انواع متخصصان سلامت روان، مشاوره و روانشناسی

انواع متخصصان سلامت روان، مشاوره و روانشناسی

انواع متخصصان سلامت روان، مشاوره و روانشناسی

کدام یک از متخصصان سلامتی برای شما مناسب هستند؟ انواع مختلفی از متخصصان سلامت روان وجود دارند. پیدا کردن یک مورد مناسب، به یک مقدار تحقیق نیاز دارد. در زیر یک لیست از متخصصان درمان سلامت روان بیان شده است که می تواند برای شناخت تفاوت مابین خدماتی که آنها ارائه می دهند، مفید باشد.

متخصصان سلامت روان، مشاوره و روانشناسی

متخصصان سلامت روان بیان شده در زیر می توانند یک سری ارزیابی ها و درمان های روان شناختی را ارائه بدهند؛ با این وجود، آنها نمی توانند دارو تجویز کنند (هر چند که در برخی ایالت ها و کشورها چنین اختیاری را دارند):

روان شناس بالینی

یک روان شناسی دارای درجه دکتری در روان شناسی از یک برنامه معتبر / طراحی شده در روان شناسی است. روان شناس آموزش داده شده است تا تشخیص انجام بدهید و درمان انفرادی یا گروهی را ارائه بدهد.

روان شناس آموزشگاهی

یک روان شناس با درجه ارشد در روان شناسی از یک برنامه معتبر / طراح شده در یک آموزشگاه روان شناسی می باشد. روان شناسان آموزشگاهی آموزش داده شده اند تا تشخیص ارائه بدهند، درمان انفرادی و گروهی را انجام دهند و با کارکنان آموزشگاهی تلاش کنند تا کارایی مجموعه آموزشگاهی به سطح حداکثری برسد.

انواع متخصصان سلامت روان، مشاوره و روانشناسی

متخصصان سلامت روان بیان شده در زیر می توانند مشاوره ارائه بدهند، و در صورت داشتن آموزش مناسب، می توانند ارزیابی هایی را هم انجام بدهند؛ با این وجود، نمی توانند دارویی تجویز کنند:

مددکار اجتماعی بالینی

یک مشاوره با درجه ارشد در مددکاری اجتماعی از یک برنامه فارغ التحصیلی معتبر می باشد. آموزش دیده شده است تا تشخیص بدهد، مشاوره فردی یا گروهی را ارائه بدهد، و یک مدیریت و دفاع موردی را انجام دهد؛ این متخصصان معمولا در مجموعه های بیمارستانی فعالیت می کنند.

مشاور متخصص مجاز

یک مشاور با درجه ارشد در روان شناسی، مشاوره یا یک رشته مرتبط می باشد. آموزش دیده شده است تا تشخیص ارائه بدهد و مشاوره فردی و گروهی را انجام دهد.

مشاوره سلامت روانی

یک مشاور دارای درجه ارشد و چندین سال تجربه کار بالینی تحت نظارت می باشد. آموزش دیده شده است تا تشخیص ارائه بدهد و مشاوره فردی و گروهی انجام دهد.

مشاور مجاز سوء مصرف الکل و مواد

یک مشاور دارای آموزش بالینی خاص در سوء مصرف الکل و مواد می باشد. آموزش دیده شده است تا تشخیص ارائه بدهد و مشاوره فردی و گروهی انجام دهد.

روان شناس پرستاری

پرستاران ثبت شده ای که در انجام دادن پرستاری مربوط به روان پزشکی و سلامت روانی آموزش دیده اند. آموزش دیده شده اند تا تشخیص انجام بدهند و مشاوره فردی و گروهی ارائه بدهند.

مشاوره روستایی

روحانیون آموزش دیده شده در آموزش روستایی بالینی می باشد. آموزش دیده شده اند تا تشخیص انجام بدهند و مشاوره فردی و گروهی را ارائه بدهند.

هم درجه با متخصص

مشاور دارای تجربه در سلامت روان یا شرایط مصرف مواد است. از طریق شناخت و توسعه نقاط قوت و تنظیم کردن اهداف، به درمانجوهای در حال بهبود کمک می کند. اکثر برنامه های حمایت هم درجه، به چندین ساعت آموزش نیاز دارند.

سایر درمانگران

درمانگران دارای درجه ارشد و آموزش دیده در نوع خاصی از درمان می باشند. مثال های مربوط به این درمانگران عبارت از هنر درمانگر و موزیک درمانگر می باشد.

انواع متخصصان سلامت روان، مشاوره و روانشناسی

متخصصان سلامت روان بیان شده در زیر می توانند تجویز دارویی داشته باشند، با این وجود ممکن است نتوانند که درمان را ارائه بدهند:

روان پزشک

یک پزشک بالینی که آموزش خاصی را در تشخیص و درمان بیماری روانی و عاطفی پشت سر گذاشته است. یک روان پزشک می تواند دارو تجویز کند، ولی در اغلب مواقع به بیماران مشورت ارائه نمی دهد.

روان پزشک کودک و نوجوان

یک پزشک بالینی دارای آموزش خاص در تشخیص و درمان مشکلات عاطفی و رفتاری درکودکان می باشد. روان پزشکان کودک و نوجوان همچنین دارو هم تجویز می کنند، ولی ممکن است که روان درمانی را ارائه نکنند.

روان پزشکی یا درمانگر پرستار سلامت روان

یک درمانگر پرستار ثبت شده همراه با درجه فارغ التحصیلی یا آموزش خاص در تشخیص و درمان بیماری روانی و عاطفی است.

علاوه بر این، پزشک مراقب اولیه شما، کمک پزشک یا درمانگر پرستار (بستگی به محلی که در آن زندگی می کنید)، در اغلب مواقع صلاحیت لازم را برای تجویز دارو دارند.

درآمد مربوط به یک درمانگر کودک چه مقدار می باشد؟

بر اساس سایت مربوط حقایق شغل ها، حقوق متوسط مربوط به یک روان شناس کودک بالینی، در سال 2013، مابین 5250 دلار  تا 63000 دلار در هر سال بوده است. معمولا حداقل الزامات مربوط به این شغل، عبارت از درجه دکتری در روان شناسی و یک سا چند سال سابقه مرتبط می باشد. در ایران به صورت سالانه حدود 160 تا 480 میلیون ریال است.

شما به منظور تبدیل شدن به یک درمانگر کودک، تا چه سطحی باید درس بخوانید؟

انتخاب کردن حوزه مطالعه و میزان زمان و پلی که می خواهید صرف به دست آوردن درجه خودتان بکنید، به خود شما بستگی دارد. برنامه های ارشد در کار اجتماعی بالینی یا مشاوره ای، در حالت کلی می تواند در طول دو سال مطالعه فول تایم کامل شود، این در حالی است که برنامه های دکتری در روان شناسی، می توانند پنج سال یا بیشتر به طول بکشند.

من به چه نحوی می توانم به یک درمانگر رفتار کودک تبدیل شوم؟

مراحلی که باید بدین منظور پشت سر بگذارید، عبارتند از:

  • مرحله 1: به دست آوردن درجه کارشناسی (لیسانس). به دست آوردن درجه کارشناسی در خدمات یا رشته علمی سلامتی یا خدمات انسانی، همانند روان شناسی یا مددکاری اجتماعی، می تواند یک اقدام مهمی در پیشرفت مربوط به مطالعات فارغ التحصیلی باشد. …
  • مرحله 2: به دست آوردن درجه فارغ التحصیلیی. …
  •  مرحله 3: به دست آودرن مجوز. …
  • مرحله 4: فرصت های مربوط به پیشرفت کاری.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.