اعتیاد کودکان به مواد مخدر، علائم اعتیاد در کودکان

اعتیاد کودکان به مواد مخدر، علائم اعتیاد در کودکان

در مورد اعتیاد کودکان به مواد مخدر چه می دانید؟ اعتیاد یکی از آسیب های اجتماعی است که افراد در همه سنین گرفتار آن می شوند، اعتیاد به عنوان یک بیماری مغزی مزمن و عود کننده تلقی می شود و زمانی که مواد مصرف می شود تغییراتی در مغز انسان رخ می دهد و این عمل باعث می شود تا رفتار اختیاری به رفتاری اجباری تبدیل شود.

در نتیجه اعتیاد از همین طریق به مدت طولانی در فرد ادامه پیدا می کند و باعث به وجود آمدن اختلالات زیادی در جسم و روان فرد می شود، یکی از آسیب ترین گروه های سنی در برابر این بیماری اعتیاد، کودکان هستند، چرا که در بسیاری از موارد آن ها بدون آگاهی و اختیار، تحت تاثیر والدین یا محیط نامناسبی قرار می گیرند و با این مشکلات رو به رو می شوند.

در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم در این خصوص بهره بردن از مشاور ترک اعتیاد کمک می کند تا کودک در کم ترین زمان و به درستی از این معضل رها شود.

مخدر چیست؟

مخدرها گروهی از مواد اعتیاد آور می باشند که به صورت طبیعی از گیاه خشخاش به دست می آیند و یا در آزمایشگاه با افزودن برخی از مواد شیمیایی تولید می شوند از جمله مواد مخدر می تواند به مواردی مانند تریاک، شیره، سوخته، هروئین، کدئین، مورفین، ترامادول و متادون اشاره کرد، البته در اصطلاح عموم به ماده ای که عوارض اعتیادی داشته باشد و وابستگی ایجاد کند مواد مخدر می گویند.

اعتیاد کودکان به مواد مخدر، کودکانی که معتاد به دنیا می آیند!

وضعیت سلامت جسمی و روانی مادر در دوران بارداری و شیردهی به طور مستقیما با سلامت نوزاد در ارتباط می باشد، فرزندانی که مادرشان دچار اعتیاد هستند از همان ابتدای تولد علائم اعتیاد در آن ها نشان داده می شود، این علائم شامل موارد زیر می باشد:

  • بی قراری و نا آرامی های شدید
  • عدم تمایل به شیر خوردن
  • اسهال و استفراغ
  • کم خوابی

بعد از این که کودک به دنیا می آید دچار سندروم محرومیت از مواد مخدر می شود زیرا موادی که مادر در دوران بارداری مورد استفاده قرار داده است سیستم عصبی کودک را تحت تاثیر قرار داده و از همان دوران جنینی باعث معتاد شدن او شده است.

این کودکان بعد از به دنیا آمدن در امان نیستند و ممکن است زمانی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند علائم و نشانه های اعتیاد شدت یابد. به طور کلی مادران معتاد نمی توانند مراقب های خوبی برای نوزادشان باشند به خصوص برای نوزادانی که با علائم سندروم محرومیت از مواد متولد شده اند زیرا این نوزادان احتمال دارد بی قراری و ناآرامی های بسیاری داشته باشند و همین امر باعث شود تا کودک را مورد آزار و اذیت از جمله آزارهای جسمی قرار دهند.

هم چنین مادران معتاد به خاطر بیماری و شرایط خودشان در بسیاری از مواقع از نیازهای نوزاد غافل می شوند به همین دلیل باید این نوزادان توسط افرادی که واجد شرایط هستند تحت مراقبت قرار گیرند و از شیر مادر تغذیه نکنند و در صورتی که در کودک علائم سندروم محرومیت از مواد مخدر دیده شد باید هر چه سریع تر تحت درمان پزشکی قرار گیرد.

اعتیاد کودکان به مواد مخدر، گرفتاری به اعتیاد در دوران کودکی

عوامل بسیاری می تواند منجر شود تا کودکان گرفتار اعتیاد شوند برای مثال کودکانی که در محیط های آلوده و نامناسبی رشد می کنند ممکن است بسیاری  از آن ها به وسیله خانواده شان به اعتیاد کشیده شوند زیرا بسیاری از خانواده های  معتاد، کودکان شان را به عنوان ابزاری برای گدایی استفاده می کنند و به همین خاطر این والدین به کودکانی آرام و ساکت در طول روز نیاز دارند. و برای همین امر مقداری مواد به کودک می دهند و خودشان کودکان را معتاد می کنند.

از موارد دیگری که والدین به کودکشان مواد می دهند بی حوصلگی آن ها می باشد و والدین به خاطر اعتیاد خودشان حوصله سر و کله زدن با کودک را ندارند و نمی توانند او را آرام کنند و به خاطر این که فرزندانی آرام و ساکت داشته باشند به او مواد می دهند.

همچنین نبود مراقبت و نظارت کافی در گرفتاری کودکان به این معضل بسیار موثر می باشد به عنوان مثال ممکن است پدر خانواده از شربت تریاک یا متادون استفاده کند و در این شرایط بسیار مهم است تا این ماده در دسترس کودک نباشد و دور نگه داشته شود زیرا ممکن است کودک از سر کنجکاوی این ماده را استفاده کند و خسارت های زیادی برای کودک به همراه داشته باشد.

کودکان معتاد برای سایر کودکان نیز خطرناک هستند زیرا محیطی امن برای برون ریزی احساسات کودکان وجود ندارد و احتمال دارد کودکان در مدارسی که می روند کودک معتاد حضور داشته باشد در این صورت احتمال این که کودکان در کنار یکدیگر به مصرف مواد بپردازند بسیار زیاد می باشد.

درمان کودکان معتاد

خوشبختانه درمان اعتیاد در زمان کودکی نسبت به دوران بزرگسالی با موفقیت بیشتری همراه می باشد زیرا کودکان و نوجوانان بعد از ترک مواد مخدر با وسوسه های کمتری رو به رو می شوند و به همین خاطر عود بیماری و بازگشت به اعتیاد بعد از درمان با احتمال کمتری اتفاق خواهد افتاد.

البته باید توجه داشته باشید که درمان موفقیت آمیز کودکان معتاد در صورتی انجام می گیرد که آن ها را از محیط های آلوده قبلی دور کرده و به آن جا برنگردند.

کودکان بعد از ترک اعتیاد به فضای خصوصی و امنی نیاز دارند اما در کل کشور کمپ و مراکز اعتیادی که به طور تخصصی به این گروه سنی متعلق باشد وجود ندارد و بسیار انگشت شمار است و به طور معمول برای کودکانی که دچار اعتیاد شده اند از همان روش های دارویی مانند درمان با متادون که در بزرگسالان به کار می رود استفاده می شود.

در مورد کودکان مساله ای که از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد مقوله پیشگیری است و بسیار اهمیت دارد تا کودک از محیط های آلوده و آسیب زا دور شود و تحت مراقبت افرادی که واجد شرایط هستند قرار گیرد زیرا در بسیاری از موارد کودکان توسط اطرافیان که خود مصرف کننده مواد هستند به اعتیاد کشیده می شوند.

برای این که در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهید و به طور دقیق تری با روش های درمانی و طرز برخورد با کودکان معتاد آشنا شوید باید از درمانگر و مشاوره ترک اعتیاد کمک بگیرید تا بتوانید ترک راحت تر داشته باشید و مشورت با مشاور برای شما مفید و کمک کننده خواهد بود.

کلام آخر

اعتیاد برای کودکان بسیار سخت و آسیب زا می باشد  و به همین دلیل باید درمان و ترک اعتیاد در کودکان سریع تر انجام گیرد و کودکان به تنهایی نمی توانند این موضوع را پیگیری کنند و والدین و اطرافیان که از اعتیاد کودک باخبر هستند باید وارد عمل شوند و برای سلامت کودک و ترک او اقداماتی را به دور از هیجان زدگی انجام دهند.

کودکانی که از اعتیاد رنج می برند برای این که ترک راحت تری داشته باشند بهتر است تا از خدمات مشاوره ستاره ایرانیان کمک بگیرید تا در این زمینه برای ترک کودک شما را یاری کنند.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان از مشاورانی برجسته در زمینه اعتیاد و کودک تشکیل شده است و آن ها شرایطی را فراهم می کنند تا کودک بتواند ترک راحتی در منزل داشته باشد و نیازی به قرار گیری در محیط هایی از جمله کمپ ندارند، هم چنین مشاوران و روانشناسان مرکز ستاره ایرانیان در تمامی فرآیند درمان و ترک در کنار خانواده و کودک هستند و در صورتی که والدین از اعتیادشان رنج می برند در راستای ترک آن ها اقداماتی را انجام می دهند.

منبع : اعتیاد کودکان به مواد مخدر، علائم اعتیاد در کودکان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالات متداول

1 -