تقویت احساسات مثبت با راهکارهای ساده

چند راهکار ساده و موثر برای تقویت احساسات مثبت بیاموزیم

در مورد روش های تقویت احساسات مثبت چه اطلاعاتی دارید؟ میزان احساسات مثبت تجربه شده در میان افراد بر روی سطح زندگی آن ها تاثیر بسیار زیادی دارد امروزه اکثر افراد در مورد مثبت اندیشی اطلاعات بسیاری دارند اما متاسفانه فشارها و استرس های روزمره و ناتوانی در مدیریت باعث شده است تا احساسات مثبت در زندگی شان تا حد زیادی کاهش یابد و جای آن را احساسات ناخوشایند مانند اضطراب بگیرد.

این احساسات ناخوشایند به احتمال زیاد باعث می شود رضایتمندی شما در زندگی کاهش یابد و به دنبال راه ها و روش هایی برای تقویت احساسات مثبت خود هستید در این مقاله راهکارهایی بیان شده است که مطالعه آن می تواند برای شما مفید باشد، هم چنین بهره بردن از مشاوره روانشناسی در این خصوص می تواند باعث تقویت احساسات مثبت در فرد شده و بر روی زندگی او تاثیر مثبت و به سزایی دارد.

مزایای پرورش و تقویت احساسات مثبت

به وجود آمدن احساسات مثبت در فرد اهمیت بسیاری دارد و هر احساس مثبتی که در خود ایجاد می کنید باعث به وجود آمدن احساسات مثبت دیگری در شخص می شود و توجه داشته باشید که هیجانات خوشایند و مثبت در ارتقا و بهبود کیفیت زندگی تان اهمیت بسیاری دارد، از جمله مزایای پرورش و تقویت احساسات مثبت می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  1. تقویت احساسات مثبت و توجه و تمرکز

یکی از راه هایی که باعث افزایش تمرکز می شود می توان به تقویت احساسات مثبت اشاره نمود زمانی که شما احساسات و هیجانات منفی را تجربه می کنید توجه و تمرکز شما بسیار محدود بوده و به چیزهای دیگری معطوف می شود در این صورت هیجانات منفی شما تشدید می شود.

در نتیجه شما در دوری باطل گرفتار خواهید شد و در صورتی که احساسات شما مثبت و صحیح باشد توجه و تمرکز عمیق تر و گسترده تری خواهید داشت و این احساسات به شما فرصت می دهد تا با توجه به همه اجزای محیط بتوانید برداشت کلی بهتری از وضعیت داشته باشید.

  1. افزایش مقاومت نسبت به هیجانات منفی

داشتن احساسات مثبت اهمیت بسیاری دارد و بر روی روابط سازنده و مثبت تاثیر می گذارد برای مثال زوج هایی که هیجانات ناخوشایندی را تجربه می کنند به طور معمول رفتارهای خشکی با یکدیگر دارند زیرا تلاش می کنند تا به شیوه های قابل پیش بینی و کاملا ساختارمندی با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

در حالی که زوج هایی که هیجانات مثبت و سرزنده ای دارند در ارتباط عاطفی خود با یکدیگر انعطاف پذیری بسیار بیشتری به خرج می دهند و زندگی مشترک آن ها شاد تر و روابط پویاتر و سازنده تری با یکدیگر خواهند داشت.

  1. افزایش مقاومت نسبت به هیجانات منفی

افرادی که هیجانات مثبتی در زندگی تجربه کرده اند زمانی که با هیجانات و احساسات منفی رو به رو می شوند مقاومت آن ها بیش تر می شود و بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که هیجانات مثبت تری را از خود نشان می دهند و زندگی شادتری دارند از مهارت های سازگاری بالاتری برخوردار خواهند بود و می توانند در مواجهه با رویدادهای استرس زای زندگی راحت تر کنار بیایند و به درستی آن ها را مدیریت کنند در این حالت آن ها از خودشان انعطاف پذیری بسیاری نشان می دهند.

راه های تقویت احساسات مثبت در زندگی

روش های متعدد و متنوعی توسط متخصصان مطرح شده است و به شما کمک می کند تا احساسات و هیجانات مثبت تری داشته باشید و بتوانید این حس مثبت را به زندگی تان دعوت کنید در ادامه این مقاله روش هایی را بیان می کنیم، این روش ها در پژوهش های علمی به عنوان روش های موثری هستند که در پرورش احساسات مثبت کارایی بسیاری دارند و تائید شده می باشند.

  1. از تکنیک های ریلکسیشن یا آرام سازی استفاده کنید

تکنیک های که شامل ریلکسیشن می شوند شامل مراقبه، یوگا و تمرین های ریلکسیشن عضلانی هستند. انجام دادن این تمرینات باعث می شود تا احساسات خوشایندی به سراغ فرد بیاید و به او کمک می کند تا احساسات منفی اش را تبدیل به احساسات مثبت کند و در شخص برابر این احساسات مقاومت بیشتری خواهد داشت.

  1. به دنبال معنای مثبت در وقایع پیرامون خود باشید

شما به سه طریق می توانید رویدادهای پیرامون خود را به شیوه های صحیح و مثبت نگاه کنید و بتوانید به درستی این احساسات را در خودتان تقویت نمایید، این سه شیوه شامل موارد زیر می شود.

  • سعی کنید از تکنیک های قاب گیری مجدد استفاده کنید در این روش از زاویه ای دیگر به نمای پیرامون خود نگاه کنید و ببینید آیا می توانید به جز آن چیزی که می بینید معنای دیگری را بیافرینید یا خیر.
  • به رویدادهای روزمره زندگی تان توجه بیشتری داشته باشید و سعی کنید برای کارهای روزانه و روتین ارزش مثبتی قائل شوید و به نگاه مثبت تری به آن ها توجه کنید.
  • سعی کنید برای خودتان اهداف واقع بینانه ای را در نظر بگیرید در صورتی که اهداف شما واقع بینانه تر باشد احتمال این که به آن برسید بیشتر خواهد بود و در صورتی که به اهداف بیشتری برسید میزان هیجانات و احساسات مثبت شما بیشتر خواهد شد.
  1. لبخند بزنید

زمانی که شما لبخند می زنید و موقعی که تلاش می کنید لبخند به لب داشته باشید مغزتان انتقال دهنده ها و ناقل های شیمیایی مشابهی را ترشح می کند و به همین دلیل لبخند زدن زمانی که شما هیجانات مثبتی را تجربه نمی کنید باعث می شود تا احساسات مثبت شما تقویت شود و هیجانات مثبتی به سراغ شما بیاید.

  1. علایق خود را پیدا کنید

سعی کنید تا علایق خودتان را به درستی بشناسید و برای انجام آن ها برنامه ریزی صحیحی داشته باشید زمانی که شما به سمت علایق خودتان می روید، احساس مفید بودن و منحصر بودن به سراغتان خواهد آمد و در نتیجه هیجانات مثبت در شما با انجام دادن این فعالیت ها بیشتر خواهد شد.

آشنایی با مرکز مشاوره ستاره ایرانیان

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و غیره جز بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی می باشند این مرکز از متخصصین و مشاوران با تجربه تشکیل شده اند و خدماتی را با کیفیت بالایی انجام می دهند، این مرکز خدماتی را به صورت غیرحضوری با استفاده از ابزارهایی مانند تلفن و اینترنت استفاده می کنند و این امکان را به مراجعین می دهند تا در کمترین زمان و در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در ارتباط باشند و مشکلاتشان را حل نمایند.

منبع : تقویت احساسات مثبت با راهکارهای ساده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالات متداول

1 -