هم چنین آشنا شدن با مسئولیت های زندگی و آماده شدن برای زندگی مشترک یکی دیگر از مزیت های زندگی مستقل می باشد.

بسیاری از افراد بعد از ازدواج از خانه پدر و مادرشان جدا می شوند و  تازه وارد زندگی جدیدی شده اند و شروع به آزمون خطا کردن در زندگی مشترکشان برای  داشتن زندگی مستقل می کنند.

البته توجه داشته باشید نمی توانیم گفت این موضوع خوب یا بد است، اما در صورتی که زندگی مستقلی داشته باشید، پخته تر می شوید و می توانید راحت تر وارد یک زندگی مشترک شوید و مهارت هایی از جمله مدیریت مالی، مدیریت خانه و غیره را افزایش دهید.

نکته

توجه داشته باشید که زندگی مستقل به هیچ عنوان به معنای پشت کردن به خانواده یا بد شدن با آن ها را ندارد!

استقلال بودن یک حس بسیار خوب است و همه موجودات دوست دارند برای به دست آوردن حس ارزشمند بودن تجربه کنند.

هم چنین زندگی مستقل، تنها به معنای داشتن یک خانه جدا نیست.

شما باید سعی کنید مستقل باشید و در همه مراحل زندگی تان بر روی پای خودتان بایستید.

سخن آخر

بر اساس مطالبی که بیان شده است، زندگی مستقل خوبی ها و بدی های خودش را دارد، اما به یاد داشته باشید زمانی که تصمیم می گیرید، باید پای عواقبش بایستید، هر چند عواقب آن خوب یا بد باشد.

در این مقاله به طور واضح تمام نکات مثبت و منفی مستقل زندگی کردن بیان شده است، و مواردی که اغلب اوقات چشم هایتان را می بندید و یا کسی به شما نمی گوید در این مقاله بیان شده است.

البته توجه داشته باشید هر مسیری که می روید عواقب خودش را دارد و باید آن ها را در نظر بگیرید و قبل از هر چیزی باید راجع به موضوع مورد نظر مطالعه کنید و از کسانی که با تجربه هستند سوال کنید و در صورتی که شرایط مساعد و مناسب بود تصمیم به اجرا بزنید و تصمیم تان را عملی کنید.

منبع : زندگی مستقل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالات متداول

1 -