وکیل چه کسی است؟

وکیل چه کسی است؟

وکیل چه کسی است؟

یک وکیل فردی می باشد که برای اجرای یک قانون مجاز است و وظیفه وی حمایت از قانون و همچنین محافظت از حقوق موکل خودش می باشد.

برخی از وظایفی که معمولا به یک وکیل مرتبط می شوند عبارتند از: ارائه نظر و مشاوره حقوقی، تحقیق در مورد اطلاعات یا شواهد و جمع آوری آنها، ارائه مدارک قانونی مربوط به طلاق، وصیت ها، قراردادها، تبادلات ملکی و تعقیب قانونی یا دفاع در دادگاه.

ترمینولوژی دقیق مربوط به کلمه “وکیل[1]” در سرتاسر جهان متغیر می باشد. حقوقدان، مشاور، وکیل مدافع یا مشاور حقوقی عبارت از عناوین مختلفی می باشند که به یک وکیل نسبت داده می شوند.

ریشه مربوط به این حرفه به یونان قدیم بر می گردد، زمانی که سخنرانان به نیابت از دوستانشان صحبت می کردند یا خواسته های آنها را مورد انتقاد قرار می دادند.

بر اساس قانون آتنی ها[2]، هر چند که این سخنرانان به صورت یک مشاور قانونی عمل می کردند، ولی به خاطر خدمات خودشان هیچ نوع پولی را دریافت نمی کردند و همچنین خودشان را به عنوان متخصصان قانونی در نظر نمی گرفتند.

اولین وکلا در روم باستان، تقریبا در سال 204 قبل از مسیح، زمانی که امپراطور کلادیوز[3] این تخصص را قانونی کرد و ممنوعیت پرداخت را از بین برد، برای ارائه خدمات پول دریافت می کردند.

وکیل چه کسی است؟

وکیل چه کاری انجام می دهد؟

یک وکیل شخصی می باشد که برای اجرای قانون مجاز می باشد و وظیفه وی عبارت از حمایت کردن از قانون و همچنین محافظت کردن از حقوق موکل می باشد.

یک وکیل دارای یک سری وظایفی می باشد که فراتر از محاکمه دادگاهی مبنایی است.

تحقیق در مورد اطلاعات، پیش نویسی اسناد، وساطت در اختلافات و ارائه مشاوره به موکل ها در مورد حقوق قانونی شان عبارت از یک سری مسولیت هایی می باشند که بر اساس حوزه قانونی وجود خواهند داشت.

این قانون آنقدر گسترده و جامع می باشد که یک وکیل به تنهایی نمی تواند مشاوره حقوقی موفقی را در حوزه های مختلف حقوقی ارائه بدهد.

وظیفه یک وکیل می تواند همانند وظیفه یک پزشکی باشد که بر روی حوزه تخصصی خاصی از بدن یا نوع خاصی از بیماری یا ناراحتی متمرکز می شود .

همچنین وکلا می توانند در یک یا چند حوزه قانونی مرتبط متخصص شوند.

در ادامه یک لیست مربوط به نه نوع از وکلا آورده شده است و کار قانونی هر یک از آنها توضیح داده شده است:

وکیل متخصص طلاق

وکلای متخصص در حوزه طلاق در چند جنبه قانونی متخصص می باشند و در حین پایان دادن به یک رابطه ازدواجی باید مورد استفاده قرار داده شوند.

برخی از این بخش ها می تواند شامل حضانت کودک، ضبط قانونی، و تقسیم دارایی و بدهی ها مابین همسران باشد.

در رابطه با مورد جدایی های قانونی، یک وکیل طلاق تضمین خواهد کرد که جدایی با دستور دادگاه صورت خواهد گرفت (یک جدایی قانونی عبارت از فرآیندی می باشد که در آن زوجین ازدواج کرده می توانند یک جدایی را رسمی کنند و در عین حال از نظر قانونی به عنوان زوجین ازدواج کرده باقی بمانند).

زمانی که بچه ای وجود داشته باشد، یک وکیل طلاق به شما کمک خواهد کرد تا شرایط مربوط به حمایت از کودک و حضات کودک را به دست بیاورید.

در طول کل پروسه طلاق، وکلا سعی خواهند کرد اطمینان حاصل کنند که از حقوق موکل خودشان محافظت می کنند و با از بین رفتن رابطه ازدواج به صورت قانونی، موکل وی به صورت مناسبی به این رابطه خاتمه خواهد داد.

یک وکیل طلاق باید به صورت منظم هر مورد اثبات کننده شواهد حمایتی را مورد بررسی قرار دهد.

کاغذ تالیف شده قبل از ارائه به دادگاه، باید شواهدی را مستند کند که شامل تمامی اطلاعات جزئی می باشند.

علاوه بر این، وکیل طلاق باید یک گوش دهنده دقیقی باشد و نباید هیچ نوع قضاوت و پیش داوری داشته باشد .

این مهارت ها در حین سر و کار داشتن با موکلان متنوع ضروری می باشند.

وکیل خانوادگی

وکیل خانوادگی همه مواردی که به طور مستقیم به مشکلات خانوادگی مرتبط است را مدیریت می کند.

مواردی از قبیل فرزند پذیری، جانشین (مادر یا پدر)، سوء استفاده از کودک، ربودن بچه، سوء استفاده ازدواجی، برنامه ریزی برای خرید خانه یا ایجاد خانواده، طلاق، اختلافات مربوط به مسئولیت ها، تعیین والدین، بزهکاری نوجوان، آزادی مربوط به ازدواج و تغییر اسم.

وکلا از قوانین مربوط به خانواده برای دفاع از موکل های خودشان در دادگاه خانواده و مذاکرات استفاده می کنند و همچنین هر نوع سند قانونی ضروری را پیش نویسی می کنند.

در حالیکه برخی از وکلای خانواده فقط بر روی طلاق متمرکز می شوند، ولی اکثریت آنها تمامی موضوعات مربوط به حوزه های مختلف قانون خانواده را پوشش می دهند.

در برخی مواقع فرض می شود که قانون طلاق و قانون خانواده یک مورد یکسانی می باشند، با این وجود، قانون طلاق صرفا یکی از مسائل عمده ای می باشد که وکیل خانواده با آن سر و کار دارد.

نکته جالب توجهی که وجود دارد عبارت از این مورد می باشد که وکیل خانواده می تواند کارهای مربوط به یک طلاق را انجام بدهد، ولی معمولا یک وکیل طلاق مهارت مناسبی برای ارائه سایر خدمات در سایر حوزه های مربوط به قانون خانواده را ندارد.

وکیل مهاجرت

وکلای مهاجرت حقوق قانونی، وظایف و تعهدات افرادی که خارجی در نظر گرفته می شوند را مشخص می کنند و در فرآیند به دست آوردن شهروندی مربوط به یک کشور خاص، به این افراد کمک می کنند.

همچنین آنها در محاکمه های مربوط به شهروندی هم  به این افراد کمک می کنند، افراد را در دادگاه حاضر می کنند تا از اخراج آنها از کشور جلوگیری شود و همچنین به افراد دارای شرایط اضطراری کمک می کنند تا حق شهروندی را سریعا به دست بیاورند.

فرآیند مهاجرت می تواند کاملا پیچیده باشد – وکلای مهاجرت کارهای زیادی را برای موکل های خودشان انجام می هند.

کارهایی از قبیل تحلیل تمامی امکانات قابل دسترس و استراتژی هایی که در کل فرآیند لازم می باشد، آماده کردن کاغذهای لازم، سازماندهی اسناد و فرم هایی که برای این درخواست مورد نیاز می باشد و همچنین آماده کردن مدارک و اظهار نامه ها.

در اغلب مواقع این وکلا به عنوان واسطه های مابین موکلان و مقامات مهاجرتی عمل می کنند.

وکیل جنایی

وکیل جنایی نماینده مدعی علیه ها و سازمان هایی است که در دادگاه های ایالتی و فدرالی با اتهامات جنایی مواجه هستند.

این مورد می تواند شامل کلاه برداری، جنایت های خشونت خانگی، دزدی، اختلاس، جنایت های خشن، رانندگی تحت تاثیر (DUI)، جنایت های جنسی و جنایت های مربوط به مواد باشد.

حوزه کاری وکیل جنایی شامل محاکمه ها، رسیدگی به ضمانت نامه ها، رفع بعد از محکومیت، کاهش دادن حکم محکومیت و رسیدگی به لغو حکم ها (آزادی مشروط یا آزادگی به قید ضمانت) می باشد.

یک وکیل جنایی بعد از بررسی کردن نمونه، با تمامی شاهدان درگیر دیدار خواهد داشت و اساسنامه ها، قانون موردی و قوانین جنایی را بررسی خواهد کرد و بعد از آن یک دفاعیه تهیه می کند و همچنین یک استراتژی موردی را مشخص می کند.

مذاکره با تعقیب کننده یک بخشی از فرآیند به دست آوردن توافق برای کاهش حکم مربوط به جرایم می باشد.

در طول محاکمه، وکیل جنایی از مدعی علیه دفاع خواهد کرد و یک سری پیشنهاداتی (پیشنهاداتی برای معاف کردن یا پیشنهاداتی برای توقیف کردن) ارائه خواهد داد و همچنین در رابطه با یک سری از فرجام ها، استدلال هایی را بیان خواهد کرد .

تمامی پیشنهادات و استدلال ها باید پیش نویس شوند و در زمان مناسبی توسط وکیل کامل شوند.

وکیل خسارت سوانح و شخصی

قانون مربوط به خسارت سوانح و شخصی شامل آن دسته از قوانین شهروندی می باشد که بر روی آسیب های فیزیکی و روان شناختی ناشی از سوانح متمرکز است.

این نوع از وکلا تمایل دارند تا بیشتر در حوزه قانونی که به صورت قانون شبه جرم شناخته می شود، فعالیت کنند و یک سری خدمات قانونی را برای افرادی ارائه دهد که ادعا می کنند در نتیجه قصور یک فرد یا موسسه دیگری دچار آسیب شده اند.

این وکلا به افراد آسیب دیده در نتیجه خسارت ها کمک می کنند تا هزینه هایی که متحمل شده اند را دریافت کنند .

این جبران خسارت در اغلب مواقع برای درمان بالینی و به منظور جبران سودهای از دست رفته پرداخت می شود.

مثال های مربوط به ادعاهای خسارت شخصی شامل تصادفات ترافیکی، آسیب های ناشی از لیز خوردن و سقوط کردن، آسیب های مربوط به محیط کار، محصولات معیوب و کارهای اشتباه تخصصی می باشد.

اکثر دعواهای مربوط به خسارت های سوانح و خسارت های شخصی بدون اینکه به دادگاه کشیده شوند، حل و فصل می شوند. با این وجود، در برخی مواقع تنها روش موجود برای جبران خسارت قربانی عبارت از حل این اختلاف از طریق یک محاکمه مدنی کامل می باشد؛

این شرایط مربوط به مواردی است که شرکت بیمه ادعای این افراد را انکار کند.

دادرسی ها می توانند کاملا پیچیده باشند و ممکن است به یک تبعیت سفت و سخت از رویه های خاص و قوانین مربوط به شواهد نیاز باشد.

وکیل چه کسی است؟

وکیل تجاری و صنفی

وکلای تجاری و صنفی می توانند طیف وسیعی از مشکلات قانونی را حل کنند که عموما مربوط شرکت ها و تجارت های خصوصی می باشند؛

این وکلا در مشاوره و راهنمایی موکلان از طریق فرآیند های قانونی پیچیده  تخصص مناسبی دارند.

آنها بر روی قوانین وکالت و شغل، قراردادها، فروش ها، اسناد تجاری، سازمان های تجاری و دارایی و تحویل جنس متمرکز می شوند.

تخصص آنها می تواند از داشتن توانایی مناسب برای کمک به برند شدن شرکت های اینترنتی جدید از طریق الزامات استارت آپی تا انتقال مالکیت پیچیده مربوط به شرکت های چند تریلیون دلاری باشد.

تبادلات تجاری می توانند شامل این موارد باشند: مذاکره کردن، پیش نویس کردن و بررسی کردن ادعا ها، تملک ها و بی بهره سازی؛

مشاوره در مورد حقوق و مسولیت های سرپرستان و کارمندان شرکت ها؛

کمک کردن از طریق اطلاعات مالی که صاحبان تجارت ها باید به کارمندان، مالکان و سهام داران خودشان ارائه دهند؛ و کمک کردن از طریق گزارش اجباری به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (ESC) و سایر آژانس های دولتی.

وکلای تجاری و صنفی بر روی قوانین آژانسی و استخدامی، قراردادها، فروش ها، اوراق تجاری، سازمان های تجاری و دارایی و تحویل جنس متمرکز می شوند.

وکیل ورشکستگی

یک وکیل ورشکستگی به افراد و سازمان ها کمک می کند تا یک سری اظهارنامه های قانونی تهیه کنند که نشان دهنده عدم توانایی آنها برای پرداخت به بدهکارانشان می باشد.

شناخت این فرآیند و کامل کردن فرم های بدهکاری می تواند دلسرد کننده باشد.

به دلیل ماهیت پیچیده مربوط به بایگانی اسناد ورشکستگی، اکثر این کارها توسط وکلای ورشکستگی صورت می گیرند.

این وکلا نه تنها توصیه های قانونی ارائه می کنند، بلکه همچنین کارهای مربوط به کاغذ بازی و تشریفات اداری را هم از شروع تا پایان فرآیند انجام می دهند.

یک وکیل ورشکستگی با موکلان بالقوه خودش جلسه خواهد داشت تا: درآمد ها، بدهی ها و دارایی های آنها را بررسی کند؛ مناسب بودن شرایط ورشکستگی را در مورد آنها مشخص کند؛

مشخص کند که کدام فصل از ورشکستگی باید بایگانی شود؛ تاریخ بایگانی را تعیین کند؛ و یک قراردادی با موکل خودش انعقاد کند.

وکیل در یک تاریخ مناسبی دادخواست را به صورت الکترونیکی به دادگاه خواهد فرستاد.

در زمان تاریخ دادرسی تعیین شده توسط دادگاه، وکیل ورشکستگی، بدهکار و متولی ورشکستگی با یکدیگر جلسه خواهند داشت و در رابطه با موقعیت موجود بحث خواهند کرد.

بعد از آن، وکیل ورشکستگی اطمینان حاصل خواهد کرد که موکل خودش تمامی الزامات تعیین شدن توسط متولی ورشکستگی را انجام خواهد داد و این متولی، موکل را در مورد تایید شدن و عدم تایید ورشکستگی مطلع خواهد کرد.

وکیل استخدامی

یک وکیل استخدامی بر روی رابطه مابین مستخدم – کارفرما نظارت می کند و این رابطه می تواند شامل قراردادها، مقررات، موافقت های مربوط به چانه زنی ها، محافظت در برابر تبعیض، آزار جنسی، دستمزدها و ساعات، سلامتی و ایمنی و مذاکرات مربوط به قطع همکاری باشد.

سایر مسولیت ها می تواند شامل مشاوره به مستخدمان در مورد مقررات محیطی یا دفاع از کارفرمایان در برابر هیات ها و آژانس های دولتی باشد.

همچنین وکلای استخدامی در دعاوی مربوط به استخدام هم یک سری کمک هایی ارائه می کنند.

وکلای استخدمای در مورد استاندارد های قانونی دولت فدرالی یا ایالتی و محلی به کارفرمایان و مستخدمان یک سری توصیه هایی را ارائه می دهند تا مطمئن شوند که یک رفتار سازگار و عادلانه ای صورت می گیرد.

وکلای استخدامی که نمایندگی کارفرما را دارند، به کارفرماها کمک می کنند تا یک سری سیاست هایی را پیش نویسی کنند و این سیاست ها مدیریت را مطلع خواهد کرد که هیچ نوع تبعیض نژادی، رنگی، جنسیتی، سنی، ملیت اصلی، مذهبی یا معلولیتی صورت نمی گیرد.

همچنین وکلای استخدامی می توانند در رابطه با حقوق مستخدمان در رابطه با تشکیل یک اتحادیه و همچنین مسولیت آنها در برابر کارگران اتحادیه، یک سری توصیه هایی را به این افراد ارائه دهند.

وکیل حیوانات

وکیل حیوانات یک فردی می باشد که در مسائل مربوط به عمل سوء دامپزشکی، کشتار نادرست، فاسد بودن محصولات غذایی مربوط به حیوانات خانگی، موارد دفاعی مربوط به گاز گرفتن سگ، تبعیض، اختلافات مالک – مستاجر، برنامه ریزی برای ملک، اختلافات مربوط به خرید، رعایت نکردن حقوق حیوانات، و سایر مسائل قانونی مربوط به حیوانات درگیر می شود.

وکلای حیوانات ممکن است که توسط سازمان های رفاه حیوانات، گروه های محافظت از حیوانات، ارائه دهندگان سرویس های مربوط به حیوانات خانگی، سازمان های حفاظت کننده یا موکلان فردی استخدام شوند.

یک وکیل حیوانات به موکلان مشورت خواهد داد، یک سری تعهداتی را در برابر حیوانات خانگی ایجاد خواهد کرد، در رابطه با موارد موجود در دادگاه بحث خواهد کرد، دادخواهی های موجود را بایگانی خواهد کرد و همچنین یک سری وظایف دیگری را هم انجام خواهد داد.

همچنین آنها می توانند در مجلاتی که مختص مطالعه قانون حیوانات می باشند، یک سری مطالعاتی را منتشر کنند.

محل کار یک وکیل شبیه به چه چیزی می باشد؟

یک وکیل می تواند در یک موسسه مربوط به وکلا و یک شرکت خصوصی کار کند، یا حتی می تواند به عنوان یک وکیل مدافع عمومی یا تعقیب کننده، برای دولت کار کند.

اکثر وکلا در طول هر هفته مابین 50 تا 80 ساعت کار می کنند که این زمان شامل آخر هفته های آنها هم می باشد.

معمولا یک وکیل تازه استخدام شده به عنوان یک کارمند در بخش تحقیق اطلاعات کار می کند و در آماده سازی محکمه های پیش رو کمک می کند.

یک فرد به چه نحوی تعیین می کند که چه نوع وکیلی شود؟

در حین اینکه می خواهید در مورد نوع وکیلی که می خواهید بشوید، تصمیم گیری کنید، یک سری سوالاتی را باید از خودتان بپرسید:

 • چه چیزی شما را تشویق کرد که یک وکیل شوید؟
 • چه مواردی منجر به ایجاد انگیزه برای شما در طول کارتان می شوند؟
 • شما خودتان را چه نوع فردی می بینید؟
 • شما می خواهید چه تاثیری بر روی جهان داشته باشید؟
 • شما می خواهید در چه موقعیت هایی قرار بگیرید؟
 • در حرفه خودتان، چه نوع سبک زندگی را برای خودتان تصور می کنید؟
 • برای نوع قانونی که در نظر دارید، چه نوع چشم اندازی را پیش بینی می کنید؟
 • در کلاس حقوق، از کدام کلاس ها بیشتر لذت می برید؟

اکثر وکلا به دلایل شخصی وارد شغل وکالت می شوند. برای مثال، در صورتی که در مورد حقوق کارگران احساسات قوی داشته باشید، در این صورت قانون نیروی کار می تواند مسیر شما باشد.

عقاید قوی در مورد حقوق مهاجران؟ قانون مهاجرت.

محیط زیست؟ قانون محیط زیستی. در صورتی که می خواهید بر روی یک چیزی تاثیر گذار باشید که احساس کاملا قوی در مورد آن دارید و همچنین در صورتی که یک قانونی در رابطه با آن وجود داشته باشد، این قانون را به عنوان مسیر خودتان انتخاب کنید.

چه عواملی در ایجاد یک وکیل مناسب نقش دارند؟

وکلای بزرگ زمان و تلاش زیادی را صرف شناخت افراد، ایجاد روابط و تبدیل شدن به رهبران بزرگ کرده اند.

آنها دارای مهارت های ارتباطی فوق العاده (هم نوشتاری و هم زبانی)، یک هوش سطح بالا، مهارت های تحلیلی عالی و مهارت های وکالتی مناسبی هستند.

آنها به تخصص خودشان علاقمندند، تعهد زیادی در برابر کارشان و موکلان خودشان دارند و در حوزه خودشان متخصص هستند. همچنین آنها اهداف موکلان خودشان را می شناسند، و بر مبنای آن دفاعیات خودشان را بیان می کنند و این دفاعیات صرفا بر مبنای حقوق و قانون نمی باشد.

جنبه های منفی مربوط به تبدیل شدن به یک وکیل چه مواردی می باشند؟

یک شغل مربوط به حوزه قانون می تواند طاقت فرسا و استرس زا باشد. یک سری از شکایات رایج بیان شده توسط متخصصان قانونی عبارتند از: ساعات طولانی، موعدهای دادگاه، فشار های مربوط به صورت حساب ها، تغییر قوانین، سر و کار داشتن با فشار بالا و موکلان مشکل زا.

در صورتی که شما با فشار کاری افزایشی، تکنولوژی های قانونی مداوم و افزایش بدهی های مربوط به کلاس های حقوق مواجه شوید، به راحتی متوجه خواهید شد که چرا وکلا در برخی مواقع دچار استرس می شوند.

منبع: کانون مشاوران ایران


 • [1] Lawyer
 • [2] Athenian Law
 • [3] Emperor Claudius
وکیل چه کسی است؟

وکیل چه کسی است؟

وکیل چه کسی است؟ یک وکیل فردی می باشد که برای اجرای یک قانون مجاز…
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.