مشاوره استرس و اضطراب تلفنی و آنلاین| تجربه ای متفاوت

مشاوره استرس و اضطراب، مشاوره اضطراب و استرس تلفنی و آنلاین

امروزه تنش های و استرس های زیادی در دنیای امروزه وجود دارد و مشاوره کنترل استرس و مشاوره کنترل اضطراب از اهمیت خاصی بر خوردار می باشند، افراد در شرایط حساس، اضطراب و نگرانی هایی دارند و همواره به دنبال کاهش علائم آزاردهنده می باشند، در این مقاله می خواهیم در مورد مشاوره استرس و اضطراب و اهمیت آن مطالبی را بیان کنیم.

در زمانی که دچار استرس و اضطراب شده اید راه حل ذهن ناهشیار، مرور بیش از حد افکار آزار دهنده و منفی می باشد که سبب تشدید شدن اوضاع می شود، در مشاوره اضطراب و استرس به شما آموزش داده می شود تا راهکارهای مدیریت هیجان استفاده کنید و بر روی افکار منفی غلبه کنید. برای داشتن اطلاعات و آگاهی بیشتر می توانید این مقاله را تا انتها مورد بررسی قرار دهید.

مشاوره استرس و اضطراب، استرس مفید و سازنده چیست؟

استرس واکنش طبیعی سطح روان به فشارهای بیرونی می باشد، در حالت عادی برای این  که کارها پیشرفت داشته باشد وجود کمی استرس لازم می باشد در صورتی که استرس وجود نداشته باشد فرد انگیزه لازم برای انجام کارهایش ندارد و به نوعی بی خیالی دچار می شود و به راحتی می تواند از بسیاری کارها سر باز زند، نمونه استرس سازنده و مفید را می توانید در امتحانات آخر سوال مشاهده نمایید.

در شرایطی که فرد امتحان دارد به دلیل فشردگی زیاد کارها، نداشتن وقت کافی و نگرانی از شکست و عدم کسب موفقیت، یک استرس سازنده و مفید در او ایجاد می شود که باعث افزایش بازدهی و تمرکز در انجام کارها می شود، به طوری که درسی که در طول ترم نخوانده است در طول چند روز به خوبی یاد می گیرد و می تواند با موفقیت امتحانش را بدهد، این مثال نمونه ای از استرس سازنده و مفید می باشد.

اما در صورتی که فرد نتواند هیجانات خودش را کنترل کند در این حالت دچار استرس شدیدی می شود و در این حالت  ممکن است فرد نتواند عملکرد طبیعی اش را حفظ کند و تمام آن چه که یاد گرفته است را در روز امتحان فراموش می کند، در حقیقت استرس سازنده و مفید به این بستگی دارد که تا چه حد تحت کنترل فرد می باشد و آیا استرس باعث پیشرفت فرد می شود یا این که پیشرفت او متوقف می کند.

استرس چیست و پیامدهای آن کدام است؟

بر اساس مطالبی که در بالا بیان شده است استرس یک نوع واکنش طبیعی می باشد ودر صورتی که به درستی مدیریت نشود، از حد مفید و سازنده اش خارج خواهد شد و زندگی را با مشکلاتی رو به رو می کند، به طور مثال استرس می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات روحی و اختلالات اضطرابی در فرد شود.

هم چنین فردی که دچار استرس می شود ممکن است دچار عوارض جسمی و بیماری های روان تنی نظیر سردرد عصبی، ناراحتی معده و دستگاه گوارش از قبیل زخم معده و اختلالات خواب شود و استرس های شدید باعث ضعیف شدن سیستم های ایمنی بدن می شوند و فرد در برابر بیماری های جسمی و روانی آسیب پذیر می شود، در صورتی که استرس آن قدر شدید شود که بر روی عملکردهای زندگی فرد تاثیر بگذارد در این حالت درمان آن ممکن است به دارو نیاز داشته باشد.

برای این که استرس را مدیریت کنید و مشکلات را حل نمایید می توانید از مشاوران روانشناس کمک بگیرید، در این شرایط مرکز مشاوره و روانشناسی ستاره ایرانیان آمادگی پاسخ گویی به مراجعین می باشد و خدماتی را به صورت حضوری و تلفنی ارائه می دهند و از این طریق می توانید سوالات خودتان را در مورد نحوه کنترل استرس و کاهش اضطراب بیان کنید.

مشاوره کنترل اضطراب، نشانه های استرس

به طور معمول نشانه های استرس موارد زیر می باشد:

 • افزایش ضربان قلب
 • تند شدن تنفس
 • تعریق زیاد
 • لرزش اندام ها
 • افزایش سرعت تکلم
 • افزایش فشار خون
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

نشانه هایی که بیان شده است علائم عمومی می باشند که در اکثر افارد در مواقعی که دچار اضطراب و استرس می شوند نشان داده می شود.

مشاوره کنترل اضطراب، عوامل و دلایل به وجود آورنده استرس

در صورتی که نشانه های استرس را در خودتان مشاهده کردید می توانید برای کنترل و مدیریت آن اقداماتی را انجام دهید، اولین اقدام برای کنترل کردن استرس پیدا کردن عامل به وجود آورنده آن می باشد بعد از آن که عوامل به وجود آورنده استرس را یافتید باید نحوه برخورد و مدیریت این عوامل را یاد بگیرید تا به خوبی بتوانید از این وضعیت خارج شوید.

از جمله عواملی که باعث به وجود آمدن استرس می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات خانوادگی
 • ابتلا به بیماری ها
 • کمبود وقت و فشارهای کاری
 • طلاق
 • از دست دادن عزیزان
 • بلاتکلیفی در انجام امور و یا در مورد آینده
 • مشکلات اقتصادی
 • رو به رو شدن با شرایط جدید نظیر بارداری و یا زایمان

مشاوره کنترل اضطراب، اثرات و عوارض جسمی استرس

زمانی که فرد دچار استرس می شود هورمون کورتیزول افزایش می یابد و نشانه ها و علائمی را در بدن ایجاد می کند که با توجه به این علائم و نشانه ها فرد می تواند استرس را کاهش دهد و قبل از آن که شدت یابد آن را مدیریت کند.

در صورتی که استرس ها با شدت بیشتری ادامه داشته باشد بیماری های زیادی را در فرد ایجاد می کند که از جمله این بیماری ها و عوارض استرس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار خون
 • افسردگی
 • اختلالات خواب
 • دیابت
 • پرخوری عصبی و چاقی
 • بیماری های گوارشی
 • و غیره.

مشاوره استرس تحصیلی

یکی از مسائل مهمی که در کشور ما در محصل ها به خصوص نوجوانان استرس وارد می کند، فشارهای مربوط به مدرسه، فشارهای تحصیلی و مواجه شدن با مسائلی مانند کنکور می باشد، کنکور به دلیل ماهیتی که دارد مانند سدی برای دانش آموزان می باشد به خصوص برای کسانی که علاقه به رشته های پزشکی و پیراپزشکی دارند.

زمانی که دانش آموزان در یک دوره یک ساله خودشان را برای کنکور آماده می کنند فشارهای بالایی از لحاظ روانی بر روی آن ها ایجاد می شود و استرس های زیادی را تحمل می کنند آن ها در این شرایط برای حفظ عملکردشان به مشاوره نیاز دارند تا بتوانند از آن طریق هیجاناتشان را مدیریت کنند.

در این مواقع دانش آموزان برای کاهش استرس و اضطرابشان باید به کلاس های ورزشی و جمع های دوستانه بروند و کنکور نقش بسیاری بر روی زندگی افراد می گذارد و تاثیرگذار است و به همین دلیل نباید کنترل استرس و کاهش اضطراب را در قبولی کنکور دست کم بگیرید.

به همین دلیل توصیه می شود برای این که استرس کنکور را کنترل کنید از مشاوره کمک بگیرید تا در این خصوص راهکارهای مفیدی را در اختیار شما قرار دهند، زیرا کنترل استرس علاوه بر مزیت هایی که در زمان مطالعه دارد برای روز کنکور نیز کاربردی خواهد بود.

مشاوره کنترل اضطراب، راه های کنترل و مدیریت استرس

بر اساس مطالعاتی که انجام شده است برای کنترل و مدیریت استرس سه روش کلی وجود دارد که این روش ها عبارت اند از تغییر سبک زندگی، استفاده از تکنیک های روان شناختی مدیریت هیجان و دارو درمانی.

کنترل و مدیریت استرس و اضطراب با روش کمک به خود

گاهی اوقات می توانید در سبک زندگی تان تغییراتی را به وجود آورید و به آسانی استرس های خود را مدیریت نمایید از جمله کارهایی که در این زمینه موثر می باشد می توان به گنجاندن ورزش در برنامه روزانه، اهمیت دادن به برنامه غذایی، پرداختن بیشتر به معنویات، اهمیت به بهداشت خواب و غیره اشاره کرد.

مشاوره کنترل اضطراب، روش مدیریت هیجانی

برای این که استرس را کنترل و درمان کنید دو راه پیش رو دارید، ابتدا این که می توانید عوامل فشار زندگی خودتان را پیدا کنید و آن ها را حل نمایید و یا در صورتی که امکان تغییر آن ها وجود ندارد مدیریت هیجانی را باید بیاموزید.

بسیاری از افراد به دلیل این که مشکلات زندگی شان قابل حل نمی باشد از روش های ناکارآمد و نامناسبی برای کنترل هیجانات منفی استفاده می کنند، به طور مثال بسیاری از افراد در این شرایط به اعتیاد پناه می برند در حالی که می توانند برای این که استرس و هیجانات منفی شان را کنترل کنند از روش ها و راهکارهای سالمی استفاده نمایند.

راهکارهای سالم می توان به مواردی مانند تکنیک های ذهن آگاهی، تنفس عمیق، ریلکسیشن و غیره اشاره کرد، شما می توانید با استفاده از این تکنیک ها استرس و اضطرب تان را مدیریت کنید و با مشاوران مرکز مشاوره تماس گرفته و از خدمات آن ها به صورت تلفنی و حضوری استفاده نمایید.

روش استفاده از دارو برای درمان استرس

بسیاری از افراد برای کنترل استرس شان، تکنیک هایی را یاد می گیرند و یا از مشاوره کنترل استرس استفاده می کنند تا به خوبی بتوانند مشکلشان را حل نمایند، استفاده از دارو برای کنترل استرس کمتر اتفاق می افتد و در صورتی که وضعیت استرس بسیار وخیم باشد باید به روانپزشک مراجعه کرد تا در کنار درمان روان شناختی از دارو درمانی هم استفاده کند.

در دارو درمانی معمولا از داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب، خواب آور و غیره برای درمان استرس مورد استفاده قرار می گیرد و قبل از مصرف هر دارو توصیه می شود تا به روانشناس مجرب و ماهر مراجعه کنید تا برای درمان شما اقداماتی را انجام دهد.

مرکز مشاوره تلفنی روانشناسی ستاره ایرانیان

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان از مشاوران و روانشناسان مطرح کشور تشکیل شده اند که به صورت تلفنی پاسخ گو می باشند و خدماتی مشاوره تلفنی انجام می دهند.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان در زمینه های مشاوره تلفنی طلاق، مشاوره تلفنی جنسی، مشاوره تلفنی زناشویی و مشاوره زندگی مشترک خدماتی را ارائه می دهد، شما می توانید با استفاده از شماره های درج شده از خدمات مشاوره تلفنی و حضوری مرکز مشاوره روانشناسی ستاره ایرانیان بهره مند شوید\

منبع : مشاوره استرس و اضطراب تلفنی و آنلاین| تجربه ای متفاوت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالات متداول

1 -